Jump to content

ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι .μετα απο πολυ καιρο ξαναμπηκα στα παλια μου λημερια για να δω τι γινεται.λοιπον εχω ενα μεγαλο προβλημα σχετικα με το ενυδρειο μου γλυκου νερου 200 λιτρων.το καλοκαιρι που εφυγα εκανα τη βλακεια να κλισω το γενικο διακοπτη του ρευματος και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ...να βρω μετα απο 20 ημερες ενα ενυδρειο με τα φυτα και τα ψαρια να εχουν σαπισει και μια δυσοσμια αφορητη.(στενοχωρια ,ασε που τα ψαρακια τα ειχα και 2 χρονια).τελοσπαντων αφου περασα την στενοχωρια της ζωης μου ειπα να αρχισω απο την αρχη.καθαρισα πολυ καλα το ενυδρειο αφαιρεσα ολο το νερο,ξαναεβαλα καινουργιο ,καθαρισα τον βυθο κτλπ.αφου εβαλα καινουργιο νερο αρχισα την διαδικασια στρωσιματος.το ενυδρειο εστρωσε μια χαρα με νιτρικα στο 0 κολλημενα αλλα....προσεξα οτι το PH ανεβηκε στο 8,5.το ΚΗ δεν το μετρησα γιατι μου τελιωσε το υγρο.αναφερω οτι στο ενυδρειο δεν υπαρχει παροχη co2.αφου ξαναβαλω φυτα τοτε ξανα.εχω λοιπον τις εξης αποριες:

1)πως γινεται να ελατωσω το ph.αναφερω οτι στο ενυδρειο εχω βαλει το φαρμακο tetramedica εδω και καιρο για προληπτικους λογους,μηπως φταει αυτο?το φαρμακο θα το βγαλω με το ειδικο σφουγγαρι ανθρακα του φιλτρου.

2)επειδη θα βαλω νεα φυτα θελω να ρωτησω ,μηπως χρειαζεται να βαλω και αλλο λατεριτη σαν υποστρωμα στον ηδη παλιο που εχω μεσα?φοβαμαι μηπως εχει εξασθενιση.

ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια!!!

post-689-1156725320_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Ο ακριβός τρόπος: PH Controller,μπουκάλα με CO²,ηλεκτροβάννες.

Ο φθηνός: DIY CO² 1½lt με σκάλα διάχυσης HAGEN.

Ο μη προτεινόμενος: Ζουμάκια PH-down,AquaCid κτλπ...

2)Τον λατερίτη προφανώς τον είχες με κάποιο υποστρωμα.Το υποστρωμα αυτό

πλέον είναι άχρηστο.Για το λατερίτη δεν ξέρω αλλά στην θέση σου θα τον άλλαζα.

Από την στιγμή που θα βάλεις φυτά,η παροχή CO² είναι σχεδόν μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Εγς δεν χερω να σε βοηθήσω απλά απορώ πως το έκανες αυτό. Σε διάστημα 2 ημερών είχαμε διακοπή ρεύματος 5 ώρες και έπαθα σοκ για τα ψαράκια μου.

Link to comment
Share on other sites

-Εγς δεν χερω να σε βοηθήσω απλά απορώ πως το έκανες αυτό. Σε διάστημα 2 ημερών είχαμε διακοπή ρεύματος 5 ώρες και έπαθα σοκ για τα ψαράκια μου.

ασε μην μου το θυμηζεις ,τρελλονομαι ,εκανα τη μεγαλυτερη βλακεια της ζωης μου.

φιλε Nikoskon,ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια μαλλον θα καταφυγω σε diy co2 οπως παντα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...