Jump to content

ιδανικες συνθηκες νερου για σκαλαρια...


tsaftsouf

Recommended Posts

καλησπερα. οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα παρομοιο θεμα εκτος κ αν δεν εψαξα καλα... θα ηθελα να μαθω απο τους πιο παλιους κ εμπειρους τις ιδανικες συνθηκες νερου για αυτα τα πανεμορφα ψαρια... εχω 2 σκαλαρια 8-9 μηνες κ αποφασισα να γυρισω ολο το ενυδρειο γυρω απο αυτα. εδωσα οσα ψαρια δεν ηταν συμβατα κ κρατησα μονο τα σκαλαρια κ 3 κλοουν λοουτς που ειχα παρεα με ενα πλεκο. βασικα μεχρι κ ενυδρειο θα αλλαξω αλλα σιγα σιγα. προς το παρον θελω να μαθω ακριβως τις ιδανικες συνθηκες για το νερο τους...

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο κ το εχω κιολας σαν σελιδοδεικτη.... απλα εχει γενικες πληροφοριες... εγω ψαχνω κατι πιο συγκεκριμενο... κ μιας κ απαντησα να γραψω κ τις μετρησεις που μολις εκανα με υγρα τεστ ΤΕΤRA

Ph=6.7

Gh=6

Kh=4

No2=0

No3=25

Nh3=0

Nh4=0

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες ;):D

:thumbup:

@tsaftsouf Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά για τα σκαλάρια σου. Μακάρι όλοι να τα είχαν έτσι! Κράτα τα πάντα και σε μια λογική θερμοκρασία ~27 και είσαι σούπερ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:D

@tsaftsouf Οι μετρήσεις σου είναι μια χαρά για τα σκαλάρια σου. Μακάρι όλοι να τα είχαν έτσι! Κράτα τα πάντα και σε μια λογική θερμοκρασία ~27 και είσαι σούπερ ;)

28 εχω με τα φωτα αναμενα κ οταν σβηνουν ανοιγω το καπακι κ πεφτει 27... σε ευχαριστω παντως κ οταν τελοιωσω με το στησιμο θα το παρουσιασω κιολας πως ηταν στην αρχη, πως ενδιαμεσα κ πως τωρα

Link to comment
Share on other sites

κ μια τελευταια ερωτηση. κατα καιρους εχω διαβασει πολλους συνχομπιστες να προτεινουν για ενυδρειο με σκαλαρια τα black neon tetra. αυτα συμφωνα με το index ειναι απολυτως συμβατα με τις παραμετρους νερου των σκαλαριων αλλα... καποιοι λενε οτι τα tetra μπορει να γινουν τροφη για τα σκαλαρια κ αλλοι λενε οτι δεν αντιμετωπισαν προβλημα... τελικα τι ισχυει???

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

κ μια τελευταια ερωτηση. κατα καιρους εχω διαβασει πολλους συνχομπιστες να προτεινουν για ενυδρειο με σκαλαρια τα black neon tetra. αυτα συμφωνα με το index ειναι απολυτως συμβατα με τις παραμετρους νερου των σκαλαριων αλλα... καποιοι λενε οτι τα tetra μπορει να γινουν τροφη για τα σκαλαρια κ αλλοι λενε οτι δεν αντιμετωπισαν προβλημα... τελικα τι ισχυει???

οτιδήποτε χωράει στο στόμα τους το τρώνε ;) Αν βρεις σε τελική διάσταση λογικά δε θα τα ακουμπήσουν... αλλά δεν είναι κανόνας, όλα παίζουν...

Link to comment
Share on other sites

οκ εγινε σε ευχαριστω πολυ... : bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...