Jump to content

Apistogramma Viejita


karrot

Recommended Posts

πήρα χθες 2 Apistogramma viejita(τα πήρα επείδή είναι από τον ίδιο ποταμό με τα cardinal).Από το τηλ που τους είχα πάρει με είχαν διαβεβαιώσει ότι έχουν αρσενικό και θηλυκό.Μπήκα στο internet να βρω διαφορές μεταξύ 2 φύλλων.Διαφορές ήταν π.χ. το θηλυκό έχει πιο μικρό μέγεθος,δεν έχει χρώματα έντονα δλδ το κόκκινο πρόσωπο που έχει το αρσενικό,μερικές φορές κίτρινο σώμα και μικρότερα πτερύγια.Εκεί όπως τα είδα κίτρινα ψάρια δεν είδα και τη μόνη διαφορά που είδα ήταν στο χρώμα(καθώς ήταν σε μικρή ηλικία) .Βέβαια η κοπέλα που με εξυπηρέτησε δεν ήξερε ούτε καν άμα έχουν θηλυκά (δεν το σχολιάζω ;) )αφού τα διάλεξα με βάση αυτά που είχα βρει στο internet (με το χρώμα βασικά) και αφού την έπρηξα :D πήγε ρώτησε έναν υπεύθυνο για να δει άμα είναι αρσενικό και θηλυκό και με διαβεβαίωσε ότι ήταν ζευγάρι . Ξέρω ότι δεν κάνει να μπαίνουν 2 αρσενικά μαζί και ότι πάνε σε χαρέμι(δεν πήρα και άλλα θηλυκά γιατί δεν ήξερα άμα το 1 που πήρα είναι θηλυκό) .Μέχρι τώρα δεν τσακώνονται και μάλιστα κάθονται μαζί(βέβαια όχι πάντα) .Να και μερικές φωτογραφίες.Στη 1η είναι και τα 2 μαζί ,στην 2η είναι αυτό που νομίζω για θηλυκό και στη 3η είναι αυτό που νομίζω για αρσενικό και στην άκρη μάλλον το θηλυκό

post-15620-1285421477_thumb.jpg

post-15620-1285421506_thumb.jpg

post-15620-1285421520_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλί ουρά μάλλον αρσενικό και το άλλο θηλυκό, συνέχισε να παρατηρείς συμπεριφορά και θα φανεί αν είναι ίδιου φύλου. ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό που παρατηρώ επίσης είναι ότι το υποτιθέμενο θηλυκό μερικές φορές όταν το πλησιάζει και πάει να το ακουμπήσει(σαν χάδι) το υποτιθέμενο αρσενικό το αποφεύγει

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ψαράκια σου!!!!

Ασε λίγες μέρες και θα φανεί αν είναι ζευγάρι. ;)

Αν θέλεις πες μου απο που τα πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολύ ομορφες οι κιχλίδες σου :D

ευχαριστώ

Πάντως μέχρι τώρα βλέπω τα εξής άλλοτε είναι δίπλα δίπλα και δεν γίνεται τπτ,άλλοτε γίνεται αυτό που γράφω πιο πάνω δλδ το ''θηλυκό'' το πλησιάζει από κάτω και το ''αρσενικό'' το αποφεύγει πηγαίνοντας λίγο πιο δίπλα και άλλοτε με το που πάει το ''αρσενικό"" κοντά στο ''θηλυκό'' αυτό του ορμάει και το ''αρσενικό'' εξαφανίζεται ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και τα δυο θυλικα γιατι σε αυτο το μεγεθος τα αρσενικα εχουν πολυ πιο μακρια και πολυχρωμη ουρα.....κρινοτας απο τα δικα μου απιστο....κακατου

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και τα δυο θυλικα γιατι σε αυτο το μεγεθος τα αρσενικα εχουν πολυ πιο μακρια και πολυχρωμη ουρα.....κρινοτας απο τα δικα μου απιστο....κακατου

δεν είναι cacatoides είναι Apistogramma Viejita είναι άλλο είδος αυτό ζει sto rio meta kai rio orinoco

το cacatoides πράγματι έχει μια κόκκινη-μαύρη παρδαλή ουρά. Το Viejita το αρσενικό έχει κίτρινη με 2 κόκκινες γραμμές στα 2 άκρα της ουράς και έχει κόκκινο πρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι ξαδελφακια και περα απο τα χρωματα ο διοχωρισμος ειναι ιδιος υποθετω....

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρή ηλικία είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις .... γι'αυτό θα πρέπει να περιμένεις. Άλλωστε από την πρώτη μέρα δεν θα δεις και πολλά για να βγάλεις συμπέρασμα ... πρώτα θα "γνωρίσουν" το χώρο και μετά θα εκδηλωθούν.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρή ηλικία είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις .... γι'αυτό θα πρέπει να περιμένεις. Άλλωστε από την πρώτη μέρα δεν θα δεις και πολλά για να βγάλεις συμπέρασμα ... πρώτα θα "γνωρίσουν" το χώρο και μετά θα εκδηλωθούν.- ;)

το πρόβλημα είναι ότι θέλω να πάρω ακόμα 2 θηλυκά και μέχρι να μεγαλώσουν δεν θα προλάβω να πάρω άλλα :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το Apistogramma Viejita θα μας βγει Apistogramma macmasteri(έχει κάποια χαρακτηριστικά που το κάνει να μοιάζει με Μacmasteri) ...κατά πάσα πιθανότητα το ένα είναι αρσενικό και το άλλο είναι θηλυκό και λόγο συμπεριφοράς αλλά και λόγο του ότι στο macmasteri έτσι είναι το θηλυκό.Βέβαια προέρχονται από τον ίδιο ποταμό και τα 2 (rio orinoco) και ακόμα και οι επιστήμονες δεν είναι σίγουροι για τον διαχωρισμό αυτών των 2 ειδών καθώς μοιάζουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που αναφέρεις είναι τόσο όμοια (αν όχι το ίδιο είδος) που αποκλείω το γεγονός να είσαι σε θέση να τα διακρίνεις. Στο δικό μου ζευγάρι macmasteri το θηλυκό ήταν κατακίτρινο σαν λεμόνι μικρό .... τώρα πλέον είναι σαν μικρό αρσενικό. Κοίτα να τα χαρείς δίνοντας τους τις κατάλληλες συνθήκες και σταμάτα να παιδεύεσαι.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...