Jump to content

Θορυβώδες φίλτρο;


Recommended Posts

Έχω 2 μικρά χελωνάκια και τους πήρα ένα μικρό τεράριουμ διαστάσεων 51x26x20cm. Το έχω γεμίσει με περίπου 8 λίτρα νερό και έχω τοποθετήσει ένα φίλτρο. Το πρόβλημα μου είναι ότι το φίλτρο κάνει αρκετή φασαρία (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω). Το φίλτρο είναι το Filter Pico της Hydor, τοποθετείται μέσα στο νερό και αναφέρει ότι είναι κατάλληλο για 20-45 λίτρα νερού.

Επειδή είμαι αρχάριος, είναι λογικό να κάνει θόρυβο; Υπάρχουν κάποια φίλτρα τα οποία δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία; Και αν ναι έχετε να μου συστήσετε κανένα;

Έγινε επεξεργασία - lycos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο Aquazone ;)B)

Όταν λες κάνει θόρυβο εννοείς ότι δεν είναι τελείως αθόρυβο ή ενοχλητικό; Το λέω αυτό διότι θα ήθελα να μάθω το κριτήριο, διότι σε ένα εξοικειωμένο αυτί μπορεί να ακούγεται φυσιολογικά.

Δες μήπως το φίλτρο ακουμπάει πάνω στα τζάμια της γυάλας και η δόνηση αυτή αυξάνει τον θόρυβο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μικρά χελωνάκια και τους πήρα ένα μικρό τεράριουμ διαστάσεων 51x26x20cm. Το έχω γεμίσει με περίπου 8 λίτρα νερό και έχω τοποθετήσει ένα φίλτρο. Το πρόβλημα μου είναι ότι το φίλτρο κάνει αρκετή φασαρία (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω). Το φίλτρο είναι το Filter Pico της Hydor, τοποθετείται μέσα στο νερό και αναφέρει ότι είναι κατάλληλο για 20-45 λίτρα νερού.

Επειδή είμαι αρχάριος, είναι λογικό να κάνει θόρυβο; Υπάρχουν κάποια φίλτρα τα οποία δεν κάνουν ιδιαίτερη φασαρία; Και αν ναι έχετε να μου συστήσετε κανένα;

33928[/snapback]

Επειδή χρησιμοποιώ PICO αρκετά χρόνια τώρα σε νοσοκομειακό ενυδρείο και γεννήστρα, θα έλεγα ότι δεν είναι τελείως αθόρυβα φίλτρα αλλά όχι και ενοχλητικά. Πράγματι έλεγξε αν συντονίζεται στα τζάμια της γυάλας γιατί στο φίλτρο αυτό προκαλούνται δονήσεις καμιά φορά από το τζάμι όταν δεν είναι σωστά κολλημένο με τις βεντούζες του και όταν δεν είναι όρθιο. Επίσης εννοείται ότι πρέπει να είναι τελείως βυθισμένο στο νερό και να υπάρχει ένα περιθώριο από την επιφάνεια τουλάχιστον 5-6 εκατοστά διαφορετικά θα κάνει θόρυβο η αντλία του καθώς θα πετάει το νερό και φυσικά θα χαλάσει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Όσο για το φίλτρο, το έχω τοποθετήσει με τις βεντούζες στο πλαϊνό τζάμι έτσι ώστε να είναι παράλληλο με το επίπεδο του πυθμένα και να τραβάει το νερό από κάτω και από πάνω του. Είναι σκεπασμένο με νερό αλλά επειδή το νερό δεν είναι πολύ σε ύψος σχεδόν ακουμπάει στο κάτω μέρος το χαλίκι ενώ από πάνω του έχει γύρω στο 1 εκατοστό νερό. Το νερό από το φίλτρο βγαίνει κάτω από την επιφάνεια και δεν είναι αυτό που κάνει θόρυβο. Ο θόρυβος προέρχεται από το μοτεράκι και είναι ένα έντονο βουητό (σαν να δουλεύει αρκετά έντονα ένα ψυγείο).

Για την ποσότητα των 10 λίτρων νερού μήπως είναι μεγάλο ή οι θεωρητικές τιμές απέχουν από την πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο θόρυβος αυξάνει όταν το επάνω μέρος του φίλτρου βγαίνει εκτός νερού;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν βγαίνει καθόλου εκτός του νερού. Είναι σκεπασμένο από το νερό αλλά το ύψος του νερού που το σκεπάζει είναι πολύ μικρό, γύρω στο 1 εκατοστό, ίσως και λιγότερο....

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν βγαίνει καθόλου εκτός του νερού. Είναι σκεπασμένο από το νερό αλλά το ύψος του νερού που το σκεπάζει είναι πολύ μικρό, γύρω στο 1 εκατοστό, ίσως και λιγότερο....

33954[/snapback]

Θα έλεγα να δοκιμάσεις το εξής πείραμα

Βάλε το φίλτρο σε ένα κουβά με νερό με τέτοιο τρόπο ώστε να σκεπάζεται κανονικά πάνω από 5 εκατοστά και δοκίμασε πάλι να το λειτουργήσεις να δεις αν συνεχίζεται ο θόρυβος. Πριν να το κάνεις αυτό λύσε το, βγάλε την προπέλλα καθάρισε την και ξαναστήστο. Αν ο θόρυβος συνεχίζεται τότε πθανώς να μην κάθετα σωστά η προπέλλα στη βάση της.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις την ώρα που λειτοιυργεί να το πιέσεις λίγο επάνω στο τζάμι να δεις αν μειώνεται ο θόρυβος. Αν μειώνεται τότε είναι πολύ πιθανόν ο θόρυβος να προέρχεται από συντονισμό οπότε προσπάθησε έτσι μετακινώντας το και πιέζοντάς το να βρείς μία θέση όπου δεν έχεις θόρυβο.

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρειάζεται εξαέρωση? Δοκίμασε να το μετακινήσεις μερικές μοίρες δεξιά/αριστερά τη στιγμή που βρίσκεται μέσα στο νερό και λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...