Jump to content

Απαιτουμενος χρονος για την διατηρηση ενυδρειου


Recommended Posts

Γεια σας

Πάντα ήθελα ένα ενυδρείο αλλά δεν έχω πολύ χρόνο. Διαβάζοντας διάφορα άρθρα τις τελευταίες ημέρες είδα ότι ίσως δεν είναι αδύνατο να έχω και εγώ ένα με τον χρόνο που διαθέτω. Λόγω της δουλειάς μου συχνά λείπω από το σπίτι για διαστήματα δύο η τριών ημερών, και σπανίως (μια φορά τον χρόνο ίσως) για μία η δύο εβδομάδες. Είναι δυνατόν να στήσω ενυδρείο με φυτά και ψάρια που να αντέχουν τόσο χαμηλή επίβλεψη;

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής κατάλαβα ότι υπάρχουν ζωοτόκα ψάρια που δεν χρειάζονται καθημερινό τάισμα αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που χρειαστεί να λείψω μία η δύο εβδομάδες;

Είμαι εντελώς αρχάριος και για αυτό παρακαλώ οι απαντήσεις σας να είναι με όσο πιο απλά λόγια γίνεται. Σε περίπτωση που το μέγεθος του ενυδρείου έχει σημασία, θα ήθελα ένα ενυδρείο με μήκος περίπου 80 με 100 εκ. χωρίς να είμαι απόλυτος σε αυτό.

Ευχαριστώ

Χαράλαμπος Αλεξόπουλος

Link to comment
Share on other sites

οσο για τη τροφη ξερω οτι υπαρχουν ταιστρες που ταιζουν αυτοματα...αλλα πες οτι συμβαινει κατι σε ενα ψαρι....τι γινεται... :)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και δες μεσα στο φορουμ στην αναζητηση οπου θα βρεις πολλα θεματα με διακοπες. αρχικα να σου πω: ταιστρα, χρονοδιακοπτη για τα φωτα, καλη φιλτρανση με καλο φιλτρο και υλικα και γενικα στησιμο ενος ενυδρειου που δεν θα σε θελει απο πανω συνεχεια, σε αυτο βοηθαει και μεγαλο ενυδρειο-χαμηλη ιχθυοφορτωση...

παντος μπορει να γινει αρκει οταν εισαι κοντα να κανεις αυτα που πρεπει :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και χωρίς μάλιστα να ταλαιπωρείς τα ψαράκια. Απλά θα ανέβει το κόστος εξοπλισμού και θα περιορίσει τις επιλογές σου στο τι θα βάλεις μέσα. Υπάρχουν αυτόματες ταίστρες , χρονοσιακόπτες , ταμπλέτες τροφής για 2 και 10 μέρες, κατασκευές αυτόματης αλλαγής νερού , και πολλοί άλλοι αυτοματισμοί. Όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο περισσότερα λάθη-ελλείψεις-παραλείψεις συγχωρεί και τόσο περισσότερο στοιχίζει(σε γενικές γραμμές πάντα).

Σε πρώτη φάση δες τι θές περίπου και εδώ είμαστε να σε ενημερώσουμε τι απαιτήσεις σε χρόνο και χρήμα θα έχουν οι επιλογές σου.

Πράγματι υπάρχει το ρίσκο να αρωστήσουν τα ψάρια ή και τα φυτά σου όσο λείπεις , όπως υπάρχει και η πιθανότητα να μου ανοίξει το ενυδρείο όσο είμαι στη δουλειά.

Φιλικά

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα τόσο γρήγορα τόσες απαντήσεις, σας ευχαριστώ όλους.

Στέφανε, πόσο μεγάλο είναι το μικρότερο ενυδρείο που πρέπει να πάρω. Όπως είπα στην αρχή θα ήμουν ευχαριστημένος με ένα ενυδρείο μήκους 80 - 100 εκ. οι άλλες διαστάσεις βγαίνουν αναλογικά, αν έχω καταλάβει σωστά.

"Απλά θα ανέβει το κόστος εξοπλισμού και θα περιορίσει τις επιλογές σου στο τι θα βάλεις μέσα."

Το κόστος είναι σημαντικό να κρατηθεί χαμηλά, γιατί (για να το θέσω διακριτικά) η οικονομική μου δυνατότητα δεν είναι απεριόριστη. Σκοπεύω να αγοράσω τον εξοπλισμό σταδιακά, επίσης οι κατασκευές δεν είναι πρόβλημα, αν και θα προτιμούσα να μην κατασκευάσω το ενυδρείο. Όσο αφορά τις επιλογές μου θέλω κάποιο εύκολο ψάρι που να συγχωρεί τα λάθη που είναι βέβαιο ότι θα κάνω μέχρι να μάθω. Δεν θέλω να βασανίζω τα ψαράκια, γιαυτό και δεν το έκανα τόσο καιρό.

Θα είμαι υπάκουος και θα κάνω ότι μου πείτε προκειμένου να έχω ένα ενυδρείο με ευτυχισμένα , όσο είναι δυνατόν σε συνθήκες αιχμαλωσίας, ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπομονή μπορεί να σου βγεί και τσάμπα το ενυδρείο. Αν δεις τις μικρές αγγελίες και τις συναντήσεις των ενυδρειόφιλων , θα παρατηρησεις οτι είναι μια αρκετά μεγάλη κοινότητα με αρκετά μέλη που έχουν μεγάλη εμπειρία και διάθεση να βοηθήσουν. Κατα περιόδους χαρίζονται φυτά , σαλιγγάρια , ψάρια ακόμα και ολόκληρα ενυδρεία. Για παράδειγμα το aquazone έχει κάθε μήνα συνάντηση για καφέ στην οποία και χαρίζονται και ανταλάσονται ενυδρειακά και το σημαντικότερο είναι άνθρωποι που νοιάζονται και είναι πρόθυμοι να ανταλάξουν απόψεις και να κατευθύνουν αρχάριους σαν εσένα και μένα.

Όσο περισσότερο διαβάσεις και συζητήσεις για αυτό που θές , τόσο λιγότερο θα σου στοιχήσει και τόσο πιο ευχάριστο θα είναι για τα πλασματάκια που θα φιλοξενήσεις.

Πρότασή μου είναι 1ον να δείς το χρόνο και χρήμα που διαθέτεις και 2ον να δείς τι σου αρέσει. Δεν έχει τόσο σημασία να είναι ''εύκολο'' όσο το να σου αρέσει.

Δές παρουσιάσεις ενυδρείων , τσέκαρε και σε online καταστήματα περίπου τιμές και αποφάσισε.

Εφόσον αποφασίσεις είμαι σίγουρος οτι μέσα απο την κοινότητα θα έχεις αρκετή βοήθεια ωστε να γίνει η επιθυμεία σου πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω και εγώ στην πρώτη σου ερώτηση.

Το θέμα είναι και πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις να ασχοληθείς με το ενυδρείο. Και ειδικά στην αρχή μέχρι να μάθεις τα ''κόλπα'' και να τρέχεις από εδώ και από εκεί να αγοράζεις πράγματα, χρειάζεται λίγος χρόνος!

Ακόμα σκέψου, αν θα έχεις και χρόνο να κάθεσαι μπροστά στο ενυδρείο και να χαλαρώνεις κοιτάζοντας το.

Γιατί πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να το φτιάξεις, και να μην έχεις χρόνο να το χαρείς! :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε Χαράλαμπε,

Υπάρχουν ενυδρεία υψηλών, αλλά και χαμηλών απαιτήσεων. Αν ξεκινήσεις σωστά και συνεχίσεις σωστά θα έχεις ένα ενυδρείο που θα μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες του και να αυτοσυντηρείται έως ένα πολύ σημαντικό βαθμό. Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω τα μεγαλύτερα ενυδρεία "ανέχονται" λάθη ευκολότερα, αφού λόγω του μεγαλύτερου όγκου νερού η επίδρασή τους "μοιράζεται" και αποδυναμώνεται, υπάρχουν βεβαίως και όρια.

Έτσι, προϋποθέσεις δεν είναι τόσο το μέγεθος του ενυδρείου, όσο η επιλογή του πληθυσμού του ανάλογα με αυτό το μέγεθος (σε αριθμό, αλλά και είδος), η επιλογή του φίλτρου, το στήσιμο και το στρώσιμο. Συνεχίζοντας να σου πω ότι 80-100 εκατοστά μήκος θα σου βγει ένα μεσαίο ενυδρείο, οπότε από αυτή την πλευρά είμαστε καλυμένοι, δεν θα είναι μικρό. Θα πρότεινα ένα κοπαδάκι από ψάρια που δεν αναπαράγονται καθόλου. Έτσι δεν θα έχεις μικρά για να πρέπει να φροντίσεις, αλλά ούτε θα αντιμετωπίσεις υπερπληθυσμό με τα προβλήματα που συνεπάγεται.

Φίλτρο εννοείται εξωτερικό με μεγάλο κάδο και καλή ροή. Η σειρά classic της EHEIM είναι εγγύηση, το βάζεις σε λειτουργία και το ξεχνάς.

Τα φυτά επίσης θα βοηθήσουν αν δεν έχεις πολύ χρόνο για εβδομαδιαίες αλλαγές νερού αφού είναι σύμμαχος κατά των Νιτρικών Αλάτων NO3 (η τεχνητή απομάκρυνση των οποίων γίνεται αναγκαστικά μόνο με αλλαγές νερού), όμως προσοχή στο ρυθμό ανάπτυξής τους και τις απαιτήσεις τους. Γρήγορης ανάπτυξης θα σου χαλάνε το "σκηνικό" που έχεις δημιουργήσει και το ενυδρείο σου χωρίς κλάδεμα θα δείχνει απεριποίητο ενώ τα υψηλών απαιτήσεων θα χρειάζονται επιπλέον λίπανση.

Αν είχες την υπομονή να διαβάσεις όλα αυτά μπράβο! :)

Μπορείς να φτιάξεις το ενυδρείο που γουστάρεις με το χρόνο που διαθέτεις, αρκεί να είσαι συντηρητικός στις επιλογές σου, χωρίς αυτό να σου στερήσει από ομορφιά στο ενυδρείο.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Τις τελευταίες ημέρες έριξα πολύ διάβασμα και ψάξιμο στο δίκτυο. Κατέληξα σε δύο ενυδρεία. Το ένα είναι το Econoline Set 80cm 80χ35χ40 112 λίτρα τιμή 100ευρώ. Το άλλο είναι το Juwel Rio 180 100χ40χ50 180 λίτρα τιμή 262 ευρώ. Να πάρω κάποιο από αυτά; έχει κανείς να προτείνει κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

με κλειστα ματια το rio αν εχεις την οικονομικη ανεση, θα σε ανταμηψει. το εχει ενας φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Συγνωμη για το μεγεθος του μυνηματος, αλλα επειδη προκειται για ζωντανα πλασματα, προσπαθω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ολα σωστα. Παρακατω εχω γραψει τι θελω να κανω, βασισμενος σε οτι πληροφοριες μαζεψα. Οπως θα δειτε ειμαι γεματος αποριες ,για μενα δεν υπαρχουν αυτονοητα, οτι δεν αναφερω ειναι γιατι δεν γνωριζω την υπαρξη του., ελπιζω να με βοηθησετε να τις καλυψω και να συμπληρωσετε τα κενα. Θελω να ξεκινησω με την ελαχιστη δυνατη ιχθυοφωρτοση για τους πρωτους μηνες μεχρι να αποκτησω καποια εμπειρια στην συντηρηση του ενυδρειου.

Ενυδρειο

Juwel Rio 180

To ενυδρειο παιρνει δυο λαμπες. Τι τυπος και τι ισχυ;

Φιλτρο εσωτερικο 600 L/Hr.Aρκει η χρειαζεται εξωτερικο;

Heater 200W

Aυτοματη ταιστρα

Χρονοδιακοπτη για τον φωτισμο.

Σκουπα βυθου

Αποχη

Χρειαζομαι κατι αλλο;

Βιοτοπος

Ψαρια : Guppies ενα αρσενικο με τρια εως πεντε θηλυκα. Μπορω να βαλω και μερικες γαριδες;

Φυτα : κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliniana. Για το moss διαβασα οτι δεν χρειαζεται εδαφος για να αναπτυχθει, πιανει σε οποιαδηποτε επιφανεια. Για τα αλλα δυο δεν βρισκω πληροφοριες για τις αναγκες τους σε εδαφος, αμμο χαλικι η κατι αλλο;

Πετρες ;

Κρυψωνες ;

Στρωσιμο

PH 7.5 – 8.5

GH: 10-15°dGH

Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά 23-25°C)

kH 4 odkH

gH 6 – 25

NH3/NH4 0

NO2/NO3 0

Mετρησεις με υγρα τεστ. Πρεπει να προσεξω κατι στην προμηθεια των τεστ;

Toποθετηση υποστρωματος και λειτουργια μονο με νερο και αντιχλωριο (τι τυπος και δοσολογια αντιχλωριου:).Καθημερινες αντικαταστασεις νερου για να απομακρυνθουν τυχων χημικα(για ποσο καιρο:lmao: Τοποθετηση φυτων και βακτηριων tetra safestart (υπαρχει καποιο αλλο προιον καταλληλο:D λειτουργια για 4 – 6 εβδομαδες. Εισαγωγη ψαριων. Πληρης ωριμανση του ενυδρειου μετα απο 2 – 3 μηνες.

Για την λειτουργια του ενυδρειου θα επανελθω αφου ξεκινησω και στρωσω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια

Συγνωμη για το μεγεθος του μυνηματος, αλλα επειδη προκειται για ζωντανα πλασματα, προσπαθω να ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ολα σωστα. Παρακατω εχω γραψει τι θελω να κανω, βασισμενος σε οτι πληροφοριες μαζεψα. Οπως θα δειτε ειμαι γεματος αποριες ,για μενα δεν υπαρχουν αυτονοητα, οτι δεν αναφερω ειναι γιατι δεν γνωριζω την υπαρξη του., ελπιζω να με βοηθησετε να τις καλυψω και να συμπληρωσετε τα κενα. Θελω να ξεκινησω με την ελαχιστη δυνατη ιχθυοφωρτοση για τους πρωτους μηνες μεχρι να αποκτησω καποια εμπειρια στην συντηρηση του ενυδρειου.

Ενυδρειο

Juwel Rio 180

To ενυδρειο παιρνει δυο λαμπες. Τι τυπος και τι ισχυ;

Φιλτρο εσωτερικο 600 L/Hr.Aρκει η χρειαζεται εξωτερικο; *

Heater 200W

Aυτοματη ταιστρα

Χρονοδιακοπτη για τον φωτισμο.

Σκουπα βυθου

Αποχη

Χρειαζομαι κατι αλλο; Άμεσα όχι, αλλά θα σου είναι χρήσιμο το καλοκαίρι ένας κοντρόλερ θερμοκρασίας και ανεμιστηράκια.

Βιοτοπος

Ψαρια : Guppies ενα αρσενικο με τρια εως πεντε θηλυκα. Μπορω να βαλω και μερικες γαριδες; Μέχρι να στρώσει (και) ο βυθός σου όχι.

Φυτα : κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliniana. Για το moss διαβασα οτι δεν χρειαζεται εδαφος για να αναπτυχθει, πιανει σε οποιαδηποτε επιφανεια. Για τα αλλα δυο δεν βρισκω πληροφοριες για τις αναγκες τους σε εδαφος, αμμο χαλικι η κατι αλλο; Το κερατόφυλλο είναι επιφανείας(κυρίως). Και τα δυο δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Πετρες ; Αν αποφάσισες να βάλεις ζωοτόκα, βρες ασβεστολιθικές ώστε να σε βοηθήσουν και στην άνοδο του pH/σκληρότητα.

Κρυψωνες ;

Στρωσιμο

PH 7.5 – 8.5

GH: 10-15°dGH

Θερμοκρασία: 18-28°C (Ιδανικά 23-25°C)

kH 4 odkH

gH 6 – 25

NH3/NH4 0

NO2/NO3 0

Mετρησεις με υγρα τεστ. Πρεπει να προσεξω κατι στην προμηθεια των τεστ; Ναι, την ημερομηνία λήξης!!!

Toποθετηση υποστρωματος και λειτουργια μονο με νερο και αντιχλωριο (τι τυπος και δοσολογια αντιχλωριου;).Καθημερινες αντικαταστασεις νερου για να απομακρυνθουν τυχων χημικα(για ποσο καιρο;) Τοποθετηση φυτων και βακτηριων tetra safestart (υπαρχει καποιο αλλο προιον καταλληλο:thumbup: λειτουργια για 4 – 6 εβδομαδες. Εισαγωγη ψαριων. Πληρης ωριμανση του ενυδρειου μετα απο 2 – 3 μηνες.

Στα πολύ γρήγορα. Στην αρχή μπορείς να μην βάζεις αντιχλώριο. Όταν βάλεις ψάρια τότε πρέπει να το χρησιμοποιείς. Σου προτείνω το Seachem Prime.

Τις πρώτες 3-4 μέρες καλό είναι να βάλεις σφουγγάρι άνθρακα στο φίλτρο για να τραβήξει τυχόν χημικά κτλ. Μετά τον αφαιρείς.

Τα φυτά μπορείς να τα τοποθετήσεις όποτε θες, ακόμα κι από την αρχή.

Για την λειτουργια του ενυδρειου θα επανελθω αφου ξεκινησω και στρωσω το ενυδρειο.

* Υλικά για το φίλτρο. Δεν ξέρω αν τα έχει μέσα στην συσκευασία ή αν πρέπει να τα προμηθευτείς. Θα χρειαστείς υλικά για μηχανική φίλτρανση(σφουγγάρια) και για βιολογική φίλτρανση(substrat, siporax κτλ).

Καλή αρχή :blink:

Link to comment
Share on other sites

Vaggelis78 ευχαριστώ πολύ. Τώρα αισθάνομαι αρκετά έτοιμος για να ξεκινήσω. Πήρα ήδη το ενυδρείο, όχι το Rio που σκεφτόμουνα, αλλά ένα μεταχειρισμένο ~230L. Αύριο πάω να πάρω αντλία και τα υπόλοιπα εκτός από φυτά, αυτά θα τα πάρω Δευτέρα η Τρίτη αφού το στήσω και το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ενυδρείο μόνο με σφουγγάρια και άνθρακα στο φίλτρο για να καθαρίσει τυχών χημικά. Αύριο θα πάω να πάρω φυτά, σίγουρα Moss, θέλω να φτιάξω ένα Moss Wall, ίσως κερατόφυλλο και θα δω τι άλλο υπάρχει, Είναι δύσκολο να διαλέξεις φυτά μόνο από το internet. Τα φυτά υποθέτω ότι θέλουν κάποιο λίπασμα, να πάρω ότι μου δώσουν ή έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο; Επίσης χρειάζεται παροχή CO2;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ενυδρείο μόνο με σφουγγάρια και άνθρακα στο φίλτρο για να καθαρίσει τυχών χημικά. Αύριο θα πάω να πάρω φυτά, σίγουρα Moss, θέλω να φτιάξω ένα Moss Wall, ίσως κερατόφυλλο και θα δω τι άλλο υπάρχει, Είναι δύσκολο να διαλέξεις φυτά μόνο από το internet. Τα φυτά υποθέτω ότι θέλουν κάποιο λίπασμα, να πάρω ότι μου δώσουν ή έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο; Επίσης χρειάζεται παροχή CO2;

Αν θα διαλέξεις εύκολα και χαμηλών απαιτήσεων φυτά, δεν χρειάζεται το λίπασμα, τουλάχιστον όχι στην αρχή. Στην πορεία θα δεις αν θα το χρειαστούν τα φυτά.

Εγώ χρησιμοποιώ για γενική λίπανση το Flourish της Seachem.

Το ίδιο και για το Co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...