Jump to content

γενικα για τα τεστακια νερου!!!!


Recommended Posts

Ph, GH, KH, NO2, NO3, NH3 και NH4. Τα δύο τελευταία νομίζω έτσι συμβολίζονται. Αμμωνία και αμμώνιο είναι. Αυτά είναι τα βασικότερα.

Link to comment
Share on other sites

NH3-4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0-25

PH = 7 - 8.5

GH = 10+

εάν το προφίλ σου είναι σωστό :)

τα NH3-4

NO2=0

NO3=0-25

κ το GH=10+

διαφερουν σε αλλα ψαρια????

Link to comment
Share on other sites

τα NH3-4

NO2=0

NO3=0-25

κ το GH=10+

διαφερουν σε αλλα ψαρια????

Μόνο PH, KH και GH διαφέρουν ανάλογα το είδος των ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

τα NH3-4

NO2=0

NO3=0-25

κ το GH=10+

διαφερουν σε αλλα ψαρια????

Μόνο PH, KH και GH διαφέρουν ανάλογα το είδος των ψαριών...

Link to comment
Share on other sites

τ GH πως θα τ βρουμε????

Υγρό τεστάκι είναι και αυτό... Για μεγαλύτερη ακρίβεια με TDS meter!

Link to comment
Share on other sites

Υγρό τεστάκι είναι και αυτό... Για μεγαλύτερη ακρίβεια με TDS meter!

καταλαβα....εγω εχω τα stik τησ aquavital το multitest 6in1....ειναι καλο η οχι????

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα....εγω εχω τα stik τησ aquavital το multitest 6in1....ειναι καλο η οχι????

Τα υγρά τεστ είναι πιο αξιόπιστα, τα στικ της aquavital τα είχα κι εγώ και τα έχω συγκρίνει με υγρά και είχαν μεγάλη διαφορά στα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα....εγω εχω τα stik τησ aquavital το multitest 6in1....ειναι καλο η οχι????

βασικά για μένα καλύτερα να μην έχω καθόλου τεστ παρά να έχω στίκ... αλλά την έχω πατήσει στο παρελθόν και είμαι λιγάκι υπερβολικός :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια τεστάκια προτείνετε για την αρχή;Επειδή κατά το στρώσιμο λογικά θα πρέπει να κάνουμε αρκετές μετρήσεις δεν θα ήθελα να ξοδέψω πολλά χρήματα στα τεστ.Άρα ψάχνουμε μια αξιόπιστη λύση και οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Ποια τεστάκια προτείνετε για την αρχή;Επειδή κατά το στρώσιμο λογικά θα πρέπει να κάνουμε αρκετές μετρήσεις δεν θα ήθελα να ξοδέψω πολλά χρήματα στα τεστ.Άρα ψάχνουμε μια αξιόπιστη λύση και οικονομική.

Σχετικά φθηνά είναι τα υγρά της Sera, όσο αφορά στην αξιοπιστία αυτό που ξέρω είναι ότι κι εγώ τα χρησιμοποιούσα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά φθηνά είναι τα υγρά της Sera, όσο αφορά στην αξιοπιστία αυτό που ξέρω είναι ότι κι εγώ τα χρησιμοποιούσα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Βλέπω αρκετούς που λένε ότι πηγαίνουν δείγμα του νερού τους σε κάποια pet shop και τους κάνουν δωρεάν μετρήσεις.Αυτό ισχύει ή το κάνουν μόνο σε γνωστούς πελάτες τους καταστήματος;

Εντάξει τα NH4,NO2,NO3 στην αρχή θα αλλάζουν συνεχώς(μέχρι να στρώσει) αλλά δεν θα με χάλαγε να μάθω την σκληρότητα του νερού μου που θα μείνει σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω αρκετούς που λένε ότι πηγαίνουν δείγμα του νερού τους σε κάποια pet shop και τους κάνουν δωρεάν μετρήσεις.Αυτό ισχύει ή το κάνουν μόνο σε γνωστούς πελάτες τους καταστήματος;

Εντάξει τα NH4,NO2,NO3 στην αρχή θα αλλάζουν συνεχώς(μέχρι να στρώσει) αλλά δεν θα με χάλαγε να μάθω την σκληρότητα του νερού μου που θα μείνει σταθερή.

εμενα μου εδηνε να κανω μεχρι να παρω τωρα μπορεισ να τν ρωτησεισ αν θελει να σ κανει......αλλα δν πηστευω να σ πει οχι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...