Jump to content

Προετοιμασία νερού με Α/Ο για 6.5 Ph.


IoSpy

Recommended Posts

Επιμενεις στο CO2.

Καλως.

Με kH 2 σταδιακα και βαση λογικης χωρις υπαρξη ασβεστολιθικων στο ενυδρειο, το πεχα θα ερθει μονο του στο 6 και ισως λιγο πιο κατω.

Εμενα με kH 1-2 ειναι στο 5.5πεχα σε 10 μηνων ενυδρειο (80% βρυση - 20% ΑΟ - και ολο περασμενο απο λιγη τυρφη)

tds: ενυδρειου 70ppm - βρυσης 120ppm - ΑO 4ppm

pH: ενυδρειου 5.5 - βρυσης 7

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πως δικαιολογείται να έχω ΚΗ 2 στο ενυδρείο ενώ δεν έχει μπει ποτέ νερό όσμωσης και το νερό της βρύσης έχει 6 ΚΗ? Τα νούμερα αυτά είναι γερμανικές μονάδες έτσι?

Δηλαδή με τύρφη θα ρίξω το ph πιο εύκολα? Θα μπει στο εξωτερικό φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Πως δικαιολογείται να έχω ΚΗ 2 στο ενυδρείο ενώ δεν έχει μπει ποτέ νερό όσμωσης και το νερό της βρύσης έχει 6 ΚΗ? Τα νούμερα αυτά είναι γερμανικές μονάδες έτσι?

Δηλαδή με τύρφη θα ρίξω το ph πιο εύκολα? Θα μπει στο εξωτερικό φίλτρο?

Μετρησες με το ιδιο τεστ υποθετω και της βρυσης που βρηκες 6 kH.

Εχεις κατι στο ενυδρειο που δεσμευει ανθρακικα?

Τυρφη? πολλα ξυλα? ξερα φυλλα? ... πολλα μεγαλα σαλιγκαρια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μετρησες με το ιδιο τεστ υποθετω και της βρυσης που βρηκες 6 kH.

Εχεις κατι στο ενυδρειο που δεσμευει ανθρακικα?

Τυρφη? πολλα ξυλα? ξερα φυλλα? ... πολλα μεγαλα σαλιγκαρια?

Ναι, υγρό τεστ της JBL.

Τίποτα εν γνώση μου. Τύρφη όχι, ξερά φύλα καθόλου, τρία όχι μεγάλα κομμάτια ξύλου. Αν κάνω μια μέτρηση για GH θα βοηθήσει? Πήρα αλλά δεν έχω κάνει. Έχω τις ενδείξεις από μέτρηση με χαρτάκια που ήταν κοντά στο 10 το GH του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις τεστ gh και kh κάνε το εξής μέτρα αυτά τα 2 στην βρύση σου και να τα αναφέρεις εδώ....μετά θα σου πούμε τι να κάνεις για να μπει σε μια σειρά και να μην μπλέκεσαι με το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις τεστ gh και kh κάνε το εξής μέτρα αυτά τα 2 στην βρύση σου και να τα αναφέρεις εδώ....μετά θα σου πούμε τι να κάνεις για να μπει σε μια σειρά και να μην μπλέκεσαι με το ενυδρείο

Νερό βρύσης: ΚΗ 7, GH 8

Link to comment
Share on other sites

Νερό βρύσης: ΚΗ 7, GH 8

ξέχασα να αναφέρω και τι gh και kh έχεις στο ενυδρείο και άμα είναι αυτές οι τιμές που θες ανάλογα με τα ψάρια σου ;)

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να αναφέρω και τι gh και kh έχεις στο ενυδρείο. ;)

ΚΗ εχθές είχα 2. GH είχα κάνει πριν καιρό μόνο με χαρτάκια και ήταν κάπου στο 8. Θα κάνω τώρα πάλι και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

πες μας τον τελευταίο καιρό τι έχεις ρίξει από "ξύδια" γιατί δεν είναι λογικό να έχεις ΚΗ=2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Νερό ενυδρείου: ΚΗ3, GH 7

Βασικά την σταγόνα που αλλάζει χρώμα το διάλειμμα την μετράμε ως βαθμό? Δηλαδή εγώ μέτρησα 4 και 8 σταγόνες αντίστοιχα για να αλλάξει χρώμα το δείγμα.

Τα μόνα φάρμακα που μπαίνουν στο νερό προετοιμασίας είναι stress coat, black water και ph down της API. Στο ενυδρείο μόνο το υγρό λίπασμα.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις της sera κάθε σταγόνα είναι και ένας βαθμός μέχρι το τελικό χρώμα.Που θες το kh με βάση τα ψάρια που έχεις μέσα?

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Της jbl έχω. Αλλά όλα τον ίδιο τρόπο μέτρησης έχουν. Δηλαδή μετράμε και την σταγόνα που αλλάζει χρόμα έ? Οπότε ότι τιμές έχω δώσει για kh και gh είναι +1.

Δύσκους έχω οπότε στο 6.5 ph θα είμαι οκ. Επομένως ΚΗ 2.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Της jbl έχω. Αλλά όλα τον ίδιο τρόπο μέτρησης έχουν. Δηλαδή μετράμε και την σταγόνα που αλλάζει χρόμα έ? Οπότε ότι τιμές έχω δώσει για kh και gh είναι +1.

:D ναι μετράς και τη σταγόνα που αλλάζει χρώμα στη sera.αλλά διάβασε τις οδηγίες ξανά για καλό και για κακό ;) και πες που το θες το kh και το gh

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

:D ναι μετράς και τη σταγόνα που αλλάζει χρώμα στη sera.αλλά διάβασε τις οδηγίες ξανά για καλό και για κακό ;) και πες που το θες το kh και το gh

Δεν το διευκρινίζει. Για δίσκους όπως είπα θέλω 6.5 ph άρα Kh 2. Για GH δεν ξέρω.

Αφού θέλω νερό με ΚΗ 2 και η βρύση έχει 8 KH θα βάζω 75% Α/Ο και 25% βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

ωραία.γενικός κανόνας δεν κάνει να αλλάζεις τις παραμέτρους του νερού απότομα.Επομένως όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να βάλεις αμέσως το νερό με τις τιμές που θες μέσα στο ενυδρείο που έχεις και ψάρια.... ;) άρα σε ένα δοχείο αλλαγής νερού θα σου έλεγα να βάλεις 50% νερό βρύσης-50%α/ο.θα περιμένεις 2-3 ώρες (πρέπει να έχει και την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου) και θα το βάλεις στο ενυδρείο σιγά σιγά.η αλλαγή νερού που θα κάνεις θα είναι 20-30%.Μετά από μια βδομάδα θα κάνεις την ίδια διαδικασία αλλά θα βάλεις 60%α/ο-40%βρύση.αυτό θα το κάνεις μέχρι να φέρεις τις τιμές εκεί που θες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου. ;)

Η δουλειά της αο είναι να φτιάχνει kh και gh οπότε καλώς πειραμματίζεσαι με τις αναλογίες αο-βρύσης.

Για να διαμορφώσεις το pH τώρα (στο νερό με τις επιθυμητές σκληρότητες που έχεις φτιάξει) θες οξέα.

Οξέα βγάζει η τύρφη, τα ξύλα (όσο είναι καινούρια), τα φύλλα catappa, όλη η οργανική μούργα του ενυδρείο σου στον πυθμένα και το φίλτρο, επίσης οξέα δίνει τελικά και η παροχή CO2.

Για λόγους που αν αναφέρω θα τραβάς ...ότι βρεις :Dτο διοξείδιο δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να μειώσεις το pH, αν θες να το ψάξεις παραπάνω ετοιμάσου για τεστ χημείας. :thumbup:

Έτσι λοιπόν όπως και οι υπόλοιποι το ίδιο κι εγώ σου προτείνω αρχικά να παίξεις με τις σκληρότητες που επιθυμείς και χωρίς κανένα πρόσθετο οξύ (όπως σου είπα κάθε ενυδρείο παράγει οξέα) και δες που θα κάτσουν σκληρότητες και pH, άλλωστε έχεις ήδη ψάρια μέσα που θα εκτιμήσουν περισσότερο μια πολύ αργή αλλαγή στο pH έστω κι αν τώρα δεν έχεις το τέλειο.

Με τον καιρό ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο τις αναλογίες αο-βρύσης (όσο πιο χαμηλό το kH τόσο πιο κοντά μπορεί να κατέβει το νερό στο πραγματικό pH το οξέος που επιδρά όποιο κι αν είναι αυτό-αυτά) και αν αυτό δεν αρκεί, τότε μπορείς να προσθέσεις κάποιο έξτρα οξύ όπως τύρφη ή φύλλα σε απλή μορφή ή αυτή την πιο τακτική συσκευασία τσαγιού:

http://www.trademe.co.nz/Home-living/Pets-...n-317517145.htm

116683602_full.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είμαι οκ να κάνω τις δοκιμές μου πλέον. Απλά το μπέρδεμα είναι ότι και καλά αν η τύρφη ρίχνει μόνο ΚΗ ή παράγει και οξέα. Αλλά μου έδωσες απάντηση οπότε οκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είμαι οκ να κάνω τις δοκιμές μου πλέον. Απλά το μπέρδεμα είναι ότι και καλά αν η τύρφη ρίχνει μόνο ΚΗ ή παράγει και οξέα. Αλλά μου έδωσες απάντηση οπότε οκ. ;)

Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τύρφη (που βγάζει και άλλες ωφέλιμες ουσίες για τα ψάρια :D ) να έχεις στο μυαλό σου οτι θα μειώσει μερικούς βαθμούς το kH οπότε ίσως χρειαστεί να πειράξεις ξανά την αναλογία αο-βρύσης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα δω πως θα πάει χωρίς τύρφη και θα πράξω αναλόγως. Και πάλι ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το θέμα εδώ αφού πλέον έχει να κάνει με την πράξη στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Έγινε επαναλειτουργία ενυδρείου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...id=447525

Link to comment
Share on other sites

Νερό ενυδρείου: ΚΗ3, GH 7

Βασικά την σταγόνα που αλλάζει χρώμα το διάλειμμα την μετράμε ως βαθμό? Δηλαδή εγώ μέτρησα 4 και 8 σταγόνες αντίστοιχα για να αλλάξει χρώμα το δείγμα.

Τα μόνα φάρμακα που μπαίνουν στο νερό προετοιμασίας είναι stress coat, black water και ph down της API. Στο ενυδρείο μόνο το υγρό λίπασμα.

καθυστερημένα, λίγο να σχολιάσω το παραπάνω

το προϊόν blackwater που χρησιμοποιείς είναι ήδη διαλυμένα στοιχεία τύρφης.

Το χουμικό οξύ των φύλλων, ξύλων σε συνδυασμό με άλλα οργανικά εκχυλίσματα που δίνουν καφέ χρώμα στο νερό, δεσμεύουν βαρέα μέταλλα αλλά και τα Ca/Μg σε μικρές ποσότητες μειώνοντας έτσι σιγά σιγά το ph αλλά και τις σκληρότητες.

Δε σου λέω ότι το χρησιμοποιείς ούτε λάθος ούτε κακώς.

Απλά σου τονίζω τη σημασία αυτού που κάνεις ώστε να ξέρεις εκτός του αισθητικού τι άλλο κάνεις στο ενυδρείο σου. Εννοείται ότι όταν αρχίσεις να παίζεις με την τύρφη στο βαρελάκι σταματάς το συμπλήρωμα τύρφης στο ενυδρείο σου. Θα είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισα το θέμα στο link που έδωσα στο προηγούμενο post μου. Δυστυχώς το ph παραμένει στο 7.5. Ελπίζω να μην λαλίσουν οι δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...