Jump to content

νεο ενυδρειο!! δωστε ιδεες!


Recommended Posts

καλημερα σε ολους!

εχω ενα ενυδρειο 130λιτρων ειναι με ψιλοχαλικο κ αμμο θα του βαλω κ πετρες απο την θαλασσα(αφου περασουν μια διαδικασια καθαρισμου...)

το αλλο μισο σκεφτομαι να βαλω καθαρη αμμο απο θαλασσα(με ενα διαχωριστικο στο πυθμενα να κραταει την αμμο)

τα ψαρια που εχω ειναι ενα χρυσοψαρο και ενα Επιστημονικό Όνομα: Pterygoplichthys pardalis (Castlenau, 1855) και θελω να παρω κ κιχλιδες....

εχετε να μου προτείνετε καποια ιδεα??

η αεραντλια πρεπει να δουλευει 24ωρες???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην σύνθεση που σκέφτεσαι, γιατί τα ψάρια που αναφέρεις θέλουν διαφορετικές συνθήκες. Ρίξε μια ματιά σε κάθε ένα ξεχωριστά και προχώρα με μελετημένα και προσεχτικά βήματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

εχω ενα ενυδρειο 130λιτρων ειναι με ψιλοχαλικο κ αμμο θα του βαλω κ πετρες απο την θαλασσα(αφου περασουν μια διαδικασια καθαρισμου...)

το αλλο μισο σκεφτομαι να βαλω καθαρη αμμο απο θαλασσα(με ενα διαχωριστικο στο πυθμενα να κραταει την αμμο)

τα ψαρια που εχω ειναι ενα χρυσοψαρο και ενα Επιστημονικό Όνομα: Pterygoplichthys pardalis (Castlenau, 1855) και θελω να παρω κ κιχλιδες....

εχετε να μου προτείνετε καποια ιδεα??

η αεραντλια πρεπει να δουλευει 24ωρες???

ευχαριστω

ποιες κιχλιδες; :)

Link to comment
Share on other sites

ποιες κιχλιδες??

δεν εχω ιδεα... οτι μου πουλησει το pet shop τον εμπιστευομαι κ ξερει τι ενυδρειο εχω....

ξερω για τις συνθηκες... κ οτι πρεπει να βγαλω το χρυσοψαρο αλλα τι να το κανω???

Link to comment
Share on other sites

Εδω μεσα εχουμε θυσαβρο,διαβασε για το προφιλ των ψαριων,και θα καταλαβεις.Μια που εχεις το χρυσοψαρο βαλε αλλα δυο μεσα και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

ποιες κιχλιδες??

δεν εχω ιδεα... οτι μου πουλησει το pet shop τον εμπιστευομαι κ ξερει τι ενυδρειο εχω....

ξερω για τις συνθηκες... κ οτι πρεπει να βγαλω το χρυσοψαρο αλλα τι να το κανω???

Φιλε καλως ηρθες ..

Και ο αδερφος να ειχε το πετ σοπ δεν θα επρεπε να του εδινες τοση μεγαλη εμπιστοσυνη :)

Καλυτερα να εισαι διαβασμενος παρα να σου πασαρουν οτι νανε .

Link to comment
Share on other sites

Μέγεθος: 30 - 40 εκατοστά

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.8-7)

KH: -

GH: 1-20°dGH (Ιδανικά: 5-10°dGH)

Θερμοκρασία: 21.0-29.0°C (Ιδανικά: 25-26°C)

Λίτρα: 300 λίτρα το λιγότερο

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μεγαλόσωμες Αμερικάνικες κιχλίδες όχι όμως και δίσκους που μπορεί να βεντουζάρει πάνω τους. Μπορεί να συνυπάρξει και με τα Piranya, εφόσον ο Πλέκο είναι μεγάλος σε μέγεθος και έχει εισαχθεί στο ενυδρείο πριν από αυτά.

Σκέψου αρχικά το μέγεθος του ψαριού και τα λίτρα που απαιτεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο θέματα ενώθηκαν για να είναι όλες οι απαντήσεις συγκεντρωμένες.

οκ ευχαριστω!!!

το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα αν αφαιρεσεις οτι εχει κ λιγες πετρες...

δεν θελω να μεγαλωνει κ πολυ,,, αλλα θα ηθελα να αναπαραγεται "ευκολα"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

εχω ενα ενυδρειο 130λιτρων ειναι με ψιλοχαλικο κ αμμο θα του βαλω κ πετρες απο την θαλασσα(αφου περασουν μια διαδικασια καθαρισμου...)

το αλλο μισο σκεφτομαι να βαλω καθαρη αμμο απο θαλασσα(με ενα διαχωριστικο στο πυθμενα να κραταει την αμμο)

τα ψαρια που εχω ειναι ενα χρυσοψαρο και ενα Επιστημονικό Όνομα: Pterygoplichthys pardalis (Castlenau, 1855) και θελω να παρω κ κιχλιδες....

εχετε να μου προτείνετε καποια ιδεα??

η αεραντλια πρεπει να δουλευει 24ωρες???

ευχαριστω

φίλε καλώς ήρθες και απο εμένα.

Το ενγχειρημα σου δν ειναι απλα δυσκολο για αρχαριο εγω θα σου ελεγα να φτιαξεις κατι πιο απλο οσο αναφορα το βυθο σου.Οστωσο αν επιμενεις θα πρεπει να προσεξεις μηπως οι πετρες που θα διαλεξεις ειναι ειναι ασβεστολυθικες διοτι θα σου ανεβαζουν το ph και εσυ δν θα εχεισ ιδεα τι μπορει να στο προκαλεσει.Ενας τροπος για να μαθεις αν ειναι ασβεστολυθικες ειναι το ξυδι,αν το ριξεις στις πετρες και δν αφρισουν οκ ομως θελουν μετα καλο πλυσημο.Οσο αναφορα την αμμο εχω αντιρρηση και με αυτην διοτι μπορει να κουβαλαει διαφορα βακτυρια,παρασιτα,μυκητες και παει λεγωντας κυριως για τα βακτυρια δν αρκει ενα πλυσημο δν φτανει για να φυγουν.Γιατι δν παιρνεις λιγη ασπρη αμμο ή οτι σου αρεσει απο το πετ σοπ πιο ευκολο θα ειναι για εσενα και λιγοτερο ακινδυνο για τα ψαρακια σου?

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

καμια καλη ιδεα για ψαρακια???

Αν καταλαβα καλα θελεις να κρατησεις το χρυσοψαρο,καινα βαλεις και αλλα;

Link to comment
Share on other sites

Ιδέες πολλές ανάλογα με το τι σου αρέσει εσένα και πόσο μπορείς να επεξεργαστείς τον νερό σου.

Προσωπικά θα μου άρεσε ένα φυτεμένο με ρίζες πχ όπως αυτό με κάποια κοπαδόψαρα όπως τα Neon Tetra

:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε καλώς ήρθες και απο εμένα.

Το ενγχειρημα σου δν ειναι απλα δυσκολο για αρχαριο εγω θα σου ελεγα να φτιαξεις κατι πιο απλο οσο αναφορα το βυθο σου.Οστωσο αν επιμενεις θα πρεπει να προσεξεις μηπως οι πετρες που θα διαλεξεις ειναι ειναι ασβεστολυθικες διοτι θα σου ανεβαζουν το ph και εσυ δν θα εχεισ ιδεα τι μπορει να στο προκαλεσει.Ενας τροπος για να μαθεις αν ειναι ασβεστολυθικες ειναι το ξυδι,αν το ριξεις στις πετρες και δν αφρισουν οκ ομως θελουν μετα καλο πλυσημο.Οσο αναφορα την αμμο εχω αντιρρηση και με αυτην διοτι μπορει να κουβαλαει διαφορα βακτυρια,παρασιτα,μυκητες και παει λεγωντας κυριως για τα βακτυρια δν αρκει ενα πλυσημο δν φτανει για να φυγουν.Γιατι δν παιρνεις λιγη ασπρη αμμο ή οτι σου αρεσει απο το πετ σοπ πιο ευκολο θα ειναι για εσενα και λιγοτερο ακινδυνο για τα ψαρακια σου?

Δυστυχώς και οι πέτρες και η άμμος από θάλασσα θα σου ανεβάζει το Ph και τις σκληρότητες (τα περισσότερα είναι ασβεστολιθικά πλην εξαιρέσεων πχ Σαντορίνης). Καλύτερα να πάρεις από κάποιο πετ ή αν θέλεις φυσικές πέτρες βάλε από καθαρό ποτάμι ή από βουνό (κάνε πάλι έλεγχο να δεις αν είναι ασβεστολιθικές). Όσο για την άμμο έχει αρκετή διαδικασία για πλύσιμο και καθάρισμα (εκτός και αν σου αρέσει τόσο πολύ το χρώμα). Σου εφιστό πάντως την προσοχή γιατί όποιο λάθος κάνεις τώρα θα το δεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και οι πέτρες και η άμμος από θάλασσα θα σου ανεβάζει το Ph και τις σκληρότητες (τα περισσότερα είναι ασβεστολιθικά πλην εξαιρέσεων πχ Σαντορίνης). Καλύτερα να πάρεις από κάποιο πετ ή αν θέλεις φυσικές πέτρες βάλε από καθαρό ποτάμι ή από βουνό (κάνε πάλι έλεγχο να δεις αν είναι ασβεστολιθικές). Όσο για την άμμο έχει αρκετή διαδικασία για πλύσιμο και καθάρισμα (εκτός και αν σου αρέσει τόσο πολύ το χρώμα). Σου εφιστό πάντως την προσοχή γιατί όποιο λάθος κάνεις τώρα θα το δεις μετά.

αυτη την τριτη θα ανεβω αθηνα. υπαρχει καποιο πετ σοπ κοντα σε σταθμο του μετρο (ειμαι ασχετος απο Αθηνα)? να προμηθευτο υλικο.... πχ κατι που να ρυθμιζει το Ph του νερου μου???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...