Jump to content

ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ PH


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ PH MINUS ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟ PH ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΝΑ ΡΙΞΩ.ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ BUFFER ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΩ.ΕΧΩ 35 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε GUPPY και καλώς όρισες! ;)

Πρέπει να δώσεις παραπάνω στοιχεία για το ενυδρείο σου ώστε να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε τι πρέπει να κάνεις! Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ότι αποφεύγουμε, στο βαθμό που είναι δυνατό, να ρίχνουμε τέτοια σκευάσματα στο ενυδρείο μας και προσπαθούμε με φυσικούς τρόπους να πλησιάσουμε τις συνθήκες διαβίωσης των ενοίκων μας! Για να ρίξεις το ph πρέπει να ξέρεις και τις υπόλοιπες παραμέτρους του νερού σου, GH & KH ώστε να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Αν το ΚΗ σου είναι ψηλό, όλο το μπουκάλι να ρίξεις θα έχεις μικρή και σποραδική μεταβολή...

Επειδή μάλλον σε μπέρδεψα χειρότερα με όλα αυτά, κάνε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου (παράμετροι νερού, ψάρια κλπ) ώστε να βρούμε τη χρυσή τομή!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου..έχω 3 μόνο Guppy στο 35 ενυδρείο μου. Οι τιμές είναι:

Ph = 7.2

kh = 6

gh = περίπου 12

Νο2 = 0 (αν είναι τα νιτρώδη)

No3 = 10 (νιτρικά)

Αμμωνία μου βγάζει πάντα κοντά στο 0

Αυτέσ οι τιμές είναι όταν έριξα το ph και τον Βuffer

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω ουδέτερο(7), δεν είναι πιο καλά για τα guppy;; Πριν το ρίξω είχα:

Ph = 8

KH = 10

Gh = 16

Νιτρώδη νιτρικά και αμμωνία στα ίδια επίπεδα.

Αμμωνία μετράω με red sea

Link to comment
Share on other sites

Ο buffer ανεβάζει το ΚΗ (αν κάνεις ένα κόπο και διαβάσεις μερικά άρθρα για τη χημεία του νερού θα καταλάβεις τόσα όσα εγώ δε μπορώ με τίποτα να σου πω ;) ) το οποίο λειτουργεί ως σταθεροποιητής στο ph. Οι τιμές σου πάντως για τα ψαράκια αυτά είναι πολύ κοντά στις ιδανικές! Θα σου πρότεινα (είδα σε άλλο thread ότι έχεις πρόβλημα με τα φυτά) να σταματήσεις το ph-minus και να βάλεις ένα DIY-CO2, ρίχνεις το ph και θα βοηθήσεις τα φυτά σου! B)

Link to comment
Share on other sites

SORRY ΠΟΥ ΑΡΓΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ,ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΒΑΖΑ CO2 ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΝΑ GUPPY...

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛ. ΜΕ PH 8

KH 10

GH 16

NO2 0

NO3 10

AΜΜΩΝΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ Ο ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ GUPPY;

OTAN EBAZA CO2 ΔΙΑΧΥΣΗ ΕΚΑΝΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΣΠΑΓΕ ΤΗΝ ΦΥΣΣΑΛΙΔΑ Ή ΜΕ ΑΕΡΑΠΕΤΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 σε μεγάλες ποσότητες είναι δηλητήριο για τα ψάρια, πρακτικά όμως, με δική μας κατασκευή, είναι δύσκολο να φτάσει η ποσότητα αυτή να σκοτώσει τα ψαράκια. ;) Είδα ότι αλλού έγραψες για αρρώστια στα ψάρια σου, μήπως το ότι τα έχανες οφείλεται αλλού? Γενικά, πορεύτηκες μόνος σου ή με την καθοδήγηση κάποιου που γνώριζε? Το στρώσιμο στο ενυδρείο και άλλες βασικές λεπτομέρειες τις ακολούθησες? B)

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ,ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΕΒΑΖΑ CO2 ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΤΟΥΣ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΣΑΝ ΚΛΩΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΟΥΝ.ΜΕΡΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΚΟΛΛΟΥΣΑΝ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΚΑΙ ΖΟΥΣΑΝ.ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ; ΝΑ ΝΗ ΡΙΧΝΩ ΤΟ PH KAI ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχικές σου τιμές είναι μια χαρά για τα γκαππάκια σου, ίσως να πρέπει να πέσουν πολύ λίγο (εξαρτάται). Ρίξε μια ματιά στο προφίλ τους να δεις τι ακριβώς συνθήκες χρειάζονται, για να ξέρεις:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...y_view&iden=577

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/guppy.htm

Επίσης σημαντικό είναι σε τι συνθήκες ήταν πριν τα βάλεις στο δικό σου - πως είχαν μάθει δηλαδή. Ζουν καλύτερα σε σχετικά σκληρά νερά με λίγο ψηλότερο ρΗ.

Μην ξαναρίξεις τίποτα μέσα και σιγά-σιγά με τις αλλαγές θα ξανάρθει εκεί που ήταν. Μην χρησιμοποιείς χωρίς λόγο χημικά στο ενυδρείο σου, μόνο κακό κάνεις... και στα ψάρια και στην τσέπη σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

οπως εχω αναφερει και σε αλλο ποστ ..εχω προβλημα με το ph μου...εχω 8,4 τοσο εχω και στο νερο βρυσης..το τεστ το αγορασα πριν 2 μηνες και ληγει το 2008...και σε αλλο ενυδριο που εκανα τεστ εβγαλε 7.2

Εχω ενα ενυδριο 140 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο βυθου και ενα εξωτερικο 2213 μεσα στο οποιο εχω μακαρονι siporax της Σερα ,ανθρακα activ kohle plus(σωστο ειναι??) και σημερα πηρα τυφρη super peat της Σερα

Δεν ξερω τι αλλο να κανω...θα μειωθει το ph μου...??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...