Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο, σωστά βήματα και απορίες!!


Recommended Posts

Όπως είχα αναφέρει και σε άλλο post έκανα το μεγάλο βήμα. Σήμερα το βράδυ έρχεται το νέο μου ενυδρείο. Ένα 130λιτρο. Επέλεξα να το στρώσω με τη μέθοδο της αμμωνίας. Έχω επιλέξει τη διακόσμηση, τα φυτά μου (πλαστικά πάντα, ίσως όταν χαρακτηριστώ έμπειρη για τα ψαράκια μου να θελήσω να ασχοληθώ και με αυτά, προς το παρόν δεν...). Μόλις τελειώσει το στρώσιμο, πρώτος και καλύτερος θα μπει ο pleco μου (το όνομά του είναι Αργύρης... B) ) και μετά τα guppys. Όμως με κακομάθατε και κόλλησα με το site οπότε τριγυρίζω συνεχώς και ανακαλύπτω όλο και περισσότερα ψαράκια από τα οποία με γοήτευσαν τα Ramirezi (μετά από τους δίσκους φυσικά το οποίο αφήνω να αιωρείται ως ένα μακρυνό αλλά όχι αδύνατο όνειρο). Επίσης είδα ένα ζευγάρι ραμιρεζάκια (όπως και δίσκους αααααχ) στο μαγαζί από το οποίο προμηθεύομαι τα απαραίτητα εδώ στη Σύρο και σκέφτομαι να πω στην ιδιοκτήτρια να μου τα κρατήσει μέχρι να στρωθεί καλά το ενυδρείο και να μπούνε τελευταία. Έχω ψάξει και σε άλλα site όπως και εδώ και έχω τυπώσει αρκετό υλικό για να το μελετήσω σπίτι με την ησυχία μου αλλά, όπως πάντα, η συμβουλή σας θα είναι πολύτιμη. ;)

Δεν θέλω με τίποτα να ταλαιπωρήσω κανένα ψαράκι και από τον λίγο καιρό που είμαι έδώ νομίζω ότι ξέροντας ποιά είναι τα λάθη που έκανα πριν, μπορώ τώρα να τα αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μη παραλείψω ότι έχω συννενοηθεί με την ιδιοκτήτρια του pet shop και ανά τακτά διαστήματα θα την προμηθεύω νεαρά guppys προκειμένου να έχω τον έλεγχο των ατόμων στο ενυδρείο και να μη βλέπω 500 και άνω παλαβά να χοροπηδάνε σαν χαζοχαρούμενα και να στερούν χώρο από τους άλλους κατοίκους (αααααααν μου πείτε ότι μπορώ να βάλω ramireziiiiiiiiii). ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και εμείς τα λέμε και offline θα σε παραπέμψω στην βάση με τα προφίλ όπου μπορείς να διαπιστώσεις και μόνη σου ότι τα είδη που έχεις επιλέξει δυστυχώς δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις!

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=158

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=577

Η πρόταση μου είναι να κινηθείς σε ένα βιοτοπικό ενυδρείο όπου τα πράγματα είναι πιο εύκολα ως προς την επιλογή των ειδών που θα φιλοξενήσεις!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα και καλη τυχη με το νεο σου ενυδρειο.χωρισ να θελω να σε απογοητευσω , αλλα τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για δισκους.σου ευχομαι να φτιαξεις ενα ακομη μεγαλυτερο ενυδρειο και να βαλεισ μεσα αυτα τα πανεμορφα ζωντανα.το σιγουρο ειναι οτι μετα τα 130λτ θα θελεις ακομη πιο πολλα λιτρα.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

καλο ξεκινημα και καλη τυχη με το νεο σου ενυδρειο.χωρισ να θελω να σε απογοητευσω , αλλα τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για δισκους.σου ευχομαι να φτιαξεις ενα ακομη μεγαλυτερο ενυδρειο και να βαλεισ μεσα αυτα τα πανεμορφα ζωντανα.το σιγουρο ειναι οτι μετα τα 130λτ θα θελεις ακομη πιο πολλα λιτρα.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ;)

34254[/snapback]

Thanks Nasos! Στο 130λιρτο δεν μου περνάει καν απο το μυαλό να βάλω δίσκους! Απλά τα είδα πρώτη φορά από κοντά και είναι πανέμορφα ψάρια. Απλά στο μέλλον θέλω να ονειρεύομαι και να πιστεύω ότι ίσως αποκτήσω ένα 250λιτρο περίπου, με 2 ζευγάρια (να βάλω ποστ πότε έχω γεννέθλια όποιος θέλει να μου τα κάνει δώρο???). Για τα ραμιρεζάκια ρώτησα άλλά με στεναχόρεσε πάρα πολύ η απάντηση του kouzman, και live και από εδώ. Οπότε είμαι σε... διασταύρωση και δε ξέρω που να στρίψω, ραμιρέζι ή γκάππυ?

Link to comment
Share on other sites

Γκάππυ στην αρχή, να εξοικειωθείς με τα λίτρα σχετικά εύκολα και μετά βλέπεις. Ασε που είναι πανέμορφα ψάρια και το ενυδρείο θα έχει πάντα ζωή και κίνηση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλόρίζικο το νέο σου Ενυδρείο.

Αν και θα συμφωνήσω με τον φίλο Αντώνη(kouzman) για τις συνθήκες των 2 ειδών θα πρέπει να ξέρεις ότι τα ψάρια αυτά που είναι κυρίως αναπαραγωγής είναι μεγαλωμένα σε νερά με pH σίγουρα κοντά ή επάνω από το 7. Έτσι δεν είναι αδύνατο να έχεις μαζί και guppy και ramirezi στο ενυδρείο σου. Βέβαια το σωστό είναι αυτό που λέει ο Αντώνης, δηλαδή να προσφέρουμε στα ψάρια μας τις ιδανικές συνθήκες που υπάρχουν στον βιότοπο τους.

Τώρα από ότι διαβάζω έχεις επιλέξει να βάλεις πλαστικά φυτά. Οκ, αυτό είναι επιλογή σου για να είναι πιο ευκολο στην συντήρηση το ενυδρείο σου. Όμως αφού στο μέλλον έχεις σκοπό να βάλεις πραγματικά φυτά τότε θα πρέπει από τώρα να προσέξεις ώστε να έχεις κατάλληλο υπόστρωμα και όχι απλά να μπει στο ενυδρείο ένα χαλίκι χοντρό να τελειώνουμε. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων που δεν χρειάζονται πολή φροντίδα και σίγουρα θα δώσουν τελείως άλλη μορφή στο ενυδρείο σου. Μπορείς να βάλεις για παράδειγμα ανούβιες που μεγαλώνουν και αρκετά αργά και να τις συνδιάσεις με κερατόφυλλο που θα τραβάει τα διάφορα νιτρικά που θα υπάρχουν και παράλληλα θα προσφέρει και μία φυσική κρυψώνα για τα μωρά όταν θα γεννηθούν και θα δείς ότι σίγουρα οι γονείς θα τα βλέπουν από την πρώτη στιγμή ως μεζέ.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα από ότι διαβάζω έχεις επιλέξει να βάλεις πλαστικά φυτά. Οκ, αυτό είναι επιλογή σου για να είναι πιο ευκολο στην συντήρηση το ενυδρείο σου. Όμως αφού στο μέλλον έχεις σκοπό να βάλεις πραγματικά φυτά τότε θα πρέπει από τώρα να προσέξεις ώστε να έχεις κατάλληλο υπόστρωμα και όχι απλά να μπει στο ενυδρείο ένα χαλίκι χοντρό να τελειώνουμε. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων που δεν χρειάζονται πολή φροντίδα και σίγουρα θα δώσουν τελείως άλλη μορφή στο ενυδρείο σου. Μπορείς να βάλεις για παράδειγμα ανούβιες που μεγαλώνουν και αρκετά αργά και να τις συνδιάσεις με κερατόφυλλο που θα τραβάει τα διάφορα νιτρικά που θα υπάρχουν και παράλληλα θα προσφέρει και μία φυσική κρυψώνα για τα μωρά όταν θα γεννηθούν και θα δείς ότι σίγουρα οι γονείς θα τα βλέπουν από την πρώτη στιγμή ως μεζέ.

34324[/snapback]

Ariel νομίζω ότι πρέπει να ακολουθήσεις τη συμβουλή του JDP και να βάλεις φυτά για όλους τους λόγους που σου περιέγραψε που είναι σημαντικοί. Μετά θα είναι δύσκολο να βάλεις υπόστρωμα και θα πρέπει να περιοριστείς ίσως σε φυτά που απορροφούν συστατικά κυρίως από από το φύλλωμά τους όπως οι anubies και όχι από τις ρίζες.

Τα φυτά βοηθούν εξαιρετικά στην βιολογική ισορροπία του ενυδρείου σου (νιτρικά, μείωση άλγης, φίλτρανση, οξυγόνωση) και αν είναι χαμηλών απαιτήσεων δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με λίγη φροντίδα. Πολύ καλός ο συνδυασμός anubia με Ceratophyllum και πιθανώς και κανένα Echinodorus amazonicus (amazon sword) ή Cryptocoryne και Ludwigia repens. Με λίγο υγρο λίπασμα που και που και υπόστρωμα floredepot της SERA κάτω από το χαλίκι, είμαι σίγουρος ότι θα τα πας μια χαρά. Να το δοκιμάσεις!

Όσο για το συνδυασμό guppies - ramirezi κάποια περίοδο είχα μαζί αυτά τα δύο είδη, μερικές φορές τα ramirezi έμπαιναν στον πειρασμο να δαγκώνουν τις πολύχρωμες ουρές των guppies, τελικά τα guppies γέμισαν τον τόπο με τις γέννες τους και κάποια στιγμή τα χάρισα όλα για να περιοριστώ σε ramirezi και σε άλλα είδη.

Πάντως τυπικά δεν ταιριάζουν και ίσως είναι καλύτερα για αρχή να ξεκινήσεις με τα guppies.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλόρίζικο το νέο σου Ενυδρείο.

Αν και θα συμφωνήσω με τον φίλο Αντώνη(kouzman) για τις συνθήκες των 2 ειδών θα πρέπει να ξέρεις ότι τα ψάρια αυτά που είναι κυρίως αναπαραγωγής είναι μεγαλωμένα σε νερά με pH σίγουρα κοντά ή επάνω από το 7. Έτσι δεν είναι αδύνατο να έχεις μαζί και guppy και ramirezi στο ενυδρείο σου. Βέβαια το σωστό είναι αυτό που λέει ο Αντώνης, δηλαδή να προσφέρουμε στα ψάρια μας τις ιδανικές συνθήκες που υπάρχουν στον βιότοπο τους.

Τώρα από ότι διαβάζω έχεις επιλέξει να βάλεις πλαστικά φυτά. Οκ, αυτό είναι επιλογή σου για να είναι πιο ευκολο στην συντήρηση το ενυδρείο σου. Όμως αφού στο μέλλον έχεις σκοπό να βάλεις πραγματικά φυτά τότε θα πρέπει από τώρα να προσέξεις ώστε να έχεις κατάλληλο υπόστρωμα και όχι απλά να μπει στο ενυδρείο ένα χαλίκι χοντρό να τελειώνουμε. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων που δεν χρειάζονται πολή φροντίδα και σίγουρα θα δώσουν τελείως άλλη μορφή στο ενυδρείο σου. Μπορείς να βάλεις για παράδειγμα ανούβιες που μεγαλώνουν και αρκετά αργά και να τις συνδιάσεις με κερατόφυλλο που θα τραβάει τα διάφορα νιτρικά που θα υπάρχουν και παράλληλα θα προσφέρει και μία φυσική κρυψώνα για τα μωρά όταν θα γεννηθούν και θα δείς ότι σίγουρα οι γονείς θα τα βλέπουν από την πρώτη στιγμή ως μεζέ.

Καλή συνέχεια.

34324[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ. Ομολογώ ότι για τα ραμιρέζι είμαι ακόμα υπό σκέψη... Έχω ακόμα χρόνο να το σκεφτώ καλά και να διαβάσω όσα περισότερα μπορώ μέχρι να στρώσει το ενυδρείο μου. Για τα αληθινά φυτά, δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει αρνητικά. Εάν δε βάλω υπόστρωμα την λύση μου την έδωσε ο kouzman, αν και πιο ακριβή, για το υπόστρωμα σε μορφή χαπάκι. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα φυτά, δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμα, καταλαβαίνω απόλυτα οτι προσφέρει πολύ βασικά στη λειτουργία του ενυδρείου αλλά προτειμώ να το καθυστερήσω ακόμα. Ούτως η άλλως το 20λιτρο θα χρησιμοποιείται σαν γεννήστρα οπότε τα μικρά δεν θα έχουν το φόβο να τα δούνε σαν μεζεδάκια. Άστο, θα ασχοληθώ αργότερα. Φαντάσου οτι τώρα ξεκλέβω ώρα από τη δουλειά για να διαβάσω τα μηνύματά μου εδώ και ότι θέλω για ψαράκια, τα βρίσκω, τα εκτυπώνω και τα διαβάζω αργά το βράδυ στο σπίτι όταν εκεί δεν έχω δουλειά. Χτες για να στήσω και να βάλω τα απαραίτητα στο ενυδρείο για στρώσιμο τελείωσα στις 1.30 το βράδυ γιατί πριν είχα να φτιάξω προσχέδια μακέτας και να τις στείλω στον πελάτη. Αν είχα και φυτά? Το χειμώνα που θα είμαι πιο χαλαρά θα ξεκινήσω την αναζήτηση στο site και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

...γιατί πριν είχα να φτιάξω προσχέδια μακέτας και να τις στείλω στον πελάτη. Αν είχα και φυτά? Το χειμώνα που θα είμαι πιο χαλαρά θα ξεκινήσω την αναζήτηση στο site και βλέπουμε.

34369[/snapback]

Συνάδελφος γραφίστρια? B)

Σχετικά με τα φυτά, μπορείς να βάλεις μερικά από τα εύκολα, που δεν χρειάζονται τίποτα απολύτως. Ουτε υπόστρωμα, ούτε λίπασμα, ούτε φώτα πολλά. Το μόνο που θα κάνεις είναι να τα ρίξεις στο νερό. Παράδειγμα το κερατόφυλλο, που τραβάει και ανεπιθύμητους ρύπους, ομορφαίνει και το ενυδρείο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος γραφίστρια?  B)

Σχετικά με τα φυτά, μπορείς να βάλεις μερικά από τα εύκολα, που δεν χρειάζονται τίποτα απολύτως. Ουτε υπόστρωμα, ούτε λίπασμα, ούτε φώτα πολλά. Το μόνο που θα κάνεις είναι να τα ρίξεις στο νερό. Παράδειγμα το κερατόφυλλο, που τραβάει και ανεπιθύμητους ρύπους, ομορφαίνει και το ενυδρείο...  ;)

34426[/snapback]

Έλα βρε συνάδελφε γραφίστα! Θα βάλω και φυτά, πιο μετά, ξεκίνησα να κατεβάζω πληροφορίες σιγά σιγά οπότε θα πάρουν τη σειρά τους και αυτά στο ενυδρείο μου σιγά σιγά.

Υ.Γ. Και άσχετο με το site, σε τι περιβάλλον δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

- Δροσερό...! ;)

(Και pc & Mac).

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι το φίλτρο του νέου μου ενυδρείου είναι αρκετά δυνατό. Παρέσειρε 2 πλαστικά φυτά που είχα βάλει στην απέναντι πλευρά και τα έκανε σβούρες στη μέση του ενυδρείου. Όταν έστεινα είχα κοιτάξει για κάποιο ρυθμιστή έντασης και δε βρήκα, στο κουτί έγραφε ότι δεν αυξομειώνει την πίεση. Είμαι σίγουρη ότι θα παρασέρνει τα ψαράκια. Για δώστε μου τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να γυρίσει η έξοδος προς το πλάι - να κτυπάει στο τζάμι - και ελαφρά προς τα επάνω, ίσως το περιορίσεις λίγο. Η άλλη λύση είναι να το στουμπώσεις μέσα με ένα κομματάκι υαλοβάμβακα ή σφουγγαράκι, ώστε να πέσει η δύναμή του (όσο πιο πυκνά τα υλικά που περνάει το νερό, τόσο πιο χαμηλή ροή). Αλλη λύση είναι να κάνεις τρύπες σε διάφορα σημεία στο μπεκάκι εξόδου, ώστε να διασπάται η ροή προς πολλά σημεία.

Τελευταία λύση είναι να πάρεις άλλο, ρυθμιζόμενο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να γυρίσει η έξοδος προς το πλάι - να κτυπάει στο τζάμι - και ελαφρά προς τα επάνω, ίσως το περιορίσεις λίγο. Η άλλη λύση είναι να το στουμπώσεις μέσα με ένα κομματάκι υαλοβάμβακα ή σφουγγαράκι, ώστε να πέσει η δύναμή του (όσο πιο πυκνά τα υλικά που περνάει το νερό, τόσο πιο χαμηλή ροή). Αλλη λύση είναι να κάνεις τρύπες σε διάφορα σημεία στο μπεκάκι εξόδου, ώστε να διασπάται η ροή προς πολλά σημεία.

Τελευταία λύση είναι να πάρεις άλλο, ρυθμιζόμενο... ;)

34686[/snapback]

Και εώ το τελευταίο σκέφτηκα αλλά θα δοκιμάσω πρώτα με τον υαλοβαμβακα και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και απο εμενα το καινουργιο σου ενυδρειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...