Jump to content

ΤΥΡΦΗ .Πως χρησιμοποιειται?


Recommended Posts

Εχω νερό βρύσης με ph 7,2 και θέλω να κάνω βιοτοπικό

με apistogramma.

Πως θα κατεβάσω το ph.στο 6,5?

Πόσες μέρες αφήνω την τύρφη στο νερό αλλαγης με το αντιχώριο?

Για πόσες αλλαγές κάνει η ίδια ποσότητα ?

Πόσα γραμμάρια βάζω για 20 λτ νερού?

Πολλές απορίες αλλά χρειάζομαι :):P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου στάνταρ αυτά που ρωτάς, εξαρτάτει από την τύρφη, το νερό και τον τρόπο-ταχύτητα που φιλτράρεις νερό μέσα από αυτήν και πάλι δεν έχουμε κάποια συνταγη, ξεκίνα με μια χούφτα και κάνε καθημερινές μετρήσεις, μετά θα ξέρεις τι παίζει για την περίπτώσή σου. :P

Οι πρώτη παρατήρηση είναι οτι πρέπει με κάποιον τρόπο το νερό και η τύρφη να ανακατεύονται αλλιώς θες μερικά χρονάκια για να κάνεις δουλειά. :) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό φιλτράκι και την τύρφη μέσα σε αυτό για να διαλύεται σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου την εχω μεσα στο φιλτρο και την αλαζω καθε 3 εβδομαδες.το ph ειναι σταθερα στο 6,5.και στο βαρελι του νερου που αλαζω την αφηνω μεσα 4-5 ημερες μαζι με το αντχλωριο.τωρα δοσολογια επειδη δεν γραφουν οι οδηγιες αυτο θα το βρεις μονος σου.οι οδηγιες γραφουν νομιζω οτι θελει αλλαγη καθε 6 εβδομαδες.θα σου χρωματισει το νερο και θα απελευθερωσει διαφορα συστατικα ωφελιμα για τα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας και πάλι...

διαβάζω παντού οτι ο περισσότερος κόσμος αλλάζει την τύρφη καθε 3 εβδομάδες περίπου. Η τύρφη που έβαλα εγώ πρόσφατα της JBL σε μεγάλα κομμάτια λέει οτι θέλει αλλαγή κάθε 3-6 μήνες...τώρα εγώ θα κάνω συστηματικές μετρήσεις του πεχα για να εξακριβώσω κάθε πότε παρουσιάζεται άνοδος του πεχα αλλά έχει κανείς εμπειρία με την συγκεκριμένη ή παρόμοια τύρφη? οι οδηγίες είναι τόσο ανακριβείς (3-6 μήνες)?

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε...ελπίζω να κρατήσει πάνω απο 3 εβδομάδες πάντως... :)

παρεπιπτώντως ποιο καταπληκτικό φυτό είναι αυτο που έχεις στη φωτογραφία σου που καλύπτει το επάνω δεξιά μέρος του ενυδρείου? αυτό που μοιάζει με πράσινο χνούδι...

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε...ελπίζω να κρατήσει πάνω απο 3 εβδομάδες πάντως... :)

παρεπιπτώντως ποιο καταπληκτικό φυτό είναι αυτο που έχεις στη φωτογραφία σου που καλύπτει το επάνω δεξιά μέρος του ενυδρείου? αυτό που μοιάζει με πράσινο χνούδι...

Vesicularia dubyana (Java moss) η οποία πήρε πόδι γιατί έπνιξε τα πάντα!

(άσε που ρουφούσε τα λιπάσματα σα τρελή) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...