Jump to content

Σημαντικο Προβλημα


Recommended Posts

Αρα το φιλτρο που εχω επαρκει αυτο ηθελα να μαθω. Αρα αποκλειουμε το να εφταιγε το φιλτρο να ηταν μικρο δηλαδη για το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα λίτρα που γράφουν οι αντλίες είναι χωρίς τα υλικά φίλτρου μέσα. Εάν μπουκώσει όμως από την υπερβολική βρωμιά η και πολλές φορές από τα πολύ στριμωγμένα υλικά φιλτραρίσματος καταλαβαίνεις πως και η απόδοση πέφτει.

Πάντως ναι το φίλτρο σου κάνει μια χαρά αρκεί όπως είπα παραπάνω να μην υπάρχει κάποιο από τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

TΟν τελευταιο καιρο εχουν δημιουργηθει στο τζαμι επανω κατι πρασινα στιγματα. Επειδη δεν κατεχω και πολλα ειναι αυτο που λεμε αλγη? Η ειναι κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για πράσινη spot άλγη. Έλεγξε τα νιτρικά και τα φωσφορικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι βαθμό είναι αυτή η άλγη? Έχει πιάσει μεγάλες περιοχές των τζαμιών ή απλά βλέπεις μερικές πράσινες κουκκίδες?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πρασινες κουκιδιτσες. Αλλου πιο πικνες αλλου πιο αραιες.

Το καθαρισα την παρασκευη με το σφουγκαρι μαγνιτη (αν λεγεται ετσι) αλλα τωρα ξανα επιασε.

img1022v.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις πολλες ωρες αναμενες τις λαμπες του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια χαρά είναι.

Ελενξες τα νιτρικά και τα φωσφορικά σου όπως σου είχα πεί.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Οι παράγοντες παραγωγής αλγών στα ενυδρεία μας είναι:

1.Φωτησμος, η ένταση , ο χρόνος έκθεσης και το βάθος του ενυδρείου μας.

2. Η θερμοκρασία, διπλασιασμός ταχύτητας ανάπτυξης για κάθε 10 βαθμούς κελσίου αύξησης θερμοκρασίας.

3. Η παρουσία θρεπτικών αλάτων και ιχνοστοιχείων (Άζωτο, Φώσφορο, Οργανικό άνθρακα, λιπάσματα)

Η ποσότητα της παραγόμενης άλγη περιορίζεται από την μικρότερη αναλογικά διαθεσιμότητα θρεπτικών ουσιών που δημιουργεί ακόμη μεγαλύτερη μειώσει στην παραγωγικότητα καθώς λόγο μικρού μεγέθους, δεν διαθέτουν χώρο αποθήκευσης θρεπτικών.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3217

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=612

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τα μηδενικά PO4 (φωσφορικά) είναι μία από τις αιτίες αυτής της άλγης.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει τελικα να βαλω καποια φυτα στο ενυδρειο μου και να βγαλω τα πλαστικα.

Παντως σε 100λτ εχω 4 ψαρακια. Το φιλτρο δεν ειναι μπουκωμενο ουτε υπερβολικα καθαρισμενο. Χημικα και λιπασμα δεν ριχνω καθως δεν εχω φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ανησυχείς, είναι κάτι το φυσιολογικό να έχουμε και λίγο spot Alge.

Με ένα μαγνητακι για καθαρισμό των τζαμιών την αφαιρούμαι, ποιο πολύ είναι θέμα αισθητικής παρά πρόβλημα στο νερό σου, και στην φύση υπάρχουν άλγες, είναι φυσιολογική ζωντανοί οργανισμοί. Αναγκαστικά και μοιραία υπάρχουν διαλυμένα θρεπτικά συστατικά από τα απόβλητα των ψαριών και τις τροφές στο νερό. Εάν διάβασες τα λινκ που σου έστειλα θα καταλάβεις πως άλλες είναι οι αλγες που υποδηλώνουν σοβαρά προβλήματα. Εάν θέλεις μπορείς να βάλεις και κάποιο φυτό γρήγορης ανάπτυξης όπως το κερατοφυλλο για να ρουφάνε αυτά τα θρεπτικά συστατικά και όχι η άλγη.

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις αληθινα φυτά στο ενυδρείο, αυτά θα απορροφήσουν τα θρεπτικά συστατικα και έτσι η άλγη δεν θα βρίσκει τροφή και θα περιοριστεί... αυτό λέει η λογική... εξαρταται όμως απο την ενταση και την διάρκεια του φωτισμού και από τον αριθμό των φυτών... λίγη άλγη θα έχεις πάντα... ο καθαρισμός της με ξύστρα ή σφουγγάρι είναι αναποφευκτος... δεν τον γλυτώνεις... αν χρησιμοποιείς μαγνήτη και έχεις άμμο στο ενυδρείο, πρόσεξε αν μην παγιδέψεις κόκκους στο μαγνήτη και χαραξεις το τζάμι...Η Ιστοσελίδα μου-Ελεγχος άλγης

Link to comment
Share on other sites

Επεοδη τωρα αρχισα να ασχολουμαι με το χομπυ δεν ηθελα να πεσω κατευθειαν στα βαθια για αυτο θεωρισα οτι θα ηταν καλυτερο να μην εβαζα αληθινα φυτα. Αλλα απο οτι βλεπω εκει οδηγουμε σιγα σιγα. Μονο που επειδη δεν εχω καποιο ειδικο υποστρωμα θα βαλω λιγο κερατοφυλο για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Επεοδη τωρα αρχισα να ασχολουμαι με το χομπυ δεν ηθελα να πεσω κατευθειαν στα βαθια για αυτο θεωρισα οτι θα ηταν καλυτερο να μην εβαζα αληθινα φυτα. Αλλα απο οτι βλεπω εκει οδηγουμε σιγα σιγα. Μονο που επειδη δεν εχω καποιο ειδικο υποστρωμα θα βαλω λιγο κερατοφυλο για αρχη

Είναι ένα λάθος που το σκεφτόμασταν όλοι στην αρχή. Αν βάλεις αληθινά φυτά είναι πιο εύκολο. Αρκεί να μη βάλεις δύσκολα. Βάλε και καμιά ανούμπια.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλο και η ανουμπια δεν χρειαζονται φυτεμα μπορω να τα δεσω απο καπου ετσι δεν ειναι. Θα χρειαστω και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλο και η ανουμπια δεν χρειαζονται φυτεμα μπορω να τα δεσω απο καπου ετσι δεν ειναι. Θα χρειαστω και κατι αλλο;

Όχι δεν χρειάζονται. Το κερατόφυλλο μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια. Μεγαλώνει πολύ γρήγορα. Την ανούμπια μπορείς να τη δέσεις με πετονιά πάνω σε κάποιο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...