Jump to content

Ιδανικός συγκάτοικος


tsoum

Recommended Posts

Ψαχω αμαζοονιακό συγκατοικο για κάποια pleco που προκειται να πάρω σε λίγο καιρό. Τα πλέκο αυτά θέλουν καλά οξυγωνομένο νερό και ρευματα στο ενυδρείο (περίπου 10 φορες τα λίτρα αντι για 5-6). Επισης τα ψαράκια δεν θελω να ξεπερνούν τα 5 εκατοστα. Σκεφτόμουν για νεον αλλα υποτιθεται οτι θέλουν πιο ήρεμη ροή νερού. Θα έχουν πρόβλημα;

Μετά σκέφτηκα για τα rummy nose (ξέχασα την ελληνική ονομασία :)) αλλα διαβασα και είδα μερικά βιντεο... και είναι τελειώς ΤΡΕΛΑ ψαρια. Πολύ υπερκινητικά και οταν πέφτει φαι το τρώνε χωρις να προλαβουν να καταπιουν αυτο που ήδη έχουν! :) Το αμαζονιακό αντίστοιχο των zebra danio! Αντίθετα τα πλέκο μου επειδη είναι αργά ψαράκια πρέπει να έχουν την ώρα τους για να φάνε, και ξέρω πως δεν γίνεται να είναι μαζι με γρηγορα ψάρια.

Καποια αλλη πρόταση για συγκάτοικο.

Υ.Γ. ο συγκάτοικος πρεπει να είναι απο Αμαζόνιο (περιοχή και οχι ποταμο) γιατί δεν μου αρέσει να ανακατέβω τις ηπείρους μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έρχεται στο νου όταν ακούω γρήγορα νερά και αμαζόνιος είναι κάποιο είδος Hatchetfish. Βέβαια είναι ψαράκια που κινούνται στην πάνω ζώνη και το ενυδρείο θα φαίνεται άδειο αλλά θα σκεφτούμαι και κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και σχετικά μικρό (68 καθαρα) και 99% θα είναι ανοιχτό οπότε θα τρέχω με την απόχη να κυνηγάω τα ψαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα. Lemon tetra. Είναι στο σωστο μέγεθος, αντιστοιχες απαιτήσεις και αντέχει το ρευματάκι. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Up, up! Καποιο θετικό/αρνητικό σχόλιο για τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

αυτα μπαινουν με ζωοτοκα φιλε?ξερεις?βλεπω ph 8.και φαινεται πανεμορφο ψαρακι.τι γνωριζεις για αυτα τα ψαρακια εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...