Jump to content

ενυδριο 10 λιτρων


taiker

Recommended Posts

είναι εφικτό το ενυδριο αυτο με τοσο λιγα λιτρα??? τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα και πως να το εξοπλησω???

λιγη βοηθεια γιατι ειμαι αρχαριος

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και σαλιγκάρια. Ακόμη και ένας μονομάχος θα ζορίζεται. Είναι 10 λίτρα μεικτά ή καθαρά; Έχεις διαστάσεις ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε σας παρακαλώ να είστε πιο αναλυτικοί??? τι φυτά να βάλω?? τι υπόστρωμα?? θέλει φίλτρο??? με ενα καλο φίλτρο μηπως μπορω να βαλω κανα μικρο ψαρακι??? αν βαλω γαρίδες θέλει προετοιμασία???

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

δωσε και διαστασεις αν μπορεις. θα παρεις μια λαμπα γυρω στα 7 βατ, αναλογα αν θες δυσκολα ή μετρια ή ευκολα φυτα, και επισης αναλογα απο ποια φυτα σου αρεσουν θα δουμε αν θες υποστρωμα. γνωμη μου: παρε μια λαμπα 7 βατ στα 5000-6500 κελβιν, μην βαλεις υποστρωμα με λιπασμα, αλλα πηγαινε σε ευκολα φυτα με αμμο ή χαλικι κατω. στην αρχη για να τα βοηθησεις τα φυτα βαλε καμια ταμπλετα στις ριζες τους και μετα βαλε γαριδες.... ταυτοχρονα με τα φυτα, θα αρχιζεις να στρωνεις και μολις στρωσεις μετα θα βαλεις τις γαριδες!!

καλη επιτυχια και περιμενε να ακουσεις και αλλες γνωμες!!

δες εδω φυτα: http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html

Link to comment
Share on other sites

oi diastaseis einai 30*15*23

αυτα μου αρεσαν και ειναι σχετικα ευκολα... τι μου προτινετε????

Echinodorus 'Rose', Anubias heterophylla, Hemigraphis colorata, Echinodorus martii (maior), Vallisneria spiralis ''Tiger''.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι που θα στο πω αλλά με 10 λίτρα κάνεις ένα πολύ ωραίο βάζο με λουλούδια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου λυπάμαι που θα στο πω αλλά με 10 λίτρα κάνεις ένα πολύ ωραίο βάζο με λουλούδια!!! :)

εεε τα παραλές !!!

Εγώ με 4 λίτρα και το έκανα με γαρίδες... αν τα 10 είναι βάζο το 4 τι είναι σφηνάκι? :P:ninja::D

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=48469&hl=

Link to comment
Share on other sites

Άκου να δεις. Ο Raven από ότι έχω δει, είναι ο άρχοντας των γαρίδων. Είναι μέλος εδώ και με απίστευτη πείρα στο είδος.

Εγώ έχω περίπου 5 μήνες γαρίδες σε ένα 20λιτρο ( μεικτό). Να ξέρεις ότι έχω εύκολα φυτά. Δηλ. Java Moss, Anubia, Valinseria και Cabomba.

Ο βυθός όμως πρέπει να στρώσει για 2 μήνες τουλάχιστονκαι μετά να μπουν οι γαρίδες. Λάμπα εμένα είχε το ενυδρείο. Όμως να ξέρεις ότι θα έχεις άλγη και προβλήματα σε τόσο λίγα λίτρα. Κι εγώ έχω.

Επίσης να ξέρεις ότι γεννάνε πάρα πολύ εύκολα και όταν θα γεμίσεις θα πρέπει να βρεις να τις δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...