Jump to content

Ξυλο


Recommended Posts

Λοιπον βρηκα ενα ξυλο στην αυλη μου ξεραμενο πρεπει να το εκοψε ο πατερας μου απο το κλιμα εδω και πολυ καιρο και το πηρα για να το βαλω στο ενυδρειο μου. πηρα ενα μαχαιρι και το ξεφλουδισα το εβαλα στον φουρνο 1-2 ορες στους 100 βαθμους. Και μετα το εβαλα σε ενα δοχειο που το φορουσε ολο και του εβαλα και βαρος για να βυθιστει ολο και το εχω εκι 5 μερες με αλλαγες του νερου καθε μερα και προσθετω και λιγο nitrivec bio της sera. Δεν ξερω γιατι ετσι μου ηρθε. Και σκευτο μαι σημερα να το βρασω μεσα σε μια κατσαρολλα μεγαλη. Διαβασα οτι καποιοι τα βαζουν μεσα σε χλωρινη και μετα μεσα σε αντιχλωριο αλλα φοβαμε να το βαλω επηδει δεν ξερω αν η χλωρινη που εχω στο σπιτι ειναι καθαρη. Θαηθελα τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρηκα ενα ξυλο στην αυλη μου ξεραμενο πρεπει να το εκοψε ο πατερας μου απο το κλιμα εδω και πολυ καιρο και το πηρα για να το βαλω στο ενυδρειο μου. πηρα ενα μαχαιρι και το ξεφλουδισα το εβαλα στον φουρνο 1-2 ορες στους 100 βαθμους. Και μετα το εβαλα σε ενα δοχειο που το φορουσε ολο και του εβαλα και βαρος για να βυθιστει ολο και το εχω εκι 5 μερες με αλλαγες του νερου καθε μερα και προσθετω και λιγο nitrivec bio της sera. Δεν ξερω γιατι ετσι μου ηρθε. Και σκευτο μαι σημερα να το βρασω μεσα σε μια κατσαρολλα μεγαλη. Διαβασα οτι καποιοι τα βαζουν μεσα σε χλωρινη και μετα μεσα σε αντιχλωριο αλλα φοβαμε να το βαλω επηδει δεν ξερω αν η χλωρινη που εχω στο σπιτι ειναι καθαρη. Θαηθελα τις συμβουλες σας

Μια χαρά είναι η διαδικασία που έχεις ακολουθήσει. Μην χρησιμοποιήσεις χλωρίνη. Καλό βράσιμο μόνο.

Και να σου πει και κανένας φίλος εδώ μέσα αν τα ξύλα από κλίμα είναι ασφαλή για ενυδρείο. νομίζω και κάποιος άλλος είχε χρησιμοποιησει χωρίς πρόβλημα, αλλά αυτό είναι και κάτι που φαίνεται στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα κάνεις όλα!Εχω και εγω 4 μήνες ξυλο από κληματαριά στο ενυδρειο μου,το μόνο πρόβλημα το οποίο θα παρατηρήσεις είναι μια άσπρη μούχλα 1 εβδομάδα αφού βάλεις το ξύλο μέσα, η οποία θα φύγει απο μόνη της!! :):P

Link to comment
Share on other sites

ok το ξυλο πρεπει να το ξυσω οσπου να δω το ασπρο το ξυλοθ δηλαδη τελιως?

Με το βρασιμο τι να κανω? Ποση ωρα να το βρασω?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το εξισα...μονο εβγαλα μερικες φλουδιτσες να φενεται παλιο.....

Νομιζω και χωρις βρασιμο δεν υπαρχει κανενα προβλημα....

Απλα θα βγαλει το ζουμακι του το καφετι, οπου θεωρηται και καλο......

No problem at all.....

Αν το βρασεις θα βγαλει λιγοτερο καφετιλα στο ενυδρειο... Αν εχει ραντιστει το αμπελι πρεπει να το βρασεις σιγουρα...

Η καφετιλα σταματαει μετα απο 5-6 μηνες....

Αυτα που σου λεω αφορουν για ριζες απο αμπελι......

No problem at all.....

Link to comment
Share on other sites

αν εχει ραντιστει καλυτερα ...αστω, αν οχι μια χαρα το εκανες...

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο εχει καθαριστει καλα και εχει μπει στο ενυδρειο εδω και 3 μερες. Δεν εμφανιστηκε κανενα ειδος ασπρης μουχλας αλλα σε καποια μερη του εχει εμφανιστει ενα ειδος βλεννας ξερετε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε τι ειναι? Σαν μιξα (βλεννα) σε ολη την επιφανεια του ξυλου να το βγαλω και να το καθαρισω η ειναι κατι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα τετοια βλενα....

Δεν εκανα τιποτα αλλα εργισε να φηγει.....

Δεν ειναι κακο παντος.....

Ηγνωμη μου...

Ας πουνε και αλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Είχε τύχει και σε μενα αυτό, σε ξύλο red moorwood που είχα αγοράσει απο κατάστημα.

Την πρώτη φορα το καθαρισα λιγο αλλά ξαναβγήκε αμέσως.

Μετά το άφησα και έφυγε μονο του σε 20 μέρες περίπου, καθάρισε τελείως !

Δεν παρατήρησα κατι στην υπόλοιπη λειτουργία του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που καθυστερησα να απαντησω αλλα δεν ειχα ιντερνετ και δεν μπορουσα να μπω το καθαρισα το ξυλο και ξαναβγηκε μετα απο 2 μερες και ανυσηχω για το ψαρι

post-21515-1284289661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...