Jump to content

επιλογη εξοπλισμου....


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 100λ (μελλοντικα θελω να βαλω και ενα 2 ενυδρειο 80λ που θα φιλτραρεται με το ιδιο φιλτρο για να μην αγορασω και 2 φιλτρο) και σκεφτομαι να αγορασω καποια πραγματα και θα θελα τη γνωμη σας

εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2215 παροχη 620 λ/ωρα

κυκλοφορια 510 λ/ωρα

καταναλωση 15w

αεραντλια EHIM 200 κυκλοφορια 200 λ/ωρα

Θερμοστατη jaker 75w 100λ

Υποστρωμα sera floredepot

οποιαδηποτε παρατηρηση ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

πως σκεφτεσαι το ιδιο φιλτρο να καθαριζει και τα δυο ενυδρεια? εγω στη θεση σου στα ιδια λιτρα θα εβαζα το 2217, αλλα και αυτο ειναι καλο. τι φυτα θες να βαλεις? τι ψαρια? εχει καπακι με φως και αν ναι τι φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο 100λ (μελλοντικα θελω να βαλω και ενα 2 ενυδρειο 80λ που θα φιλτραρεται με το ιδιο φιλτρο για να μην αγορασω και 2 φιλτρο) και σκεφτομαι να αγορασω καποια πραγματα και θα θελα τη γνωμη σας

Ένα φίλτρο, δύο ενυδρεία = μπελάδες

Δύο φίλτρα, ένα ενυδρείο = ευτυχισμένος χομπίστας

εξωτερικο φιλτρο EHEIM 2215 παροχη 620 λ/ωρα

καλό για τα 100 λίτρα, αλλά εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτωση, τα φυτά κλπ

κυκλοφορια 510 λ/ωρα

καταναλωση 15w

αεραντλια EHIM 200 κυκλοφορια 200 λ/ωρα

Δεν είναι απολύτως απαραίτητη

Θερμοστατη jaker 75w 100λ

Υποστρωμα sera floredepot

Ούτε το υπόστρωμα είναι απόλυτα απαραίτητο εκτός αν θέλεις να το κάνεις σχετικά βαρυφυτεμένο.

Γνωρίζεις ότι αυτό δεν είναι ο βυθός αλλά υπόστρωμα - λίπασμα φυτών έτσι ? Χρειάζεσαι και αχαλίκι που θα μεπι από πάνω για βυθό.

οποιαδηποτε παρατηρηση ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

οποτε προτιμαω το 2217 και μονο στα 100λ

καπακι εχει αλλα μονο με μια λαμπα φθορισμου 18w μαλλον θα χρειαστει και δευτερη

χαλικι εχω ηδη το υπαρχον που ειχε μεσα το εχω ξεπλυνει και το εχω αφησει να στεγνωσει

το υποστρωμα για καλυτερη αναπτυξη των φυτων δεν το θελω και πολυ φορτομενο με φυτα

εχω δει ορισμενα φυτα αλλα δε θημαμαι τις ονομασιες τους (καμια προταση..?) μπροστα θελω να βαλω μερικα χαμηλα και πισω 2-3 ψηλα για αρχη θα προτιμησω "ευκολα" φυτα

οσο για τα ψαρακια ακομα το σκεφτομαι ποιες θα ειναι οι επιλογες μου

Link to comment
Share on other sites

οποτε προτιμαω το 2217 και μονο στα 100λ

καπακι εχει αλλα μονο με μια λαμπα φθορισμου 18w μαλλον θα χρειαστει και δευτερη

χαλικι εχω ηδη το υπαρχον που ειχε μεσα το εχω ξεπλυνει και το εχω αφησει να στεγνωσει

το υποστρωμα για καλυτερη αναπτυξη των φυτων δεν το θελω και πολυ φορτομενο με φυτα

εχω δει ορισμενα φυτα αλλα δε θημαμαι τις ονομασιες τους (καμια προταση..?) μπροστα θελω να βαλω μερικα χαμηλα και πισω 2-3 ψηλα για αρχη θα προτιμησω "ευκολα" φυτα

οσο για τα ψαρακια ακομα το σκεφτομαι ποιες θα ειναι οι επιλογες μου

εγω αυτο θα εκανα, αλλα μπορεις να περιμενεις λογω και οτι ειναι περασμενοι η ωρα, να ακουσεις και αλλες γνωμες για σιγουρια. ευκολα φυτα υπαρχουν πολλα, οπως κερατοφυλλο, πολυσπερμα, βαλισνερα για πισω και ενα σορο αλλα. με το φωτισμο εχεις θεμα. εισαι στα 0,2 βατ/λ βαρια βαρια. αλλο τοσο δηλαδη αλλη μια λαμπα και εισαι κομπλε. μετα μπορεις να παιξεις με τα κελβιν της μιας και της αλλης, κατι που θα σου πουν και οι εμπειροι στο φωτισμο. το υποστρωμα σε ευκολα φυτα δεν χρειαζεται συνηθως αλλα σε νεοσυστατο ενυδρειο καλο κανει. αντι αυτου ομως θα μπορουσες τον πρωτο καιρο και μεχρι να πιασει ο βυθος ουσιες για τα φυτα να βαλεις καποιες ταμπλετες αντι για υποστρωμα... περιμενε λιγο να ακουσεις κιαλλες γνωμες γιατι ειπαμε η αρχη ειναι πολυ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!!

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωματικα:

για φυτα κοιτα και εδω: http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

μια φωτο απο το καπακι αναποδα να δουμε αμα περνει να προσθεσουμε μηχανισμο για αλλη μια λαμπα θα ηταν χρησιμη.

ψαρια εχεις πολλες επιλογες, αλλα καλο ειναι να πας νερο απο τη βρυση σου σε ενα πετ σοπ να στο μετρησουν να δουμε που κινουνται καποια πραγματα. αν πχ εχεις ph 8 και πανω δεν ειναι φρονιμο να βαλεις τετρας, και αν ειναι 6.5 δεν μπορεις να βαλεις ζωοτοκα κτλ ..

Link to comment
Share on other sites

post-23849-1283528521_thumb.jpg

Ενα ballast και για της 3 λαμπες τ8 18w υπαρχει η καθε λαμπα θελει το δικο της...?

τρεις πιθανες επιλογες μου ειναι sera daylight brilliant T8

sera blue sky Royal T8

sera tropic sun Royal T8

Link to comment
Share on other sites

φιλε οπως σου ειχα πει και παραπανω επειδη δεν μπορω να σε βοηθησω λογω ελειψης εμπειριας με τη συνδεσμολογια, καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα στο φωτισμο και να ζητησεις βοηθεια ακριβως για το συγκεκριμενο θεμα. αυτο που βλεπω δεν νομιζω οτι περνει τρεις λαμπες αλλα και παλι σου λεω οτι δεν ξερω απο αυτα...

ελπιζω να σε βοηθησει καποιος συντομα :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...