Jump to content

50 litra enydreio


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 50 λίτρα. Εχω 9 ψάρια. Τα μεγαλύτερα είναι γύρω στους 6 πόντους (δύο pleco και δύο δολάρια). Και τα άλλα 5 (τεσσερις κλόουν και ενας Rainbow shark), είναι γύρω στους 5 πόντους. Είναι πολλά και αν ναι πόσα χωράνε; ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας! ;)

Διαβασε για τα τελικά μεγέθη και το προφίλ, των ψαριών που επιλέγεις...

Ποσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο;Τι μετρήσεις έχεις;

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου τα ψαρια σου ειναι αρκετα η΄πολλα .δεν χρειαζεται να βαλεις αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι φίλοι μας τα ψάρια που βάζουμε σε ένα ενυδρείο πρέπει να γνωρίζουμε το τελικό τους μέγεθος για να μπορούμε να υπολογίσουμε στο περίπου πόσα λίτρα απαιτούν!

Αυτό ορίζεται από το μήκος του ψαριού και την γενικότερη συμπεριφορά / δραστηριότητα του. Κάποια είδη είναι γρήγοροι κολυμβητές και απαιτούν μεγάλο ενυδρείο για να αναδείξουν την συμπεριφορά τους και να νιώθουν άνετα!

Γενικότερα, υπολόγισε ότι τα ψάρια μέχρι 10 cm απαιτούν τουλάχιστον 1 λίτρο νερού για κάθε εκατοστό, από 10 έως 15 cm τουλάχιστον 1,5 λίτρο ανά εκατοστό, από 15 έως 20 cm τουλάχιστον 2 λίτρα κλπ!

Αυτός ο κανόνας δεν είναι απόλυτος αλλά μας βοηθάει να υπολογίσουμε χοντρικά τις απαιτήσεις σε λίτρα!

Αφού αναγνωρίσεις τα είδη που έχεις (πχ τον pleco) και διαβάσεις τα προφίλ τους, που υπάρχουν στην βάση, θα μπορέσεις να υπολογίσεις αν τα ψάρια σου είναι λίγα ή πολλά!

Στην περίπτωση σου πάντως να ξέρεις ότι είσαι στα όρια και μάλλον θα πρέπει να μειώσεις των αριθμό τους όταν μεγαλώσουν κι άλλο!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Κρατησε μονο τον ενα κλοουν και τους αλλους τρεις να τους στελνεις

σε παιδικα παρτυ. B):thumbup::D

Πλακα κανω.Καταρχην καλως ορισες στο aquazone και καλοριζικος.

Αλλα ψαρακια μην βαλεις ουτε για αστειο ειναι παρα πολλα αυτα που εχεις.

Καλη συνεχεια στο χομπυ των ενυδρειων. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΛΩΣ,ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ.ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ!!!!! ;)B):thumbup:

Λαθος συνδιασμος.Τα ψαρια που εχεις εχουν αναγκη απο αρκετα περισσοτερα λιτρα.Θα μπορουσες να δοκιμασεις ενα συνδιασμο απο καποια σμηνοψαρα ή λιγες Αμερικανικες νανοκιχλιδες οπως π.χ. Ramirezi :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...