Jump to content

συμπεριφορα κλοουν


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την φοβισμένη συμπεριφορά τον τεσσάρων κλόουν που έχω στο ενυδρείο μου (50 λιτρα). το ενυδρείο διαθέτει εσωτερικό φίλτρο (από τη "μάνα" του) και όλοι οι κλόουν κρίβονται από κάτω, ενώ οι μαύρες ρίγες τους είναι θαμπές. πρόσφατα βρήκα δύο από τους τρεις κλόουν που είχα, ψόφιους (σφηνομένους ανάμεσα στο δεύτερο εσωτερικό φίλτρο <κολλημένο με βεντούζα στο πλαϊνό τζάμι> και το μπροστινό τζάμι γιατί είχε ξεκολλήσει η μία βεντούζα). εμεινε ε΄νας και στην συνέχεια πήρα κατά σειρά δύο μικρότερους και έναν μεγαλύτερο. Απαντες έχουν φοβισμένοι συμπεριφορά. Ευχαριστώ για την υπομονή σας. κάθε γνώμη συμβουλή θα είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σου;

Πώς το έστρωσες;

Στο ενυδρείο σου έχεις μόνο αυτά τα ψάρια;

Αν όχι ποια είδη και πόσα από το κάθε είδος;

Αν μπορείς να μας πεις αναλυτικά τις τιμές σου (pH, NH3-4, NO2, NO3) και την θερμοκρασία που έχεις θα βοηθούσε πολύ!

Αν σου είναι εύκολα βάλε και μια φώτο με τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

kalosorises,sto Aquazone an8es diabase auto isos se boi8hsei:http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm Eno stin sunexeia stile loipes plirofories Gia to aquarium Gia na mporesoune oi pio empeiroi na se boh8eisoun...filika....Stratos

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο σου;

Πώς το έστρωσες;

Στο ενυδρείο σου έχεις μόνο αυτά τα ψάρια;

Αν όχι ποια είδη και πόσα από το κάθε είδος;

Αν μπορείς να μας πεις αναλυτικά τις τιμές σου (pH, NH3-4, NO2, NO3) και την θερμοκρασία που έχεις θα βοηθούσε πολύ!

Αν σου είναι εύκολα βάλε και μια φώτο με τα ψάρια!

33358[/snapback]

Είχα ένα μικρότερο γύρω στα 35 λίτρα. Χρησιμοποίησα το νερό από αυτό για να στήσω ένα καινούριο στα 50 λίτρα. Κάτω έστρωσα ένα λεπτό στρώμα άμμου την οποία έπλυνα καθώς είχε χρησιμοποιηθεί στο 50άρι ενυδρείο το οποίο όμως εδώ και καιρό ήταν σε απραξία με ελάχιστους πόντους νερό. Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει εωτερικό φίλτρο (από τη "μάνα" του) και έχω βάλει επίσης ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Ουσιαστικά δεν έστρωσα το ενυδρείο διακινδυνεύοντας την υγεία των ψαριών αλλά πρόσθεσα από την πρώτη μέρα βακτήρια σε υγρή μορφή. Εχω ακόμα δύο δολλάρια (5-6 πόντους) αρκετά μεγάλα. Εναν Rainbow Shark και δύο πλατύστομους (γλύφτες). Ο Rainbow είναι αρκετά ενεργητικός και θαραλέος. Από τους τέσσερις κλόουν όμως μόνο ο μικρότερος κινείται ελεύθερα τουλάχιστον όσο τους παρακολουθώ. Το βράδυ δεν ξέρω. Η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή γύρω στο 32-33 βαθμούς, 30 το βράδυ. Οσο για τις τιμές ομολογώ ότι με το τεστ που χρησιμοποιώ (στικ με χρώματιστά τετράγωνα) δεν μπορώ να βγάλω άκρη. ph γύρω στο 7. GH γύρω στο 12, ΝΟ2 και ΝΟ3 νομίζω νμέσα στα όρια. Ξέρω δεν βοηθάω πολύ με την περιγραφή. Κέρει καποιος να υπάρχει και πόσο κοστίζει μηχάνημα που να μετρά αυτόματα τις τιμές; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα μικρότερο γύρω στα 35 λίτρα. Χρησιμοποίησα το νερό από αυτό για να στήσω ένα καινούριο στα 50 λίτρα. Κάτω έστρωσα ένα λεπτό στρώμα άμμου την οποία έπλυνα καθώς είχε χρησιμοποιηθεί στο 50άρι ενυδρείο το οποίο όμως εδώ και καιρό ήταν σε απραξία με ελάχιστους πόντους νερό. Το συγκεκριμένο ενυδρείο έχει εωτερικό φίλτρο (από τη "μάνα" του) και έχω βάλει επίσης ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Ουσιαστικά δεν έστρωσα το ενυδρείο διακινδυνεύοντας την υγεία των ψαριών αλλά πρόσθεσα από την πρώτη μέρα βακτήρια σε υγρή μορφή. Εχω ακόμα δύο δολλάρια (5-6 πόντους) αρκετά μεγάλα. Εναν Rainbow Shark και δύο πλατύστομους (γλύφτες). Ο Rainbow είναι αρκετά ενεργητικός και θαραλέος. Από τους τέσσερις κλόουν όμως μόνο ο μικρότερος κινείται ελεύθερα τουλάχιστον όσο τους παρακολουθώ. Το βράδυ δεν ξέρω. Η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή γύρω στο 32-33 βαθμούς, 30 το βράδυ. Οσο για τις τιμές ομολογώ ότι με το τεστ που χρησιμοποιώ (στικ με χρώματιστά τετράγωνα) δεν μπορώ να βγάλω άκρη. ph γύρω στο 7. GH γύρω στο 12, ΝΟ2 και ΝΟ3 νομίζω νμέσα στα όρια. Ξέρω δεν βοηθάω πολύ με την περιγραφή. Κέρει καποιος να υπάρχει και πόσο κοστίζει μηχάνημα που να μετρά αυτόματα τις τιμές; ευχαριστώ!

33369[/snapback]

TO oti,xrisimopoihses to nero apo to 35l tank,auto den boi8aei tipota sto strosimo tou kainourgiou filtrou sou auto pou 8a boi8ouse ousiastika einai an epairnes ulika apo to filtro tou paliou sou enudreiou...H polu apla pare to sfougari apo to palio sou filtro kai stipsto mesa sto 50l.

Link to comment
Share on other sites

Πότε έβαλες τα ψάρια μέσα;

Τα ψάρια σου είναι πολλά για τα λίτρα σου!

Η θερμοκρασία σου είναι αρκετά υψηλή (δεν έχεις κλιματισμό στον χώρο του ενυδρείου)!

Αν θες να έχεις μια σωστή εικόνα των τιμών του νερού θα πρέπει να πάρεις υγρά τεστ!

Μηχάνημα που μετράει τιμές υπάρχει μόνο για το pH!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε orka18

Κατ΄αρχήν να σε καλωσορίσω στη μεγάλη μας παρέα.

Κατά δεύτερο λόγο θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου, παρόλο που έχει καταγραφεί αρκετά στις απαντήσεις των Φίλων, που προηγήθηκαν.

Θα έλεγα, λοιπόν, ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει αυτόν τον μεγάλο αριθμό ψαριών, τα συγκεκριμένα είδη και με το συγκεκριμένο, κατά τη γνώμη μου χαμηλής ποιότητας, βιολογικό σύστημα.

Κάτι θα πρέπει να κάνεις, γιατί πολύ φοβάμαι τα ψαράκια σου δεν θα ευτυχίσουν ποτέ.

Οι λύσεις είναι, να αυξήσεις τα λίτρα σου ή να μειώσεις τα ζωντανά σου ή να βελτιώσεις κατά πολύ τη βιολογική και χημική επεξεργασία του συστήματός σου.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι ο συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε orka18

Κατ΄αρχήν να σε καλωσορίσω στη μεγάλη μας παρέα.

Κατά δεύτερο λόγο θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου, παρόλο που έχει καταγραφεί αρκετά στις απαντήσεις των Φίλων, που προηγήθηκαν.

Θα έλεγα, λοιπόν, ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει αυτόν τον μεγάλο αριθμό ψαριών, τα συγκεκριμένα είδη και με το συγκεκριμένο, κατά τη γνώμη μου χαμηλής ποιότητας, βιολογικό σύστημα.

Κάτι θα πρέπει να κάνεις, γιατί πολύ φοβάμαι τα ψαράκια σου δεν θα ευτυχίσουν ποτέ.

Οι λύσεις είναι, να αυξήσεις τα λίτρα σου ή να μειώσεις τα ζωντανά σου ή να βελτιώσεις κατά πολύ τη βιολογική και χημική επεξεργασία του συστήματός σου.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι ο συνδυασμός όλων των παραπάνω.

Καλή συνέχεια

Φιλικά Νίκος

33392[/snapback]

Τιμές που μέτρησα πριν από λίγη ώρα: pH 68, KH 3-6, GH 7-14, No3 100, No2 1-5. Θα μπορούσες να μου δώσεις μία ένδειξη με τις κατα το δυνατόν ιδανικές συνθήκες. Τι τιμή θα έπρεπε να είχε καθε τιμή. Ευχαριστώ. Υ.Γ. Μελλοντικά σκοπέυω να πάρω μεγαλύτερο ενυδρίο γύρω στα 200 l.

Link to comment
Share on other sites

Τιμές που μέτρησα πριν από λίγη ώρα: pH 68, KH 3-6, GH 7-14, No3 100, No2 1-5. Θα μπορούσες να μου δώσεις μία ένδειξη με τις κατα το δυνατόν ιδανικές συνθήκες. Τι τιμή θα έπρεπε να είχε καθε τιμή. Ευχαριστώ. Υ.Γ. Μελλοντικά σκοπέυω να πάρω μεγαλύτερο ενυδρίο γύρω στα 200 l.

33407[/snapback]

post-1776-1156106755.jpg

Link to comment
Share on other sites

pH μάλλον εννοείς 6,8 (αυτήν την τιμή στην καθορίζουν τα είδη που φιλοξενείς)

kH 4 και πάνω ανάλογα πάλι με τα είδη σου

gH ανάλογα πάλι με τα είδη σου

ΝΟ2 κάτω από 0,1

ΝΟ3 10 με 20

ΝΗ3-4 στο 0

Όπως καταλαβαίνεις τα ψαράκια σου είναι σε δυσχερείς συνθήκες και θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα για την βελτίωση της ποιότητας του νερού (αλλαγές νερού και μετρήσεις)!

Απ’ ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς τεστ σε μορφή στικ και δεν θα στο πρότεινα μια και παίρνεις πολύ σχετικές τιμές!

Πάρε υγρά τεστ είναι απαραίτητα!

Αν δεν θέλεις να δώσεις τα ψάρια σου πάρε άμεσα το καινούργιο και πάλι μέχρι να το στρώσεις θα πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού στο παλιό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...