Jump to content

Το ενυδρείο μου μυρίζει


Recommended Posts

Το νερό του ενυδρείο μου μυρίζει. Εδώ και πολύ καιρό. Τώρα όμως που δεν χρειάζεται να το έχω ανοιχτό η μυρωδιά είναι αισθητή όταν το ανοίγω. Δεν μπορώ να την προσδιορίσω σαν κάτι γνωστό. Αλλαγή κάνω 30% εβδομαδιαία και τις δύο τελευταίες φορές έβαλα σκούπα στο 35%.

Μέσα έχω:

Guppy, Platy, Red Cherry, Apple snails

Φυτά

Ασβεστολιθικές πέτρες

DIY CO2

Mopany

Βάζω Seachem Flourish και Potasium. Ταίζω ποικιλία τροφών και σκουλίκια.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια εχεις μετρησει ?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό του ενυδρείο μου μυρίζει. Εδώ και πολύ καιρό. Τώρα όμως που δεν χρειάζεται να το έχω ανοιχτό η μυρωδιά είναι αισθητή όταν το ανοίγω. Δεν μπορώ να την προσδιορίσω σαν κάτι γνωστό. Αλλαγή κάνω 30% εβδομαδιαία και τις δύο τελευταίες φορές έβαλα σκούπα στο 35%.

Μέσα έχω:

Guppy, Platy, Red Cherry, Apple snails

Φυτά

Ασβεστολιθικές πέτρες

DIY CO2

Mopany

Βάζω Seachem Flourish και Potasium. Ταίζω ποικιλία τροφών και σκουλίκια.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Έχεις πολύ άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσδιορίσεις/περιγράψεις την μυρωδιά? Κι αν αυτή άλλαξε μετά από κάποια αλλαγή που έκανες ?

Το δικό μου μυρίζει μόνιμα μια "χωματίλα" που είναι φυσιολογικό. Κάποια φορά που έβαλα σκούπα βυθού και τα ψιλό έκανα *****, έβγαλε μια περίεργη μυρωδιά αλλά έφυγε μετά από 2-3 μέρες.

Επίσης μύρισε άλλη μια φορά άσχημα και με ανάγκασε να ψάξω καλύτερα μέχρι που ανακάλυψα 1 νεκρό ξιφοφόρο, που "ασελγούσαν" πάνω του 2 μηλοσαλίγκαρα :)

Προσοχή στις εκφράσεις που χρησιμοποιούμε.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

ΝΗ3/ΝΗ4 NO2 είναι 0

Άλγη δεν έχω εμφανή. Αυτό όμως που βλέπω είναι οτι αν κοιτάξεις μέσα απο το τζάμι απο τα πλάγια φαίνονται όλα κάπως πράσινα. Το ίδιο και αν είναι ολα τα φώτα του σπιτιού σβυστά το φώς που βγαίνει απο το ενυδρείο είναι πρασινοπό!

Χωματίλα μύριζε τον πρώτο καιρό και εμένα και δεν με χάλαγε καθόλου.

Δεν θα έλεγα οτι είναι σαπίλα... και το νερό δεν είναι θωλό. Κρύσταλο δεν είναι αλλά δεν θα το έλεγα θολό. Το bacteria bloom θα είχε κρατήσει τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Αν μυρίζει χώμα είναι λογικό.

Αν μυρίζει σαν σάπια αυγά υπάρχει πρόβλημα στην άμμο-χαλίκι.

Πάντως κάλου κακού κανε μια αλλαγή νερού!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατάσταση είναι πάνω απο 1.5 μήνα. Και όντως όταν κάνω αλλαγή νερού ελαττώνεται. Να έβαζα λες πάλι μία καλή σκούπα; Μέσα έχω 2 διαφορετικά χαλίκια, ένα μαύρο και ένα φυσικό που τα έχω ανακατέψει. Παίζει να φταίει το τάισμα;

Θα καθαρίσω τα τζάμια εσωτερικά να δώ μήπως αλλάξει κάτι ή φύγει η πρασινίλα.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η κατάσταση είναι πάνω απο 1.5 μήνα. Και όντως όταν κάνω αλλαγή νερού ελαττώνεται. Να έβαζα λες πάλι μία καλή σκούπα; Μέσα έχω 2 διαφορετικά χαλίκια, ένα μαύρο και ένα φυσικό που τα έχω ανακατέψει. Παίζει να φταίει το τάισμα;

Θα καθαρίσω τα τζάμια εσωτερικά να δώ μήπως αλλάξει κάτι ή φύγει η πρασινίλα.

Πόσο ταΐζεις?

Πόσα ψάρια έχεις?

Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, δεν είναι η άλγη στα τζάμια.

Για δες μήπως υπάρχουν φουσκάλες αέρα μέσα στην άμμο.

Θα φανεί άμα την ανακινήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω 2-3 φορές την ημέρα. Πάντα ήταν τόσο αλλά τώρα έχω και 4 μωρά μέσα :lmao:

Χωρίς τα μικρά (μάλλον 4) έχω 16 ψάρια.

Φυσαλίδες έχω σχεδών πάντα στην επιφάνεια του νερού πάνω στα τζάμια. Πάω να ταρακουνίσω το χαλίκι και θα ενημερώσω!!! (ευχαριστώ για την βοήθεια :) )

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω 2-3 φορές την ημέρα. Πάντα ήταν τόσο αλλά τώρα έχω και 4 μωρά μέσα :lmao:

Χωρίς τα μικρά (μάλλον 4) έχω 16 ψάρια.

Φυσαλίδες έχω σχεδών πάντα στην επιφάνεια του νερού πάνω στα τζάμια. Πάω να ταρακουνίσω το χαλίκι και θα ενημερώσω!!! (ευχαριστώ για την βοήθεια :) )

Όταν είχα μεταφέρει μια γεννά από καμιά 20ρια μικρά χρυσόψαρα (3-4εκ) στο ενυδρείο μου, καθαρά πες 100λιτρα, το νερό άρχιζε και μύριζε, χωρίς να υπάρχει αμμωνία.

Λίγο αυξημένα νιτρικά είχα μόνο.

Τελικά κατάλαβα ότι ήταν επιδη τάιζα μεγάλη ποσότητα τροφής και ας γινόταν αυτό μια φορά την ημέρα.

Και η τροφή δεν σάπιζε, εξαφανιζόταν αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου μυριζει κατι σαν νεροψαριλα τοτε καθαρισε τα τζαμια κανε ενα καλο σκουπισμα του βυθου και μετα απο 2 με τρεις ημερες ενα καλο καθαρισμα και των φιλτρων σου.

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι μάλλον ταίζω παραπάνω απο όσο πρέπει; Νομίζω οτι και 10 φορές τη μέρα να τα τάιζα πάλι θα έτρωγαν. Μία ακατάσχετη λαιμαργία ένα πράμα :) Πολλές φορές τα βλέπω να τσιμπάνε το βυθό ή τα φυτά, ταινία έχουν :lmao: ;

Λοιπών ταρακούνησα το βυθό σε διάφορα σημεία. Μόνο κοντά στο CO2 είδα μια μεγάλη φουσκάλα να ανεβαίνει μα δεν είμαι σίγουρος οτι δεν βγήκε απο το CO2...

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα το φίλτρο μόλις πρίν 24 ώρες. Λέω το ΣΚ με την αλλαγή να βάλω πάλι σκούπα και να καθαρίσω τα τζάμια. Και σίγουρα μείωση του ταίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα το φίλτρο μόλις πρίν 24 ώρες. Λέω το ΣΚ με την αλλαγή να βάλω πάλι σκούπα και να καθαρίσω τα τζάμια. Και σίγουρα μείωση του ταίσματος.

Για κανε αλλαγή νερού 20% κάθε 3-4 μέρες και δες αν την επόμενη μέρα θα μυρίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εμένα που δε λέει να ξεμμυρίσει ούτε μετά από αλλαγές τι να κάνω; Μέχρι και 80% αλλαγή έχω κάνει, αλλά τίποτα. Λειτουργεί με 2 εσωτερικά φίλτρα, έχω 7 ζωοτόκα ψαράκια, (Μόλλυ, Πλάτυ, Ξιφοφόρο) και ταΐζω 2 φορές/ημέρα, κανονική ποσότητα 6 μέρες τη βδομάδα. Σιφωνάρισμα σε κάθε αλλαγή (30% κάθε βδομάδα) και φωτοπερίοδος 8 ώρες με χρονοδιακόπτη. Άλγες έχω μόνο στο τελείωμα του χαλικιού στα τζάμια, καφέ-κίτρινη, αλλά όχι ιδιαίτερα πράγματα. Από φυτά έχω 3 Ανούμπιες και άλλα 5-6 που δε γνωρίζω και αναπτύσσονται όλα κανονικότατα. Ούτε κιτρινισμένα φύλλα ούτε τίποτα. Τα ψαράκια γεννάνε συνέχεια και φαίνονται γενικά μια χαρά.

Τι άλλο να κάνω; Μου έρχεται να το αδειάσω όλο και να το στήσω ξανά από την αρχή, με έχει εκνευρίσει. Να σημειώσω επίσης πως τα φίλτρα καθαρίζονται τακτικά και είναι στα σκαριά η αγορά εξωτερικού φίλτρου.

Βοήθειαααααααααα!!!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δε λέει να ξεμμυρίσει ούτε μετά από αλλαγές τι να κάνω; Μέχρι και 80% αλλαγή έχω κάνει, αλλά τίποτα. Λειτουργεί με 2 εσωτερικά φίλτρα, έχω 7 ζωοτόκα ψαράκια, (Μόλλυ, Πλάτυ, Ξιφοφόρο) και ταΐζω 2 φορές/ημέρα, κανονική ποσότητα 6 μέρες τη βδομάδα. Σιφωνάρισμα σε κάθε αλλαγή (30% κάθε βδομάδα) και φωτοπερίοδος 8 ώρες με χρονοδιακόπτη. Άλγες έχω μόνο στο τελείωμα του χαλικιού στα τζάμια, καφέ-κίτρινη, αλλά όχι ιδιαίτερα πράγματα. Από φυτά έχω 3 Ανούμπιες και άλλα 5-6 που δε γνωρίζω και αναπτύσσονται όλα κανονικότατα. Ούτε κιτρινισμένα φύλλα ούτε τίποτα. Τα ψαράκια γεννάνε συνέχεια και φαίνονται γενικά μια χαρά.

Τι άλλο να κάνω; Μου έρχεται να το αδειάσω όλο και να το στήσω ξανά από την αρχή, με έχει εκνευρίσει. Να σημειώσω επίσης πως τα φίλτρα καθαρίζονται τακτικά και είναι στα σκαριά η αγορά εξωτερικού φίλτρου.

Βοήθειαααααααααα!!!

αμμωνία έχεις μετρήσει . μηπως καθαρίζοντας τα φιλτρα χαλάς την βιολογία τους. δώσε μας μετρήσεις απο νιτρικα και αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μυριζει ψαριλα πιο εντονα ακριβως μετα το ταισμα?

Μπορει να ειναι απο την τροφη.

Αν μυριζει αυγουλιλα, ειναι κακα μαντατα. Ο βυθος εσωτερικα εχει αναεροβιες περιοχες οπου δημιουργειται ενα τοξικο αεριο (υδροθειο) και αν βλεπεις φυσαλιδες μεγαλες να απελευθερωνονται μεσα απο το βυθο, ειναι πιο σιγουρη η διαγνωση για υδροθειο.

Θελει τρυπημα (οχι ανακατεμα) ο βυθος, για να "σκασουν οι αναεροβιες, καλη σκουπα βυθου, μεγαλη αλλαγη μετα και ενεργο ανθρακα.

Ολα αυτα χωρις τα ψαρια ει δυνατον μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου είναι:

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

Φυσσαλίδες δεν έχω καθόλου, δοκίμασα και τρύπημα. Μυρίζει όλο το σπίτι με το που μπεις και είναι πολύ έντονο. Δε μπορώ να περιγράψω σαν τι μυρίζει. Σαν ψόφιο ίσως, ούτε αυγό ούτε ψαρίλα. Ψόφια ψάρια δεν υπάρχουν, ξέχασα να αναφέρω, είναι όλα αρτιότατα.. Διορθώνεται για 1 μέρα μετά την αλλαγή και μετά άντε πάλι

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου είναι:

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 10

Φυσσαλίδες δεν έχω καθόλου, δοκίμασα και τρύπημα. Μυρίζει όλο το σπίτι με το που μπεις και είναι πολύ έντονο. Δε μπορώ να περιγράψω σαν τι μυρίζει. Σαν ψόφιο ίσως, ούτε αυγό ούτε ψαρίλα. Ψόφια ψάρια δεν υπάρχουν, ξέχασα να αναφέρω, είναι όλα αρτιότατα.. Διορθώνεται για 1 μέρα μετά την αλλαγή και μετά άντε πάλι

Τη υποστρωμα εχεις;

Παλια ειχες αλλα ψαρια μεσα, οπως χρυσοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Τη υποστρωμα εχεις;

Παλια ειχες αλλα ψαρια μεσα, οπως χρυσοψαρα;

Μόνο ψιλό χαλικάκι έχω. Παλιά είχα Χρυσόψαρα, αλλά έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 μήνες από τότε και η μυρωδιά ξεκίνησε τον τελευταίο μήνα. Δε λέει να φύγει με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα η μυρωδια αρχισε τελευταία γιατι τωρα εχουν αρχισει να ανεβαινουν και οι θερμοκρασιες.

Πιστευω πως το προβλημα ειναι στο υποστρωμα που θελει καλο πλυσιμο με καθαρο νερο, γιατι καλη η σκουπα αλλα δεν φευγει ευκολα η κολλημενη σκατουλα εαν δεν το ξεπλυνης καλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει απο πάνω σε κάποιο μέρος του ενυδρείου η τροφή και να μην έχει πέσει στο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι έχει καθαριστεί σχολαστικά πριν από λίγο καιρό και η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 26 από όταν βγήκαν τα Χρυσόψαρα. Η μυρωδιά υπάρχει από όταν είχε ακόμη κρύο εδώ πάνω. Τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...