Jump to content

Απόλυτη Ισορροπία σε ένα ενυδρείο?


drbig

Recommended Posts

Πιστεύετε οτι μπορεί να επέλθει η απόλυτη ισορροπία σε ένα ενυδρείο? Να εξηγήσω..

Έχω ενα 60λιτρο στη δουλειά, το οποίο δεν είναι (κατα τη γνώμη μου) για φωτογράφηση.

Έχει χαλαζιακή άμμο, 2-3 κοτρονούλες φουλ java moss και ενα πηλινο που εσπασα στα 2 επισης με μοςς μια δυο cladophora, κατα τα άλλα όλη σχεδον η επιφάνεια είναι καλυμμένη με κερατόφυλλο και φακή/πιστία.

Μέσα στο ενυδρείο ζουν μικρά apple snails, γαρίδες red cherry, τα κωνικά σαλιγκαράκια(δεν θυμάμαι όνομα) και 11 endlers με τις γέννες τους..

Σε αυτό το ενυδρείο (όπως και σε κάθε ενυδρείο) ψοφάνε ζωντανά. Εγώ όμως παρατήρησα όλως τυχαίως οτι:

Οταν ψοφησε σαλιγκάρι το φάγανε τα ψάρια,

όταν ψόφησε ψαράκι το φάγανε τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες

δεν είδα ακόμη γαρίδα να ψοφάει, πάντως τον εξωσκελετό τους τον τρώνε οι ίδιες..

νιτρικά δεν έχω και αλλαγές νερου κανω αραιά και που.. οι συνθήκες σταθερές πάντα..

Αυτό το ενυδρείο έχει φτάσει στην απόλυτη ισορροπία? Και αν ναι , γίνεται και με μεγαλύτερα ψάρια? (για τον θάνατο λέω πάντα). Λειτουργεί πλέον το ενυδρείο μου σαν πραγματικό οικοσύστημα (κατά προσέγγιση πάντα)

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γνωμη ειναι πως βεβαια και υπαρχει μια ισσοροπια. και εγω παρατηρησα ακριβως τα ιδια αποτελεσματα σε θανατο ψαριου. και με τα φυτα το ιδιο. αποβλημα απο τα ψαρια τα χρξσιμοποιουν τα φυτα και νεκρα φυλλα τα κουντριζουν οι γαριδες και τα σαλιγκαρια... γενικα ομως υπαρχει και η τελεια ισοροπια που για μενα ειναι εκτος απο αυτα, η αυτοσυντηρηση του ενυδρειου, εστω και με τροφη απο εμας και συμπληρωση νερου, κατι που ενα καλο φυτεμενο μπορει να προσφερει καποια στιγμη. επισης ψαρια και φυτα, οξυγονο και διοξειδιο να ειναι στις τελειες αναλογιες!

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορούμενα πετύχουμε σε κάποιο μεγάλο βαθμό την αναπαραγωγή οικοσυστυμάτων. το θέμα είναι διευρύνοντας λίγο τις παραμέτρους, ποια ζωντανά είναι αυτά που συμπληρώνουν το οικοσύστημα???

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορούμενα πετύχουμε σε κάποιο μεγάλο βαθμό την αναπαραγωγή οικοσυστυμάτων. το θέμα είναι διευρύνοντας λίγο τις παραμέτρους, ποια ζωντανά είναι αυτά που συμπληρώνουν το οικοσύστημα???

ειναι παααρα πολλα που μπορεις να το υποθεσεις. απο τα κοπιποδα που ταιζουν τα μικρα ψαρακια, μεχρι και η αλγη που τα θρεφει και αυτη... αλλα κατα τη γνωμη μου πρεπει να περασει αρκετος καιρος μεχρι να ερθει αυτη η ισοροπια. δηλαδη να στρωσει και ο βυθος και τα διακοσμητικα σε ενα ενυδρειο που λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορούμενα πετύχουμε σε κάποιο μεγάλο βαθμό την αναπαραγωγή οικοσυστυμάτων. το θέμα είναι διευρύνοντας λίγο τις παραμέτρους, ποια ζωντανά είναι αυτά που συμπληρώνουν το οικοσύστημα???

Τα φλαμίνγκος που θα τρώνε τις γαρίδες για ν' αποκτήσουν το ροζ χρωματάκι Χάρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φλαμίνγκος που θα τρώνε τις γαρίδες για ν' αποκτήσουν το ροζ χρωματάκι Χάρη. :)

Εμ βέβαια φταίω εγωψ που περίμενα απο σένα σοβαρή απάντηση!! :):):P

Ομως εγω θεωρώ οτι σε αυτό συγκεκριμένα ενυδρείο βλέπω αυτο που δεν βλέπω στα άλλα μου ενυδρεία, αυτη την ισοροπία ενος οικοσυστήματος και αυτό με τρελαίνει, γιατι θελω να το αναπαράγω..

Έγινε επεξεργασία - drbig
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν μπορούμε να έχουμε μια τέτοια ισσοροπια για παρα πολλους λόγους...

Για παράδειγμα ακόμα και η πόσοτητα τροφής που ρίχνουμε δεν μπορεί να είναι ίση καθε μέρα....

Ίσως καταφέρνουμε ένα ισοροπιμενο ενυδρειο αλλά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική φύση,καμία μα καμία.

Βέβαια είναι ένα ωραίο θέμα για συζήτηση....

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι δεν μπορούμε να έχουμε μια τέτοια ισσοροπια για παρα πολλους λόγους...

Για παράδειγμα ακόμα και η πόσοτητα τροφής που ρίχνουμε δεν μπορεί να είναι ίση καθε μέρα....

Ίσως καταφέρνουμε ένα ισοροπιμενο ενυδρειο αλλά δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική φύση,καμία μα καμία.

Βέβαια είναι ένα ωραίο θέμα για συζήτηση....

Συμφωνώ ότι είναι αδύνατο να πετύχουμε τέτοια ισορροπία και ο βασικότερος λόγος είναι ο μικρός όγκος

νερού του οποιουδήποτε ενυδρείου, που δεν έχει ανοχές σε σχέση με την τεράστια ποσότητα μιας λίμνης πχ.

Έπειτα είναι και η έλλειψη του ηλιακού φωτός, καθώς και η προσθήκη χημικών (λιπάσματα, αντιχλώρια κλπ).

Η ποσότητα της τροφής που βρίσκουν τα ψάρια καθημερινά στην φύση, δεν είναι σταθερή, όπως και οι

θερμοκρασίες που έχουν διακυμάνσεις ανάλογα με τις ώρες και τις εποχές του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύομαι.... :):):)

Αμάν βρε παιδιά δεν μπορούμε να φτιάξουμε ενα σύστημα που να έχει ανοχές?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω στην ουσια του θεματος.Δηλ.να εχουμε θανατους και να το βλεπουμε σαν κατι φυσιολογικο.Και να μην το βλεπουμε επιδη τα ψαρακια ειναι μικρα,και δεν πειραζει.Δηλ.αν εγω ειχα θανατο του Borley σημερα, αυριο του Labito,κτλ.και η μετρισεις μου ειναι φυσιολογικες,να μην ανυσηχω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο θάνατος φυσιολογικός δηλαδή? Σαφέστατα και με προβληματίζει αν χάσω ψάρι απο αιτία που δεν είναι φυσιολογική. Το καλοκαίρι έχασα ψάρι απο τη ζέστη. Αλλά ήξερα απο τι το έχασα.

Ομως σε αυτη την περίπτωση Θα πρέπει ενα ψαρι όπως το δικό μου που ήταν 2 χρονών και τόσο ζουν λιγο πολύ αυτά να μην πεθάνει? Αφου είχε φτάσει η ώρα του! Τωρα γιατι πέθανε το apple snail δεν ξέρω.. κατα καιρους απο τσιμπίματα άλλων ψαριών χάνω κι απο κανένα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο θάνατος φυσιολογικός δηλαδή? Σαφέστατα και με προβληματίζει αν χάσω ψάρι απο αιτία που δεν είναι φυσιολογική. Το καλοκαίρι έχασα ψάρι απο τη ζέστη. Αλλά ήξερα απο τι το έχασα.

Ομως σε αυτη την περίπτωση Θα πρέπει ενα ψαρι όπως το δικό μου που ήταν 2 χρονών και τόσο ζουν λιγο πολύ αυτά να μην πεθάνει? Αφου είχε φτάσει η ώρα του! Τωρα γιατι πέθανε το apple snail δεν ξέρω.. κατα καιρους απο τσιμπίματα άλλων ψαριών χάνω κι απο κανένα..

Ειναι παρα πολυ φυσιολογικο.Οπως το διατυποσες εγω καταλαβα οτι εχεις συχνους θανατους και λογο ανακυκλωσεις ολα σου ειναι οκ.Γιατι για μενα το τελειο ενυδρειο,ειναι αυτο που δεν εχει θανατους.Εκτος απο φυσικα αιτια,ασχετα με το μεγεθος ψαριων και ενυδρειων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα διαφωνησω στην ουσια του θεματος.Δηλ.να εχουμε θανατους και να το βλεπουμε σαν κατι φυσιολογικο.

Μα οι θάνατοι είναι φυσιολογικοί σε κάθε σύστημα. Όπως και στη φύση. Είναι διαφορετικό νομίζω να ψοφολογάνε τα ζωντανά μέσα σε ένα τεχνητό σύστημα λόγω των κακών συνθηκών και διαφορετικό να υπάρχουν φυσικές απώλειες σε ένα πληθυσμό που ευημερεί και ανανεώνεται με αναπαραγωγές κλπ.

Σαφώς δε χαίρεσαι όταν χάσεις ένα ψαράκι όσο μικρό κι αν είναι και σίγουρα αυτό είναι αφορμή για να ψαχτείς με τις τιμές του νερού και τις γενικότερες συνθήκες του ενυδρείου σου. Είναι όμως διαφορετικό να χάσεις ένα ζευγάρι όσκαρ από ασθένεια για παράδειγμα ή ακόμα και ένα μικρό χρυσόψαρο που έχει προσδόκιμο ζωής τα 10 χρόνια και διαφορετικό να χάσεις ένα μικρό κοπαδόψαρο (πχ neon, white cloud κλπ) που έχει προσδόκιμο ζωής 2 χρόνια, μέσα σε ένα πληθυσμό 30 υγειών ατόμων που αναπαράγονται και τον οποίο διατηρείς στο ενυδρείο σου 3-4 χρόνια... Ή να χάσεις μερικά νεογέννητα γκάπυ από μια γέννα 30 ατόμων...

Τα παραπάνω δεν έχουν φυσικά να κάνουν με την "αγοραία" τιμή του ψαριού ούτε και με το μέγεθος. Η ζωή αξίζει το ίδιο και πρέπει να χουμε τον ίδιο σεβασμό για κάθε πλάσμα. Απλώς σε κάποια είδη, η "μονάδα" κατά κάποιο τρόπο είναι το "κοπάδι" ή η "ομάδα" και όχι το άτομο. Σε ένα πυκνοφυτεμένο όμως για παράδειγμα 300 λίτρων, την απώλεια ενός καρδινάλιου από ένα κοπαδάκι 30 ατόμων δεν θα την αντιληφθείς καν και μπορεί να θεωρηθεί "φυσιολογική"...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι ένα μικρό οικοσυστημα.

Αλλά διατηρήται χάρη στην επεμβαση του ανθρώπου. Το ότι βλέπεις ένα στοιχειώδες κύκλο δεν σημαινει οτι είναι σε ισορροπία.

Αν δεν υπήρχες εσύ πχ να καθαρίζεις το φιλτρο το υποστρωμα την άλγη δεν θα υπηρχε ισορροπία.

Το ιδανικό που αναρωτιέσαι αν υπάρχει ωφείλεται στην συντήρηση, εστω την ελάχιστη που λες και εσύ, που του κάνεις εσύ.

Η απώλεια ενός οργανισμού στο ενυδρείο αντικαταστήται με την εισαγωγη ενός νέου. Επίσης o περιορισμός του java moss γινεται απο έσενα.

Για να πείς ότι έχεις ένα αυτόνομο οικοσύστημα πρέπει να έχεις αναπαραγωγή διαβίωση και ανακύκλωση χωρίς να επεμβαίνεις.

Δηλάδη αυτοτροφους οργανισμούς (φυτικοί οργανισμοί) έπειτα οργανισμούς που να τρώνε τα φυτά στην συνεχιεα σαρκοφάγους που να τρώνε τους φυτοφάγους και προχωράει και εν τέλει αποικοδομητές που να διασπούν τα νεκρά υπολλείματα οργανικής ύλης. Χωρίς να υπολογίζουμε τους χιλιάδες άλλους μικροοργανισμούς που χρειάζονται για να συντηρηθεί ένα τέτοιο οικοσύστημα. Και όλοι οι παραπάνω οργανισμοί να αναπαράγωνται απο μόνοι τους.

Λόγω των επεμβάσεων μας σε ένα ενυδρείο δεν μπορεί να χαρακτηρηστει αυτόνομο. Γιατι και το φως του τεχνητό είναι και η φιλτρανσή του και η τροφή του και οτιδηποτε και αν γινει είναι τεχνητο σκευασμα απο εμάς. Διότι περιορίζουμαι την ανάπτυξη άλλων οργανισμών και ευυνοούμε την αναπτυξη άλλων. Και αυτό για να να το διατηρήσουμε σε επιπεδα που είναι επιθυμητά για εμάς (αισθητικα, αναλογία οργανισμών κα)

Ο θάνατος και η ανακύκλωση ενός νεκρού οργανισμου σε ένα ενυδρειο δεν το χαρακτηρίζουν αυτονομο. Χωρίς αναπαραγωγη θα τελείωσουν και οι θάνατοι....Οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να πλησιασουμε την φυση οτι και να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι θανατοι στο ενυδρειο δεν ειναι φυσιολογικοι γιατι τα ψαρια δεν κινδυνευουν απο κατι.....

π.χ. στα neon tetra στην φυση μονο ενα 30% επιβιωνει παοω απο 2 χρονια,αν ηταν ετσι και στο ενυδρειο θα ηταν φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου η απόλυτη ισορροπία είναι μια πολύ λεπτή γραμμή.

Τα ενυδρεία μας είναι ένας μεθυσμένος οδηγός που κάποιες στιγμές πατάει και αυτή τη γραμμή, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούμε να ακροβατούμε συνέχεια σε αυτή τη γραμμή ειδικά αν αλλάξουν κάποιες ρουτίνες όπως οι αλλαγές νερού, οι θάνατο και οι γέννες, η διατροφή κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο μπορουμε να το κανουμε να "τρεχει" μονο του για ένα διαστημα το πολυ 10-30 ημερων. Ανάλογα με τα λίτρα.

Από κει και πέρα πρεπει να επεμβουμε είτε για ανεφοδιασμό ειτε για αλλαγη.

Το αν ειναι σε ισσοροπία ή οχι το συστημα ΔΕ θα σου το δείξει η θανατος ενος ψαριου απο αγνωστα αίτια.

Αλλα το να μην επεμβαινεις συνεχεια στο ενυδρείο και απλα να το κοιτάς... πιο το όημα να το έχεις?? :)

Εγω αν το ειχα να τρεχει μονο του χωρις να ασχολουμε καθημερινα μαζι του... ΔΕ θα το ήθελα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο μπορουμε να το κανουμε να "τρεχει" μονο του για ένα διαστημα το πολυ 10-30 ημερων. Ανάλογα με τα λίτρα.

Από κει και πέρα πρεπει να επεμβουμε είτε για ανεφοδιασμό ειτε για αλλαγη.

Το αν ειναι σε ισσοροπία ή οχι το συστημα ΔΕ θα σου το δείξει η θανατος ενος ψαριου απο αγνωστα αίτια.

Αλλα το να μην επεμβαινεις συνεχεια στο ενυδρείο και απλα να το κοιτάς... πιο το όημα να το έχεις?? :)

Εγω αν το ειχα να τρεχει μονο του χωρις να ασχολουμε καθημερινα μαζι του... ΔΕ θα το ήθελα!! :)

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το 1ο πράγμα που είπες.. κάπως έτσι είναι και σε μένα..

Καταλαβαίνω οτι ξυνω ενα λεπτο θέμα, αλλά παρ ολα αυτά το ενυδρείο φαίνεται να δουλεύει χωρις πολύ παρέμβαση απο μένα, σιγουρα ταιζω 1-2 φορες την ημέρα, σίγουρα αλλάζω νερακι, σίγουρα ξεβουλώνω το φίλτρο.

Αλλά έχω πα΄ψει να ανησυχώ.. θα ψοφήσει ψάρι? (ΟΧΙ) Τι θα γίνει αν ψοφήσει παρ αυτα? (Θα ανακυκλωθει) Που είναι και οι 2 βασικοι φόβοι ενος ενυδρειά...

Να σου πω την αλήθεια κάθομαι απλά και το χαζεύω το ενυδρείο και το χαίρομαι... Κανω λάθος κάπου ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

καλα και να ξοφησει ψαρι δεν ειναι τρομερο, δεν ειναι αθανατα τα ψαρια μας. ουτε στη φυση ειναι αθανατα. μπορει να το χασεις απο γεραματα...και απο μια αρρωστια που μπορει αυτο που λεμε να τυχει... οπως συμβαινει και στους ανθρωπους και δεν μπορουμε να κανουμε κατι, αλλα το να γινεται ενας κυκλος θανατου ζωης ειναι απο τα φυσιολογικα πραγματα που μπορουν να γινουν σε ενα ενυδρειο... και ο θανατος ενος γερικου ψαριου, και η γεννηση νεων ειναι μερος ενος κυκλου...

Link to comment
Share on other sites

http://www.flowernet.gr/pages/category.asp?catID=40

biosphere_centre_500_11578.jpg

Τα ψάρια τρέφονται με μεγάλους οργανισμούς και αρκετή ποσότητα άλγης καθημερινά κάνοντας την αντιστοιχία ενδιαιτήματος/ψάρι απογοητευτική για τους περισσότερους που θέλουν ενυδρείο με έντονη κίνηση, ποιός θα μπορούσε ας πούμε να έχει 5 κοπαδόψαρα και ένα μικρό πλέκο σε 500 λίτρα για να έχουν να βοσκάνε και να προλαβαίνει να αναγεννάται η τροφή τους?...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...