Jump to content

Ένα καινούριο ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα μικρό ενυδρείο διαστάσεων 60*30*32 το οποίο λόγω του ότι φτιάχτηκε πολύ γρήγορα, δεν έγινε σωστή επιλογή του χαλικιού κ του υποτρώματος. Έτσι λέω να το φτιάξω από την αρχή κ αυτή τη φορά με τη δική σας βοήθεια σωστά!

Τα ψάρια που υπάρχουν μέσα είναι γκάμπυ(8) κ πλατύ(3) κ τα οποία σκοπεύω να κρατήσω κ στη συνέχεια. Από φυτά υπάρχουν ήδη μέσα τα εξής:

1. Εchinodorus sclueteri ‘Leopard’

2. Anubia barteri var. nana

3. Cryptocoryne x willisii

4. Cryptocoryne wendtii ‘Mi Oya’

5. Hygrophila corymbosa ‘Siamensis 53B’

6. Hygrophila polysperma

7. Echinodorus bleheri

Από φωτισμό υπάρχει 1 λάμπα 15W osram fluora k δεν παρέχεται CO2. Υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης κ δεύτερης λάμπας.

Με βάση αυτά τα φυτά κ τα ψάρια θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο καλύτερος συνδυασμός ως προς το υπόστρωμα, χαλίκι (μέγεθος κ ύψος), φωτισμός κ λίπανση.

Οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα μικρό ενυδρείο διαστάσεων 60*30*32 το οποίο λόγω του ότι φτιάχτηκε πολύ γρήγορα, δεν έγινε σωστή επιλογή του χαλικιού κ του υποτρώματος. Έτσι λέω να το φτιάξω από την αρχή κ αυτή τη φορά με τη δική σας βοήθεια σωστά!

Τα ψάρια που υπάρχουν μέσα είναι γκάμπυ(8) κ πλατύ(3) κ τα οποία σκοπεύω να κρατήσω κ στη συνέχεια. Από φυτά υπάρχουν ήδη μέσα τα εξής:

1. Εchinodorus sclueteri ‘Leopard’

2. Anubia barteri var. nana

3. Cryptocoryne x willisii

4. Cryptocoryne wendtii ‘Mi Oya’

5. Hygrophila corymbosa ‘Siamensis 53B’

6. Hygrophila polysperma

7. Echinodorus bleheri

Από φωτισμό υπάρχει 1 λάμπα 15W osram fluora k δεν παρέχεται CO2. Υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης κ δεύτερης λάμπας.

Με βάση αυτά τα φυτά κ τα ψάρια θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο καλύτερος συνδυασμός ως προς το υπόστρωμα, χαλίκι (μέγεθος κ ύψος), φωτισμός κ λίπανση.

Οποιαδήποτε πρόταση είναι δεκτή!

Ευχαριστώ!

33216[/snapback]

Γνωμη δικια μου ειναι να βαλεις υποστρωμα της SERA floredepot αν θες προσθετεις και λατεριτη(περιπου 2 εκατοστα).Χαλικι καλο ειναι να βαλεις ψιλο χαλικι και οχι αμμος(3 εκατοστα).

Απο θεμα φωτισμου εισαι σχετικα καλα,αν σε παιρνει να βαλεις και αλλη λαμπα,βαλτην, εγω θα την εβαζα.

CO2 καλυτερα να βαλεις, για τα λιτρα σου φτιαξε το σκευασμα ειναι πανευκολο διαβασε ΕΔΩ.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα Χανιά λατερίτης λίγο δύσκολο να βρεθεί. Το υπόστρωμα πόσο πάχος πρέπει να έχει? Το κουτί των 2,4 κιλών με το floredepot θα με φτάσει?

Το χαλίκι (χαλαζιακό) πόσα εκατοστά πρέπει να είναι? γύρω στα 5?

Ένας φίλος μου πρότεινε να βάλω χαλαζιακό χαλίκι ανακατεμένο με aqualit! Τι λέτε?

Όσο αφορά τα φυτά θα προτιμούσα να μη βάλω co2! Τα φυτά με τις 2 λάμπες κ χωρίς co2 θα έχουν πρόβλημα? Σε αυτή την περίπτωση τι άλλα φυτά θα μπορούσα να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό ύψος για το υπόστρωμα δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 7 cm!

Τα κουτιά με το λίπασμα αναφέρουν στο περίπου για πόσα λίτρα είναι οπότε στο περίπου θα δεις αν σου φτάνει!

Η δική μου πρόταση είναι 1 cm χαλίκι μετά 2 cm λίπασμα και τέλος το πολύ 4 cm χαλίκι!

Θα σου πρότεινα και εγώ να βάλεις την δεύτερη λάμπα και να βάλεις και ένα αυτοσχέδιο CO2!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouzman σε τι εξυπηρετεί να μπεί πρώτα χαλίκι μετα λίπασμα κ μετά πάλι χαλίκι?

Γιατί να μη μπεί κατευθείαν το λίπασμα κ στη συνέχεια το χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Λογω χαμηλου υψους θα σου προτεινα να μην ξεπερασεις τα 5 εκ.

2 εκατοστα υποστρωμα και 3 εκ. ψιλο χαλικι εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ύψος του ενυδρείου με περιορίζει αρκετά. Μήπως να βγάλω τα ζωοτόκα και να φέρω από το άλλο ενυδρείο τα ραμιρέζι(ένα ζευγάρι) να είναι μόνα τους? Κ να το στρώσω με πολύ ψιλό χαλαζιακό χαλίκι. Βρήκα χθες σε ένα μαγαζί κ το πάχος του ήταν λίγο μεγαλύτερο από άμμο! Σε αυτή την περίπτωση χρειάζομαι πάλι υπόστρωμα? Στο άλλο ενυδρείο 60*30*40 έχω 2 ραμ, 10 καρδινάλιους κ 3 κόρυ. Μάλλον έχω μπερδευτεί λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα το χρειάζεσαι μόνο για τα φυτά και περισσότερο θα έλεγα στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει η σωστή και καλή ανάπτυξή τους. Αλλά αφού δεν θέλεις να βάλεις co2... προς τι ο προβληματισμός? Χωρίς διοξείδιο δεν θα έχεις ανάλογο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική σκέψη ήταν για ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με φυτά όπως ανουμπίες, κρυπτοκορίνες και microsorum pteropus σε συνδυασμό με μία μόνο λάμπα χωρίς co2 κ προσθήκη λίγου λιπάσματος!

Τελικά από ότι βλέπω θα πάω σε κάτι απαιτητικό. Οπότε έχουμε κ λέμε:

1. φωτισμός :2*15w (osram fluora k philips aquarelle)

2. DIY co2 με μπουκάλι 1,5lt

3. υπόστρωμα 1 κουτί sera floredepot των 2,4 κιλών (γράφει πως φθάνει για 50 λίτρα)

4. ψιλό χαλαζιακό χαλίκι ύψους 3-4 εκ.

Συμφωνείτε με αυτά?

Οι ανουμπίες κ οι κρυπτικορίνες που έχω δε θα έχουν πρόβλημα με τον παραπάνω φωτισμό?

Κ κάτι ακόμα: Το ΡΗ τώρα είναι περίπου στο 7,5 με ΚΗ στο 7. Βάζοντας co2 με συνέπεια να πέσει το ΡΗ τα ζωοτόκα δε θα έχουν πρόβλημα?

Τη χρησιμοποίηση του aqualit ανακατεμένο με χαλίκι το ξεχνάω?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά χαμηλών απαιτήσεων καλό θα ήταν να τα τοποθετήσεις σε κάποιο σημείο που να μην έχουν έντονο φωτισμό για να αποφύγεις την εμφάνιση άλγης (στην οποία είναι αρκετά επιρρεπείς οι ανούμπιες)!

Με kH στο 7 δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τις τιμές σου!

Καλού κακού να ελέγχεις συχνά στην αρχή τις τιμές σου για να ξέρεις που βρίσκεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σχεδόν έκανα και εγώ με τα δικά μου γκάππυ και πλάτυ και δεν είχα πρόβλημα. Ομως όχι με 1,5 λίτρο που θεωρώ ότι είναι πολύ, αλλά με 0,5 (μικρό μπουκαλάκι coca-cola). Eπίσης συνιστώ στις αρχές να κάνεις αραιό μίγμα για να πάει σταδιακά το πράγμα. Τα αργά πλατύφυλλα φυτά φρόντισε να είναι σε σκιές ή σε περιοχές με λιγότερο φως. Μην το πλακώσεις εξ αρχής στα λιπάσματα, αλλά σταδιακά, γιατί κινδυνεύεις με ΒΒΑ ή άλλες άλγες. Θα σου πρότεινα να βάλεις και κάποια γρήγορα (κερατόφυλλο - elodea).

Καλή επιτυχία.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε filoxenos σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Το υπόστρωμα κ το χαλίκι θα πάω να τα πάρω τώρα. Μπορείς να μου πεις περίπου πόσα κιλά χαλίκι θα χρειαστώ?

Σε μπουκάλι 0,5 λίτρων τι αναλογία ζάχαρη - μαγιά βάζουμε?

Κερατόφυλλο ήδη υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=711

Απλά μπορείς να προσθέσεις και 1/4 του κουταλιού του γλυκού Σόδα!

Διάβασε και αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ype=post&id=853

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouzman το πρώτο link ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα! Η αλλαγή ολοκληρώθηκε αλλά δυστυχώς είχαμε μια απώλεια. Ένα πλατύ πήδηξε έξω από τον κουβά κ μέχρι να το πάρω χαμπάρι ήταν ήδη αργά!

Θα σας ενημερώνω για την πορεία του ενυδρείου μου κ με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτο.

Κ κάτι ακόμα: Δεν υπολόγισα καλά τα κιλά που έπρεπε να πάρω σε χαλίκι κ έτσι θα πρέπει να αγοράσω κ άλλο (από Δευτέρα τώρα), ευτυχώς όχι πολύ. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω στην τοποθέτηση του καινούριου χαλικιού εκτός από καλό πλύσιμο?

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω προσθέσει πολλές φορές επιπλέον χαλίκι επειδή δεν το είχα υπολογίσει καλά και δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα!

Σαφώς θα το ξεπλύνεις πολύ καλά πριν το βάλεις και θα σου πρότεινα να κάνεις την επόμενη μέρα μια μικρή συντήρηση στο φίλτρο σου και να αλλάξεις τον υαλοβάμβακα μια και θα έχει μαζέψει όση σκόνη έβγαλε το χαλίκι!

Περιμένουμε την παρουσίαση του ενυδρείου σου!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

...Σε μπουκάλι 0,5 λίτρων τι αναλογία ζάχαρη - μαγιά βάζουμε?...

33264[/snapback]

Κοίταξε, υπάρχουν διάφορες συνταγές. Εγώ βάζω μία κοφτή κουταλιά του γλυκού μαγιά και 2 κρασοπότηρα ζάχαρη, για να έχω ελαφρύ έως νορμάλ μίγμα. Σε μισόλιτρο αυτή η αναλογία στο 50άρι μου ρίχνει περίπου κατά 0,5 - 0,7 του βαθμού το ρΗ και το αλλάζω κάθε 10 ημέρες (κρατάει λίγο περισσότερο αλλά πέφτει η απόδοσή του).

Σχετικά με τη σόδα, έχω ρωτήσει τον αδελφό μου που είναι χημικός και μου έχει πει ότι δεν παίζει κανένα ρόλο στην παραγωγή του αερίου. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω επί τούτου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μόλις έκανα μετρήσεις.

ΡΗ:7,5 - ΚΗ:5 - GΗ:7 - ΝΟ3:5 - ΡΟ4:0,1 - Fe:0,1 - ΝΗ3:0 - ΝΟ2<0,3

Θερμοκρασία 29

Έχω φτιάξει το DIY CO2 κ περιμένω να βγούν οι πρώτες φυσαλίδες.

Τα φυτά ίσα ίσα που τα εχω πιάσει. Θα τα βάλω κανονικά στη θάση τους μόλις προσθέσω κ το υπόλοιπο χαλίκι.

Από λίπασμα τώρα τι κάνουμε? Έχω όλη τη σειρά της seachem. Τα χρησιμοποιώ στο άλλο ενυδρείο που έχω. Να ξεκινήσω βάζοντας τις μισές ποσότητες από αυτές που προτείνουν τα μπουκαλάκια?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τα προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας άκουσα ότι είναι αρκετά καλά!

Από την εμπειρία που έχω με άλλα υγρά λιπάσματα θα σου πρότεινα να διαιρέσεις την δόση που αναλογεί για το ενυδρείο σου κάθε μήνα σε εβδομαδιαίες μικρότερες δόση για να μην υπάρχει ποτέ πλεόνασμα θρεπτικών στοιχείων στο νερό!

Παράλληλα, θα πρέπει να αυξήσεις τα ΝΟ3 μια και αποτελούν θρεπτικό συστατικό για τα φυτά σου!

Το kH μπορείς να το αυξήσεις λίγο (στο 6 με 7) για να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα πτώσεις του pH!

Αυτό μπορείς να το κάνεις με προσθήκη σόδας, ένα κουταλάκι του γλυκού ανεβάζει 4 βαθμούς το kH στα 50 λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των λιπασμάτων είναι πολύπλοκο και δύσκολο θα έλεγα.

Θα πρότεινα να περιμένεις πρώτα να δεις πως θα πάνε με το διοξείδιο, να διαβάσεις πολύ σχετικά, να υπολογίσεις καλά την συνολική φυτομάζα σε σχέση με την ένταση-ποιότητα-ώρες φωτισμού, τις τιμές του νερού σου, το είδος των φυτών που έχεις μέσα και να πας με τα λιπάσματα πολύ αργά και προσεκτικά, εάν σε ενδιαφέρει ένα ενυδρείο χωρίς άλγες.

Νομίζω ότι ακόμα καλύτερα είναι να σπάσεις τη δόση των όποιων λιπασμάτων, σε ημερήσια βάση και να τα προσθέτεις καθημερινά στο νερό - το πρωί ή το μεσημέρι, ώστε να μην βρίσκουν οι άλγες περισεύματα για λογαριασμό τους. Γιατί αν πάρουν αυτές το πάνω χέρι, θα τρέχεις μετά εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...