Jump to content

Μέγεθος καραντίνας


magman

Recommended Posts

Πόσα λίτρα πρέπει να είναι η καραντίνα για 100lt ενυδρείο; Θα ήταν χρήσιμο να βάλω μέσα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πολλά λίτρα για καραντίνα και με ένα ενυδρειάκι 30λτ είσαι κομπλέ. Ομως αυτό εξαρτάται και από το μέγεθος των ψαριών που έχεις στην κατοχή σου, η που θα αποκτήσεις. Φυτά λόγω και των φαρμάκων που χρησιμοποιούμε στα συγκεκριμένα ενυδρεία, όταν υπάρχουν ασθένειες περιπλέκουν συνήθως την κατασταση. Αρα η αποψή μου είναι όχι. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο που έχω για τέτοια περίπτωση δέν έχω φυτά σε μόνιμη βάση αλλά χρησιμοποιώ κανένα κλάδεμα (κερατόφυλο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πολλά λίτρα για καραντίνα και με ένα ενυδρειάκι 30λτ είσαι κομπλέ. Ομως αυτό εξαρτάται και από το μέγεθος των ψαριών που έχεις στην κατοχή σου, η που θα αποκτήσεις. Φυτά λόγω και των φαρμάκων που χρησιμοποιούμε στα συγκεκριμένα ενυδρεία, όταν υπάρχουν ασθένειες περιπλέκουν συνήθως την κατασταση. Αρα η αποψή μου είναι όχι. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο που έχω για τέτοια περίπτωση δέν έχω φυτά σε μόνιμη βάση αλλά χρησιμοποιώ κανένα κλάδεμα (κερατόφυλο).

Διαφωνώ σε αυτό. Προσωπικά για καραντίνα θεωρώ ότι χρειάζονται από 60 λίτρα και πάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναλογα με τα ψαρια δεν παει? εγω δηλαδη εχω μονομαχο και γκαπι. θα εχω καραντινα 60 λιτρα και πανω? αυτο θα ειναι μεγαλυτερο απο το κυριως ενυδρειο... :) την εχετε σε μονιμη λειτουργια την καραντινα? εγω βαζω μπροστα το ενυδρειο μονο οταν χρειαστει.... εχω ενα μικρο φιλτρο μεσα στο κυριως ενυδρειο και αν θελω την καραντινα το βγαζω και το βαζω στο μικρο ενυδρειο-καραντινα, μετα το πλενω και παλι στο κυριως....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε αυτό. Προσωπικά για καραντίνα θεωρώ ότι χρειάζονται από 60 λίτρα και πάνω.

:)

Συμφωνώ....

Και βέβαια εξαρτάται και από το τι ψάρια και πόσα θα βάλεις στην καραντίνα.

Να μην ξεχνάμε ότι όταν στρεσάρεται ένα ψάρι εξασθενεί το ανοσοποιητικό του σύστημα αδρανοποιεί.

Έτσι λοιπόν πρεπει να το βαλουμε καπου που ΔΕ θα στρεσαριστεί!!! Καπου που να νιώθει ανετα και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι πολλά λίτρα για καραντίνα και με ένα ενυδρειάκι 30λτ είσαι κομπλέ. Ομως αυτό εξαρτάται και από το μέγεθος των ψαριών που έχεις στην κατοχή σου, η που θα αποκτήσεις. Φυτά λόγω και των φαρμάκων που χρησιμοποιούμε στα συγκεκριμένα ενυδρεία, όταν υπάρχουν ασθένειες περιπλέκουν συνήθως την κατασταση. Αρα η αποψή μου είναι όχι. Εγώ στο δικό μου ενυδρείο που έχω για τέτοια περίπτωση δέν έχω φυτά σε μόνιμη βάση αλλά χρησιμοποιώ κανένα κλάδεμα (κερατόφυλο).

Ενοείτε οτι εαν υπάρχει η δυνατότητα για μεγαλύτερη καραντίνα δεν διαφωνώ. Απλά είπα την αποψή μου για το μίνιμουμ που χρειάζεται, γιατί είναι πολύ σημαντικό η ύπαρξη καραντίνας.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχουν ενα σορο ασθενειες που θα στις πουν και τα παιδια οπου ενα ψαρι μπαινει καραντινα. αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε και τον τραυματισμο καποιου ψαριου, που δεν χρειαζεται ολο το ενυδρειο να υποστει ενα φαρμακο....

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχουν ενα σορο ασθενειες που θα στις πουν και τα παιδια οπου ενα ψαρι μπαινει καραντινα. αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε και τον τραυματισμο καποιου ψαριου, που δεν χρειαζεται ολο το ενυδρειο να υποστει ενα φαρμακο....

Και το πέρασμα από καραντίνα κάθε ψαριού πριν μπει στο κυρίως ενυδρείο. Πολύ σημαντική διαδικασία που λίγοι εφαρμόζουν αλλά πολλές φορές έχει αποδειχθεί σωτήρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και το πέρασμα από καραντίνα κάθε ψαριού πριν μπει στο κυρίως ενυδρείο. Πολύ σημαντική διαδικασία που λίγοι εφαρμόζουν αλλά πολλές φορές έχει αποδειχθεί σωτήρια.

:)

Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να κάνω αυτή την κίνηση. Αλλά όταν πρόκειται για ψαράκια τύπου γκάπυ, πλάτυ κλπ θεωρείται οτι είναι απαραίτητα 60 λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για την καραντίνα και πως την χρησιμοποιούμε μπορείτε να δείτε εδώ.

Στην αρθρογραφία του Aquazone μπορείτε να βρείτε πολλά και πολύ χρήσιμα άρθρα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...