Jump to content

Τα φωτα σας για ενα 54 λιτρο


Recommended Posts

Μετα τον θανατο του αστακου,μου εμεινε το ενυδρειο κενο.Δεν εχει δικοπη η λειτουργια του,γιατι αν το ξεστησω η Μεγερα :) δεν θα με αφησει να το ξαναστησω.Χθες μου εξεφρασε την επιθυμια,εαν της φταιξω ενα μπαχτσε θα δεχοταν να ξαναστηθει.Γιαυτο παιδια ειναι θεμα ζωης και θανα του.Η με βοηθατε και εχω δευτερο ενυδρειο η το σηκωνω στην ντουλαπα.

Απο φυτα οχι τιποτα το ιδιαιτερο,αλλα να ειναι φορτωμενο.Απο ψαρια θα ηθελα μονομαχο και οτι αλλο ταιριαζει,αλλα εχω 7,8 PH και 10 Ν0 3 στην βρυση.Δεν θελω κοπαδοψαρα.Ειχα δει και κατι ψαρακια που τα προτεινε καποιος σε ενα φιλο,αλλα δεν μπορω να το βρω το θεμα.Ειναι κατι ψαρακια που οταν κολυμπουν ,ταυτοχρονα ανοιγουν τα πανω και τα κατω πτερυγια.Δεν ξερω ομως σε τι συνθηκες ζουν.

Βοηθεια σε εναν καταπιεσμενο συζυγο

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω! :)

Λοιπόν τα ψαράκια που λες μάλλον είναι τα CPD ή τα iriatherina werneri. Τα έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου και είναι πανέμορφα(και τα δύο)

Eίναι ευπροσάρμοστα ψαράκια και μπορούν σε νερό βρύσης, τα i. werneri καλό είναι όμως να τα έχουμε σε ουδέτερο PH και σε ενυδρείο με 80εκ μήκος

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω! :)

Λοιπόν τα ψαράκια που λες μάλλον είναι τα CPD ή τα iriatherina werneri. Τα έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου και είναι πανέμορφα(και τα δύο)

Eίναι ευπροσάρμοστα ψαράκια και μπορούν σε νερό βρύσης, τα i. werneri καλό είναι όμως να τα έχουμε σε ουδέτερο PH και σε ενυδρείο με 80εκ μήκος

Σε τι PH ζουν,και που μπορω να τα δω,υπαρχουν στο προφιλ του φορουμ?

Ομοιοπαθεις ε :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα τον θανατο του αστακου,μου εμεινε το ενυδρειο κενο.Δεν εχει δικοπη η λειτουργια του,γιατι αν το ξεστησω η Μεγερα :) δεν θα με αφησει να το ξαναστησω.Χθες μου εξεφρασε την επιθυμια,εαν της φταιξω ενα μπαχτσε θα δεχοταν να ξαναστηθει.Γιαυτο παιδια ειναι θεμα ζωης και θανα του.Η με βοηθατε και εχω δευτερο ενυδρειο η το σηκωνω στην ντουλαπα.

Απο φυτα οχι τιποτα το ιδιαιτερο,αλλα να ειναι φορτωμενο.Απο ψαρια θα ηθελα μονομαχο και οτι αλλο ταιριαζει,αλλα εχω 7,8 PH και 10 Ν0 3 στην βρυση.Δεν θελω κοπαδοψαρα.Ειχα δει και κατι ψαρακια που τα προτεινε καποιος σε ενα φιλο,αλλα δεν μπορω να το βρω το θεμα.Ειναι κατι ψαρακια που οταν κολυμπουν ,ταυτοχρονα ανοιγουν τα πανω και τα κατω πτερυγια.Δεν ξερω ομως σε τι συνθηκες ζουν.

Βοηθεια σε εναν καταπιεσμενο συζυγο

:)

φιλε σου δινω εγω μονομαχο θελεις?στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

φιλε σου δινω εγω μονομαχο θελεις?στειλε μου πμ

Σευχαριστω πολυ,αλλα κανει στα σκληρα νερα που εχω?Δεν θελω να μπλεξω τωρα με αντιστροφη οσμοση.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει τωρα ενα μεγαλο ξυλο που ειχα και θα δω ποσο θα μαλακωσει

Link to comment
Share on other sites

Με το ξύλο μόνο δεν θα κάνεις πολύ δουλειά. Μπορείς να προσθέτεις κάποιο προϊόν όπως sera phminus ή jbl phminus και να έχεις μονίμως το ph στο 7. Όχι πιο κάτω γιατί σε ένα μικρό ενυδρείο μπορεί να αυξηθεί απότομα.

Δηλαδή βάζεις χαλαζιακό υπόστρωμα ή χαλίκι λάβας, μια μεγάλη ρίζα και προσθετεις και λίγο phminus σε κάθε αλλαγή νερού.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.με προετοιμασια νερου μπορω να το ριχνω οσο θελω?

Ναι θα παρεις ενα μικρο βαρελι 40 λιτρα θα φτιαξεις το νερο με 7 ph και θα κανεις αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου μεχρι το νερο να πεσει στο ph που θελεις.Μην φτιαξεις το νερο μεσα στο ενυδρειο. :):)

Link to comment
Share on other sites

Με το ξύλο μόνο δεν θα κάνεις πολύ δουλειά. Μπορείς να προσθέτεις κάποιο προϊόν όπως sera phminus ή jbl phminus και να έχεις μονίμως το ph στο 7. Όχι πιο κάτω γιατί σε ένα μικρό ενυδρείο μπορεί να αυξηθεί απότομα.

Δηλαδή βάζεις χαλαζιακό υπόστρωμα ή χαλίκι λάβας, μια μεγάλη ρίζα και προσθετεις και λίγο phminus σε κάθε αλλαγή νερού.

:)

Το χαλικη λαβας κανει για απλα φυτα?

Ναι θα παρεις ενα μικρο βαρελι 40 λιτρα θα φτιαξεις το νερο με 7 ph και θα κανεις αλλαγες νερου στο ενυδρειο σου μεχρι το νερο να πεσει στο ph που θελεις.Μην φτιαξεις το νερο μεσα στο ενυδρειο. :):)

Δηλ.να πεταξω ολο το νερο που εχω τωρα και να ξεκινισω απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Οχι !!! :) Θα ετοιμασεις νερο με το επιθυμητο ph.Και οποτε κανεις αλλαγες νερου θα βαζεις νερο απο εκει.Αυτο θα το κανεις σε καθε αλλαγη.Για να κρατιεται σε ενα επειπεδο το ph σου :):) Εαν κατι δεν το καταλαβες πες το????????????

Link to comment
Share on other sites

Οχι !!! :) Θα ετοιμασεις νερο με το επιθυμητο ph.Και οποτε κανεις αλλαγες νερου θα βαζεις νερο απο εκει.Αυτο θα το κανεις σε καθε αλλαγη.Για να κρατιεται σε ενα επειπεδο το ph σου :):) Εαν κατι δεν το καταλαβες πες το????????????

Το νερο που εχω ειναι τωρα 8 PH,εβαλα το ξυλο,ειναι 2 μερες μεσα.Την Δευτερα θα κανω ρουτινα στο μεγαλο και θα μετρισω και το μικρο.Λεμε τωρα αν ειναι 7,8 μμε μια αλλαγη νερου 25% πως θα πεσει στο 7?Και σε αυτο το PH μπορω να εχω μονομαχο η τα CPD που λεει ο φιλος ποιο πανω.Και μιν ξεχνας την Μεγερα που θελει οποσδηποτε φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ,αλλα κανει στα σκληρα νερα που εχω?Δεν θελω να μπλεξω τωρα με αντιστροφη οσμοση.

:)

σιγα ρε συ δεν χρησιμοποιω αντιστροφη οσμοση τα εχω ετσι μεσα στο ενυδρειο.οταν κανω αλλαγη βαζω αντιχλωριο και ενα αλλο φαρμακο για να ειναι μαλακο το νερο και ειναι οκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειστε μαζι μου η με την μεγερα και δεν με βοηθατε :thumbup: Το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο,προκειται για κυριαρχικα δικαιωματα που θα τα χασω,θα φυγει το ενυδρειακι μου,θα χασω τον χωρο,που τον διατηρω τωρα σαν τον δουριο ιππο,για να γινω πληρης αφρικανος (Tropheus-Tanganika),θα μου βαλει καμια γλαστρα,και :) Χαραλαμπε.

θελω απλα αλλα πολλα φυτα,CPD η μονομαχο η κατι αλλο.

Θελω πληρης οδηγο για ναυτιλλομενους :wootwoot:

Εδω διακυβεβετε η TANGANIKA

Please :) αλλιως :)

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να κοιμάσαι στο σπιτάκι του σκύλου σε λίγο καιρό! :)

Καταρχήν το θέμα νερού το λύνεις, παίρνοντας από τα Φηρά σε μπετονάκια. Είναι νερό από την αφαλάτωση, μαλακό. Αντιχλώριο και είναι μια χαρά. Μια φορά θα το γεμίσεις και μετά από 2-3 μπετονάκια 4λιτρα για τις αλλαγές σου. Τώρα για φυτά, ξέρεις .....μόνο από Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινουσα από τώρα το φυτεμα με vallisneria,anubias nana,moss πανω στο ξύλο και ότι άλλο φυτό έβρισκα που έχει μικρές απαιτήσεις και κάνει ζουγκλα το ενυδρείο!(απλά για να κατοχυρώσεις το δκαίωμα!!)ισως σ΄αυτά τα λιτρα να έβαζα και γαριδουλες red cherry!

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω να κοιμάσαι στο σπιτάκι του σκύλου σε λίγο καιρό! :)

Καταρχήν το θέμα νερού το λύνεις, παίρνοντας από τα Φηρά σε μπετονάκια. Είναι νερό από την αφαλάτωση, μαλακό. Αντιχλώριο και είναι μια χαρά. Μια φορά θα το γεμίσεις και μετά από 2-3 μπετονάκια 4λιτρα για τις αλλαγές σου. Τώρα για φυτά, ξέρεις .....μόνο από Αθήνα.

Ποια φυτα μπορω να βαλω;Θελει και κατι σαν γκαζον η μεγερα και αυτο με προβληματιζει.Ξερω για κερατοφυλλο,valinesa,αλλα ευκολα δεν ξερω.πες μου μερικα ευκολα.Εχεις μετρισει το νερο των φηρων;

Ειδε ενα ενυδρειο εδω μεσα ενος φυλου (ονομα δεν λεμε,θα τον κυνιγανε ολοι η καταπιεζμενοι συζηγοι)και θελει να φτιξω κατι αναλογο.Αλλα ηταν κανονικο φυτεμενο.Εγω θελω να εχει που μαρουλι,μπας και το κρατησω το ενυδρειακι μου,για ευνοητους λογους :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινουσα από τώρα το φυτεμα με vallisneria,anubias nana,moss πανω στο ξύλο και ότι άλλο φυτό έβρισκα που έχει μικρές απαιτήσεις και κάνει ζουγκλα το ενυδρείο!(απλά για να κατοχυρώσεις το δκαίωμα!!)ισως σ΄αυτά τα λιτρα να έβαζα και γαριδουλες red cherry!

Μονο εσυ με καταλαβενεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις με τι μετράω.....Είναι μια χαρά πάντως. Ph λίγο κάτω από 7 και πολύ μαλακό. Σου λέω μια χαρά θα είναι. Anubias, Vallisneria, Cryptocoryne....θα σε συμβουλέψουν πιο έμπειροι για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην πες μου τι φιλτρο εχεις.Εχει χαλικι απο τι θυμαμαι μεσα το ενυδρειο ε??

Πρωτα απ' ολα διαβασε εδω εαν θελεις να το κανεις σαν βιοτοπικο.Λεει και τι φυτα υπαρχουν στον βιοτοπο που ζουνε.

Εαν βαλεις CPD που στο συνηστο μην κανεις την κινηση να βαλεις γαριδες γιατι θα τρωνε τα μωρα των CPD .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε ενδιαφερει εσενα :

Ποταμός Βορειοανατολικής Ασίας

Συνημμένη εικόνα

Χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος

Το τεράστιο δίκτυο απορροής των βρόχινων υδάτων καλύπτει μεγάλο μέρος της Νοτιοανατολικής Ασίας και αποτελεί το κυρίως τμήμα ανάπτυξης της χλωρίδας και της πανίδας της ηπείρου. Στο δίκτυο αυτό περιλαμβάνονται τα μεγαλύτερα ποτάμια και το αρχιπέλαγος του Malay. Στους βιότοπους αυτούς, η ροή των υδάτων είναι μεγάλη και το νερό έχε υψηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο. Η ανάπτυξη των φυτών είναι γρήγορη και οι κοίτες των ποταμών είναι γεμάτες με κοπάδια από ευκίνητα ψάρια.

Το νερό είναι ελαφρώς όξινο (pH 6,0 – 6,5) και οι σκληρότητες βρίσκονται σε σχετικά χαμηλές τιμές (2 – 8 dH). Οι θερμοκρασίες κυμαίνονται από 24 έως 29 βαθμούς Κελσίου.

Τα ψάρια

Τα πιο γνωστά είδη που ζουν εκεί είναι τα εξής:

Giant Danio, Zebra Danio, Pearl Danio, Rosey Barb, Black Ruby Barb, Bala Shark, Algae Eater, Kuhlii Loach, Clown Loach, Rainbow Shark.

Τα φυτά

Τα φυτά που συναντάμε είναι τα εξής:

Crinum Thaianum (onion plant), Eleocharis Vivipara (hair grass), Cryptocoryne Walkeri, Cryptocoryne Lucens, Cryptocoryne Becketii, Crypotcoryne Petchii, Crypotcoryne Balansae, Cryptocoryne Wendtii.

Συνημμένη εικόνα

Ιδιαιτερότητες

Το ενυδρείο προτείνεται να είναι πάνω από 100 λίτρα και κατά προτίμηση μακρόστενο. Η είσοδος του φίλτρου θα πρέπει να τοποθετηθεί στην μία άκρη του ενυδρείου και η έξοδος στην άλλη, για να υπάρχει συνεχόμενη ροή κατά μήκος του συστήματος. Σαν υπόστρωμα πρέπει να χρησιμοποιηθεί καφέ και μπεζ χαλίκι αναμιγμένο με άσπρη ή μπεζ άμμο για να προσομοιωθεί πλήρως ο βυθός των ποταμών. Τον φυσικό διάκοσμο θα συμπληρώσουν στρογγυλές πέτρες, αποτέλεσμα της συνεχόμενης τριβής με τα ρέοντα ύδατα. Τέλος, τα απαραίτητα ξύλα τοποθετημένα κάθετα και ένας ικανοποιητικός αριθμός φυτών θα συμπληρώσουν την εικόνα.

Ο φωτισμός θα πρέπει να είναι περίπου 1 Watt ανά λίτρο για να έχουμε ικανοποιητική ανάπτυξη στα φυτά μας. Οι αλλαγές νερού θα πρέπει να είναι συχνές και θα πρέπει να φροντίζουμε να υπάρχει ικανοποιητική λίπανση των φυτών. Αρχικά, απαιτείται η τοποθέτηση του κατάλληλου λιπάσματος - υποστρώματος και στη συνέχεια τα απαραίτητα υγρά συμπληρώματα. Η ανάπτυξη των φυτών θα πρέπει να είναι γρήγορη και σε συνδυασμό με τον διάκοσμο θα πρέπει να παρέχει αρκετές κρυψώνες στα ψάρια!

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχην πες μου τι φιλτρο εχεις.Εχει χαλικι απο τι θυμαμαι μεσα το ενυδρειο ε??

Πρωτα απ' ολα διαβασε εδω εαν θελεις να το κανεις σαν βιοτοπικο.Λεει και τι φυτα υπαρχουν στον βιοτοπο που ζουνε.

Εαν βαλεις CPD που στο συνηστο μην κανεις την κινηση να βαλεις γαριδες γιατι θα τρωνε τα μωρα των CPD .

Τα φιλτρα μου για να σου πω δεν ξερω.Τα ειχα εδω και 10 χρονια.Παντος οταν ειχα τον αστακο(λερωνει πολυ) μου το κραταγαν το ενυδρειο τελειο.Το ενα ειναι μικρο,τοαλλο εχει μεσα 0,5λιτρα syporx.Η γεννες δεν με ενδιαφερουν.Μπορεις να μου στειλεις ενα λιγκ να δω το προφιλ των CPD ;Ναι εχω χονδρο βοτσαλο,αλλα θα το αλλαξω με θαλασσινη αμμο,κανει;Μπορω να βαλω και ποταμισιο αν χρειασθει,η οτι αλλο μου προτεινεις.

Βασικα θελω ενα ενυδεριο με πολυ απλα φυτα,και λιγα ψαρακια,να πεζουν δευτερο ρολο.Σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...