Jump to content

Bio Nitrivec


Savou

Recommended Posts

αμα να ειναι να υπολογιζεις μια ζωη σε αλλους τι να σου πω.Αφου υπολογιζεις στο μπολι εσυ εστω και καποιοι αλλοι εμπειροι γιατι λετε στους αρχαριους να μην ριχνουν το νερο απο το πετ σοπ στο ενυδρειο τους ?Ειναι προφανες πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να κολλησεις κατι απο ενα αλλο ενυδρειο

Δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι πίστεψέ με.

Και όσοι σου απάντησαν έτσι όπως σου απάντησαν, το έκαναν επειδή το θέμα θα το διαβάσουν και όσοι ξέουν αλλά και όσοι ΔΕΝ ξέρουν.

Επιπλέον, με τον τρόπο σου χάνεις το δίκιο σου , δεν υπάρχει λόγος να γίνεται αυτό, είναι κρίμα.

Επίσης μπόλι, δεν είναι σίγουρα το νερό από Petshop. Ότι βιολογία υπαρχει εκεί μέσα , έχει γίνει πηγή μολυνσης μέχρι να φτάσει σπίτι μας.

Εδώ μέσα μπαίνουμε για το κέφι μας. Είσαι ευπρόσδεκτος να το μοιραστείς μαζί μας. :)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αμα να ειναι να υπολογιζεις μια ζωη σε αλλους τι να σου πω.Αφου υπολογιζεις στο μπολι εσυ εστω και καποιοι αλλοι εμπειροι γιατι λετε στους αρχαριους να μην ριχνουν το νερο απο το πετ σοπ στο ενυδρειο τους ?Ειναι προφανες πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να κολλησεις κατι απο ενα αλλο ενυδρειο

Το φορουμ φτοιαχτηκε για να μεταδωσει γνωσεις σε νεους χομπιστες που εχουν απορειες,για να βελτιωσει τους ηδη υπαρχοντες χομπιστες να φτασουν ενα βημα παρακατω αλλα και για να βοηθισει με καθε τροπο οπως με μπολι,κλαδεματα,γεννες κτλ.

Αν δεν εμπιστευεσαι τους αλλους για την ακεραιοτητα της βιολογιας που θα σου παρεχουν,τουλαχιστον εμπιστευσου την ακεραιοτατητα της δικη σου βιολογιας.

Παρε μπολι απο ενα δικο σου ενυδρειο και στρωσε το επομενο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μακαρι να ηταν ολα τοσο ευκολα οσο τα φανταζεσαι αλλα οτι δν εχει εκδηλωθει στα ψαρια σου η στα ψαρια των αλλωνων δν σημαινει απαραιτητα οτι δν πασχουν,υπαρχει και η λεξη φορεας ξερεις.προφανως και θα εμπειστευτεις πιο πολυ εσενα γιατι μετα θα ξερεις οτι εσυ εκανες το λαθος και δν θα κατηγορεις τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μακαρι να ηταν ολα τοσο ευκολα οσο τα φανταζεσαι αλλα οτι δν εχει εκδηλωθει στα ψαρια σου η στα ψαρια των αλλωνων δν σημαινει απαραιτητα οτι δν πασχουν,υπαρχει και η λεξη φορεας ξερεις.προφανως και θα εμπειστευτεις πιο πολυ εσενα γιατι μετα θα ξερεις οτι εσυ εκανες το λαθος και δν θα κατηγορεις τους αλλους.

Mε αυτη τη λογικη και τη καχυποψια δεν θα στησεις ποτε ενυδρειο,γιατι το ιδιο μπορει να σκεφτεις και για τα ψαρια που θα βαλεις στο νεο ενυδρειο(οτι ισως ειναι φορεις καποιας ασθενειας που δεν εχει ακομα εκδηλωθει).

Καλο ειναι να εισαι επιφυλακτικος αλλα να θετεις και καποια ορια.

Αν βαδιζεις συνεχεια με το αν και το ισως παντα θα μενεις στασιμος σε οτιδηποτε και αν κανεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ιδεα γιατι δεν παμε να μαζεψουμε νερακι απο τις λιμνες και τα ποταμια οπου ζουν τα ψαρια μας για να ειμαστε σε ολα οκ????ουτε αμμωνιες ουτε φαρμακα ουτε τιποτα μια χαρα πιστευω θα ειναι ολα super και δεν θα χρειαζοταν να τσακωνωμαστε.δεν πατε καθολου καλα γιατι τσακωνεστε?οποιον και να ρωτησεις θα ακουσεις διαφορετικες γνωμες.ετσι γινετε παντα και παντου σε ολα τα θεματα. ο καθενας θα πει την γνωμη του και αυτος που ρωτησε κακος η καλος θα πραξει αναλογα.

παντα υπαρχει παραπληροφοριση.οι ειδικοι βεβαια ξερουν παραπανω πραγματα.

η εμπειρια και το διαβαζμα μετραει περισσοτερο.

στο μπολι απο αλλο αγνωστο ατομο ειμαι κατα και απο μαγαζια.

προτιμο να φτιαξω το ενυδρειο απο την αρχη τα παντα σε περιπτωση καποιας ασθενιας η τιποτα αλλο.

αμα ειμαι καντεμης και το ψαρι που θα παρω εχει μια ασθενια τι να πω παει στα κομματια.

εδω και 5 χρονια που ασχολοθμε με αυτο το υπεροχο χομπι ποτε δεν ειχα προβληματα σε οτι εχω φτιαξει και με πολυ λιγες απωλειες ψαριων.

το bionitrivec το χρησιμοποιω 2-3 χρονια περιπου χωρις προβληματα ποτε.

οποτε γιατι να μην το χρησιμοποιω.

εχω βαλει και ψαρια μετα 24

ωρες χωρις προβλημα και καμια αντιδραση των ψαριων.

και μετα απο2μιση χρονια που εχω τα σκαλαρια μου οτι αλλαγες ενυδρειων και set up εχω κανει με το bionitrivec ειναι μια χαρα. εκανα παρουσιαση προσφατα και με μετρησεις.

για μενα το να στρωσεις ενα ενυδρειο δεν θελει τοσο πολυ εμπειρια αλλα χρειαζεται ακομα περισσοτερη εμπειρια σε περιπτωση ασθενειας και καταπολεμησεις αυτης και την αιτια που την δημιουργησε...

εγω ξεκινησα χωρις να ξερω γρι περι ενυδρειων .διαβασα ρωτησα και εμαθα και ευχαριστω παρα παρα πολυ τα παιδια αποτο forum που εχω φτασει ως εδω.

συγνωμη για το κατεβατο

αλλα δεν μπορουσα ηθελα να τα πω

χωρις παρεξηγηση

φιλικα γιωργος

ευχαριστω και παλι τα παιδια που με βοηθησανε για αυτο το υπεροχο χομπι

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας ο zakkap προφανώς δουλεύει σε ανταγωνίστρια εταιρία της sera!

xxx φιλικά!

(Ο Σταμάτης έχει την εμπειρία.Ακούστε τον, τον άνθρωπο κάτι ξέρει παραπάνω!

Δεν είναι κακό κάποιος να είναι καλύτερος σε γνώσεις απο μας!!!)

;):D:thumbup::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - darko
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια ιδεα γιατι δεν παμε να μαζεψουμε νερακι απο τις λιμνες και τα ποταμια οπου ζουν τα ψαρια μας για να ειμαστε σε ολα οκ????ουτε αμμωνιες ουτε φαρμακα ουτε τιποτα μια χαρα πιστευω θα ειναι ολα super και δεν θα χρειαζοταν να τσακωνωμαστε.δεν πατε καθολου καλα γιατι τσακωνεστε?οποιον και να ρωτησεις θα ακουσεις διαφορετικες γνωμες.ετσι γινετε παντα και παντου σε ολα τα θεματα. ο καθενας θα πει την γνωμη του και αυτος που ρωτησε κακος η καλος θα πραξει αναλογα.

παντα υπαρχει παραπληροφοριση.οι ειδικοι βεβαια ξερουν παραπανω πραγματα.

η εμπειρια και το διαβαζμα μετραει περισσοτερο.

στο μπολι απο αλλο αγνωστο ατομο ειμαι κατα και απο μαγαζια.

προτιμο να φτιαξω το ενυδρειο απο την αρχη τα παντα σε περιπτωση καποιας ασθενιας η τιποτα αλλο.

αμα ειμαι καντεμης και το ψαρι που θα παρω εχει μια ασθενια τι να πω παει στα κομματια.

εδω και 5 χρονια που ασχολοθμε με αυτο το υπεροχο χομπι ποτε δεν ειχα προβληματα σε οτι εχω φτιαξει και με πολυ λιγες απωλειες ψαριων.

το bionitrivec το χρησιμοποιω 2-3 χρονια περιπου χωρις προβληματα ποτε.

οποτε γιατι να μην το χρησιμοποιω.

εχω βαλει και ψαρια μετα 24

ωρες χωρις προβλημα και καμια αντιδραση των ψαριων.

και μετα απο2μιση χρονια που εχω τα σκαλαρια μου οτι αλλαγες ενυδρειων και set up εχω κανει με το bionitrivec ειναι μια χαρα. εκανα παρουσιαση προσφατα και με μετρησεις.

για μενα το να στρωσεις ενα ενυδρειο δεν θελει τοσο πολυ εμπειρια αλλα χρειαζεται ακομα περισσοτερη εμπειρια σε περιπτωση ασθενειας και καταπολεμησεις αυτης και την αιτια που την δημιουργησε...

εγω ξεκινησα χωρις να ξερω γρι περι ενυδρειων .διαβασα ρωτησα και εμαθα και ευχαριστω παρα παρα πολυ τα παιδια αποτο forum που εχω φτασει ως εδω.

συγνωμη για το κατεβατο

αλλα δεν μπορουσα ηθελα να τα πω

χωρις παρεξηγηση

φιλικα γιωργος

ευχαριστω και παλι τα παιδια που με βοηθησανε για αυτο το υπεροχο χομπι

;):D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας ο zakkap προφανώς δουλεύει σε ανταγωνίστρια εταιρία της sera!

xxx φιλικά!

εγκρινω εγκρινω απιστευτος.παντα υποστιριζα τετρα!!

απλα ο φιλος μας ο ψαλτης πιστευω πως ειναι η μεγαλυτερη μορφη στο φορουμ μας και εννοειται πως η γνωμη του μετραει.οσα ειπα για τα ετοιμα βακτυριδια τα ειπα βαση σε αυτα που ειδα

ψαλτης. ι πληροφορίες για την αποτελεσματικότητά τους, που έχω συλλέξει από άτομα, κυρίως αρχάρια στο χόμπι, είναι μάλλον κακές. Για το λόγο αυτό, τα θεωρώ σαν μέσα υποβοήθησης και επιτάχυνσης της διαδικασίας του κύκλου κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και όχι σαν μέσα που καταργούν την όλη διαδικασία.

φιλοξενος:Και η αλήθεια είναι αυτή, ότι δηλαδή δεν μπορείς σε 24 ώρες να βάλεις ψάρια, γιατί απλά δεν υπάρχει η ανάλογη βιολογία για να καθαρίσει το φορτίο του νερού. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αυτά (=υπερβολές) τα γράφουν για καθαρά διαφημιστικούς λόγους και γιατί δεν κόπτονται και τόσο για την υγεία των ψαριών (ΙΜΟ).

και αλλοι τετοιοι εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Για να ακουστει και ενας αλλος τροπος στρωσιματος, εγω δεν βαζω τιποτα στο στρωσιμο παρα τριβω ελαχιστη ψαροτροφη στο νερο.

Μονο σε αναγκη, θα βαλω μπολι απο στρωμενο φιλτρο μου.

Αμμωνια δεν χρησιμοποιησα ποτε για να εχω αποψη,

Με βακτηρια nirtrivec (οχι το καινουριο Bio-nitrivec) εστρωσα το πρωτο μου ενυδρειο, το οποιο πηγε μεν περιφημα χωρις καμια απωλεια, αλλά πολυ κουραστικά δε, γιατι χρειαστηκε καταρχην ο ιδιος περιπου χρονος για να στρωσει, οσο κι αν αφηνα απλα το ενυδρειο του να στρωσει μονο του.

Και λεω πολυ κουραστικα γιατι εβαλα και ψαρια οπως ελεγε στις οδηγιες, και κανωντας μετρησεις εβλεπα τις τιμες των παραγωγων του αζωτου στα υψη με αποτελεσμα, να κανω συνεχως κουραστικες αλλαγες νερου για να σωσω τελικα τα ψαρια.

Προτιμω να καθομαι λοιπον και να το βλεπω να στρωνει μονο του, παρα να τρεχω με αλλαγες νερου και να χαλαω και ολα τα τεστ μετρησεων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Delta66

Για να ακουστει και ενας αλλος τροπος στρωσιματος, εγω δεν βαζω τιποτα στο στρωσιμο παρα τριβω ελαχιστη ψαροτροφη στο νερο.

Με μούστο έχεις δοκιμάσει? ;)

Μια δυο ρόγες τη μέρα φρεσκοστημένες μαζί με τροφή. :D

http://www.portoraftinews.gr/arthra/akejakis/krasi.htm

Όταν συμπιέζεται η ρώγα και συλλέγεται ο μούστος μέσα εκεί μεταφέρονται και τα διάφορα βακτήρια που βρίσκονται στο σταφύλι.

Ο μούστος περιέχει πλήθος θρεπτικών συστατικών (υδατάνθρακες που είναι τα σάκχαρα, αμινοξέα, βιταμίνες, μέταλλα, φαινόλες ) και όλα αυτά σε άφθονο νερό. Τα σάκχαρα. Υπερτερούν, είναι σε αφθονία, από πλευράς περιεκτικότητας έναντι των άλλων συστατικών. Μία ενδεικτική τιμή των σακχάρων που περιέχονται στον μούστο είναι 15-20 mg/L (χιλιοστά του γραμμαρίου στο ένα λίτρο).

Link to comment
Share on other sites

Με μούστο έχεις δοκιμάσει? :D

Μια δυο ρόγες τη μέρα φρεσκοστημένες μαζί με τροφή. :thumbup:

Οχι εσυ? :thumbup:

Παλια στρωνανε ακομα και με μπριζολα ωμη. :thumbup:

ή βαζανε μωρο να κατουρησει στο νερο. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν περιμενα οτι υπηρχαν τετοιοι τροποι για να στρωθει ενα ενυδρειο..!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κάνει εντύπωση το κύκλο του αζώτου θέλεις να ενεργοποιήσεις.

Αλλά πρέπει να το κάνεις ελεγχόμενα χωρίς να παράγεις κάποια παθογόνα.

Σε κάθε περίπτωση οι τροφές για τα ψάρια είναι οι ποιο κατάλληλες γιατί είναι

αποστειρωμένες, ισορροπημένες και δεν επηρεάζουν το PH.

Η γλυκόζη είναι η ποιο εύκολα διασπώμενη πηγή ενέργειας . ;)

Link to comment
Share on other sites

απλα ο φιλος μας ο ψαλτης πιστευω πως ειναι η μεγαλυτερη μορφη στο φορουμ μας και εννοειται πως η γνωμη του μετραει.οσα ειπα για τα ετοιμα βακτυριδια τα ειπα βαση σε αυτα που ειδα Πράγματι ο Νίκος είναι απο τα μεγαλυτερα κεφάλαια που έχει η Ελλαδα στο ενυδρείο.

ψαλτης. ι πληροφορίες για την αποτελεσματικότητά τους, που έχω συλλέξει από άτομα, κυρίως αρχάρια στο χόμπι, είναι μάλλον κακές. Για το λόγο αυτό, τα θεωρώ σαν μέσα υποβοήθησης και επιτάχυνσης της διαδικασίας του κύκλου κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και όχι σαν μέσα που καταργούν την όλη διαδικασία. Ακριβώς αυτο λέμε και δεν το καταλαβαίνεις .

φιλοξενος:Και η αλήθεια είναι αυτή, ότι δηλαδή δεν μπορείς σε 24 ώρες να βάλεις ψάρια, γιατί απλά δεν υπάρχει η ανάλογη βιολογία για να καθαρίσει το φορτίο του νερού. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αυτά (=υπερβολές) τα γράφουν για καθαρά διαφημιστικούς λόγους και γιατί δεν κόπτονται και τόσο για την υγεία των ψαριών (ΙΜΟ).Δεν στέκει αυτο που λέει ο Ντινος , υπάρχει σοβαρος αντίλογος

και αλλοι τετοιοι εμπειροι

Σε τέτοια θεματα θα πρέπει να βλέπουμε και τις ημερομηνίες , δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε λογια που γράφτηκαν πριν να κυκλοφορίσει ένα νεο προιόν .

Εάν προσέχεις αυτα που γράφω θα καταλάβεις οτι καταθέτω εμπειρία και γι αυτο αναφέρω για τρείς μήνες μεχρι τη πλήρη ιχθυοφόρτηση του ενυδρείου .

Εχω δωσει εναν οδηγό που πρέπει να ακολουθησει κάποιος , ο οποίος ξεφεύγει απο αυτα που λένε οι εταιρίες .

Οσοι τα ακολούθησαν δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα .

Και τέλος για να το ξεκαθαρίσουμε , το στρώσημο που λεει ο delta66 ποιο πάνω είναι το ποιό ασφαλές , το στρώσημο με μπόλι είναι το ποιό γρήγορο , το στρώσημο με σκευάσματα θελει μια προσοχή .

Η χρήση ανόργανης αμμωνίας απο το φαρμακείο που δεν είναι σαν την αμμωνία που δημιουργείται στο ενυδρείο μας οργανική και περιέχει και αλλες ουσίες , εμπεριέχει κινδύνους χωρίς να μπορέσει να μας προσφέρει τίποτα παραπάνω απ το να αφήσουμε το ενυδρείο στη ησυχία του .

Link to comment
Share on other sites

Οργανική και ανόργανη αμμωνία?

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας ειμαι νεος στο φορα σας οπως και σε καποια αλλα φορα αλλα και στο χωρο του ενυδρειακου χομπυ (διαβαζω γυρω στους 1 - 1.5 μηνες)

ανεληπως και αρκετες ωρες διαφορα θεματα

στο θεμα στρωσιμο ενυδρειου εχω καταληξει στο εξης ........το 90% των χρηστων προτηνουν σαν

ασφαλες και σιγουρο μεσο την αμμωνια ......ΕΝΩ απο αυτο το 90% ουτε το 5% δεν το εχει κανει ποτε

με τον συγκεκριμενο τροπο (αυτο ειναι κατι που πραγματικα δεν το εχω καταλαβει)

εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι τροποι τελικα υπαρχουν 3-4 απλα ο καθε ενας εχει την δικια του δυσκολια

χρονο να εχεις για να ασχοληθεις και πιστευω οτι ολα ειναι εφικτα για ενα ασφαλες στρωσιμο

υ.γ

πολυ χρησιμο αρθρο καθως και ολα τα νηματα που συμπεριλαμβανονται απο αλλα θεματα

;):D

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που πρέπει να κρατήσει κανείς από αυτή την κουβέντα είναι ότι το χόμπι εξελίσσεται με το χρόνο. Νέες μέθοδοι ασφαλέστερες και ευκολότερες είναι διαθέσιμες ώστε αυτή η υπέροχη ενασχόληση να γίνει προσιτή σε ακόμη περισσότερο κόσμο ή παιδιά.

Μην είμαστε απόλυτοι γιατί έτσι δεν θα υπάρξει εξέλιξη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...