Jump to content

Ξεκινώντας από το Μηδεν!


Recommended Posts

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ!ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΤΕΣΤ, ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΦΥΤΑ,ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ??!!ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ?ΑΛΗΘΕΙΟΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ--->ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΟΛΟΙ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ή ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ???!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ!ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΤΕΣΤ, ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΦΥΤΑ,ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ??!!ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ?ΑΛΗΘΕΙΟΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ--->ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΟΛΟΙ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ή ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ???!!!

34246[/snapback]

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥ ΤΥΧΗ.ΦΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥΣ.ΔΛΔ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΔΡΑΝΗ ΥΛΙΚΑ (ΚΕΡΑΜΙΚΑ,ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΤΛ) ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΟΛΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΗΨΑ. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να χρησιμοποιησης χαλικι για υποστρωμα να ειναι φυσικο και σχετικα ψιλο.Για τις πετρες να μην ειναι ασβεστολιθικες.Την διακοσμηση την κανεις αφου στρωσεις το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

στα υλικα θα πρεπει να βαλεις και μαυρη τυρφη.βοηθα το νερο ωστε να παραμεινει το ph se fysiologika σταθερα επιπεδα

Link to comment
Share on other sites

φιλε fantazio θα ηθελα να σου πω και γω μερικες συμβουλες ,θα προσπαθησω να τις εκφρασω, ετσι ωστε να μην μπερδευτεις.

1)αρχικα απο οτι ειδα εχεις βαλει φιλτρο νερου και το θερμοστατη.εφοσον αποφασισεις τη ψαρακια θα βαλεις και τι φυτα πρεπει να υπαρχουν ειδικες συνθηκες ,ετσι ωστε να ζησουν.δηλαδη πρεπει να ρυθμισεις το νερο και την θερμοκρασια του νερου καταλληλα(ph,kh,ktlp).πρωτα πρεπει να το στρωσεις το ενυδρειο οπως ειπανε και οι φιλοι παραπανω,υπαρχουν διαφοροι τροποι αλλα για μενα ο καλλητερος ειναι να πας να αγορασεις ετοιμα υγρα που στρωνουν το ενυδρειο σε κανα 2 εβδομαδες.(πχ nutrafin cycle).το ενυδρειο θα εχεις στρωσει οταν τα νιτρικα σου ειναι στο 0.αρα πρεπει να αγορασεις καποια τεστ .ειδα την απορια σου σχετικα με το κοστσος και σου προτεινω να αγορασεις σετ με τα τεστ ,υπαρχουν διαφορα στην αγορα γυρω στα 50 ευρω(ph,kh,no3,no2,...).σου προτεινω αφου εχει στρωσει το ενυδρειο πρωτα μετα να βαλεις φυτα και ψαρια.

2)τωρα εαν αποφασισεις να βαλεις αληθινα φυτα,αρχιζουν τα δυσκολα.βασικα πρεπει να υπαρχει καταλληλο χαλικι ,υποστρωμα (υπαρχει σε διαφορες μορφες),καποια υγρα με σιδηρο.τα φυτα που θα αγορασεις χρειαζονται καταλληλες συνθηκες για αυτο σου προτεινω να παρεις ευκολα φυτα,για αρχη.επισης για τα φυτα εαν εχεις πολλα πρεπει να εχεις και παροχη co2.υπαρχουν διαφορες λυσεις αλλα η πιο φτηνη ειναι να το φτιαξεις μονο σου(diy co2).εαν ψαξεις εδω μεσα θα βρεις διαφορες παντεντες(δες ενα παλιο post δικο μου στο αρχαριοι/ΠΕΡΙ ΦΥΤΩΝ) θα βρεις αρκετες πληροφοριες γιατι και εγω τοτε ημουνα λιγο ασχετος περι φυτων

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ, ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ!!!

ΕΓΩ ΦΙΛΕ STEFPLAK ΕΧΩ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΤΩΡΑ.ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ substrat pro ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΦΙΛΟΣ satrianius ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ, ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ???ΑΔΕΙΟ ΑΠΟ ΧΑΛΙΚΙΑ ΚΤΛ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?!!ΕΝΝΟΩ ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΚΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΧΑΛΙΚΙ ή ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΡΩΘΕΙ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

;) ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ PET SHOP ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΕΣΤ'ς!ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ....!

Link to comment
Share on other sites

αλικι θα βαλεις πριν βαλεις νερο.αν σκοπευεις να βαλεις αληθινα φυτα καλο θα ηταν να βαλεις κατω απο το χαλικι υποστρομα λιπασματος.μετα βαζεις νερο και ξεκινας την διαδικασια στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ!ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ???

--->ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΜΩΝΙΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ

--->SUBSTRAT PRO ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ

--->nutrafin cycle

--->ΧΑΛΙΚΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ

--->ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ

ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ "ΛΑΣΤΙΧΟ"(Air Stone - Bar (12") ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΔΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΥΘΟ!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ή ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΕΙΨΩ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ!ΚΑΤΑΡΧΑΣ, ΓΙΑ ΑΝ ΜΕΙΩΣΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!

Link to comment
Share on other sites

η αεραντλια χρειαζεται για παροχη οξυγονου στα ψαρια. αν δεις τα ψαρια σου να ανεβαινουν στην επιφανεια τοτε θελεις οξυγονο.γι αυτο δεν χρειαζεται να παρεις κανενα θηριο.τα υπολοιπα ειναι απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites

προσεξε την ποσοτητα αμωνιας που θα ριξεις στο ενυδρειο σου και καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.

ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΛΙΓΩΝ "ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ" ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΕ ΖΗΤΗΜΑ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ, ΑΡΧΙΚΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΡΙΞΩ???ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 96 λτ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μετρήσεις περίπου 5 mg/l (5ppm)!

Αναλυτικά ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ και για ότι απορία προκύψει ρωτάς!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το pm πρέπει να το είδες έτσι?

Αφού πάρεις τα τέστς θα σε συμβούλευα να μετρήσεις το νερό του δικτύου σου για:

GH,KH,PH. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις ευκολότερα αν το πάρεις με γνώμονα του τι ψάρια μπορούν να ζήσουν με συνθήκες νερού του δικτύου σου.

Αν για παράδειγμα έχεις υψηλή γενική σκληρότητα(GH)>10 και θέλεις να αγοράσεις neon tetras θα πρέπει να βρείς τρόπο (και αυτός ο τρόπος μπορεί να σου κοστίσει παραπάνω χρήματα) να κατεβάσεις την τιμή αυτή. Να γνωρίζεις λοιπόν οτι ανάλογα με τις επιλογές σου σε ψάρια θα είναι και το "τρέξιμο", με την καλή έννοια B), αλλά και το κόστος.

Τώρα για τα φυτά απόσο είδα με τον φωτισμό τον δικό μου (μια λάμπα 18W) και εκεί που την έχουν τοποθετήσει φωτίζει λιγότερο την πίσω μεριά του ενυδρείου.Καλύτερα να δοκιμάσεις "εύκολα" ή καλύτερα, φυτά που δεν χρειάζονται πολύ φως όπως anubias.

Μπορείς να πάρεις μια αεραντλία, στη διάρκεια όμως του στρωσίματος δεν θα σου χρειαστεί.

Θερμομετράκι πήρες? ;)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΠΑΡΩ+ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?

34356[/snapback]

Πάρε ενα θερμόμετρο αυτοκόλλητο. Κολλάει εξωτερικά του ενυδρείου και είναι αρκετά αξιόπιστο και φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα περεις πως θα ξερεις την θερμοκρασια του ενυδρειου σου?

Link to comment
Share on other sites

1)συγνωμη παιδια εφοσον θα αγορασει nutrafin cycle γιατι τι χρειαζεται την αμμωνια για στρωσιμο?το nutrafin στρωνει μια χαρα το ενυδρειο(δεν ξερω μπορει να κανω λαθος)αλλα εμενα ετσι εστρωσε μια χαρα.

2)το χαλικι μπαινει πρωτα και μετα το νερο φιλε φανταζιο,

Δες παρακάτω μερικά ενδιαφέροντα μαθήματα για το φύτεμα ενός ενυδρείου.: http://www.vectrapoint.com/main/manual/manual.html

3)δες παρακατω πληροφοριες για τα φυτα που θελεις και τις συνθηκες για αυτα

www.tropica.com

4)εννοειται πως θα αγορασεις θερμομετρο.ειναι φτηνο αλλα απαραιτητο.

5)αεραντλια δεν χρειαζεται να παρεις εφοσον θα βαλεις αληθινα φυτα.τα φυτα δινουν αρκετο οξυγονο για τα ψαρια σου.εαν θελεις ομως παρε για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

1)συγνωμη παιδια εφοσον θα αγορασει nutrafin cycle γιατι τι χρειαζεται την αμμωνια για στρωσιμο?το nutrafin στρωνει μια χαρα το ενυδρειο(δεν ξερω μπορει να κανω λαθος)αλλα εμενα ετσι εστρωσε μια χαρα.

34401[/snapback]

Η αμμωνία καταναλώνεται απο τα βακτηρίδια ως τροφή και τα βοηθάει στον πιο γρήγορο πολλαπλασιασμό τους.

Επομένως οι έτοιμες αποικίες βακτηριδίων (αν κατάλαβα καλά αυτό περιέχει το nutrafin) σε συνδυασμό με τις ελεγχόμενες ποσότητες αμμωνίας συντελούν στην πιο γρήγορη ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=nutrafin+cycle

Link to comment
Share on other sites

ναι ετοιμες αποικιες βακτηριδιων ειναι αλλα δεν ηξερα πως βοηθαει πρισσοτερο στην αναπτυξη τους.ευχαριστω παντως satrianius

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα θερμόμετρο αυτοκόλλητο. Κολλάει εξωτερικά του ενυδρείου και είναι αρκετά αξιόπιστο και φθηνό.

34358[/snapback]

Τα εξωτερικά αυτοκόλλητα θερμόμετρα δεν είναι αξιόπιστα. Επηρρεάζονται από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και δείχνουν ότι θέλουν. Τα έχω σε όλα μου τα ενυδρεία - κάνοντας τεστ αξιοπιστίας τους - αλλά έχω και μέσα γυάλινα και μάλιστα σε μερικά, διπλά (πάνω και κάτω).

Εχω παρατηρήσει μέχρι και 3 βαθμούς διαφορά σε σχέση με τα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικά αυτοκόλλητα θερμόμετρα δεν είναι αξιόπιστα. Επηρρεάζονται από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος και δείχνουν ότι θέλουν. Τα έχω σε όλα μου τα ενυδρεία - κάνοντας τεστ αξιοπιστίας τους - αλλά έχω και μέσα γυάλινα και μάλιστα σε μερικά, διπλά (πάνω και κάτω).

Εχω παρατηρήσει μέχρι και 3 βαθμούς διαφορά σε σχέση με τα μέσα...

34432[/snapback]

Τώρα θα γελάσετε αλλά και εγώ έχω ενα αυτοκόλλητο και σε σχέση τα 2 θερμόμετρα μέσα στο ενυδρείο δείχνουν το ένα -1 βαθμό και το άλλο -2 απο το αυτοκόλλητο. Άρα ενα απο μέσα "χάνει". ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι ετοιμες αποικιες βακτηριδιων ειναι αλλα δεν ηξερα πως βοηθαει πρισσοτερο στην αναπτυξη τους.ευχαριστω παντως satrianius

34412[/snapback]

;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ "ΠΕΤ ΣΟΠ" ΚΑΙ ΠΗΡΑ:

--->9 ΛΙΤΡΑ Aqualit gravel, ground fertilizer

--->ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ

--->Activated Filter Carbon ΑΠΟ ΤΗΝ Aquarium Pharmaceuticals

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΘΑ ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΩΣ ΕΞΗΣ,ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ:

ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ,ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ,ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ,Activated Filter Carbon ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΛΣΟΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΛΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ!

ΜΕΤΑ ΣΤΡΩΝΩ ΧΑΛΙΚΙ, ΒΑΖΩ ΝΕΡΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΣΤΟ"ΠΕΤ ΣΟΠ"!ΠΑΙΡΝΩ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑΚΙΑ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ!ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΥΛΙΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...