Jump to content

Black Water


karrot

Recommended Posts

προχθές που έκανα βόλτα στο water in πρόσεξα 3 σκευάσματα black water.Tα 2 είχαν σαν περιγραφή ας το πούμε <<γενική χρήση>> δλδ για όλα τα ψάρια που θα τους κάνει καλό.Το 3ο έγραφε στην μπροστινή ετικέτα ότι ήταν για μονομάχους και άμα θυμάμαι καλά το λέγανε betta spa.Έχουν διαφορά μεταξύ τους γιατί θέλω να αγοράσω για τον μονομάχο αλλά και για το 60λ που φτιάχνω τώρα που έχει cardinal μέσα και σύντομα ένα ζευγάρι apistogramma ;)

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα σε ενα ''πειραματακι'' που ειχα κανει οι διαφορες ηταν μονο στη τιμη και στην ποιοτητα μαυρισματος ....

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα σε ενα ''πειραματακι'' που ειχα κανει οι διαφορες ηταν μονο στη τιμη και στην ποιοτητα μαυρισματος ....

θυμάσαι πιο ήταν πιο ακριβό?

και πιο μαύριζε πιο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου

το value for money

ειναι της microbe-lift

κοστος αν δεν κανω λαθος 15-18 ευρο και ενα καπακι κανει περιπου για 400λιτρα ....

οποτε καταλαβαινεις μαυριλα ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.petdiscounters.com/Atisons-Betta-SPA-p5746.html

αυτό ήταν το σκεύασμα

αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι γράφει ότι κατεβάζει το ph ενώ εγώ ξέρω ότι τα σκευάσματα αυτά δεν κατεβάζουν το ph

Link to comment
Share on other sites

εαν δεις σε ζουμ λεει οτι περιεχει εκχυλισματα απο φυλλα καταπα , οπου εαν δεν κανω λαθος τα καταπα κατεβαζουν εστω και λιγο το πεχα . ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο geosid συμφέρει, ουτε μισό καπάκι δεν θα χρειαστεί να ρίξεις για το μονομάχο ;)

Εγώ έβαζα και στα cardinal και στoν μονομάχο blackwater aquatan της sera και μια φορά kent blackwater expert, και δεν είχα μετρήσει αλλαγές ούτε στο pΗ ούτε στις σκληρότητες και είχαν και ωραίο χρώμα. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως το θέμα είναι καθαρά στην τσέπη μας - όπως σωστά είπε και ο geosid - και στην ποιότητα της μαυρίλας.

Link to comment
Share on other sites

γενικά όμως αυτά τα τα σκευάσματα δεν κατεβάζουν το ph(με εξαίρεση αυτό φυσικά)σωστά?Με πρόλαβες alpha.μάλλον το έχουν κάνει έτσι για να μην παιδεύεσαι με με τύρφη ή με α/ο(+ηλεκτρολύτες ή νερό από βρύση)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Με το sera blackwater aquatan που έβαζα σχεδόν σε κάθε αλλαγή δεν είχα παρατηρήσει τίποτα αλλαγές στις μετρήσεις ούτε με το kent, το οποίο το έχω χρησιμοποιήσει μια φορά. Για το sera το γράφει και στο site ότι δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα το πάρω να δω κατά πόσο πειράζει τις τιμές ph και gh και άμα έχει ικανοποιητικά αποτελέσματα στο κατέβασμα τους σε σχέση με την βρύση μου σε αναλογία με το μαύρισμα που πετυχαίνεις και την ποσότητα που ρίχνεις....και άμα διάβασα καλά είναι φτιαγμένο με φυσικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το betta spa εδώ και κάνα μήνα στο 30λτρο με το μονομάχο μου.

Χρειάζεται αρκετή ποσότητα (5ml / 8 lt) γεγονός που με αναγκάζει να βάζω 3 μεζούρες στο νερό της αλλαγής για να είμαι οκ.

Το νερό σε αυτά τα λίτρα με τα 3 καπάκια καφετίζει ελαφρώς. Το συγκεκριμένο σκεύασμα λέει πως κάνει πολλά καλά στην υγεία των bettas. Επίσης δε χρειάζεται η προσθήκη αντιχλωρίου.

Το PH το επηρρεάζει ελάχιστα ως καθόλου. Εξαρτάται ίσως και από το νερό δικτύου σου. Πάντως ο μονομάχος μου δείχνει να περνάει καλά ;)

όταν μου τελειώσει πάντως, λέω να ξαναγυρίσω σε jbl ph minus, το οποίο είναι πιο οικονομικό, αλλά δεν κάνει καθόλου blackwater, αλλά κάνει καλή δουλειά με την πτώση του PH.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το betta spa εδώ και κάνα μήνα στο 30λτρο με το μονομάχο μου.

Χρειάζεται αρκετή ποσότητα (5ml / 8 lt) γεγονός που με αναγκάζει να βάζω 3 μεζούρες στο νερό της αλλαγής για να είμαι οκ.

Το νερό σε αυτά τα λίτρα με τα 3 καπάκια καφετίζει ελαφρώς. Το συγκεκριμένο σκεύασμα λέει πως κάνει πολλά καλά στην υγεία των bettas. Επίσης δε χρειάζεται η προσθήκη αντιχλωρίου.

Το PH το επηρρεάζει ελάχιστα ως καθόλου. Εξαρτάται ίσως και από το νερό δικτύου σου. Πάντως ο μονομάχος μου δείχνει να περνάει καλά ;)

όταν μου τελειώσει πάντως, λέω να ξαναγυρίσω σε jbl ph minus, το οποίο είναι πιο οικονομικό, αλλά δεν κάνει καθόλου blackwater, αλλά κάνει καλή δουλειά με την πτώση του PH.

ευχαρηστώ....τζάμπα λεφτά μου φένεται.Για να κατεβάζω το ph και gh έχω α/ο.Μόνο θετικό είναι ότι δεν χρειάζεται αντιχλώριο.Θα δω τιμές και θα κρίνω

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατα τη γνωμη μου

το value for money

ειναι της microbe-lift

κοστος αν δεν κανω λαθος 15-18 ευρο και ενα καπακι κανει περιπου για 400λιτρα ....

οποτε καταλαβαινεις μαυριλα :)

http://www.microbelift.com/products/home-a...er-conditioner/

http://www.microbelift.com/products/home-a...n-bio-colorant/

geosid σε ποιο από τα 2 αναφερόσουν?

ξέρει κανένας τι διαφορά έχουν πέρα από το ότι το 2ο κάνει πιο σκούρο το χρώμα?(περιέχουν και τα 2 τα ίδια συστατικά πχ τανίνες και γενικά ότι έχει και η τύρφη?)

επίσης το πρώτο γράφει ότι περιέχει ph buffer, τι κάνει αυτό(κατεβάζει το ph)?(το 2ο έχει ph buffer?)

Χρειάζεται η χρήση αντιχλώριου όταν χρησιμοποιείς για αλλάγή α/ο-βρύση μαζί με τα 2 σκευάσματα ?

Εγώ έχω στο ενυδρείο cardinal kai apistogramma viejita που ζουν σε black water (σκέφτομαι να βάλω και otociclus που δεν ξέρω άμα ζουν σε black water)....ποιο από τα 2 να πάρω ?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

http://www.microbelift.com/products/home-a...er-conditioner/

http://www.microbelift.com/products/home-a...n-bio-colorant/

geosid σε ποιο από τα 2 αναφερόσουν?

ξέρει κανένας τι διαφορά έχουν πέρα από το ότι το 2ο κάνει πιο σκούρο το χρώμα?(περιέχουν και τα 2 τα ίδια συστατικά πχ τανίνες και γενικά ότι έχει και η τύρφη?)

επίσης το πρώτο γράφει ότι περιέχει ph buffer, τι κάνει αυτό(κατεβάζει το ph)?(το 2ο έχει ph buffer?)

Χρειάζεται η χρήση αντιχλώριου όταν χρησιμοποιείς για αλλάγή α/ο-βρύση μαζί με τα 2 σκευάσματα ?

Εγώ έχω στο ενυδρείο cardinal kai apistogramma viejita που ζουν σε black water (σκέφτομαι να βάλω και otociclus που δεν ξέρω άμα ζουν σε black water)....ποιο από τα 2 να πάρω ?

αναφερομαι σε αυτο το μπλακ water http://www.microbelift.com/products/home-a...n-bio-colorant/

απο την στιγμη που κανεις χρηση βρυσης θα βαζεις το αντιχλωριο που αντιστοιχει στο ποσοστο νερου βρυσης που εβαλες.

για το πρωτο σκευασμα που εβαλες το λινκ δεν μπορω να σου πω τιποτα μιας και δεν το χρησιμοποιω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!!!!! :)

αυτό πάντως δεν πρέπει να περιέχει στοιχεία από τύρφη τανίνες κλπ.άμα έχω καταλάβει καλά

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!!!!! :)

αυτό πάντως δεν πρέπει να περιέχει στοιχεία από τύρφη τανίνες κλπ.άμα έχω καταλάβει καλά

κοιτα απο οτι λενε τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιρειας ειναι φυτικα σε αντιθεση με καποια αλλα οπου ειναι χημικα , ετσι με βαση αυτο θα πρεπει να περιεχει τυρφη και ιστοριες :P αλλα δεν θα ειναι σε θεση να ριξουν αισθητα το πεχα .

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο οτι λενε τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιρειας ειναι φυτικα σε αντιθεση με καποια αλλα οπου ειναι χημικα , ετσι με βαση αυτο θα πρεπει να περιεχει τυρφη και ιστοριες :) αλλα δεν θα ειναι σε θεση να ριξουν αισθητα το πεχα .

εγώ δεν θέλω να το ρίξω to ph me black water γιατί έχω α/ο και έτσι δεν χρειάζεται να εμπλακώ με το θέμα τύρφη ( την θεωρώ μπελά).απλά θέλω να βάλω το χρώμα και τα στοιχεία της τύρφης που έχω διαβάσει ότι κάνουν καλό στα ψάρια του Αμαζονίου μιας και έτσι είναι το περιβάλλον τους άμα ζουν σε νερά black water

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...