Jump to content

20 λιτρα..


Savou

Recommended Posts

Το σχήμα και το μέγεθος του ενυδρείου δεν αποτελούν πολύ σημαντικό παράγοντα σ ένα μελλοντικό γαριδο-ενυδρείο... περισσότερο σημαντικό είναι το εμβαδόν του βυθού του

Εγώ νομιζω πως είναι λάθος το δεν εχει σημασία, αφου πρεπει να εχει πιο πολυ βυθο. Το υψος μπορεί και να είναι 15 εκατοστα νερου....

Για να μην ξεφευγουμε όπως απο το θέμα το φίλου: Επειδη οι γαρίδες όταν βρουν καλές συνθηκες δηλαδή καλα στρωμενο ενυδρείο/βυθο, ασφαλεια και τροφή αναπαράγονται σαν τρελες θα ελεγα πως μια τετραδα ή πεντάδα είναι καλα. Ας έχεις και περισσότερα θυληκα, γιατι αυτα είναι που έχουν έντονο χρώμα π.χ. 1-3 ή 2-3 και θα έχεις περισσότερες γεννες. το ενυδρείο χωράει παραπάνω απλα εγω προτείνω αυτό το νούμερο εχοντας κατα νου τις μελλοντικές γεννες. Βεβαια δεν γινεται σε ολους τοσο ευκολα. Αλλος με τελειες συνθήκες κανει αμαν να δει μικρά και εγώ που είχα απλα ενα ενυδρειο με ζωοτοκα είχα μικρα σε δυο βδομαδες. Εξαρταται απολύτως απο το ενυδρείο!

Συνοψιζοντας: προτεινω 4-5-6 μαξιμουμ 8-9

Link to comment
Share on other sites

Στ. Συμβίωση

Η συμβίωση με έναν μονομάχο είναι εφικτή, εξαρτάται όμως πολύ απο τον χαρακτήρα του ψαριού. Άλλοι μονομάχοι μπορεί να κυνηγήσουν τις γαρίδες, άλλοι μπορεί να τις ανεχτούν στον χώρο τους. Ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο θα πρσφέρει ακρετές κρυψώνες στις γαρίδες ώστε να αποφέυγουν τον κίνδυνο, αν τυχόν παρουσιαστεί. Eιδικότερα για τους μονομάχους ( επειδή πολλές φορές κρίνονται σαν καλοί συγκάτοικοι για γαρίδες ) η συμβίωση δεν είναι πάντα απλή, μπορεί αρκετές φορές ο μονομάχος να κυνηγήσει τις γαρίδες μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο και μετά να τις αφήσει ήσυχες. Έχει επίσης αναφερθεί οτι οι γαρίδες έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες αρμονικής συμβίωσης με τους μονομάχους αν εισαχθούν πρίν απο το μονομάχο στο ενυδρείο.

Απο το ιδιο αρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Στ. Συμβίωση

Η συμβίωση με έναν μονομάχο είναι εφικτή, εξαρτάται όμως πολύ απο τον χαρακτήρα του ψαριού. Άλλοι μονομάχοι μπορεί να κυνηγήσουν τις γαρίδες, άλλοι μπορεί να τις ανεχτούν στον χώρο τους. Ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο θα πρσφέρει ακρετές κρυψώνες στις γαρίδες ώστε να αποφέυγουν τον κίνδυνο, αν τυχόν παρουσιαστεί. Eιδικότερα για τους μονομάχους ( επειδή πολλές φορές κρίνονται σαν καλοί συγκάτοικοι για γαρίδες ) η συμβίωση δεν είναι πάντα απλή, μπορεί αρκετές φορές ο μονομάχος να κυνηγήσει τις γαρίδες μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο και μετά να τις αφήσει ήσυχες. Έχει επίσης αναφερθεί οτι οι γαρίδες έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες αρμονικής συμβίωσης με τους μονομάχους αν εισαχθούν πρίν απο το μονομάχο στο ενυδρείο.

συνοψιζοντας:

εξαρταται απο το χαρακτηρα του μονομαχου (που δεν τον ξερουμε)

πυκνοφυτεμενο ενυδρειο δεν εχουμε ακομα

οι γαριδες δεν ειναι πρωτες μεσα

αρα: δεν ειναι το λογικο να παει τωρα σε μονομαχο και μετα σε γαριδες. το σωστο κατα τη γνωμη μου ειναι να παει πρωτα στο γαριδαδικο, να κανει καλο φυτεμα και μετα αν θελει μονομαχο, μπορει να δοκιμασει...

δεν νομιζω οτι ειναι και το καλυτερο να συμβουλευουμε καποιον που προτοαρχιζει με τα συγκεκριμενα ψαρια, να παρει ρισκα, δεν ειναι πιο λογικο να παει ετσι?

με εκτιμηση στο tsoum, επειδη ειναι γνωστης και ψαχνεται παντα γυρω απο θεματα που αφορουν τα ενυδρεια :) . εγω θεωρω οτι καλυτερα οταν ξεκινας κατι στα ενυδρεια ειναι προτημοτερο να πας επιφυλακτικα και αν δεις οτι σε παιρνει να κανεις κατι παραπανω, το κανεις. ιδιατερη βαση εχει ο χαρακτηρας του μονομαχου για μενα στο συγκεκριμενο εγχειρημα, που επειδη το εχω δει με τα ματια μου, μπορει να ειναι εντελος διαφορετικος απο μονομαχο σε μονομαχο...

και επισης τα 20 λιτρα...δεν τα βλεπω και πολλα για ολα τα ζωντανα μαζι. αραγε τα μικρα δεν θα τα πειραζε?

αλλα αφου θελει να παει σε γαριδαδικο ουτος ή αλλος, νομιζω οτι το θεμα θα μπορουσε πληροφοριακα να ανοιχτει μονο του: μονομαχος και γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε δεκα red cherry και moss δεμενη σε ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε δεκα red cherry και moss δεμενη σε ξυλο.

Ενταξει σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...