Jump to content

Θα ήθελα μερικές συμβουλές!


Recommended Posts

Πρώτα από όλα καλησπέρα, και έπειτα θα ήθελα να πω πως μου δώθηκε ένα ενυδρείο 16 λίτρων πρόσφατα, το οποίο περιείχε έναν Clown Loach, ένα Iridescent Corydoros, ένα Silver Dollar και πρόσθεσα και εγώ έναν Chubby Pleco!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσεις μεταξύ τους και αν χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο αυτά τα ψάρια!

Ας μου λυθούν αυτές οι απορίες και συνεχίζω και με τις υπόλοιπες! :P

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλησπέρα, και έπειτα θα ήθελα να πω πως μου δώθηκε ένα ενυδρείο 16 λίτρων πρόσφατα, το οποίο περιείχε έναν Clown Loach, ένα Iridescent Corydoros, ένα Silver Dollar και πρόσθεσα και εγώ έναν Chubby Pleco!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσεις μεταξύ τους και αν χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο αυτά τα ψάρια!

Ας μου λυθούν αυτές οι απορίες και συνεχίζω και με τις υπόλοιπες! :P

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Και την καλυτερη συμβιωση να εχουν το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για ολα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ τόσο μικρό είναι; :) Πόσα δηλαδή θα έπρεπε να έχω κανονικά; Να αφαιρέσω κάποιο από αυτά; Ποιο κατα την γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι όμως σε αυτό το ενυδρείο παλιότερα είχαν 6-7 ψάρια τα οποία ζούσαν 3 ολόκληρα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είχαν και γεννητούρια από τα 2 Neon που είχαν μέσα! Τότε μου φαινόταν βέβαια υπερβολή όντως! Αλλά για τώρα... αν το λες σίγουρα κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλαρακι το ενυδρειο σου ειναι το πολυ πολυ για εναν μονομαχο(χωρις να ειναι κακη ιδεα ο μονομαχος) :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ θα το σκεφτώ φίλε μου, επίσης θα πρέπει να ψάξω και που έχει κανένα καλό κατάστημα στις Σέρρες για εξοπλισμό και ψάρια, γιατί δε λέει να κάνω βόλτες από Θεσσαλονίκη-Σέρρες τα καημένα τα ψάρια με το ΚΤΕΛ! :)

Link to comment
Share on other sites

Clown Loach ???? εισαι σιγουρος πως ειχες αυτο ? :) ενηλικο θελει τουλαχιστον 300 λιτρα και λιγα λεω...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλησπέρα, και έπειτα θα ήθελα να πω πως μου δώθηκε ένα ενυδρείο 16 λίτρων πρόσφατα, το οποίο περιείχε έναν Clown Loach, ένα Iridescent Corydoros, ένα Silver Dollar και πρόσθεσα και εγώ έναν Chubby Pleco!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσεις μεταξύ τους και αν χρειάζονται κάτι ιδιαίτερο αυτά τα ψάρια!

Ας μου λυθούν αυτές οι απορίες και συνεχίζω και με τις υπόλοιπες! :P

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Μήπως ξεχασες κανενα μηδενικο η ενταξει το εγραψες???(σορυ για την απορια)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι όμως σε αυτό το ενυδρείο παλιότερα είχαν 6-7 ψάρια τα οποία ζούσαν 3 ολόκληρα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα είχαν και γεννητούρια από τα 2 Neon που είχαν μέσα! Τότε μου φαινόταν βέβαια υπερβολή όντως! Αλλά για τώρα... αν το λες σίγουρα κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρεις! :)

αναπαραχθηκαν νεον σε 16 λιτρα και μαλιστα ετσι απλα? για δες λιγο το προφιλ τους:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε να μας απαντησεις στα ερωτηματα που σου θεσαμε για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε....

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι το ενυδρείο αυτό είναι όντως 16 λίτρων και δεν ξέχασα μηδενικό! :P

2) Από ότι μου είπαν και από ότι έψαξα το ψαράκι που έχω είναι Clown Loach και μπορώ να πω πως το βρίσκω και υπερκινητικό! (Θα ανεβάσω φωτογραφία μόλις μπορέσω και πάρω πίσω στα χέρια μου την φωτογραφική μου μηχανή!)

3) Όσο για τα Neon επειδη τα είδα τα γεννητούρια με τα ίδια μου τα μάτια, ναι μπορούν να αναπαραχθούν και σε 16 λίτρων ενυδρείο χωρίς πρόβλημα! Και για να μην υπάρξει και αυτή η πιθανή ερώτηση, το Neon δεν το πήραν έτοιμο να γεννήσει αλλά το είχαν σχεδόν χρόνο και έπειτα γέννησε!

Το site όμως που μου στείλατε μου φάνηκε και μένα περίεργο δεν είναι 10-15 λίτρα διαφορά, αλλά μιλάμε για πολύ περισσότερο! Και με άλλα 4 ψάρια άλλων ειδών μέσα κιόλας! :/

Ίσως να πέσαμε σε περίπτωση γυναίκας που δεν μπορούσε να βρει άλλο τρόπο, εκτός των παιδιών, για να κρατήσει τον άντρα της! :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πραγματικά... :/ θα πάω και θα δω σε κανένα pet shop για να κάνω αν γίνεται αλλαγή ή θα δω για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο...! Πόσο χώρο χρειάζομαι για τα ψάρια που έχω τώρα;

Α και επίσης τα Neon με ενημέρωσαν πως στο συγκεκριμένο ενυδρείο γέννησαν 2 φορές και όχι μονάχα μία!

Link to comment
Share on other sites

Α και επίσης τα Neon με ενημέρωσαν πως στο συγκεκριμένο ενυδρείο γέννησαν 2 φορές και όχι μονάχα μία!

μηπως δεν εχει φωτισμο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα αυτό! :) Έχουν κανονικό φωτισμό, αλλά και Aquarium Moon Light! :)

Απορία: Αν δεν είχαν φωτισμό δεν βλέπουν το μέγεθος του ανυδρείου οπότε αναπαράγωνται; (Δεν το λέω ειρωνικά, αλλά όντως το έχω απορία, για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας! ) :)

Έγινε επεξεργασία - Crazyman
Link to comment
Share on other sites

Απορία: Αν δεν είχαν φωτισμό δεν βλέπουν το μέγεθος του ανυδρείου οπότε αναπαράγωνται; (Δεν το λέω ειρωνικά, αλλά όντως το έχω απορία, για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας! ) :)

ειναι προφανες το οτι τα ψαρια ειτε με φως ειτε χωρις μπορουν να καταλαβουν τον χωρο που τους περιβαλει !

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

το λεω γιατι στα νεον θελει χαμηλο εως μηδαμινο φωτισμο στην αναπαραγωγη γιατι τα αβγα-μικρα ειναι ευαισθητα στο φως...

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ δεν ξέρω... :) Εγώ σας λέω αυτά που είδα και αυτά που μου είπαν! Πάντως και τα 4 ψαράκια που έχω είναι μικρά! Όταν μεγαλώσουν θα έχω στάνταρ κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο για να τα βάλω! Πάντως προς το παρόν τι μου προτείνεται να κάνω; Τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί ανπαραμείνουν έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...