Jump to content

αλλαγη βυθου κ επιπτωσεις


Recommended Posts

καλησπερα... μετα απο 2 χρονια λειτουργιας του ενυδρειου μου 120λτ κ αφου περασα απο πολλα τερμενα κ αλλαγες αποφασσισα να αλλαξω ολο τον βυθο απο το ενυδρειο μου.διαβασα λιγο πολυ πανω απο 15 τοπικ σχετικα με την αλλαγη βυθου απο χαλικι σε αμμο κ την διαδικασια... 5 τοπικ συγκρισεων χαλικιου εναντι αμμου κ διαβασα κ ενα αρθρο σχετικα με αμμο οπου δεν εκανε καμια αλλαγη στο νερο για ενα χρονο περιπου κ δεν εβαλε καθολου σκουπα βυθου. αφου κατεληξα οτι ηθελα αμμο παρηγειλλα αμμο κοκκομετριας 05-1χλ... παρηγγειλα μαυρη μιας κ δεν εβρισκα καφε σκουρο κ μου ηρθε μια οπως λεει κ εξω απο την σακουλα black-gold... ολα καλα κ μου αρεσε πολυ κ την απλυνα 5-6 φορες... εβγαλα λοιπον κ φυλαξα οσο νερο του ενυδρειου μπορεσα σε ενα βαρελι προετοιμασιας που εχω για τις αλλαγες νερου περιπου 60λτ. εβαλα κ σε κανα 2 κουβαδες σφουγγαρισματος τα γατοψαρα κ τα φυτα με τα ξυλα κ σε ενα φορητο ψυγειακι καλοκαιριου τα σκαλαρια. ξεκηνησα να βγαζω οσο νερο απεμεινε δλδ κ το χαλικι. καθαρισα την ελαχιστη αλγη που ειχα χαμηλα στα ορια του χαλικιου κ εβγαλα ολο το χαλικι που ειχα στον πατο. αφου εβγαλα αρκετο κ εμεινε ελλαχιστο παρατηρησα μια καφε υλη στο εναπομειναντα νερο. θεωρησα οτι ηταν ακαθαρσιες που ειχαν μαζευτει με τον καιρο στον πατο μιας κ το χαλικι ηταν κοκκομετριας 3-5χλ κ ειχε κενο ωστε να κατεβει. οπως αποδειχτηκε απο τις μετρησεις σημερα μεγα λαθος μιας κ ηταν βιολογια του ενυδρειου τελικα... αφου τελοιωσα κ καθαρισα τελειως τον πατο (αλλο λαθος) εβαλα την αμμο. εριξα λιγο νερο ωστε να ισιωσει κ εβαλα ενα πιατο για να βαλω κ το υπολοιπο νερο που ειχα φυλαγμενο. αφου εβαλα οσο νερο μπορουσα ειχα μια θολουρα αλλο πραμα η οποια ευτηχως με το φιλτρο πια σε λειτουργια καθαρισε σε 10 λεπτα πριν βαλω τα ψαρια μεσα. αφου μετεφερα τα φυτα τα ξυλα κ τα γατοψαρα εβαλα κ τα σκαλαρια με οσο νερο ειχα ακομα. συμπληρωσα περιπου 20 λιτρα νερο κ ολα καλα. τα ψαρια εδειχναν λιγο στρεσαρισμενα απο την ολη διαδικασια αλλα καλα κ δραστηρια. σημερα το πρωι εβαλα βιοκαλιεργεια της SERA τα ταισα κ εφυγα για δουλεια. σημερα γυριζωντας απο δουλεια ολα τα ψαρια στην επιφανεια σαν να επαθαν ασφυξια κ να προσπαθουσαν να παρουν ανασα απο την επιφανεια. μονο ο πλεκο στην σπηλια του κ στην κοσμαρα του. κανω μετρησεις κ βλεπω νιτρικα αλλα κ νιτρωδη. κ εκει μου ηρθε η φλασια οτι η λασπη ηταν βιολογια. κ τωρα η απορια μου... ποσο καιρο θελει περιπου να στρωση βιολογια ο βυθος βαση της κοκκομετριας κ τους υψους του? περιπου 5 εκατοστα. κ πρεπει να βαζω βιοκαλιεργεια συνεχως? το φιλτρο ειναι εξωτερικο κ στρωμενο...

Link to comment
Share on other sites

HYDOR 20 κ εχει μεσα siporax της SERA βιομπαλες πλαστικες κ ενα ακομα που ειναι σαν μακροστενο αστερι αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται. εννοειτε σφουγαρι κ 'βαμβακι"

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ πως ίσως να έβαλες περισσότερο από το "παλιό νερό" από όσο ίσως θα έπρεπε για αυτό και σίγουρα έχεις πολλά ΝΟ3. Τώρα για τα ΝΟ2 , τι τιμές μέτρησες?

Εκ των πραγμάτων, μια αλλαγή νερού της τάξης 40%, νομίζω πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ πως ίσως να έβαλες περισσότερο από το "παλιό νερό" από όσο ίσως θα έπρεπε για αυτό και σίγουρα έχεις πολλά ΝΟ3. Τώρα για τα ΝΟ2 , τι τιμές μέτρησες?

Εκ των πραγμάτων, μια αλλαγή νερού της τάξης 40%, νομίζω πρέπει να γίνει.

εγω παλι εβαλα το παλιο νερο για καλυτερα λογο βιολογιας... απο νιτρωδη ειμαι για αλλαγη οπωσδηποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...