Jump to content

Bio Nitrivec


Savou

Recommended Posts

παιδια εχουμε ακουσει πολλα γι ατο bio nitrivec..Η ερωτηση μου ειναι τελικα πως χρεισημοποιητε..??1 φορα την βδομαδα μια σιγκεκριμενη δοσολογια αναλογος τα λιτρα η καθε μερα 3-4 σταγωνες..??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eγω θα σ ελεγα να δοκιμασεις πρωτα εναν αλλο τροπο για να το στρωσεις το ενυδρειο σου,αν θες κανε το με αμμωνια.1)αυτο το λεω για να αποκτησεις και καποια εμπειρια με το στρωσιμο του ενυδρειου και 2)αυτο ειναι κατι που μ συνεβει σε εμενα :αρχισα το στρωσιμο του ενυδρειου με το βιο νιτριβεκ της σερα και προσθετα τις δοσολογιες που μ ειχαν πει νομιζω πως παει ενα καπακι/25 λιτρα την πρωτη μερα και τις επομενες 10 βαζεισ μισο καπακι/25 λιτρα ομως δν ειμαι και 100% σιγουρος.το ολο μιγμα καθονταν στον πατο στο χαλικι δλδ και σχηματισε ιζημα κατι που κανει το νερο μου μεχρι και τωρα θολο,κανω αλλαγεσ νερου βαζω και τη σκουπα αλλα δν φευγει ευκολα.Στο ξαναλεω αυτο ειναι μια προσωπικη γνωμη για το νιτριβεκ.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σ ελεγα να δοκιμασεις πρωτα εναν αλλο τροπο για να το στρωσεις το ενυδρειο σου,αν θες κανε το με αμμωνια.1)αυτο το λεω για να αποκτησεις και καποια εμπειρια με το στρωσιμο του ενυδρειου και 2)αυτο ειναι κατι που μ συνεβει σε εμενα :αρχισα το στρωσιμο του ενυδρειου με το βιο νιτριβεκ της σερα και προσθετα τις δοσολογιες που μ ειχαν πει νομιζω πως παει ενα καπακι/25 λιτρα την πρωτη μερα και τις επομενες 10 βαζεισ μισο καπακι/25 λιτρα ομως δν ειμαι και 100% σιγουρος.το ολο μιγμα καθονταν στον πατο στο χαλικι δλδ και σχηματισε ιζημα κατι που κανει το νερο μου μεχρι και τωρα θολο,κανω αλλαγεσ νερου βαζω και τη σκουπα αλλα δν φευγει ευκολα.Στο ξαναλεω αυτο ειναι μια προσωπικη γνωμη για το νιτριβεκ.

Μηπως ηταν λιγμενο;

Link to comment
Share on other sites

οχι το εχω μπροστα μου το μπουκαλι 11.2011 λεει,μηπως χρειαζονταν ψυγειο ?αν και εμενα δν μ ειπαν κατι τετοιο

Μετα που το ανοιγεις θελει οποςδηποτε ψυγειο.Κανε αλλαγη νερου,γιατι εβαλες λασπη στο ενυδρειο σου.Στα 700 λιτραμου ποτε δεν εχει κανει αυτο που ειπες

Link to comment
Share on other sites

Οντως θέλει ψυγείο μετά το άνοιγμα, το γράφει και στις οδηγίες στο πίσω μέρος του δοχείου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε ακουσει πολλα γι ατο bio nitrivec..Η ερωτηση μου ειναι τελικα πως χρεισημοποιητε..??1 φορα την βδομαδα μια σιγκεκριμενη δοσολογια αναλογος τα λιτρα η καθε μερα 3-4 σταγωνες..??

Ακολούθησε τις οδηγίες στο πίσω μέρος του δοχείου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σ ελεγα να δοκιμασεις πρωτα εναν αλλο τροπο για να το στρωσεις το ενυδρειο σου,αν θες κανε το με αμμωνια.

Παρακαλώ πολύ όχι ανακρίβειες .

Δεν αποδεχόμαστε στρώσιμο ενυδρείων με δηλητήρια !!!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγψ το ηξερα αυτο με το ψυγειο..αλλα μολις τωρα πειραν μια θεση στο ψυγειο μου..αλλα το βασικο ερωτημα δεν απαντηθικε...!!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγψ το ηξερα αυτο με το ψυγειο..αλλα μολις τωρα πειραν μια θεση στο ψυγειο μου..αλλα το βασικο ερωτημα δεν απαντηθικε...!!

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730-037...itrivec_INT.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ όχι ανακρίβειες .

Δεν αποδεχόμαστε στρώσιμο ενυδρείων με δηλητήρια !!!

6% W/V διαλυμμα αμμωνιας με νερο ριξε το μισο μπουκαλι περιμενε 2 με 2,5 βδομαδες κανε τεστ για νο3 και αν βγουν εκτως κλιμακας κανε 95% αλλαγη του νερου.τωρα ειμαστε οκ ?

Link to comment
Share on other sites

6% W/V διαλυμμα αμμωνιας με νερο ριξε το μισο μπουκαλι περιμενε 2 με 2,5 βδομαδες κανε τεστ για νο3 και αν βγουν εκτως κλιμακας κανε 95% αλλαγη του νερου.τωρα ειμαστε οκ ?

Όχι βέβαια !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47836

Link to comment
Share on other sites

6% W/V διαλυμμα αμμωνιας με νερο ριξε το μισο μπουκαλι περιμενε 2 με 2,5 βδομαδες κανε τεστ για νο3 και αν βγουν εκτως κλιμακας κανε 95% αλλαγη του νερου.τωρα ειμαστε οκ ?

Ο καλυτερος τροπος ειναι με νιτριβεκ.Τον δικοσου τροπο δεν τον ξερω,αλλα ουτε θελω να τον μαθω,γιατι πιστευω ολα πρεπι να γινονται φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 8 τριςεκατομμυρια τροποι για να στρωσεις το ενυδρειο.Επειδη οι συγκεκριμενοι τροποι που παρεθεσες ειναι δικοι σου δν σημαινει και οτι ειναι οι πιο ευκολοι ή τελος παντων οι καλυτεροι

Link to comment
Share on other sites

ας ερθουμε λιγο στο θεμα μας και ας αφισουμε τις αντιπαραθεσεις ο καθε ανθροπως εχει τους δικους του τροπου στρωσιματος για το ενυδρειο του..

Link to comment
Share on other sites

ας ερθουμε λιγο στο θεμα μας και ας αφισουμε τις αντιπαραθεσεις ο καθε ανθροπως εχει τους δικους του τροπου στρωσιματος για το ενυδρειο του..

Κανεις λαθος.Δεν μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 8 τριςεκατομμυρια τροποι για να στρωσεις το ενυδρειο.Επειδη οι συγκεκριμενοι τροποι που παρεθεσες ειναι δικοι σου δν σημαινει και οτι ειναι οι πιο ευκολοι ή τελος παντων οι καλυτεροι

Έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασες τα λινκ που σου έδωσα και είναι κακό σημάδι για διάλογο .

Αν πράγματι σε ενδιαφέρει να μάθεις την αλήθεια για το στρώσιμο των ενυδρείων κάνε μια προσπάθεια να τα διαβάσεις αυτά τα θέματα , είναι σίγουρο ότι θα βγεις ωφελημένος .

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα ολο το φορουμ τα εχει διαβασει οπως και εγω το θεμα ειναι οτι εχω δικους μου τροπους και αυτους ακολουθω μη ρωτησεις γιατι

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 8 τριςεκατομμυρια τροποι για να στρωσεις το ενυδρειο.Επειδη οι συγκεκριμενοι τροποι που παρεθεσες ειναι δικοι σου δν σημαινει και οτι ειναι οι πιο ευκολοι ή τελος παντων οι καλυτεροι

Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει.Ο κυρ.Σταματης ειναι ενας απο τους δασκαλουσμας που μου εμαθε να βαζω το και το νιτριβεκ στο ψυγειο.Και εαν εχεις 8 δις τροπους γραφτους να τους δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος ειναι με νιτριβεκ.Τον δικοσου τροπο δεν τον ξερω,αλλα ουτε θελω να τον μαθω,γιατι πιστευω ολα πρεπι να γινονται φυσικα :)

ποσο φυσικα μπορει να παραγει μια εταιρια ενα τετοιο σκευασμα ?προφανως και εχει χημικα στοιχεια και οχι μονο βακτρηρια που διασπουν την αμμωνια.Νομιζω πως ημουν ξεκαθαρος στο διαλυμα αμμωνια με νερου μονο.η αμμωνια ειναι ενα στοιχειο που το βρισκεις στη φυση το ιδιο συμβαινει και με το νερο συνεπως δν καταλαβαινω το "πρεπει να γινονται φυσικα"

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα ολο το φορουμ τα εχει διαβασει οπως και εγω το θεμα ειναι οτι εχω δικους μου τροπους και αυτους ακολουθω μη ρωτησεις γιατι

Ο συγκεκριμένος όμως τρόπος που προτείνεις είναι απαράδεκτος γι αυτό το φόρουμ .

Χρησιμοποιώ αυτή τη γλώσσα διότι οι Heiko Bleher , Ron Shimek , Ad Konings και άλλοι που ρωτήθηκαν σχετικά με τη προσθήκη αμμωνίας και το στρώσιμο των ενυδρείων μίλησαν με χειρότερα λόγια .

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω ειναι σεβαστο προσωπο στο φορουμ και εκτειμω τις γνωσεις του ομως απλα κοτσαρισε το δικο του τροπο και απλα απεριψε το δικο μου χωρις καποια δικαιολογια.δν εχω κατι με τον ανθρωπο ισα ισα μακαρι να γνωριζα οσα και αυτος αλλα οτι ακολουθει μια μεθοδο στρωσιματος δν σημαινει πως θα πρεπει ολο το φορουμ να την ακολουθησει και αυτο

Link to comment
Share on other sites

εγω απο το φορουμ την εμαθα πριν απο πολυ καιρο το σχετικο αρθρο δν μπορω να το βρω με τιποτα ομως αν θελετε επειδη το ειχα εκτυπωσει μπορω να παραθεσω καποια κομματια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...