Jump to content

Θερμοκρασία


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πήρα έναν θερμοστάτη και θα ήθελα να μάθω σε τι θερμοκρασία να το βάλω.Από ψάρια έχω guppies,platy,neon και swordtail.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου κι εσυ...

Εδω τα προφιλ των ψαριων που έχεις.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385633

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323412

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Το θεμα ph και σκληροτητες το εχεις λύσει??

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου κι εσυ...

Εδω τα προφιλ των ψαριων που έχεις.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385633

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323412

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry335942

Το θεμα ph και σκληροτητες το εχεις λύσει??

Απο το pet shop μου πρότειναν να βάλω την θερμοκρασία στους 25-26 C.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό που εννοεί ο φίλος nikoloutsos είναι ότι τα ψάρια αυτά, αν υποθέσουμε ότι λύνεις το θέμα με τη θερμοκρασία στους 25, δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ κοινό σημείο ως προς το PH.

Ειδικά neon με ξιφοφόροι είναι τα 2 άκρα.

Πες μας περισσότερα πραγματα για το ενυδρείο σου. Στη θέση σου θα επέστρεφα τα neon και θα αγόραζα κάτι άλλο (καλύτερα όχι σε ζωντανά προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Απο το pet shop μου πρότειναν να βάλω την θερμοκρασία στους 25-26 C.

Διαβασες τα λινκ που σου εδωσα??

Νομιζω λενε ξεκαρα max και min θερμοκρασια αποδεχτή απο το καθε είδος.

Βρήκες κάποια χρυσή τομή που να τα καλύπτει όλα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό που εννοεί ο φίλος nikoloutsos είναι ότι τα ψάρια αυτά, αν υποθέσουμε ότι λύνεις το θέμα με τη θερμοκρασία στους 25, δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ κοινό σημείο ως προς το PH.

Ειδικά neon με ξιφοφόροι είναι τα 2 άκρα.

Πες μας περισσότερα πραγματα για το ενυδρείο σου. Στη θέση σου θα επέστρεφα τα neon και θα αγόραζα κάτι άλλο (καλύτερα όχι σε ζωντανά προς το παρόν)

Δηλαδή προτείνεις να μην βάλω τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό που εννοεί ο φίλος nikoloutsos είναι ότι τα ψάρια αυτά, αν υποθέσουμε ότι λύνεις το θέμα με τη θερμοκρασία στους 25, δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ κοινό σημείο ως προς το PH.

Ειδικά neon με ξιφοφόροι είναι τα 2 άκρα.

Πες μας περισσότερα πραγματα για το ενυδρείο σου. Στη θέση σου θα επέστρεφα τα neon και θα αγόραζα κάτι άλλο (καλύτερα όχι σε ζωντανά προς το παρόν)

Βρήκες κάποια χρυσή τομή που να τα καλύπτει όλα??

Link to comment
Share on other sites

Διαβασες τα λινκ που σου εδωσα??

Νομιζω λενε ξεκαρα max και min θερμοκρασια αποδεχτή απο το καθε είδος.

Βρήκες κάποια χρυσή τομή που να τα καλύπτει όλα??

Η αλήθεια είναι οτι στο pet store δεν μου τα εξήγησαν αύτα και επειδή είμαι καινούργιος στον κόσμο των ενυδρείων δεν τα ήξερα.Τιθα μου πρότεινες?δεν υπάρχει καμία λύση?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι στο pet store δεν μου τα εξήγησαν αύτα και επειδή είμαι καινούργιος στον κόσμο των ενυδρείων δεν τα ήξερα.Τιθα μου πρότεινες?δεν υπάρχει καμία λύση?

Όπως βλέπεις είμαστε πολύ πρόθυμοι να σε βοηθήσουμε. Σου έχουμε απαντήσει κατευθείαν. Πρέπει να μας βοηθήσεις και συ όμως.

Γράψε μας διαστάσεις ή/και λίτρα ενυδρείου, συνθήκες κλπ. αν δεν έχεις τεστ νερού για μετρήσεις, γύρνα πίσω τα νεον τουλάχιστον και πάρε υγρά (κατα προτίμηση) τεστάκια.

Φιλικα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

για τα ψαρακια δες τα προφιλ, οπως στα λενε τα παιδια. τα νεον ειναι τα πιο μη συμβατα με το αλλα. για την ερωτηση σου. 25 ειναι καλη θερμοκρασια, αλλα για να το ρυθμισεις πρεπει να εχεις και θερμομετρο. βαζεις το θερμοστατη στους 25 και αναλογα με τι δειχνει το θερμομετρο, συνεχιζεις. αν λεει 24 το θερμομετρο τοτε τον πας στους 26 το θερμοστατη και τα λοιπα!

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι στο pet store δεν μου τα εξήγησαν αύτα και επειδή είμαι καινούργιος στον κόσμο των ενυδρείων δεν τα ήξερα.Τιθα μου πρότεινες?δεν υπάρχει καμία λύση?

Καταρχην πρεπει πρωτα να αποφασησεις για το τι ψαρακια θα κρατησεις.

1. Πλατυ και γκαπι?

2. Γκαπι και ξιφιφιρους?

3. Μονο γκαπι?

4. Μονο πλατυ?

5. Μονο νεον?

6. Μονο ξιφοφορους??

Δυστυχώς μόνο ένας από τους 6 συνδυασμούς μπορεί να υπάρξει.

Δωσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Διαστασεις, εξοπλισμο, μετρησεις (αν εχεις κανει). Οτι πληροφορία μας δώσεις... χρήσιμη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως μας ειπε ο φιλος.... ειναι αρχαριος, παρακαλω λίγες λίγες οι πληροφοριες μην τα μπερδεψει και για να καταλαβει.

Καλό θα ειναι να το πηγαινουμε βημα βημα.

Με τον βομβαρδισμο πληροφοριων μπορει να ζοριστει και να τα παρατησει.

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως μας ειπε ο φιλος.... ειναι αρχαριος, παρακαλω λίγες λίγες οι πληροφοριες μην τα μπερδεψει και για να καταλαβει.

Καλό θα ειναι να το πηγαινουμε βημα βημα.

Με τον βομβαρδισμο πληροφοριων μπορει να ζοριστει και να τα παρατησει.

Ευχαριστω. :)

Πρώτα απ'όλα θα ηθελα να σε ευχαριστίσω γιάτην κατανόηση και την συμπαράσταση.

Το ενυδρείο μου είναι ενα boyu 54 lt.Δεν έχω αληθινά φυτά.Μετρήσεις έχω κάνει με τα απλά τεστ και το ph είναι 7,6.Είδα οτι τα neon θέλουν πολύ χαμηλώτερο ph,αλλά τα έχω σχεδον 1 μήνα και δείχνουν καλά.Είναι θέμα τύχης αυτό?

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα θα ηθελα να σε ευχαριστίσω γιάτην κατανόηση και την συμπαράσταση.

Το ενυδρείο μου είναι ενα boyu 54 lt.Δεν έχω αληθινά φυτά.Μετρήσεις έχω κάνει με τα απλά τεστ και το ph είναι 7,6.Είδα οτι τα neon θέλουν πολύ χαμηλώτερο ph,αλλά τα έχω σχεδον 1 μήνα και δείχνουν καλά.Είναι θέμα τύχης αυτό?

Και πάλι ευχαριστώ!

Όλα τα ψάρια έχουν κάποια όρια στην αντοχή στο Ph μια και ανέφερες τα neon tetra αντέχουν από 6-7,2 ph αλλά δεν σημαίνει ότι αν έχουμε 7,5 θα ψοφήσουν ... τα βασανίζουμε όμως γιατί οι συνθήκες που θέλουν για να είναι άνετα και ευτυχισμένα είναι αυτές που σου έχουν πει οι προλαλισαντες.

Εγώ θα σου πρωτινά να κρατήσεις μόνο τα gapy που έχουν μεγάλες ανοχές και αντοχές γιαυτό χαρακτηρίζονται και ψάρια για αρχάριους.

Είναι πάρα πολύ όμορφα να τα έχεις σε αναλογία 1 αρσενικό 3 θηλυκά.

Αν θες και μπορείς θα σου πρότεινα να βάλεις φυσικά φυτά και να πετάξεις τις πλαστικούρες,υπάρχουν εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται την προσθήκη CO2 η υψηλού φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψάρια έχουν κάποια όρια στην αντοχή στο Ph μια και ανέφερες τα neon tetra αντέχουν από 6-7,2 ph αλλά δεν σημαίνει ότι αν έχουμε 7,5 θα ψοφήσουν ... τα βασανίζουμε όμως γιατί οι συνθήκες που θέλουν για να είναι άνετα και ευτυχισμένα είναι αυτές που σου έχουν πει οι προλαλισαντες.

Εγώ θα σου πρωτινά να κρατήσεις μόνο τα gapy που έχουν μεγάλες ανοχές και αντοχές γιαυτό χαρακτηρίζονται και ψάρια για αρχάριους.

Είναι πάρα πολύ όμορφα να τα έχεις σε αναλογία 1 αρσενικό 3 θηλυκά.

Αν θες και μπορείς θα σου πρότεινα να βάλεις φυσικά φυτά και να πετάξεις τις πλαστικούρες,υπάρχουν εύκολα φυτά που δεν χρειάζονται την προσθήκη CO2 η υψηλού φωτισμού.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλικη συμβουλη,πρωτα ρωταμε στο forum και μετα αγοραζουμε ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πρεπει πρωτα να αποφασησεις για το τι ψαρακια θα κρατησεις.

1. Πλατυ και γκαπι

2. Γκαπι και ξιφιφιρους

3. Μονο γκαπι

4. Μονο πλατυ

5. Μονο νεον

6. Μονο ξιφοφορους

Επαναλαμβανω.

Δες την παραθεση παραπανω και επελεξε τι συνδιασμό θελεις να κρατησεις.

Τα πλατυ υβριδιζουν με ξιφοφορους γιαυτο δεν πρεπει να τα βαζουμε μαζι.

Αφου επιλεξεις, μετα συνεχιζουμε τη συζητηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...