Jump to content

Πόσο περίεργα είναι τα ψάρια σας;


magman

Recommended Posts

Έχω γκάπυ και πλάτυ στο ενυδρείο μου. Κάθε φορά που βάζω το χέρι μου στο νερό έρχονται γύρω γύρω. Μάλιστα μου έχει τύχει 1-2 φορές να το τσιμπήσουν :) Σήμερα ήθελα να καθαρίσω τα τζάμια απο λαθρεπιβάτες και είχαν πλακώσει όλα δίπλα στην απόχη. Μάλιστα ένα μπήκε μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βαζεις συχνα το χερι σου μεσα για να ερχονται.....τα δικα μου παντος αμα δεν αδιασω το νερο δεν μπωρο ν τα ποιασω......

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ταΐζεις στο χέρι συνηθίζουν.Βάλε το χέρι σου με τη χούφτα σα να θέλεις να σηκώσεις νερό και θα δεις πόσα θα μπουν μέσα. :)

Αναλόγως το είδος βέβαια...Στα guppy πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα γκαπακια μου ειναι τρομερα περιεργα...εχω φαει αρκετες τσιμπιες δοκιμης :) ...κ πολλες φορες φοβαμαι οπως κανω δουλεια.. μην τα χτυπησω ετσι που ερχονται γυρω απο το χερι μου... :)

οσο για το πιασιμο...απιστευτα δυκολα σε φυτεμενο...μια φορα προσπαθησα..και πιαστικα μεχρι να τα καταφερω.ασε που ειχαν κατατρομαξει. :cheers: .τα μικρα δν φοβουνται ακομα...μπαινουν μονα τους μεσα στην αποχη... :P

..να μην πω δε για τον μονομαχο...απιστευτο ψαρι!!! :) Καθε φορα που μπαινω στο δωματιο του μικρου μου..με παιρνει χαμπαρι..και που ριχνει ''χορους",μου ανοιγει τα πεπλα του...και με χαζευει...μονο χθες ξενερωνε με το νυχι...ασημικ οταν το βαζα κοντα στο τζαμι..τσιτωνε...οταν εβαζα το προσωπο μου.κολαγε στο τζαμι..μουρη με μουρη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζω σχετικά συχνά το χέρι μου στο νερό, είναι φρέσκο το ενυδρείο και με πολλά φυτά οπότε χρειάζεται. Θέλω να τα ταίζω με το χέρι, το είχα κάνει μια φόρά αλλά ίσα που τσίμπησε ένα.

Εχθές που χάρισα δυο γκάπυ το μόνο που χρειάστηκε να κάνω για να τα πιάσω ήταν να βάλω μια μεγάλη κούπα στο νερό και να κάνω "ροή". Δεν έκανα ούτε 1 λεπτό, μπήκαν οικειοθελώς :):) Γενικά τρελαίνονται με τη ροή τα γκάπυ, τα βλέπω πολλές φορες να ανεβοκατεβαίνουν στο τζάμι δίπλα στην έξωδο του φίλτρου σαν παλαβά :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος μου τρώει από το χέρι μου από την πρώτη στιγμή που τον αγόρασα, λες και με γνώριζε από πριν :)

Ακολουθεί το χέρι μου όπου το πηγαίνω και τον πιάνω με το χέρι. Δεν ξέρω αν είναι περίεργος αλλά πάντως είναι πολύ κοινωνικός ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που ο δικος μου μονομαχος...επειδη εχει μαθει να πηδαει κ να παιρνει την τροφη του,πειραζει που οταν του βαζω βιταμινη κανει ενα σαλτο κ την ρουφαει απ ευθειας?? :P

Παντως το καλο ειναι οτι ειμαι σιγουρη οτι εχει παρει την βιταμινη του :):):)

Link to comment
Share on other sites

magman ..... αν θέλεις απαντάς στην ερώτηση μου.- :)

Με συχωρείς για την καθυστέρηση. Είχα διαβάσει κάπου πως όταν ακουμπας τα ψάρια τους αφαιρείς την προστατευτική γλύτσα που έχουν και γίνονται εβάλωτα σε ασθένειες. Ως αρχάριος δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.

Disclamer

Ο συντάκτης αυτόυ του μηνύματος ουδεμία ευθύνει φέρει για τυχών προβλήματα που μπορεί να παρουσιασθούν στην ψυχολογία των ψαριών σας αν σταματήσετε να τα χαιδεύετε :)

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Ναι βάζω σχετικά συχνά το χέρι μου στο νερό, είναι φρέσκο το ενυδρείο και με πολλά φυτά οπότε χρειάζεται. Θέλω να τα ταίζω με το χέρι, το είχα κάνει μια φόρά αλλά ίσα που τσίμπησε ένα.

Εχθές που χάρισα δυο γκάπυ το μόνο που χρειάστηκε να κάνω για να τα πιάσω ήταν να βάλω μια μεγάλη κούπα στο νερό και να κάνω "ροή". Δεν έκανα ούτε 1 λεπτό, μπήκαν οικειοθελώς :):) Γενικά τρελαίνονται με τη ροή τα γκάπυ, τα βλέπω πολλές φορες να ανεβοκατεβαίνουν στο τζάμι δίπλα στην έξωδο του φίλτρου σαν παλαβά :thumbup:

Και ποιός σου το έμαθε αυτό???? :)

Link to comment
Share on other sites

Με συχωρείς για την καθυστέρηση. Είχα διαβάσει κάπου πως όταν ακουμπας τα ψάρια τους αφαιρείς την προστατευτική γλύτσα που έχουν και γίνονται εβάλωτα σε ασθένειες. Ως αρχάριος δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει.

Disclamer

Ο συντάκτης αυτόυ του μηνύματος ουδεμία ευθύνει φέρει για τυχών προβλήματα που μπορεί να παρουσιασθούν στην ψυχολογία των ψαριών σας αν σταματήσετε να τα χαιδεύετε :)

Ευχαριστώ για την απάντηση.- :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών έχω παρατηρήσει πράγματα στα ψάρια μου που μου κάνουν τρομερή εντύπωση. Καταρχήν όταν μπαίνω στο γραφείο μετά την δουλειά μαζεύονται κάτω απο το σημείο που πέφτει η τροφή (και πέφτει :D ) Πρίν λίγο έκανα ένα μικρό πείραμα. Σε όποια πλευρά του ενυδρείου πλησίαζα το κεφάλι μου μαζεύονταν όλα εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια η γλειτσα μου οποτε με αντιληφθει οτι παω κοντα στο ενυδρειο κρυβεται πισω απο το ξυλο και δεν κουνιεται. Τα αλλα δεν εχουν προβλημα και ερχονται κοντα. Βαζοντας το χερι μου μεσα δεν εχω παρατηρησει να εχουν περιεργεια αλλα οποτε βαζω μεσα την αποχη φοβουνται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...