Jump to content

Ευχαριστη πρωινη εκπληξη!!!


tsaftsouf

Recommended Posts

παιδια καλημερα... εχω 8 μηνες 2 σκαλαρια στο 120αρι ενυδρειο μου. αφου ξεσκαρταρησε το τοπιο απο ανομια ψαρια εδω κ 2 μηνες σημερα το πρωι σηκωθηκα κ με περιμενε μια εκπληξη... αυγα πανω στην ανουμπια... οριστε κ φωτο... δεν θα πω οτι σκατοχαρηκα αλλα με επιασε ενα αγχος... εχω διαβασει τις τελευταιες 3 βδομαδες πανω 10 αρθρα για την αναπαραγωγη των δισκων κ καταλαβα οτι ειναι πολυ δυσκολο να τα καταφερει καποιος. διαβασα για εξτρα ενυδρεια με αεραντλιες κ ειδικα αντιμυκητιακα κτλ... προς το παρον θα αφησω να κανουν οτι πρεπει τα σκαλαρια μου κ βλεπουμε... απο μετρησεις που εκανα το πρωι εχω τις εξης.. Ph=6.8 Kh=6 Gh=8 NO2=0 NO3=25 NH3-NH4=0

Link to comment
Share on other sites

δισκους η σκαλαρια?

για σκαλαρι φενεται στην φωτο αλλα γιατι διαβαζες για δισκους?

Link to comment
Share on other sites

για σκαλαρι φενεται στην φωτο αλλα γιατι διαβαζες για δισκους?

Σκαλαρι ειναι... γιατι εκανα λαθος κ εγραψα "για δισκους" αντι να γραψω "για σκαλαρια"

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να γραφω στο σωστο θεμα. τα σκαλαρια ειναι στην κατηγορια των δισκων σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες Αμερικής φίλε μου.Θα αναλάβει κάποιος mod της κατηγορίας να μεταφέρει το θέμα σου.

Καλή επιτυχία με τη γέννα. :)

Link to comment
Share on other sites

mod note

Το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορια

δεν ειναι τοσο δύσκολη η αναπαραγωγη σκαλαριων,οσο των δισκων.Θα πρεπει να πέσουν οι τιμες των gh,kh αν θελεις να εχεις αποτελεσμα.Δες το ακολουθο θεμα να παρεις ιδεες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13671&st=0

:)

Link to comment
Share on other sites

mod note

Το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορια

δεν ειναι τοσο δύσκολη η αναπαραγωγη σκαλαριων,οσο των δισκων.Θα πρεπει να πέσουν οι τιμες των gh,kh αν θελεις να εχεις αποτελεσμα.Δες το ακολουθο θεμα να παρεις ιδεες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13671&st=0

:)

σε ευχαριστω πολυ για την μεταφορα κ το λινκ....

Link to comment
Share on other sites

κ γω το ελπιζω αλλα απο το πρωι που το καταλαβα δεν ειδα καθολου το αρσενικο σκαλαρι να περναει απο πανω τους για γονιμοποιηση. Τωρα το απογευμα εχουν μεινει τα μισα περιπου μονο κ πολλα ειναι ασπρα. Επισης η θυληκια κυνηγαει πολυ το αρσενικο κ το διωχνει. Μηπως ειναι απειρη ακομα??? οριστε κ μια φωτο με τα εναπομειναντα αυγα...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά γονιμοποιούνται αμέσως μετά τη γέννηση, τα άσπρα δεν είναι και τόσο πολλά και αν τα "αερίζουν" με τα πτερύγιά τους έχουν αρκετές ελπίδες ακόμα, συνέχισε να ταΐζεις με ποιοτικές τροφές και αρκετά και θα συνεχίσουν, επίσης στις αλλαγές νερού κάνε έως και 30% και με 2-3 βαθμούς πιο κρύο από το ενυδρείο, αυτό τα... ερεθίζει. :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Η θυληκια συνεχως αεριζει τα αυγα. Το αρσενικο δεν πλησιαζει καθολου κ οταν το κανει το διωχνει το θυληκο. Απο αλλαγες νερου πριν 6 μερες εκανα αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...