Jump to content

αγορά ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι...... Σκέφτομαι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο (δεν ξέρω πόσο μεγαλύτερο χρειάζεται... Αυτό που έχω τώρα είναι 60λιτρο, πολύ μικρό για τα ψαράκια μου...) για να μετακομίσουν εκεί τα 2 αγγελόψαρα, τα 2 κλόουν κ ο πλέκο μου..... Τι μου προτείνετε?????

(Το φίλτρο μου και η αεραντλία μου είναι για 90λιτρο ενυδρείο...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να κατσεις και να σκεφτεις αν θα κρατησεις αυτα τα ψαρια που εχεις Η θελησεις αργοτερα να πας σε καποιο αλλο ειδος , το λεω αυτο γιατι πες οτι περνεις ενα ενυδρειο 100-120 λιτρα τωρα και μετα απο 1-2-3 μηνες θελησεις καποιο αλλο ειδος οπου τα λιτρα σου δεν αρκουν τοτε Η θα χαλασεις χρημα Η θα χαλασεις τη ζαχαρενια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό........ Μπορώ να τα δώσω, αλλα τα κλόουν ειδικά είναι η αδυναμία μου..... Άμα τα κρατήσω αυτά και δώσω τα υπόλοιπα, τι άλλα ψαράκια μπορώ να πάρω, που να μπορούν να συνυπάρξουν με τα κλόουν??

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο με τον geosid θα σου προτεινα κ εγω υπαρχουν ενειδρια για ολα τα γουστα....θα σου προτεινα να καταληξεις προτα σε μια σωστη κ σταθερη θεση(πολυ σιμαντικο)γιατι αλλο 60 λιτρα και αλλο 120-150.......

και κανε μια καλη ερευνα σε οτι αφορα το ειδος που θελεις να βαλεις μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο προφιλ των ψαριων , δες ποια σου αρεσουν και απο εκει και περα εδω ειμαστε να συζητησουμε τα περι συνθηκων , ιδιαιτεροτητων και εξοπλισμου :)

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερο να κρατήσω το ενυδρείο που έχω και τα κλόουν και να δώσω τα αγγελόψαρα και τον πλέκο....... Αλλά δεν έχω ιδέα με τι ψάρια ταιριάζουν..... :/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ. geosid, θα κοιτάξω και θα σας πω :)

Στον ενικο μιλα μου αν θες :):)

Δεν με πηραν τα χρονια ακομα :P:blush:

Link to comment
Share on other sites

Όλα μου αρέσουν μπορώ να πω, αλλά δεν θα ήθελα να βάλω κι άλλα βυθού.... Θα προτιμούσα κάτι μικρούλι, σε κοπάδι!! Τι λέτε????

Υ.Γ. οκ θα σου μιλάω στον ενικό!!

Έγινε επεξεργασία - natasha19
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ψάχνεις είναι κάποιο είδος cory ==> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419 .Είναι μικρά πολύ ζωηρά και πάνε σε ομάδες μινιμουμ 8-9 ατομα.Το μόνο που θα πρεπει να προσέξεις είναι ο βυθός σου γιατι τα γατόψαρα χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ άμμο

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα: τα αγγελοψαρα θελουν υψος στο ενυδρειο και μην το αμελησεις οταν αγορασεις ενυδρειο, επισης και γω κορυ θα σου προτεινα. να βαλεις καμια 15 σε μεγαλο ενυδρειο να τρελενεσαι ειναι(με την καλη εννοια). τα κορυ θελουν αμμο και να μην τα βαλεις αμεσως στο ενυδρειο. ασε την αμμο λιγο καιρο να στρωσει που λεμε και μετα! :)

αν κρατησεις αγγελοψαρα...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ψάχνεις είναι κάποιο είδος cory ==> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323419 .Είναι μικρά πολύ ζωηρά και πάνε σε ομάδες μινιμουμ 8-9 ατομα.Το μόνο που θα πρεπει να προσέξεις είναι ο βυθός σου γιατι τα γατόψαρα χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ άμμο

Είναι γλυκούλια αλλά δεν θέλω να έχω μόνο ψαράκια βυθού.... Θα ήθελα κάτι που να κολυμπάει κυρίως μέση- επιφάνεια......

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα: τα αγγελοψαρα θελουν υψος στο ενυδρειο και μην το αμελησεις οταν αγορασεις ενυδρειο, επισης και γω κορυ θα σου προτεινα. να βαλεις καμια 15 σε μεγαλο ενυδρειο να τρελενεσαι ειναι(με την καλη εννοια). τα κορυ θελουν αμμο και να μην τα βαλεις αμεσως στο ενυδρειο. ασε την αμμο λιγο καιρο να στρωσει που λεμε και μετα! :)

Κ. pozeras13 έχω ήδη 60λιτρο ενυδρείο με κομλέ εξοπλισμό και 2 κλόουν.... Αποφάσισα να δώσω τα αγγελόψαρα και τον πλέκο που έχω επίσης, και να αγοράσω κάτι που να είναι συμβατό με τα κλόουν και να μην είναι βυθού....

Link to comment
Share on other sites

Κ. pozeras13 έχω ήδη 60λιτρο ενυδρείο με κομλέ εξοπλισμό και 2 κλόουν.... Αποφάσισα να δώσω τα αγγελόψαρα και τον πλέκο που έχω επίσης, και να αγοράσω κάτι που να είναι συμβατό με τα κλόουν και να μην είναι βυθού....

αν δεις το ποστ μου εγραψα στο τελος μετα απο επεργασια: αν βαλεις τελικα αγγελοψαρα. και αυτο γιατι αρχισα να απαντω πριν πεις οτι θα τα αλλαξεις και μετα ειδα οτι σου προτειναν κορυ και νομιζα οτι ηθελες και ψαρια βυθου. σορρυ για την παρεξηγηση στην απαντηση μου. καλη συνεχεια! :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, τώρα το είδα.... :) .. Παλιότερα, όταν τα αγγελόψαρα ήταν πολύ μικρά, είχα και μερικά γκάπις αλλά μετά άρχισαν να μου πεθαίνουν..... Ταιριάζουν με κλόουν?????

Link to comment
Share on other sites

Τα Clown Botia έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο.

Μέγεθος: 30 εκατοστά τελικό μέγεθος

Βιότοπος: Βρίσκεται σε ποτάμια και λίμνες στην Σουμάτρα και το Βόρνεο. Το νερό που ζει είναι Black Water.

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6.0-7.5 (Ιδανικά: 6.5-7)

KH: -

GH: 5-12°dGH (Ιδανικά: 8°dGH)

Θερμοκρασία: 25-30°C (Ιδανικά: 27°C)

Λίτρα: 400 λίτρα με ελάχιστο μήκος 150 εκατοστά για κοπάδι 5 ατόμων

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: 15+ χρόνια

Δες εδώ:

Clown Botia - Κλόουν

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφ....... :):):):P:blush::cheers::band::blink::blush:

Γιατί απογοητευεσαι??

Ολοι μας απο μικρα ενυδρεία ξεκινησαμε.... πηγαμε σε μεγάλα... και ξαναγυρναμε στα μικρα!!

Πιστεψε με.... σε αυτα τα λίτρα που εχεις και που σκεφτεσαι να παρεις μπορεις να κανεις θαυματα!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να τα χαρίσω όλα?? Και να ξεκινήσω απ' την αρχή?? Εδώ και 4 χρόνια δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.... Αλλά και πάλι, δεν θέλω να βασανίζονται.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να τα χαρίσω όλα?? Και να ξεκινήσω απ' την αρχή?? Εδώ και 4 χρόνια δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.... Αλλά και πάλι, δεν θέλω να βασανίζονται.....

Αλλο ζω και αλλο επιβιωνω :)

Το οτι δεν εχουν βγαλει καποιο προβλημα μεχρι τωρα δεν παει να πει και οτι ολα ειναι καλα καθως και οτι δεν πρεπει να περιμενουμε ποτε θα μα βγει το προβλημα για να κοιταξουμε εναλακτικες λυσεις ( αλλαγη ενυδρειου πχ ) :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να τα χαρίσω όλα?? Και να ξεκινήσω απ' την αρχή?? Εδώ και 4 χρόνια δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.... Αλλά και πάλι, δεν θέλω να βασανίζονται.....

Δεν ειμαι εγω αυτός που θα σου πει το τι θακανεις, ουτε κανένας αό εδω μεσα.

Απλα κανουμε συζητηση και προτάσεις για καλύτερη διαβίωση και όχι επιβίωση των μικρών μας φίλων.

Από κει και περα, καταλαβαινω οτι δυσκολα θα τα αποχωριστεις και ακόμα πιο δυσκολα θα παρεις μεγάλυτερο ενυδρείο κατάλληλο για αυτα τα ψαρια.

Εσυ αποφασιζεις το τι θα κανεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όπως και να χει....... Απλά στην αρχή ειδικά κάνουμε πολλά λάθη λόγω απειρίας κ αγοράζουμε ό,τι ψαράκι μας αρέσει χωρίς να ξέρουμε τίποτα παραπάνω.... Και σχεδον κανείς δεν ενημερωνει όταν τα αγοράζεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όπως και να χει....... Απλά στην αρχή ειδικά κάνουμε πολλά λάθη λόγω απειρίας κ αγοράζουμε ό,τι ψαράκι μας αρέσει χωρίς να ξέρουμε τίποτα παραπάνω.... Και σχεδον κανείς δεν ενημερωνει όταν τα αγοράζεις....

Και ορισμενοι που ξέρουμε.... παλι αγοραζουμε οτι ναναι ψαρακι επειδη μας αρεσει....... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...