Jump to content

Η γνώμη σας;


Medico

Recommended Posts

Σκέφτομαι αντί για αφίσα να βάψω τη πλάτη του ενυδρείου. Το έχει κάνει κανείς; Τι χρωμα να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αντί για αφίσα να βάψω τη πλάτη του ενυδρείου. Το έχει κάνει κανείς; Τι χρωμα να χρησιμοποιήσω;

Το εχουν κανει πολυ και ειναι ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αντί για αφίσα να βάψω τη πλάτη του ενυδρείου. Το έχει κάνει κανείς; Τι χρωμα να χρησιμοποιήσω;

Προσωπικά δεν το έχω κάνει, αλλά το έχει κάνει ένας φίλος μου.

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Και η μπογιά φεύγει και με ένα ξύσιμο μετά σχετικά εύκολα αν θες...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το έχω κάνει, αλλά το έχει κάνει ένας φίλος μου.

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Και η μπογιά φεύγει και με ένα ξύσιμο μετά σχετικά εύκολα αν θες...

Ναι αλλά δεν ξέρω τι μπογιά να χρησιμοποιήσω... Και αν το βάψω να το κάνω μαύρο; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Για μπογιά δεν ξέρω τι είδος.

Πάντως αν αποφασίσεις να το βάψεις, ψηφίζω μαύρο δαγκωτό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα παλιό ενυδρείο που είχα στο παρελθόν, είχα βαψει το φόντο σε χρώμα κυπαρισσί με πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Το αν για το ενυδρείο σου θα επιλέξεις βαφή η αφίσα πρέπει να σκεφτείς τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της κάθε περίπτωσης.

1. Η αφίσα μπαίνει εύκολα και βγαίνει εύκολα (σε περίπτωση που την βαρεθείς και θελήσεις να την αλλάξεις) , όμως αν δεν τοποθετηθεί καλά κάνει διάφορα φουσκώματα που δημιουργούν οπτικό πρόβλημα. Επίσης οι περισσότερες από τις αφίσες δείχνουν ψεύτικες.

2. Το βάψιμο τώρα δείχνει πιο φυσικό με μεγαλύτερη καλυπτικότητα ειδικά όταν στην πλάτη αναπτυχθούν και οι διάφορες άλγες, όμως είναι κάτι πιο μόνιμο (βγαίνει πολύ δυσκολότερα από την αφίσα).

3. Από οικονομικής άποψης είναι πάνω-κάτω το ίδιο.

Οπότε αφού το σκεφτείς, αποφασίζεις. ;)

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

οτι ενυδρεια ειχα και εχω τα εχω βαψει με σπρει μπλε σκουρο. πολυ ωραιο.3-4 χερια και γινεται λες και ειναι το τζαμι ετσι.μια φορα απαλα στεγνωμα 10 λεπτα και μετα πιο πολυ μεχρινα μην μεινει κενο. και φευγει πανευκολα με μια ξυστρα απο το praktiker για κεραμικες επιφανειες 2 ευρω εχει.ενω με το πινελοκαι το ρολο θα κανεις 10 ωρες και θα φενονται πινελιες ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι λαδομπογια φιλε μου γιατι εκτος που αραιώνετε με νεφτι και θα μυριζει εντονα μεχρι να στεγνωσει θα δυσκολευτεις πολυ να την βγαλεις αν το βαρεθεις.

Πλαστικο να επιλεξεις αν το βαψεις,εχουν βγει καποια οικολογικα χρωματα που λενε οτι δεν ειναι επιβλαβή,αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσο υγειηνα οσο λενε θα σου προτεινα να παρεις ενα κιλο απο αυτα και να κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

και οχι απο μεσα, παντα το τζαμι απεξω ;)

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αντί για αφίσα να βάψω τη πλάτη του ενυδρείου. Το έχει κάνει κανείς; Τι χρωμα να χρησιμοποιήσω;

Το εχω κανει. Μια χαρα ειναι.

Χρωμα αναλογα το βιοτοπο.

Εγω σε αμαζωνιου, το εχω βαψει καφε.

Προσεχε μονο οτι το χρωμα του φοντου, αναλογα το φωτισμο στο ενυδρειο αλλα και το χρωμα του νερου (πχ τυρφη), θα φαινεται πολυ πιο ανοιχτο απο αυτο που θα επιλεξεις στο δειγματολογιο.

Διαλαξε πολυ πιο σκουρα αποχρωση αποτι φαινεται στο δειγματολογιο.

ποιο καλα ειναι να βαφει με λαδομπογια ή με πλαστικο χρωμα ?

Με πλαστικο χρωμα γιατι μπορει να φυγει πιο ευκολα (πχ βρεγμενη πετσετα και ελαφρυ τριψιμο) αν το μετανοιωσεις και θελεις να αλλαξεις/διορθωσεις το χρωμα.

Μονωνεις τα πλαστικα του ενυδρειου με χαρτοταινια και χρησιμοποιεις μεγαλο ρολο για να γινει με οσο πιο λιγες πινελιες και γρηγορα το βαψιμο.

Τις αβαφες γωνιες που θα μεινουν κοντα στα πλαστικα, τα κανεις με ψιλο πινελακι και πριν στεγνωσει, αν ειναι δυνατον, το υπολοιπο χρωμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θα πρωτοτυπήσω!

Μαύρο βινύλιο! Το βρίσκεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν διαφημιστικές ταμπέλες :D Εφαρμόζετε όπως ακριβώς μπαίνουν οι μεμβράνες στα τζάμια του αυτοκινήτου. Τελική επιφάνεια άψογη και τις δύο μεριές (καλύτερη από βάψιμο) τόσο ώστε να φαίνεται εργοστασιακό το ενυδρείο και κανείς να μη βγάζει άκρη τι είναι ;)

είναι χάλια η φώτο αλλά δες το εδώ...

post-18281-1285350032_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο τα ψώνια... Πλαστικό χρώμα, πινέλο και χαρτοταινία 5,97€ Σε λίγο θα ξέρω αν έκανα σωστή επιλογή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο τα ψώνια... Πλαστικό χρώμα, πινέλο και χαρτοταινία 5,97€ Σε λίγο θα ξέρω αν έκανα σωστή επιλογή... ;)

good luck :D

Link to comment
Share on other sites

θα πρωτοτυπήσω!

Μαύρο βινύλιο! Το βρίσκεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν διαφημιστικές ταμπέλες :D Εφαρμόζετε όπως ακριβώς μπαίνουν οι μεμβράνες στα τζάμια του αυτοκινήτου. Τελική επιφάνεια άψογη και τις δύο μεριές (καλύτερη από βάψιμο) τόσο ώστε να φαίνεται εργοστασιακό το ενυδρείο και κανείς να μη βγάζει άκρη τι είναι ;)

είναι χάλια η φώτο αλλά δες το εδώ...

post-18281-1285350032_thumb.jpg

Πολυ ωραιο.

Ποσο πηγε το βινυλιο?

και τι μεγεθος ειναι?

ενα κοματι ειναι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο.

Ποσο πηγε το βινυλιο?

και τι μεγεθος ειναι?

ενα κοματι ειναι?

1.50m x 0.65m = 20-25 ευρώ εάν θυμάμαι καλά ;)

edit: ναι μονοκόμματο είναι

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

εγω με τη σειρα μου εχω βαψει την πλατη και στα δυο ενυδρεια μου οπως με συμβουλεψαν παλαιοτεροι συνχομπιστες μεσα απο το forum.....το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και η διαδικασια πολυ ευκολη.....με πλαστικο χρωμα δυο χερια η τρεια και εισαι οκ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα δύο χέρια μπογιά έχουν πέσει και όλα φαίνονται μια χαρά! Βέβαια αύριο στο φως του ήλιου θα δώ τι ψάρια έπιασα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα δύο χέρια μπογιά έχουν πέσει και όλα φαίνονται μια χαρά! Βέβαια αύριο στο φως του ήλιου θα δώ τι ψάρια έπιασα! ;)

Παρατηρηση 1 : αν πεφτει ηλιακο φως στο ενυδρειο ετοιμασου για αλγες

Παρατηρηση 2 : Στο φυσικο φως το φοντο φαινεται πολυ πιο σκουρο απ'οτι με τις λαμπες του ενυδρειου.

Αν το εχεις βαψει μαυρο δεν σε νοιαζει η αποχρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το εβαψα πολυ σκούρο μπλέ σχεδόν μαύρο... Όχι εκει που θα μπει δεν το βλέπει απευθείας το φως του ήλιου.

Link to comment
Share on other sites

Χαρτονι απο χαρτοπωλειο,εχει διαφορα χρωματα ειναι φθηνο και τοποτεθειται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρτονι απο χαρτοπωλειο,εχει διαφορα χρωματα ειναι φθηνο και τοποτεθειται ευκολα.

Και εγώ αυτό έχω κάνει! ;)

Αλλά μου έπεσε μια φορά (λίγο) νερό πάνω, και τώρα θέλει αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...