Jump to content

Rozi Barbus


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.θα ηθελα πληροφοριες για ροζι μπαρμπους γενικα.

αποκτησα προχθες ενα ζευγαρακι κ το εβαλα στο νεο μου 30lt ενυδρειο μου.Σκεφτομαι να το αφησω εκει παρα να τα βαλω στο μεγαλο μου ενυδρειο.

Ησυχα τα βλεπω.Να βαλω μαζι κ το αλλο ζευγαρακι απο ραμιρεζι? Τι λετε?

Περιμενω τις απαντησεις σας.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά είναι πολύ λίγα λίτρα για rosy barbs τα οποία είναι ψάρια όλο ζωή και κίνηση και φυσικά πολύ χειρότερα αν βάλεις και τα ramirezi.

Που το ξέρεις ότι είναι ζευγάρι ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.θα ηθελα πληροφοριες για ροζι μπαρμπους γενικα.

αποκτησα προχθες ενα ζευγαρακι κ το εβαλα στο νεο μου 30lt ενυδρειο μου.Σκεφτομαι να το αφησω εκει παρα να τα βαλω στο μεγαλο μου ενυδρειο.

Ησυχα τα βλεπω.Να βαλω μαζι κ το αλλο ζευγαρακι απο ραμιρεζι? Τι λετε?

Περιμενω τις απαντησεις σας.ευχαριστω

Πρόκειται για κοπαδόψαρα, που σημαίνει πως θέλουν να ανήκουν σε μία ομάδα άνω των 6-7 ατόμων. Αυτά τα άτομα όμως είναι απαγορευτικά για τα λίτρα σου αν συνυπολογίσουμε το τελικό μέγεθος των ψαριών σου... Κανονικά πρέπει να μετακινηθούν από τα 30 λίτρα και να μεγαλώσει το κοπάδι!
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σ αυτά που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω (μέγεθος, κινητικότητα, κοπάδι) ότι τα rosy barbs είναι ψαράκια που θέλουν δροσερό νερό. Επειδή καταλαμβάνουν τα μεσαία στρώματα του νερού, μπορούν να συνδιαστούν με άλλα ψάρια δροσερού νερού που προτιμούν να κινούνται στην επιφάνεια όπως κάποια κοπαδόψαρα (zebra danio, white clouds) ή λαβυρινθόψαρα (paradise fish).

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σ αυτά που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω (μέγεθος, κινητικότητα, κοπάδι) ότι τα rosy barbs είναι ψαράκια που θέλουν δροσερό νερό. Επειδή καταλαμβάνουν τα μεσαία στρώματα του νερού, μπορούν να συνδιαστούν με άλλα ψάρια δροσερού νερού που προτιμούν να κινούνται στην επιφάνεια όπως κάποια κοπαδόψαρα (zebra danio, white clouds) ή λαβυρινθόψαρα (paradise fish).

εχω κ 96 λιτρα ενυδρειο με 14 ψαρια μεσα.[τιγρακια-ραμιρεζι-χηρες-τετρα σεπρα-πλακοστομο

].Λες να τα ριξω μεσα εκει?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά είναι πολύ λίγα λίτρα για rosy barbs τα οποία είναι ψάρια όλο ζωή και κίνηση και φυσικά πολύ χειρότερα αν βάλεις και τα ramirezi.

Που το ξέρεις ότι είναι ζευγάρι ?

το κοκκινο ειναι αρσενικο, κ το χρυσαφι θυληκο.ετσι μου ηρθαν κ απλα το εψαξα

Link to comment
Share on other sites

Λες να τα ριξω μεσα εκει?

Όχι, δε θα πρότεινα σε καμιά περίπτωση να τα ρίξεις εκεί μέσα... Απλώς σου πρότεινα κάποια είδη που θα μπορούσαν να συνδιαστούν με μια ομάδα 6-7 rosy barbs, σ ένα ασιάτικο σετάπ δροσερού νερού. Αυτό χρειάζεται φυσικά τα αντίστοιχα λίτρα (θα πρότεινα μίνιμουμ 100 λίτρα και 80 εκ μήκος για τα παραπάνω).

Στη δική σου περίπτωση δε ξέρω πραγματικά τι να προτείνω... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... Αν υπάρχει προοπτική μετεγκατάστασης και αύξησης της ομάδας, κράτα τα προσωρινά στο 30αρι, αλλιώς τι να πω... δε ξέρω...

Η βασικότερη συμβουλή νομίζω είναι: Ενημερώσου πριν αγοράσεις οποιοδήποτε ζωντανό :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θα πρότεινα σε καμιά περίπτωση να τα ρίξεις εκεί μέσα... Απλώς σου πρότεινα κάποια είδη που θα μπορούσαν να συνδιαστούν με μια ομάδα 6-7 rosy barbs, σ ένα ασιάτικο σετάπ δροσερού νερού. Αυτό χρειάζεται φυσικά τα αντίστοιχα λίτρα (θα πρότεινα μίνιμουμ 100 λίτρα και 80 εκ μήκος για τα παραπάνω).

Στη δική σου περίπτωση δε ξέρω πραγματικά τι να προτείνω... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... Αν υπάρχει προοπτική μετεγκατάστασης και αύξησης της ομάδας, κράτα τα προσωρινά στο 30αρι, αλλιώς τι να πω... δε ξέρω...

Η βασικότερη συμβουλή νομίζω είναι: Ενημερώσου πριν αγοράσεις οποιοδήποτε ζωντανό :)

δυστηχως μου τα φερανε.δεν με ρωτησανε.βεβαια πηγα κ ρωτησα κ μου ειπαν οτι ταιριαζουν κ με τιγρακια κ οχι μονο.το να φτιαξω κ αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο,αυτο με τιποτα.εχω κ ενα παιδακι που χρειαζεται περισσοτερο φροντιδα.εξαλλου τα προσεχω ολα τα ψαρια μου εδω κ 1 χρονο και δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με κανενα ουτε κ απο αρρωστιες.το ενυδρειο το μεγαλο για τον μπεμπη το εφτιαξα για να χαζευει. Πιστεψε με τα προσεχω περισσοτερο απο εμενα κιολας κ ειμαι κ μονη μου χωρις βοηθεια απο κανεναν.πολλα απο τα ψαρια μου δεν ταιριαΖΟΥΝ μεταξυ τους,κι ομως ειναι ολα αγαπημενα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...