Jump to content

Μετρήσεις Νο2 /Νο3 Kh Gh


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Πρώτον ελπίζω να έχω δημοσιεύσει το θέμα στην σωστή κατηγορία..

Ως αρχάριος εχω κάποιες απορίες όσον αφορά τις μετρήσεις. Εδώ και 3 μήνες όλες οι μετρήσεις ήταν σταθερά καλές εκτός απο το PH που είναι 8.0 από την βρύση μου. Δηλαδή :

PH 8.0

ΝΗ4/ΝΗ3 0

ΝΟ2 0

ΝΟ3 <10

τώρα έκανα πάλι τις μετρήσεις αφού έβαλα την τύρφη για να πέσει το pH (είχα δοκιμάσει και ξύλα αλλά δεν κάνανε σχεδόν τίποτα) και ένα καινούργιο ψαράκι (Altispinosa) και οι μετρήσεις έχουν ως εξής :

PH 7.4

NH4/NH3 0

NO2 0.03ppm

NO3 <10

Να ανησυχήσω για το ΝΟ2 που ανέβηκε ή είναι φυσιολογικό αφού μπήκε νέο ψάρι? Επίσης για να χωρέσει η τύρφη στο φίλτρο, έβγαλα λίγα μακαρόνια (άρα και λίγα βακτήρια)...μήπως φταίει κι αυτό?

Και τέλος, με το ρίσκο να γίνω κουραστικός πρέπει να ομολογήσω οτι δεν ξέρω ποιά είναι η σχέση ΚΗ και GH με το PH. Δεν φτάνουν οι μετρήσεις των παραπάνω? Πρέπει να μετράω και το GH/ KH?

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι την προετοιμασία με την τύρφη να την κάνεις μέσα σε βαρέλι και όχι απευθείας στο ενυδρείο.

Λογικά το ΝΟ2 θα διορθωθεί μέσα στις επόμενες 1 με2 ημέρες αν συνεχίσεις να έχεις την τύρφη απευθείας στο ενυδρείο, αλλιώς βγάλε την τύρφη και ξανάβαλε το μακαρόνι και βαλε την τύρφη σε βαρέλι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31153

Link to comment
Share on other sites

Την τύρφη την μούλιασα σε μια λεκάνη για 30 ώρες πρίν την βάλω στο φίλτρο... ενοείς να μην είναι μόνιμα στο ενυδρείο αλλά να προσθέτω στο ενυδρείο νερό απο το 'βαρελι' με την τύρφη? κάθε πότε και πόσο?

για το GH / KH έχετε κανένα Post που να εξηγεί την σημασία τους?

Έγινε επεξεργασία - Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Ναι οσο αφορα την τυρφη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...%F4%F5%F1%F6%E7

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ευχαριστώ...εχω πολύ διάβασμα απ' ότι φαίνεται :)

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...