Jump to content

Καθαρισμός βιολογικού υλικού


tsoum

Recommended Posts

Σημερα αρχισα την ανακαίνηση του ενυδρείου μου. Εβγαλα ψάρια και φυτα, φίλτρα και θερμοστάτες.

Στο ενυδρείο μου με κάποιον τρόπο είχαν αναπτυχθει planaria. Αυτά βρήκαν το δρόμο τους στο βιολογικό μου υλικό και τωρα είδα πως είναι γεμάτο απο σκουλικάκια. Πως να το καθαρίσω;

Βράσιμο;

Δεν με πειράζει που θα χαθεί η βιολογία αφου έχω ενα λίτρο σιποραξ ετοιμο και καθαρο (απο ανεπιθυμιτους μικροοργανισμους).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αρχισα την ανακαίνηση του ενυδρείου μου. Εβγαλα ψάρια και φυτα, φίλτρα και θερμοστάτες.

Στο ενυδρείο μου με κάποιον τρόπο είχαν αναπτυχθει planaria. Αυτά βρήκαν το δρόμο τους στο βιολογικό μου υλικό και τωρα είδα πως είναι γεμάτο απο σκουλικάκια. Πως να το καθαρίσω;

Βράσιμο;

Δεν με πειράζει που θα χαθεί η βιολογία αφου έχω ενα λίτρο σιποραξ ετοιμο και καθαρο (απο ανεπιθυμιτους μικροοργανισμους).

Αφού δεν σε πειράζουν γιατί να τα σκοτώσεις;

Άστα έτσι όπως είναι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει οτι μπορεί να πειράζουν τα ψάρια... (τα βραγχια και κατι τέτοια).

Και το πιο απλό/βασικό, δεν τα θέλω στο ενυδρείο μου. Αμα θέλω πλαναρια παίρνω ένα πλαστικό πεντάλιτρο και κανω καλλιέργεια...

Αμα το βράσω μπορεί να αλλοιωθεί το υλικό κατα καποιον τρόπο;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει οτι μπορεί να πειράζουν τα ψάρια... (τα βραγχια και κατι τέτοια).

Και το πιο απλό/βασικό, δεν τα θέλω στο ενυδρείο μου. Αμα θέλω πλαναρια παίρνω ένα πλαστικό πεντάλιτρο και κανω καλλιέργεια...

Αμα το βράσω μπορεί να αλλοιωθεί το υλικό κατα καποιον τρόπο;

Το σιγουρο ειναι πως θα εξοντωσεις την βιολογια σου.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το βράσω μπορεί να αλλοιωθεί το υλικό κατα καποιον τρόπο;

Σιγουρα όχι αφου φτιάχνονται κατάληλα για να αντέχουν οπως το sera siporax ου είναι φτιαγμένο απο γυαλί!!!!

Παντως κι εγω συμφωνο με τον Pano αλλα η απόφαση είναι δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει οτι μπορεί να πειράζουν τα ψάρια... (τα βραγχια και κατι τέτοια).

Και το πιο απλό/βασικό, δεν τα θέλω στο ενυδρείο μου. Αμα θέλω πλαναρια παίρνω ένα πλαστικό πεντάλιτρο και κανω καλλιέργεια...

1) Σε πολυ τραβηγμένες περιπτώσεις.

2) Θα εμφανιστούν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι πως θα εξοντωσεις την βιολογια σου.

Δεν με πειράζει που θα χαθεί η βιολογία αφου έχω ενα λίτρο σιποραξ ετοιμο και καθαρο (απο ανεπιθυμιτους μικροοργανισμους).

2) Θα εμφανιστούν ξανά.

Λες; Δηλαδή εσείς έχετε πλανάρια στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Εδω, το 2ο.

BTW επειδη έχει εκτος νερου ηδη 3-4 ωρες και ολη η βιολογια θα εχει πεθανει 100%, να το βρασω να τελειωνω;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Λες; Δηλαδή εσείς έχετε πλανάρια στο ενυδρείο;

Εννοείτε..

Άμα βάλεις τα kuhli δεν θα μείνει κανένα. :)

Link to comment
Share on other sites

BTW επειδη έχει εκτος νερου ηδη 3-4 ωρες μερα και ολη η βιολογια θα εχει πεθανει 100%, να το βρασω να τελειωνω;

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά η βιολογία δεν πεθαίνει ακόμα και 1 χρόνο να μείνει στεγνό το υλικό... απλά "κοιμάται" :)

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά η βιολογία δεν πεθαίνει ακόμα και 1 χρόνο να μείνει στεγνό το υλικό... απλά "κοιμάται" :)

Σωστα, αρκει ομως να μην βρασουμε το βιολογικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βράσουμε τα βιολογικά υλικά παθαίνουν κάτι;Ρωτάω για ένα μεταχειρισμένο φίλτρο που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βράσουμε τα βιολογικά υλικά παθαίνουν κάτι;Ρωτάω για ένα μεταχειρισμένο φίλτρο που πήρα.

Δεν το εχω δοκιμαση για να ειμαι ειληκρινης αλλα δεν πιστευω να παθει κατι.

Για σιγουρια δοκιμασε να βρασεις δυο τρια κομματια και βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμαση για να ειμαι ειληκρινης αλλα δεν πιστευω να παθει κατι.

Για σιγουρια δοκιμασε να βρασεις δυο τρια κομματια και βλεπεις!

Σωστός. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...