Jump to content

Τι πρεπει να προσεξω;


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους!

Μια απορια σχετικα με το ΝΟ4 :Τι σχεση εχει με τα νιτρικα;

Και επειδη προσπαθω να βγαλω μια ακρη αλλα εχω ;) λιγο,

τι πρεπει να προσεξω εκτος απο : Ph-Gh-Kh και ΝΟ4;

Μιλαω για οχι φυτεμενο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσεξεις ακομα NO2 , NO3 και ΝΗ3/ΝΗ4 ...

Μαλλον το ΝΗ4 εννοεις ΝΟ4 ... B)

Ριξε μια ματια ΕΔΩ για να καταλαβεις ορισμενα πραγματα σχετικα με αυτα που ρωτας ... ;)

Φιλικα ,

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να προσεξεις ακομα NO2 , NO3 και ΝΗ3/ΝΗ4 ...

Μαλλον το ΝΗ4 εννοεις ΝΟ4 ...  B)

Ριξε μια ματια ΕΔΩ για να καταλαβεις ορισμενα πραγματα σχετικα με αυτα που ρωτας ...  ;)

Φιλικα ,

Αντωνης

33881[/snapback]

Απιστευτα κατατοπιστικο!!Ευχαριστω!

Εγω εχω ενα τεστ ΝΗ4(ειχες δικιο) το οποιο το εκανα και ειχα μηδενικο αποτελεσμα.

Επισης εχω ph περιπου 6.7 .Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ασκοπο να κοιταξω για Νο2 και Νο3 ,ετσι δεν ειναι;

Ελπιζω να εχω καταλαβει σωστα και να μην γινομαι κουραστικος.

Link to comment
Share on other sites

Άσκοπο δεν είναι να ελέγχεις τις τιμές των ΝΟ2 και ΝΟ3!

Αντίθετα θα έλεγα επιβεβλημένο (ειδικά των ΝΟ3)!

Το ΝΟ2 πρέπει να είναι στο μηδέν όπως και το ΝΗ3-4 (αμμωνία / αμμώνιο)!

Το ΝΟ3 για φυτεμένο δεν πρέπει να πέσει κάτω από 20!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα κατατοπιστικο!!Ευχαριστω!

Εγω εχω ενα τεστ ΝΗ4(ειχες δικιο) το οποιο το εκανα και ειχα μηδενικο αποτελεσμα.

Επισης εχω ph περιπου 6.7 .Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ασκοπο να κοιταξω για Νο2 και Νο3 ,ετσι δεν ειναι;

Ελπιζω να εχω καταλαβει σωστα και να μην γινομαι κουραστικος.

33888[/snapback]

Το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο στρωμενο ή τωρα εισαι στη φαση στρωσιματος ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για αυτό το ενυδρείο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4685&hl=

Κατά πάσα πιθανότητα είναι σε φάση στρωσίματος και καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσεις αυτό μια και όλα τα ανώτερα που έγραψα ισχύουν για στρωμένο ενυδρείο!

Αν δεν το έχεις στρώσει καλό θα ήταν να δεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για αυτό το ενυδρείο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4685&hl=

Κατά πάσα πιθανότητα είναι σε φάση στρωσίματος και καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσεις αυτό μια και όλα τα ανώτερα που έγραψα ισχύουν για στρωμένο ενυδρείο!

Αν δεν το έχεις στρώσει καλό θα ήταν να δεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

33923[/snapback]

Αυτο που μου εδειξες (το rena)δεν το εχω παρει ακομη(περιμενω και ετοιμαζομαι).

Μιλαω για ενα μικρο 60χ30 περιπου 54 λιτρα στρωμενο.

Και απλα υπεθεσα οτι ειναι περιτοι περεταιρω ελεγχοι ,ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη εχω 6,7 ph και 0 ΝΗ4

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για ενα μικρο 60χ30 περιπου 54 λιτρα στρωμενο.

Και απλα υπεθεσα οτι ειναι περιτοι περεταιρω ελεγχοι ,ΜΟΝΟ στην συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη εχω 6,7 ph και 0 ΝΗ4

34001[/snapback]

Φιλε μου το οτι ειναι μικρο δε παει να πει οτι δε θα πρεπει να ελεγχουμε και τις απαραιτητες τιμες .... παντα να ξερεις οτι σε ενα μικρο ενυδρειο πρεπει να χουμε πιο πολυ το νου μας και να ειμαστε πιο πολυ απο "πανω" του ...

Φιλικα ,

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το οτι ειναι μικρο δε παει να πει οτι δε θα πρεπει να ελεγχουμε και τις απαραιτητες τιμες .... παντα να ξερεις  οτι σε ενα μικρο ενυδρειο πρεπει να χουμε πιο πολυ το νου μας και να ειμαστε πιο πολυ απο "πανω" του ...

Φιλικα ,

Αντωνης

34003[/snapback]

Κατανοητο ....και ευχαριστω.

Το calsium (αν το γραφω και σωστα ) ειναι το καλιο:

Επειδη διαβαζα ενα αρθρο για τα aple snails και ελεγε οτι το νερο πρεπει να ειναι πλουσιο σε αυτο το στοιχειο.

Παλιοτερα ειχα ενα αλλα δεν τα καταφερε και δεν θελω να επαναληφθει η ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αναφέρεσαι στο calcium που είναι το ασβέστιο και το οποίο χρησιμοποιούν τα σαλιγκάρια για να δομήσουν το κέλυφος τους!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα αναφέρεσαι στο calcium που είναι το ασβέστιο και το οποίο χρησιμοποιούν τα σαλιγκάρια για να δομήσουν το κέλυφος τους!

34047[/snapback]

;) Πολυ ωραια.Αυτο υποθετω οτι υπαρχει και σε τεστ και οτι μπορω κιολας στην περιπτωση που χρειαστει να το αυξησω με καποιο σκευασμα;

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως μιλάμε για το ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα). Γιατί να το αυξήσεις? Πόσο έχεις? (αν έχεις μέτρηση). Μια τιμή πάνω από 5 είναι καλά.

Δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Υ.Σ.: Να σημειώσω ότι διάβασα στο άρθρο αυτό ότι το ενυδρειακό αλάτι ανεβάζει την ανθρακική σκληρότητα, πράγμα που δεν είναι ακριβές. Ας το δουν οι υπεύθυνοι για διόρθωση.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως μιλάμε για το ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα). Γιατί να το αυξήσεις? Πόσο έχεις? (αν έχεις μέτρηση). Μια τιμή πάνω από 5 είναι καλά.

34446[/snapback]

Απλα διαβαζα για τα aple snails οτι χρειαζοντε calcium και επειδη θελω να βαλω ενα σε καινουργιο ενυδρειο(ακομα δεν το εχω) ηθελα να δω τι θα χρειαστει.

Παλιοτερα ειχα ενα aple που πεθανε αλλα μην με ρωτας για μετρησεις γιατι τοτε το μονο που ηξερα ηταν να κανω αλλαγες και να ταιζω ;)

Ελπιζω πως τωρα το εχω παρει πολυ πιο σοβαρα το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι χωρίς να ξέρεις τιμές του νερού, θα πιάσεις να ανεβάσεις την ανθρακική, μήπως και το σαλιγκάρι το έχει ανάγκη...

Ολα τα σαλιγκάρια τραβάνε ασβέστιο για να χτίσουν το κέλυφός τους.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι πρώτα να παρακολουθείς το νερό σου με μετρήσεις και μετά να το ελέγχεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου => διάβασμα & ψάξιμο, ώστε να αποκτήσεις την κατάλληλη θεωρητική κατάρτιση σχετικά με τους παράγοντες που αφορούν το ενυδρείο που συντηρείς, μαζί με όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που έχει μέσα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι χωρίς να ξέρεις τιμές του νερού, θα πιάσεις να ανεβάσεις την ανθρακική, μήπως και το σαλιγκάρι το έχει ανάγκη...

Ολα τα σαλιγκάρια τραβάνε ασβέστιο για να χτίσουν το κέλυφός τους.

Αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ, είναι πρώτα να παρακολουθείς το νερό σου με μετρήσεις και μετά να το ελέγχεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου => διάβασμα & ψάξιμο, ώστε να αποκτήσεις την κατάλληλη θεωρητική κατάρτιση σχετικά με τους παράγοντες που αφορούν το ενυδρείο που συντηρείς, μαζί με όλους τους ζωντανούς οργανισμούς που έχει μέσα... ;)

34486[/snapback]

Σιγουρα αυτος ειναι ο τροπος που θα λειτουργησω.

Απλα ηθελα μια εικονα απο πριν για να ξερω τι απαιτησεις μπορει να προκυψουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...