Jump to content

Άλατα


Recommended Posts

Γεια χαρά παιδιά.

Το ενυδρείο το πήρα μεταχειρισμένο, είναι ορθογώνια και στις 2 μικρές κάθετες πλευρές είναι γεμάτο άλατα.

Έχω τρίψει με ζεστό ξυδι διαλύμενο σε νερό για πολλές μέρες. Δοκίμασα και με ξυραφάκι σε σημείο που άρχισα να κόβω δάχτυλα.... Τίποτα δεν απέδωσε... Διαβάζοντας σε άλλα ποστ και για την προφύλαξη του ενυδρείου δεν χρησιμοποιήσα χημικά παρασκευάσματα....

Αλλά πλέον μου έχουν σπάσει τα νευρα. Γνωρίζει καποιος καμία πιο αποτελεσματική λύση? Να βάλω καποιο χημικο για άλατα? Αν ναι, τι μέθοδο να ακολουθήσω έπειτα για να φυγουν τα χημικα?

Σας παρακαλώ δώστε ένα τέλος στο μαρτύριο των χεριών μου!

Link to comment
Share on other sites

Γαντάκια,γυαλάκια, 1 μπουκάλι aquaforte και πολύ καλό ξέπλυμα με νερό. :)

Link to comment
Share on other sites

:) ωραία...ακι οι σιλικονες δεν θα έχουν πρόβλημα με το ακουα φορτε? τα γαντακια τα νοσοκομιακα εννοείς, ε? δεν υπάρχει κινδυνος να τρυπησουν?
Link to comment
Share on other sites

ξυστρα για επιφανειες κεραμικες για κουζινες.3,5 ευρω απο σκλαβενιτη.θεικο εργαλειο.καθαριζει τα παντα μεσα στο ενυδρειο με μια περασια.

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

quote name='kouts73' date='07/09/2010, 22:26:35' post='438215']

ξυστρα για επιφανειες κεραμικες για κουζινες.3,5 ευρω απο σκλαβενιτη.θεικο εργαλειο.καθαριζει τα παντα μεσα στο ενυδρειο με μια περασια.

:)

και στα χρωματοπωλεία . ξύστρα τζαμιών την δουλευετε με νερο μαζί.

post-21555-1283894638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) ωραία...ακι οι σιλικονες δεν θα έχουν πρόβλημα με το ακουα φορτε? τα γαντακια τα νοσοκομιακα εννοείς, ε? δεν υπάρχει κινδυνος να τρυπησουν?

Είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία που δεν έχεις πρόβλημα.Με ένα μαλακό σφουγγάρι σε λίγα λεπτά έχεις τελειώσει και δεν υπάρχει λόγος να σχιστούν τα γάντια.Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο απλά ξεπλένεις τα χέρια σου και βάζεις καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

quote name='kouts73' date='07/09/2010, 22:26:35' post='438215']

ξυστρα για επιφανειες κεραμικες για κουζινες.3,5 ευρω απο σκλαβενιτη.θεικο εργαλειο.καθαριζει τα παντα μεσα στο ενυδρειο με μια περασια.

:)

και στα χρωματοπωλεία . ξύστρα τζαμιών την δουλευετε με νερο μαζί.

post-21555-1283894638_thumb.jpg

πολύ καλή ξύστρα, κάνει απίστευτη δουλειά!

Στο carefour την έχει 0,50 ευρώ, πήρα 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα τύχει και πάω απο καρφουρ θα πάρω καμια γιατί ο Δούκας εδώ την έχει 5.5Ε....ασυμφορη.... Προς το παρον θα τσιμπισω το ακουα φορτε... Ευχαριστω για την συμμετοχη σας παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη αν τα άλατα είναι (πυριτικά που σχηματίζουνται από εξάτμιση νερού ή διατομική άλη) δεν φεύγουν γιατί και το γυαλί είναι κυρίως πυρίτιο και γίνεται ένα σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα τύχει και πάω απο καρφουρ θα πάρω καμια γιατί ο Δούκας εδώ την έχει 5.5Ε....ασυμφορη.... Προς το παρον θα τσιμπισω το ακουα φορτε... Ευχαριστω για την συμμετοχη σας παίδες!

αν μπορεις να έρθεις γλυφάδα θα σου δώσω να κάνεις την δουλειά σου.

χωρις χρήμα

στειλε ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παίδες ουτε με το AquaForte εγινε δουλειά....όλα τα τζάμια έλαμψαν αλλα στο συγκεκριμένο τζάμι εμειναν ανέπαφα. Αρχίζω να πιστεύω τον viciouscircle............. :):):)

Τελευταία λύση μας έμεινε η ξυστρα για επιφανειες κεραμικες..... θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παίδες ουτε με το AquaForte εγινε δουλειά....όλα τα τζάμια έλαμψαν αλλα στο συγκεκριμένο τζάμι εμειναν ανέπαφα. Αρχίζω να πιστεύω τον viciouscircle............. :):):P

Τελευταία λύση μας έμεινε η ξυστρα για επιφανειες κεραμικες..... θα σας ενημερώσω...

Δοκιμασε και μαγειρικη σοδα.Ισως βοηθησει.Τα υπολοιπα σου τα ειπε ο vicius

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δοκιμασει και της sera το ph minus δεν συμφαιρει αλλα κανει δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό.... και το τριψει ενω ειναι κατω από την επίφανεια του νερου το συγκεκριμενο σημειο... θα δεις οτι δε θα φαίνεται!!! Με σκετο νερό και σφουγγαρακι ή ακόμα και ξυστρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξαναστήνω το ενυδρείο μου και είχε αλατα απο εδω και απο εκει. Με το Υδροχλωρικό εφυγαν κατ'ευθειαν.

Κάτι χαζό: Μήπως είναι απο την έξω μεριά τα άλατα; :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει απ' έξω γιατί κάποια περίοδο που είχαν αρρωστήσει τα ψάρια μου είχε δώσει ένα μαγαζί ένα φάρμακο και αλάτι να βάλω. Και το τι γινόταν όταν εξατμιζόταν νερό δεν λέγεται. Φλούδες ολόκληρε έβλεπα το πρωί... Με ξύστρα έφυγαν, ούτε ξύδι έκανε τίποτα ούτε viacal που είναι χημικό για άλατα. Αλλά έχει μείνει σαν πολύ μικρή μεμβράνη άλατος και είναι θαμπό το τζάμι. Λέτε να δοκιμάσω ακουαφόρτε? Δεν θα τα είχε βγάλει το viacal?

Link to comment
Share on other sites

Μια θαμπάδα αφηνει το ξεβαφτικο για τα νυχια. Υπαρχει περίπτωση να είχες χρησιμοποιήσει τετοιο; Δοκιμασε με λίγο καθαρο οινοπνευμα σε ενα χαρτακι. Προσεξε μονο μην πεσει μεσα στο ενυδρειο και αρχισουν να πηγαινουν πλαγιως τα ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

και ξεβαφτικο για νυχια χωρις λαδι εγω βάλει (δεν αφηνει θαμπάδα). Οινοπνευμα δεν έχω βαλει. το ειχα τελειώσει αλλού. θα δοκιμασω και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Μια θαμπάδα αφηνει το ξεβαφτικο για τα νυχια. Υπαρχει περίπτωση να είχες χρησιμοποιήσει τετοιο; Δοκιμασε με λίγο καθαρο οινοπνευμα σε ενα χαρτακι. Προσεξε μονο μην πεσει μεσα στο ενυδρειο και αρχισουν να πηγαινουν πλαγιως τα ψάρια :)

Δεν είχα βάλει ασετόν όχι. Οινόπνευμα έβαλα εννοείτε και ούτε που είδα διαφορά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησημοποιήσει παλαιότερα ένα χημικό από πετ σοπ και δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα.Αν δεν είσαι μακρυά από Ν.Κόσμο pm me να σου το δώσω να κάνεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησημοποιήσει παλαιότερα ένα χημικό από πετ σοπ και δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα.Αν δεν είσαι μακρυά από Ν.Κόσμο pm me να σου το δώσω να κάνεις δουλειά

Έχεις pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...