Jump to content

Πρόβλημα με λαμπιδόχρωμη


Recommended Posts

Μόλις έγινα μέλος στο Aquazone παρ' όλο που μπαίνω αρκετό καιρό στο site και διαβάζω δημοσιεύσεις σας. Αυτή τη στιγμή έχω ένα πρόβλημα με μια λαμπηδόχρωμη και θα ήθελα τα φώτα σας μήπως μπορέσω να βοηθήσω το ψάρι. Είναι θυλικό και ήταν (μέχρι χτες) απ τα πιο ζωηρά ψάρια του ενυδρείου! Αυτη τη στιγμή όμως έχει μικρίνει η ουρά της (δεν φένεται δαγκωμένη) και έχει κοκκινίσει λίγο απ τη μια μεριά στο τέλος του σώματος (ή πριν την ουρά). Ξέρει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και αν μπορώ να κάνω κάτι;

Συγνώμη για το απότομο της εισόδου μου αλλά...καταλαβένεται! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το πρόβλημα με την λαμπιδόχρωμη στάλθηκε από μένα και όχι από τον φίλο Tzo πού είχε λογκάρει στον υπολογιστή μου και δεν πρόσεξα οτι είμαι μέσα με τον δικό του κωδικό και όχι με τον δικό μου! Α! Η κοκκινίλα έχει σχεδόν εξαφανιστεί αλλά το ψάρι παραμένει υπερβολίκα ύσηχο!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το πρόβλημα με την λαμπιδόχρωμη στάλθηκε από μένα και όχι από τον φίλο Tzo πού είχε λογκάρει στον υπολογιστή μου και δεν πρόσεξα οτι είμαι μέσα με τον δικό του κωδικό και όχι με τον δικό μου! Α! Η κοκκινίλα έχει σχεδόν εξαφανιστεί αλλά το ψάρι παραμένει υπερβολίκα ύσηχο!

33909[/snapback]

γεια σου φιλε νικολα.

πιθανον χωρις να ειμαι και σιγουρος η μικρη σου εμπλεξε σε καυγαδες που στα συγκεκριμενα ψαρια ειναι συχνο(κατι ξερω κ εγω..)

υποθεση: εφαγε τις ψιλες τις απο καποιους κυριους που δεν ξερουν οτι τα κοριτσακια τα χτυπαμε μονο με λουλουδι και η καυμενη τρομαξε.. ;)

με τι αλλα ειδη την εχεις? και ποσα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι έμελε να πάθει το γλυκό μου! Συγκατική με μια 'Otopharynx lithobates', με τον αρσενικό λαμπιδόχρωμο και τον αρχηγό, το οποίο δεν ξέρω το φύλο του, είναι 'Pseudotropheus msobo "Magunga"', ο οποίος η αλήθεια είναι οτι κηνηγάει τα υπόλοιπα κατα διαστήματα αλλά χωρίς να δίχνει προθέσεις να τα δαγκώσει! Ευχαριστώ για την αμεσότητα!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε Melafix της ΑΡΙ για να επουλώσει τις πληγές του ψαριού που μπορεί να έχουν μείναι από τους καβγάδες και παρακολούθα το ψάρι. Αλήθεια τρώει κανονικά όπως παλιά ή μένει ακίνητο όταν ρίχνεις τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Επι των πλήστων κάθεται στη κοριφή και δεν τρώει παρ' όλο που ρίχνω το φαγητό ακριβώς από πάνω της! Είναι την περισότερη ώρα ακίνιτη! Το περίεργο είναι οτι δεν την πειράζει κανένα άλλο ψάρι! Και κάποια σττιγμή που πλησίασε ο αρσενικός λαμπιδόχρωμος αρκετά κοντά του την έπεσε το ψευδοτροφέους! Γενικά επικρατεί αρκετή ηρεμία στο ενυδρείο από χτες. Δεν υπάρχουν ούτε κηνιγητά ούτε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την είχε πλακώσει πέτρα! Έχει αρχίσει να συνέρχεται και να τρώει κανονικά! ;) Ευχαριστώ πάντως σε όσους μου είπαν μια γνώμη και ασχολήθηκαν και μάλιστα πρέπει να πω οτι ήταν πολύ πιο άμεσες οι απαντήσεις από 'τι περίμενα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...