Jump to content

Γέννα σκαλάρια!


giwrgos bf2

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,σήμερα το απόγευμα ανακάλυψα μερικά αυγά πάνω σε ένα φυτό με πλατιά φύλλα στο ενυδρείο μου με τα σκλάρια, :P οι 2 ευτυχισμένοι γονείς φυλάνε σκοπιά και δεν αφήνουν τα άλλα ψάρια να πλησιάσουν ;) ...εγώ τι πρέπει να κάνω για να προστατέψω τα αυγά; σας παρακαλώ δώστε μου μερικές πληροφορίες :) ! Με σεβασμό ένας πρωτάρης μπαμπάς :blush:

Link to comment
Share on other sites

για ριξε μια ματια εδω και εγω ειχα μια τετοια συζητηση της προαλες ριξε μια ματια εδω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θέλω να σε ρωτήσω 3 πράγματα 1)πως πήγαν τα δικά σου τα αυγουλάκια;

2)εσύ τελικά από ολα αυτά τι έκανες;3)είχε επιτυχία αυτό που έκανες;

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα, δωσε εσυ καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου. οποσδηποτε: κατοικοι + αριθμος ανα ειδος, λιτρα και σκληροτηττες.. κανονικα εσυ δεν χρειαζεται να κανεις κατι αν το ενυδρειο σου ειναι σωστα στημενο με προβλεψη να εχεις καποια στιγμη αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αργά χθες το βράδυ ο αρσενικός έφαγε όλα τα αυγά :) , ειναι ένα 70λιτρο ενυδρείο και φιλοξενεί 1 ζευγάρι σκαλάρια και ένα ζευγάρι γκουράμι το ph ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα.Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί ήταν η πρώτη γέννα των σκαλαριών μου και την περίμενα πως και πως :P

Link to comment
Share on other sites

οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο και με περισσοτερους κατοικους, αυξανονται οι πιθανοτητες να συμβει αυτο που ηδη σου συναιβει. για να αποφυγεις κατι τετοιο αφησε τα σκαλαρια μονα τους. αφου εκαναν τη αρχη θα συνεχισουν.

οταν λες φυσιολογικα επιπεδα (για το ΡΗ) τι εννοεις? για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γονιμοποιηθουν τα αυγα απο το αρσενικο το ΡΗ σου πρεπει να ειναι οξυνο, δηλαδη κατω του 7.

για τα λιτρα σου, δεν θελω να επεκταθω γιατι πιστευω πως γνωριζεις. σκεψου ομως τι θα κανεις οταν με το καλο θα αρχισουν να σουλατσαρουν μικρα σκαλαρακια, για να μην τρεχεις τελευταια στιγμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν περασε μια εβδομαδα και σημερα παλι στο ιδιο φυλλο ανακαλυψα αρκετα αυγουλακια που μου αφησαν τα σκαλαρακια μου, ο αρσενικος δεν εχασε ευκαιρια και ξεκινησε το αερισμα, το φως παραμενει αναμενο... ελπιζω αυτη τη φορα να τα καταφερουν... :)

Link to comment
Share on other sites

οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο και με περισσοτερους κατοικους, αυξανονται οι πιθανοτητες να συμβει αυτο που ηδη σου συναιβει. για να αποφυγεις κατι τετοιο αφησε τα σκαλαρια μονα τους. αφου εκαναν τη αρχη θα συνεχισουν.

οταν λες φυσιολογικα επιπεδα (για το ΡΗ) τι εννοεις? για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να γονιμοποιηθουν τα αυγα απο το αρσενικο το ΡΗ σου πρεπει να ειναι οξυνο, δηλαδη κατω του 7.

για τα λιτρα σου, δεν θελω να επεκταθω γιατι πιστευω πως γνωριζεις. σκεψου ομως τι θα κανεις οταν με το καλο θα αρχισουν να σουλατσαρουν μικρα σκαλαρακια, για να μην τρεχεις τελευταια στιγμη!

καλημέρα. πες μας και σχετικά με αυτό. Τι συνθήκες έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Hi!!! το ρh ειναι 6,5, τα αφησα μονα τους οπως μου ειπατε και εχω το φως συνεχως αναμενο το πρωι ειδα οτι μερικα αυγουλακια ειχαν φαγωθει :) ελπιζω καποια να τα καταφερουν :)

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να χαλασαν και να τα αφαιρεσαν οι γονεις για να μην χαλασουν τα υπολοιπα!

αντε... καλη τυχη! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου, θα σας ενημερωνω για την πορεια τους... Εχω και μια ερωτηση, αν ολα πανε καλα (και δεν φαγωθουν) σε ποσες μερες περιπου να τα περιμενω;

Link to comment
Share on other sites

Σε 24-36 ώρες (αναλόγως την θερμοκρασία) θα δεις ουρίτσες

Στις επόμενες 24-36 ώρες οι γονείς θα μεταφέρουν τα μικρά σε άλλοι τοποθεσία.

Την 5-6 μέρα θα αρχίζουν να κολυμπούν ελεύθερα, το αργότερο τότε θα πρέπει να έχεις υγρή τροφή και για την 7 μέρα αρτέμια.

Link to comment
Share on other sites

αντε κι εγω παρεα με εσενα! μονο που δεν παιρνω μετρα (απομονωση, κτλ) για μια ακομη φορα! εκλεισαν 24 ωρες!

τελευταια γινεται χαμος. μιλαμε για πολυ αυγο γενικοτετα και οχι μονο απο τα σκαλαρια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πάλι δεν τα καταφέρανε :) ο αρσενικός τα έφαγε ενώ ήταν αυτός που είχε αναλάβει την προστασία τους απο την πρώτη κιόλας στιγμή και δεν άφηνε καθόλου την θηλυκιά να πλησιάσει. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...