Jump to content

Bio Nitrivec


Savou

Recommended Posts

Ο συγκεκριμένος όμως τρόπος που προτείνεις είναι απαράδεκτος γι αυτό το φόρουμ .

Χρησιμοποιώ αυτή τη γλώσσα διότι οι Heiko Bleher , Ron Shimek , Ad Konings και άλλοι που ρωτήθηκαν σχετικά με τη προσθήκη αμμωνίας και το στρώσιμο των ενυδρείων μίλησαν με χειρότερα λόγια .

σιγουρα ηταν μονο αμμωνια με νερο ?.Καθε τι που λεω και λετε πως ειναι απαραδεκτο το εχω μαθει απο εσας κυριως ετσι.πχ το στρωσιμο με ψαρια που οντως ειναι αλλα απο εσας το ειχα ακουσει πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ποσο φυσικα μπορει να παραγει μια εταιρια ενα τετοιο σκευασμα ?προφανως και εχει χημικα στοιχεια και οχι μονο βακτρηρια που διασπουν την αμμωνια.Νομιζω πως ημουν ξεκαθαρος στο διαλυμα αμμωνια με νερου μονο.η αμμωνια ειναι ενα στοιχειο που το βρισκεις στη φυση το ιδιο συμβαινει και με το νερο συνεπως δν καταλαβαινω το "πρεπει να γινονται φυσικα"

Πραγματι πολλα δηλητηρια ειναι φυσικα.Εγω χημικος δεν ειμαι,απλα αγαπω τα ψαρακια μου και θελω να μαθω.Εχω ενα καλο ξερω να ακουω,ακου και εσυ.Εκτος εαν μπορεις να μου αποδιξεις την δικησου αποψη οτι ειναι η σωστη,αλλιως σωπα.

Link to comment
Share on other sites

...........και απλα απεριψε το δικο μου χωρις καποια δικαιολογια.................

Γι αυτό σου είπα ποιο πάνω ότι δεν τα έχεις διαβάσει .

Έχουν δοθεί οι απαντήσεις όλες .

Υγ. ο τρόπος δεν είναι δικός μου , απλά η εμπειρία μου στο στρώσιμο των ενυδρείων είναι πάρα πολύ μεγάλη για τα Ελληνικά δεδομένα , πράγμα το οποίο με βοήθησε να καταλήξω στο ποια μέθοδο θα πρέπει να προτείνω σε ένα αρχάριο που δεν έχει πρόσβαση για μπόλι .

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρέμβαση :):):)

Καταρχήν να πω οτι δεν έχω στρώσει ποτέ ενυδρείο με αμμωνία. Δηλώνω άσχετη πάνω σε αυτό. Απ' ότι έχω καταλάβει όμως το στρώσιμο με αμμωνία είναι κάτι το οποίο παίρνει αρκετό καιρό. Και θα ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση:

Ξέρουμε πλέον οτι μέσα στο ενυδρεία μας δεν υπάρχουν μόνο τα νιτροποιητικά και τα απονιτροποιητικά βακτήρια αλλά και πολλά άλλα είδη που εκτελούν διάφορες "μικροδουλίτσες" και αυτά είτε αιωρούνται είτε ζουν μαζί με νιτροποιητικά είτε στο βυθό κτλ κτλ. Για αυτά τα είδη η αμμωνία είναι τοξική. Γιατί λοιπόν να προτείνουμε στρώσιμο με αμμωνία ενώ με το στρώσιμο των βακτηρίων σώζουμε τουλάχιστον αυτά τα άλλα είδη; μικρό το κέρδος αλλά μιας και όλοι ψάχνουμε την ισορροπία στο ενυδρείο μας είναι κάτι αξειωσημείωτο.

Link to comment
Share on other sites

αα δλδ οποιος δν χρησιμοποιει νιτριβεκ και δν ακουει στο σταματη δν αγαπει τα ψαρια του?(Μην πεις οτι δν ειπες αυτο)ξεκαθαρα το ειπες.2)μαθε να διαβαζεις και μαθε να ακους.ειπα μονο με νερο και αμμωνια.αν ηξερες το κυκλο του αζωρου θα ηξερες οτι η αμμωνια χαρη στα νιτροσομονας θα γινει νο2 και τα νο2 χαρη στα νιτροβακτερ θα γινει νο3.εγω δν βλεπω κανενα δηλητιριο εφοσον η αμμωνια μεταβολιζεται....

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

αα δλδ οποιος δν χρησιμοποιει νιτριβεκ και δν ακουει στο σταματη δν αγαπει τα ψαρια του?(Μην πεις οτι δν ειπες αυτο)ξεκαθαρα το ειπες.2)μαθε να διαβαζεις και μαθε να ακους.ειπα μονο με νερο και αμμωνια.αν ηξερες το κυκλο του αζωρου θα ηξερες οτι η αμμωνια χαρη στα νιτροσομονας θα γινει νο2 και τα νο2 χαρη στα νιτροβακτερ θα γινει νο3.εγω δν βλεπω κανενα δηλητιριο εφοσον η αμμωνια μεταβολιζεται....

φιλικα παντα

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση , αλλά επιμένω ότι δεν έχεις διαβάσει , γιατί αν τα είχες διαβάσει θα έβλεπες οτι η χημική αμμωνία περιέχει και άλλα πράγματα εκτός από αμμωνία όπως αρσενικό που δεν μεταβολίζεται .

Link to comment
Share on other sites

Οντως θέλει ψυγείο μετά το άνοιγμα, το γράφει και στις οδηγίες στο πίσω μέρος του δοχείου.

....και εγω να ρωτησω ποια ειναι αυτα τα βακτηρια που αντεχουν στο +5(αντε+8 οC)??????????

Link to comment
Share on other sites

κομματι απο το αρθρο που σου ελεγα.χρησιμοποιουμε αμμωνια σε υγρη μορφη δινοντας ετσι τροφη στα πρωτα βακτυρια.η αμμωνια που θα χρησιμοποιηθει πρεπει να ειναι καθαρη(διαλυμα αμμωνιας και νερου,να μην περιεχει διαφορα χρωστικα αρωματικα κτλ/μονο καθαρο διαλυμα αμμωνιας.ενας τροπος για να το καταλαβουμε αν ειναι καθαρη η αμμωνια ειναι να κουνησουμε καλα το μπουκαλι αν αφρισει τοτε σημαινει πως περιεχει και αλλα πραγμαρα εκτος της αμμωνια οποτε δν την αγοραζουμε

Link to comment
Share on other sites

κομματι απο το αρθρο που σου ελεγα.χρησιμοποιουμε αμμωνια σε υγρη μορφη δινοντας ετσι τροφη στα πρωτα βακτυρια.η αμμωνια που θα χρησιμοποιηθει πρεπει να ειναι καθαρη(διαλυμα αμμωνιας και νερου,να μην περιεχει διαφορα χρωστικα αρωματικα κτλ/μονο καθαρο διαλυμα αμμωνιας.ενας τροπος για να το καταλαβουμε αν ειναι καθαρη η αμμωνια ειναι να κουνησουμε καλα το μπουκαλι αν αφρισει τοτε σημαινει πως περιεχει και αλλα πραγμαρα εκτος της αμμωνια οποτε δν την αγοραζουμε

Ποια είναι η ημερομηνία του άρθρου? πρέπει να είναι αρκετά παλιό.....

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που άνοιξε το θέμα, καθώς έχω στρώσει 3 ενυδρεία με το Bio Nitrivec, ναι θέλει ψυγείο.

Καλό είναι να το ρίχνεις στο φίλτρο μέσα, αν θες να αποφύγεις το άνοιξε/κλείσε, τότε αναγκαστικά το ρίχνεις στο ενυδρείο.

Άσπρη θολούρα ΔΕΝ προκαλεί το bio nitrivec αλλά το σκέτο nitrivec η οποία φεύγει μετά από λίγες ώρες.

Επίσης θέλει καλό κούνημα πριν την χρήση.

Τέλος ακολουθείς τις οδηγίες που γράφει το μπουκαλάκι αλλά και λίγο παραπάνω να βάλεις, δεν κάνεις κακό.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω λιγο με το βιο νιτριβεκ καθως απο πισω λεει οτι προκαλει μια ελαφρια θολουρα η οποια φευγει αναλογα με τον βαθμο μολυνσης του νερου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε 3 ενυδρεία θολούρα δεν είδα από το BioNitrivec. Και το έριχνα και μετά το στρώσιμο, για να τελειώσει το μπουκαλάκι.

Αντιθέτως, με το Nitrivec το νερό γινόταν γαλακτερό :)

Link to comment
Share on other sites

το bionitrivec μια χαρα ειναι αφηνει λιγο γαλακτερο το νερο(αναλογα τα λιτρα και ποσο θα ριξεις μεσα) και μετα 24 ωρες μπορεις να βαλεις ψαρια.εχωφτιαξει 50 ενυδρεια με bionitrivec και ποτε κανενα προβλημα και ακομα συνεχειζω.θελει πολυ καλο κουνημα πριν την χρηση του. και ποτε δεν τοεχω βαλει ψυγειο. το εχω στο ντουλαπακι κατω απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Eνας αλλος λογος που μπορει να εμεινε το bio nitrivec στο βυθο ειναι και η εληψη κυκλοφοριας.

Μηπως δεν ειχες καλη κυκλοφορια η' μηπως ειχες κλειστο το φιλτρο οταν εβαλες το bio nitrivec;

Mε αμμονια δεν εχω στρωσει ποτε και δεν μπορω να πω τη γνωμη μου,αλλα με nitrivec και bio nitrivec εχω στρωσει πανω απο 10 ενυδρεια και ολα πηγαν μια χαρα χωρις απωλειες.

Παντα μετα τη χρηση το εβαζα στο ψυγειο οπως ελεγε και στις οδηγιες.

Το nitrivec δεν μου προκαλεσε ποτε θολουρα,το bio nitrivec εκανε μια θολουρα που εφευγε σε λιγες ωρες εως maximum 2-3 μερες.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο και τα σχετικα δουλευαν ισως επειδη ηταν λιγα τα λιτρα του ενυδρειου και επειδη δν το ειχα βαλει στο ψυγειο να εγινε το ιζημα.παντως εγω δν πιστευω σε αυτο που λεει "οτι μπορεις να βαλεις ψαρια στο επομενο 24ωρο"προσωπικα δν θα τα εβαζα ουτε μετα απο μια βδομαδα,ισως και 2

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω δν πιστευω σε αυτο που λεει "οτι μπορεις να βαλεις ψαρια στο επομενο 24ωρο"προσωπικα δν θα τα εβαζα ουτε μετα απο μια βδομαδα,ισως και 2

Ανάλογα τις γνώσεις που έχει ο κάθε ένας .

Και τι θέλεις να πεις οτι τα παιδιά λένε ψέματα ;

Αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει και δεν θέλεις και να μάθεις γιατί κατηγορείς τα παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο μονος απαραδεκτος τροπος στρωσιματος του φιλτρου ειναι οταν υπαρχουν ψαρια

μεσα στο ενυδρειο κατα την διαδικασια στρωσιματος.Απο εκει και περα ο καθενας ακολουθει

τον δικο του τροπο και μολις του δειξουν οι μετρησεις οτι εχει στρωσει το φιλτρο βαζει

σταδιακα τα ψαρια.Ολα τα αλλα ποιος τροπος στρωσιματος ειναι ο ποιο σωστος ειναι

δογματισμοι.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις γνώσεις που έχει ο κάθε ένας .

Εγώ πάντως το επαναλαμβάνω οτι είναι ανάλογα τις γνώσεις που έχει ο κάθε ένας και προσθέτω και την εμπειρία .

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις γνώσεις που έχει ο κάθε ένας .

Και τι θέλεις να πεις οτι τα παιδιά λένε ψέματα ;

Αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει και δεν θέλεις και να μάθεις γιατί κατηγορείς τα παιδιά ;

Toτε οντως ειχα δικιο στο οτι δν ξερεις να διαβαζεις.Δν μου λες εσυ εφονον το εχω εσυ νομιζεις πως δν το εχω χρησιμοποιησει εε?Με νιτριβεκ στρωνει και η κορη μου που δν ειναι ουτε 2 χρονων χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν(ειναι η ευκολη λυση ετοιμα βακτυρια κτλ)και αυτο ολοι το ξερουν.Την εμπειρια δν την αποκτας παιρνοντας ενα βουκαλι με ετοιμα βακτυρια.τελος παντων τι να σου πω ματαια πρηζομαστε παρε μια αμμωνια και στρωσε ενα δοχειο ετσι οπως θα σ πω εγω και ελα μετα να μας πεις τις εμπειριες σου.γιατι εγω εχω στρωσει και με νιτριβεκ αλλα και με αμμωνια οποτε μπορω να μιλησω και για τα 2

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σταματήσει αυτό το πράγμα? Είναι το φόρουμ χώρος έκφρασης και μεταβίβασης εμπειρίας/γνώσης ή απλά χώρος για την αντιπαράθεση?

Επίσης δεν μπορεί κανένας να ισχυρίζεται με το έτσι θέλω ότι η δική του η άποψη είναι η σωστότερη επειδή έτσι νομίζει εκείνος. Τεκμηριωμένα και με επιχειρήματα παρακαλώ γιατί υπάρχουν νέοι στην ενασχόληση που αποπροσανατολίζονται.

Οι δογματισμοί ποτέ δεν ωφέλησαν κανένα. Αν κάποιος πιστεύει ότι είναι σωστός και δεν αλλάζει γνώμη με τίποτα, καλά κάνει. Στο τέλος μπορεί να κρατήσει τις απόψεις για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σταματήσει αυτό το πράγμα? Είναι το φόρουμ χώρος έκφρασης και μεταβίβασης εμπειρίας/γνώσης ή απλά χώρος για την αντιπαράθεση?

Επίσης δεν μπορεί κανένας να ισχυρίζεται με το έτσι θέλω ότι η δική του η άποψη είναι η σωστότερη επειδή έτσι νομίζει εκείνος. Τεκμηριωμένα και με επιχειρήματα παρακαλώ γιατί υπάρχουν νέοι στην ενασχόληση που αποπροσανατολίζονται.

Οι δογματισμοί ποτέ δεν ωφέλησαν κανένα. Αν κάποιος πιστεύει ότι είναι σωστός και δεν αλλάζει γνώμη με τίποτα, καλά κάνει. Στο τέλος μπορεί να κρατήσει τις απόψεις για τον εαυτό του.

:):)

Link to comment
Share on other sites

η μεθωδος στρωσιματος με την αμμωνια ανναφερεται σε πολλα ενυδρειακα φορουμ.απο πολλους χομπιστες γινεται ετσι το στρωσιμο των ενυδρειων τους.και μιλαμε για καθαρη καθαροτατη αμμωνια χωρις προσμιξεις και προσθετα.οι πιο εμπειροι παντως που γνωριζω χομπιστες την αποριπτουν καθετα.και επειδη δεν εχω φτασει ακομα στο επιπεδο εμπειριας τους δεν εχω κανενα λογο να μην συμφωνεισω μαζι τους.απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να πραξει οτι θελει.το nitrivec παντως αναφερει στις οδηγιες οτι μετα το ανοιγμα διατηρειται στο ψυγειο,και η θολουρα που γινεται εξαρτατε απο την ποιοητα του νερου.

πρωσοπικα δεν θα εβαζα nitrivec για το στρωσιμο γιατι θεωρω το stress zym πολλυ ανωτερο ποιοτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Toτε οντως ειχα δικιο στο οτι δν ξερεις να διαβαζεις.Δν μου λες εσυ εφονον το εχω εσυ νομιζεις πως δν το εχω χρησιμοποιησει εε?Με νιτριβεκ στρωνει και η κορη μου που δν ειναι ουτε 2 χρονων χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν(ειναι η ευκολη λυση ετοιμα βακτυρια κτλ)και αυτο ολοι το ξερουν.Την εμπειρια δν την αποκτας παιρνοντας ενα βουκαλι με ετοιμα βακτυρια.τελος παντων τι να σου πω ματαια πρηζομαστε παρε μια αμμωνια και στρωσε ενα δοχειο ετσι οπως θα σ πω εγω και ελα μετα να μας πεις τις εμπειριες σου.γιατι εγω εχω στρωσει και με νιτριβεκ αλλα και με αμμωνια οποτε μπορω να μιλησω και για τα 2

O Σταματης εχει διαβασει πολυ περισοτερο απο οσο νομιζεις, μεταδιδοντας απλοχερα τις γνωσεις του και ανεβαζοντας το χομπι πολλα σκαλια μπροστα απο οτι ηταν πριν μερικα χρονια.

Ακομα και αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στον Σταματη,θα επρεπε να εχεις στους Heiko Bleher , Ron Shimek , Ad Konings.

Το οτι η αμμωνια αποτελει ενα μακροχρονιο και κουραστικο στρωσιμο δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερο η' πιο εμπειρο.

Οποιος ξερει να στρωνει το ενυδρειο του δεν θα ρωτησει,αυτος που θα ρωτησει θα ειναι κατα 99% καποιος αρχαριος.

Και στον αρχαριο οφειλεις να του πεις το πιο σιγουρο ευκολο και συντομο τροπο στρωσιματος.

Αφου εσυ εχεις δοκιμασει το nitrivec και την αμμωνια και εισαι σε θεση να αποφασισεις ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος,καιρος να δοκιμασεις και το μπολι.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

αμα να ειναι να υπολογιζεις μια ζωη σε αλλους τι να σου πω.Αφου υπολογιζεις στο μπολι εσυ εστω και καποιοι αλλοι εμπειροι γιατι λετε στους αρχαριους να μην ριχνουν το νερο απο το πετ σοπ στο ενυδρειο τους ?Ειναι προφανες πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να κολλησεις κατι απο ενα αλλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...