Jump to content

Ξεκινώντας από το Μηδεν!


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ TOY AQUAZONE ΨΙΛΟΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ...ΚΑΤΑΡΧΑΣ, ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΑ CARREFOUR ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ(παρακαλω...)!

ΛΟΙΠΟΝ:

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ---> 96 ΛΙΤΡΑ

ΦΩΤΙΣΜΟΣ---> 1 ΤΩΝ 18 WATT

ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ---> 450 lt/hr

ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ---> 150 WATT

ΕΠΙΣΗΣ,ΗΡΘΕ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ,ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ,ΕΝΑΝ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΛΑΣΤΙΧΟ-ΣΩΛΗΝΑΚΙ...

ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ...(ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ)!!!

;) ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ TEST KITS ΓΙΑ (NH3/NH4, NO2, NO3), ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ?ΑΝ ΟΧΙ, ΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΚΟΜΗ?

B) ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟΥ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ?ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΣΩΣΤΑ?

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΒΟΗΘΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχάς καλωσόρισες στην παρέα μας!

Καλά έκανες και διάβασες κάποια άρθρα για να πάρεις μια πρώτη εικόνα του τι πρέπει να κάνεις και να προσέξεις!

Στο φίλτρο σου μπορείς να βάλεις αρχικά (είσοδος νερού) τον υαλοβάμβακα μετά το σφουγγάρι και τέλος, αν έχεις χώρο, κάποιο άλλο βιολογικό υλικό όπως το Substrat Pro της Eheim!

http://www.aquatics-online.co.uk/acatalog/...ediums_135.html

Στη συνέχεια θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις αληθινά φυτά ή όχι!

Αν αποφασίσεις να βάλεις φυτά (κάτι που σου προτείνω ανεπιφύλακτα) μπορείς να δεις εδώ για την λίπανση και το υπόστρωμα που θα χρειαστείς!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4745

Οπότε διαμορφώνεις κατάλληλα το υπόστρωμα και μετά μπορείς να προσθέσεις ότι διάκοσμο θέλεις και τα φυτά σου!

Ξεκινάς το στρώσιμο και περιμένουμε τις εξελίξεις και πιθανές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΡΙΝΗΣΕΙΣ...ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΦΥΤΕΜΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ!!ΠΟΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ?ΓΙΑ ΦΥΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΛΙΠΑΝΣΗ ΜΟΝΟ?ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται υποστρωμα το οποιο μπανει κατω απο το χαλικι η΄καποια αλλα που δεν χρειαζεται να μπει χαλικι απο πανω τους .τα τεστ ειναι po4 fe οιμαινονται γυρω στα 15 ευρω το καθενα . θα χρειαστεις και υγρα λιπασματα σιδηρου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,zapetros!Τα βασικά τεστ για Αμμωνία,nitrite και nitrate, τι κόστος έχουν?Είμαι φοιτητής και με ενδιαφερει το κόστος...Σιγά σιγά θα γίνουν βέβαια όλα!Να πάω να πάρω τα διακοσμητικά και ίσως να πάρω το ρίσκο να αγοράσω φυτά?!!Αν θέλω αργότερα να προσθέσω κάτι αλλο στη διακόσμηση μετά το στρώσιμο ή κατα τη διαρκεια του στρωσίματος, μπορώ να επέμβω και να το τοποθετήσω?Σκέφτομαι να πάρω λίγα πράγματα για διακόσμηση,πχ ενα φυτο και κατι αλλο και τα τεστ για(ΝΗ3-ΝΟ2-ΝΟ3)?Τα τελευταια τι κόστος έχουν?Sorry για την επιμονή μου με το κόστος αλλα είναι ένας πολύ βασικός παράγοντασ για μένα και μακαρι να είχα τη δυνατότητα να τα έπαιρνα μια και καλη όλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και ρωτας για το κοστος τα τεστ αυτα που αναφερεις χρειαζονται γυρω στα 12 ευρω το καθενα αναλογα το καταστημα και την μαρκα.υποστρωμα να βαλεις απο την αρχη γιατι μετα θα πρεπει να ξηλωσεις το ενυδρειο σου απο την αρχη.τα υπολοιπα μπαινουν και μετα σιγα σιγα και μην βιαζεσαι.τα ψαρια αστα για το τελος.

Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα τεστ ph,kh εχεις? αν οχι να παρεις οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ 12ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΔΗΛΆΔΗ ΝΑ ΔΩΣΩ 36 ΓΙΑ (ΝΗ3-ΝΟ2-ΝΟ3).ΕΤΣΙ?ΥΠΑΡΧΟΥΝ STICKS?ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΥΣΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ???SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ...

ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ τεστ ph,kh ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΟΥΝ?ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ?(12ευρω?)

Link to comment
Share on other sites

για τα τεστ εχουν το ιδιο κοστος. να ξερεις οτι τα ticks δεν παρεχουν ακριβεια.οσο για τα υπολοιπα βγαλε φωτο του ενυδρειου σου και του εξοπλισμου σου για να δουμε τι εχεις.σταδιακα οχι ολα μαζι γιατι το κοστος θα ανεβει σε δισβασταχτα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

να θυμασαι οτι χωρις τεστ δεν κανεις τιποτα .δεν μπορεις να χτισεις παλατια στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΡΘΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ?Ο ΣΩΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ?ΘΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Μ ΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΤΟΥ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙΩΝ!ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΠΟΡΙΕΣ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

post-1788-1156758375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα ειπες σε αυτο το πλαστικο μπαινουν το φιλτρο και ο θερμοστατης. επειδη ομως δεν φαινεται το λαστιχακι μαλλον ειναι για εισαγωγη αερα απο το περιβαλον.το μπλε σφουγγαρι θα μπει κατω .

Link to comment
Share on other sites

το σωληνακι ειναι για να παιρνει αερα απο τον εξωτερικο χωρο αρα η μαυρη ακρη βγαινει εξω απο το ενυδρειο.ο υπολοιπος σωληνας συνδεεται στην εξαγωγη του φιλτρου.θα χρειαστεις υλικα φιλτρου οπως siporax και μαυρη τυρφη.μονο ενα μπλε σφουγγαρι σου δωσανε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις δυο ριζες φυτα ανουμπιες που δεν θελουν σχεδον καθολου περιποιηση και τρελες συνθηκες νερου και θα σε βοηθησουν και στο στρωσιμο.Η τιμη τους ειναι απο 7 εως 10 ευρω η ριζα αναλογα το μαγαζι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά έχουμε την ίδια αντλία νερού!

Θα πρέπει να βάλεις τον σωλήνα στην έξοδο της και να συνδέσεις την άλλη άκρη, που κάνει το Γ, στην έξοδο του φίλτρου σου (η τρύπα πάνω)!

Το μικρό σωληνάκι θα πρέπει να βγει έξω από το νερό και να παρέχει αέρα στο νερό που βγαίνει από την αντλία για να οξυγονώνει το νερό!

Υλικά βάλε όπως τα βλέπεις στις φώτο αν και χρειάζεται τον υαλοβάμβακα πάνω πάνω (έτυχα να τον έχω βγάλει χθες το βράδυ)!

Στο πρώτο διαμέρισμα του φίλτρου θα βάλεις τον θερμοστάτη με τις βεντούζες που σου έχουν δώσει!

Στο δεύτερο τα υλικά φίλτρανσης και στο τρίτο την αντλία!

Αν σε διευκολύνουν οι φώτο που στέλνω καλός!

Πάντως με πέτυχες σε μέρα που κάνω συντήρηση και μπορώ να σου στείλω αργότερα αναλυτικές φώτο με όλα!

post-1048-1156759950_thumb.jpg

post-1048-1156760018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον pan ως προς την επιλογη του φυτου αλλα δεν φτασαμε ακομη εκει προηγειται η διαδικασια πριν το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

προσεξε καλα αυτα που σου αναφερει ο κouzman

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο ενυδρείο με αυτήν την αντλία και το σωληνάκι που είναι για να βγαίνει έξω από τον νερό (του αέρα δηλαδή) δεν το έχω σύνδεση) πειράζει? το χρειάζεται ή είναι καλά και έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν είχε καθόλου!

Και εκτός αυτού έχω παρατηρήσει ότι σε όσα φίλτρα έχω τέτοιο σύστημα η απόδοση μειώνεται αισθητά μετά από λίγο καιρό και τα έχω αποσύρει τα σωληνάκια αυτά!

Πάντως αυτή η υποδοχή κατά την γνώμη μου είναι τέλεια για να παρέχουμε CO2!

Αερισμό του νερού μπορείς να έχεις με την χρήση αεραντλίας ή και με την ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου!

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το ποσο οξυγονο εχι το ενυδρειο σου.αν δεις ασυνιθιστη συμπεριφορα στα ψαρια σου δηλαδη να ανεβαινουν στην επιφανεια τοτε εχεις ελλειψη οξυγονου και καλο ηταν να το βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ακόμα στρώνει οπότε δεν έχω ψαράκια, η επιφάνια αναταράσσεται αφού η έξοδος του φίλτρου χτυπάει εκεί! (λίγο πιο κάτω από την επιφάνια για την ακρίβεια)

το θέμα είναι ότι όταν το έστησα και έβαλα αυτό το σωληνάκι με τα εξαρτήματα του έβγαινε μεγάλο το λάστιχο και δεν μπορούσα να βάλω την γωνία του στην έξοδο του φίλτρου!

το γύριζα από την μια, από την άλλη αλλά τίποτα! μετά το έβγαλα, και μπήκε στην θέση της η γωνία με την μια! οπότε υπέθεσα ότι έτσι είναι!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν σημαινει οτι δεν ζουν ψαρια ετσι οπως το εχεις.πιστευω οτι και ετσι δεν θα εχεις προβλημα αρκει η επιφανεια να διαταρασεται.

Link to comment
Share on other sites

το σωληνακι ειναι για να παιρνει αερα απο τον εξωτερικο χωρο αρα η μαυρη ακρη βγαινει εξω απο το ενυδρειο.ο υπολοιπος σωληνας συνδεεται στην εξαγωγη του φιλτρου.θα χρειαστεις υλικα φιλτρου οπως siporax και μαυρη τυρφη.μονο ενα μπλε σφουγγαρι σου δωσανε?

34164[/snapback]

ΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΑ ΣΥΝ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!ΛΟΙΠΟΝ,ΠΩΣ ΕΓΚΑΘΙΣΤΟΥΝΤΙ?!!!ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

1)ΒΑΖΩ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΩΡΟ

2)ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΟ ΧΩΡΟ ΒΑΖΩ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ?Η ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ???ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ???

3)ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΣΘΙΑ ΟΨΗ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΣΩΛΗΝΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ "Γ" ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ...

--->ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΩ?ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ,ΠΑΙΔΕΣ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, ΝΑ ΕΧΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ...ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ, ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ...(ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ,ΕΤΣΙ???).

;) ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΕΑΝ ΒΟΗΘΑ...

post-1788-1156770573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Fantazio έχουμε ακριβώς το ίδιο ενυδρείο.

Ορίστε και φωτό:

post-1105-1156774198_thumb.jpg

Και εμένα είχε τα ίδια υλικά:

Μπλέ σφουγγάρι-υαλοβάμβακα.

Πρόσθεσα μόνο "μακαρονάκι" κάτι τέτοιο: http://www.aquariumguys.com/ehfimech1.html

Στο μέλλον όμως θα το αλλάξω με substrat pro μια και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια κυρίως για τον μεγάλο χρόνο ζωής του.

http://www.aquariumguys.com/eheimsubstrat1.html

Το σωληνάκι του φίλτρου για τον αέρα δεν είναι απαραίτητο, βάλε καλύτερα μια αεραντλία ή όπως είπαν κι άλλοι φίλοι φρόντισε η στάθμη του νερού σου να είναι στο ίδιο επίπεδο ή ελάχιστα πιο κάτω απο τη έξοδο του νερού απτο φίλτρο.

Δες κι αυτό, θα σε βοηθήσει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F1%FC%ED%E9

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...