Jump to content

Σχετικά με API Water Softener


Recommended Posts

Στο ενυδρείο με τα oscar σκέφτομαι να βάλω το API Water Softener Pillow για να μαλακώσω λίγο το νερό.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1. είστε γενικά ικανοποιημένοι όσοι το χρησιμοποιείτε? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

2. υπάρχει περίπτωση να ρίξει τη σκληρότητα του νερού υπερβολικά εαν το τοποθετώ στο ενυδρείο συχνά ? Ή τη ρίχνει μέχρι ένα σημείο και μετά δεν κάνει τίποτα? (διάβασα οτι είναι ενεργό μόνο για 48 ώρες και μετά θέλει αναγόμωση - σκέφτομαι να το βάζω κάθε εβδομάδα για 48 ώρες)

3. θα βοηθήσει να κρατήσω τη σκληρότητα χαμηλά εαν συμπληρώνω νερό που χάνεται από την εξάτμιση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα δεν μας ειπες πσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου για να σε βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Είναι 160 λίτρα και φιλοξενεί 2 oscar 5cm (ακόμη).

Το GH είναι γύρω στο 17. Πιστεύω οτι αν το κατεβάσω στο 10 θα είναι καλύτερο για τα συγκεκριμένα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο με τα oscar σκέφτομαι να βάλω το API Water Softener Pillow για να μαλακώσω λίγο το νερό.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1. είστε γενικά ικανοποιημένοι όσοι το χρησιμοποιείτε? Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Εγώ το είχα χρησιμοποιήσω στο παρελθόν όταν δεν είχα Α/Ο. Κάνει δουλειά! Στο 160άρι που το είχα χρησιμοποιήσει κατέβαζε σχετικά γρήγορα το GH, οπότε πρόσεξέ το μην σου πέσει κάτω από εκεί που θες. Δηλ. μέτρα το στην αρχή κάθε 3-6 ώρες για να δεις τι γίνεται. Επίσης, να ξέρεις ότι μετά από 2-3 μέρες το προϊόν θέλει επαναφόρτιση.

2. υπάρχει περίπτωση να ρίξει τη σκληρότητα του νερού υπερβολικά εαν το τοποθετώ στο ενυδρείο συχνά ? Ή τη ρίχνει μέχρι ένα σημείο και μετά δεν κάνει τίποτα? (διάβασα οτι είναι ενεργό μόνο για 48 ώρες και μετά θέλει αναγόμωση - σκέφτομαι να το βάζω κάθε εβδομάδα για 48 ώρες)

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ για να δεις πως δουλεύει ;)

3. θα βοηθήσει να κρατήσω τη σκληρότητα χαμηλά εαν συμπληρώνω νερό που χάνεται από την εξάτμιση?

Λίγο προσοχή στη χρήση του χρειάζεται για να μην πέσει πολύ χαμηλά το GH, κατά τα άλλα θα βοηθήσει πιστεύω.

Ευχαριστώ.

34539[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για την αναγόμωσή του μπορώ να χρησιμοποιήσω κανονικό αλάτι κουζίνας?

Αν όχι, μπορώ ίσως να χρησιμοποιήσω αυτό της Red Sea?

Link to comment
Share on other sites

Mporeis na xrisimopoiiseis enidriako alati (API, Red Sea k.a.)

(Sorry gia ta greeklish alla exei lalisei to pc)

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι,οτι καλυτερα να χρησιμοποιησεις υδρογονορυτινες που αναζοωγονουνται με υδροχλωρικο οξυ και δεν "ξεφοτρωνουν" στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι γενικά κατά των ρητίνων που μετατρέπουν κάτι σε κάτι άλλο.

Oranda ποιο προϊόν αποτελείται από υδρογονορητίνες και μαλακώνει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...