Jump to content

Gallaher


Recommended Posts

Παιδια γεια σας, ειμαι καινουριο μελος.

Ηθελα να μου πει καποιος ποια ειναι καλη τροφη για Gallaher.

Απο οτι ειδα δεν συμφωνειτε και πολυ με την ιδεα να εχουμε gallaher στα ενυδρεια μας,

αλλα αφου τα πουλανε ο κοσμος θα τα αγοραζει.

Χωρις να με κραξει καποιος , παρακαλω να μου πειτε τι τροφη να χρησημοποιω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας, ειμαι καινουριο μελος.

Ηθελα να μου πει καποιος ποια ειναι καλη τροφη για Gallaher.

Απο οτι ειδα δεν συμφωνειτε και πολυ με την ιδεα να εχουμε gallaher στα ενυδρεια μας,

αλλα αφου τα πουλανε ο κοσμος θα τα αγοραζει.

Χωρις να με κραξει καποιος , παρακαλω να μου πειτε τι τροφη να χρησημοποιω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Και τα όπλα πωλούνται και ναρκωτικά πωλούνται και πολλά άλλα πράγματα βρίσκονται στο επίσημο ή ανεπίσημο εμπόριο αλλά δεν τα αγοράζουμε (ή τουλάχιστον δεν πρέπει να τα αγοράζουμε). Οπότε αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Αν θες κάνε μας μία παρουσίαση του ενυδρείου σου!

Τα Gallagher είναι παμφάγα και αδηφάγα. Μία ποικιλία τροφών (ξερής και κατεψυγμένης) είναι ότι καλύτερο γι'αυτά τα ψάρια.

Διάβασε κι ενημερώσου λίγο ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

1. Που παω ακριβως για να κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου?

2. Αν ειναι ευκολο πειτε μου την ονομασια της κατηγοριας της τροφης π.χ. πρασινη αλγη, καφε αλγη...

γιατι θελω αυριο κιολας να αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

1. Που παω ακριβως για να κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου?

2. Αν ειναι ευκολο πειτε μου την ονομασια της κατηγοριας της τροφης π.χ. πρασινη αλγη, καφε αλγη...

γιατι θελω αυριο κιολας να αγορασω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

:)

Link to comment
Share on other sites

1. Που παω ακριβως για να κανω παρουσιαση του ενυδρειου μου?

2. Αν ειναι ευκολο πειτε μου την ονομασια της κατηγοριας της τροφης π.χ. πρασινη αλγη, καφε αλγη...

γιατι θελω αυριο κιολας να αγορασω.

1) Μπορείς να κάνεις μία μίνι παρουσίαση του ενυδρείου σου και στο παρόν θέμα. Αν θες να κάνεις μία αναλυτική περιγραφή μπορείς να πας στο Ενυδρεία μελών και να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα.

2) Τι μέγεθος έχει το θηρίο?

Link to comment
Share on other sites

1 μηνα το εχω και ειναι περιπου στα 12-13 εκατοστα.

μεγαλωνει αρκετα γρηγορα παντως.

Υπαρχει καποια απαντηση στο τι τροφη να το δινω?? :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ η συζήτηση να μην συνεχιστεί σε αυτόν τον τόνο. Το θέμα θα καθαριστεί για να εστιάσουμε στην φίλη μας που θέλει να παρουσιάσει το ενυδρείο της.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα Gallagher είναι παμφάγα και αδηφάγα. Μία ποικιλία τροφών (ξερής και κατεψυγμένης) είναι ότι καλύτερο γι'αυτά τα ψάρια.

Διάβασε κι ενημερώσου λίγο ΕΔΩ.

Φίλε μου ο Νίκος έχει απαντήσει στο ερώτημα σου, ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα Gallagher είναι παμφάγα και αδηφάγα. Μία ποικιλία τροφών (ξερής και κατεψυγμένης) είναι ότι καλύτερο γι'αυτά τα ψάρια.

Διάβασε κι ενημερώσου λίγο ΕΔΩ.

Καλησπερα φιλε κ καλως ορισες! :) Η παραθεση τα λεει ολα.Απο το λινκ πιστευω να καταλαβαινεις οτι δεν κανει για ενυδρειο..

Ετυχε να κανω κ εγω το ιδιο λαθος στην αρχη ...το πηρα μικρο 4-5 εκ χωρις να ξερω το τελικο του μεγεθος...μετα απο 2-3 μηνες πηρα ενυδρειο 450 λιτρα γιαυτο ...ηταν ηδη 20 ποντους.Μετα απο αλλους 2-3 μηνες το εδωσα σε πετ σοπ σε μεγεθος 50 εκ γιατι δεν χωραγε σχεδον να στριψει μεσα στο ενυδρειο.Κ πισινα να του παρεις λιγη θα ειναι.(το ειδαμε κ αυτο εδω μεσα...σοβαρα!!)

Το ενυδρειο σου τι μεγεθος εχει κ τι φιλτρανση υπαρχει?

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε κ καλως ορισες! :) Η παραθεση τα λεει ολα.Απο το λινκ πιστευω να καταλαβαινεις οτι δεν κανει για ενυδρειο..

Ετυχε να κανω κ εγω το ιδιο λαθος στην αρχη ...το πηρα μικρο 4-5 εκ χωρις να ξερω το τελικο του μεγεθος...μετα απο 2-3 μηνες πηρα ενυδρειο 450 λιτρα γιαυτο ...ηταν ηδη 20 ποντους.Μετα απο αλλους 2-3 μηνες το εδωσα σε πετ σοπ σε μεγεθος 50 εκ γιατι δεν χωραγε σχεδον να στριψει μεσα στο ενυδρειο.Κ πισινα να του παρεις λιγη θα ειναι.(το ειδαμε κ αυτο εδω μεσα...σοβαρα!!)

Το ενυδρειο σου τι μεγεθος εχει κ τι φιλτρανση υπαρχει?

Είναι 110 λίτρα. Εχει οβάλ τζαμι από το μπροστα μέρος.

Το φιλτρο του ενυδρειου μου ηταν μικρο (μου ειπε ενας φιλος που γνωριζει) και μου εδωσε ενα αλλο απο 200λιτρο ενυδρειο,εσωτερικο.

Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβες γιατι κι εγω δε τα γνωριζω καλα :/

Link to comment
Share on other sites

Είναι 110 λίτρα. Εχει οβάλ τζαμι από το μπροστα μέρος.

Το φιλτρο του ενυδρειου μου ηταν μικρο (μου ειπε ενας φιλος που γνωριζει) και μου εδωσε ενα αλλο απο 200λιτρο ενυδρειο,εσωτερικο.

Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβες γιατι κι εγω δε τα γνωριζω καλα :/

Είναι το μοναδικό ψάρι του ενυδρείου ή έχει και συγκατοίκους?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μοναδικό ψάρι του ενυδρείου ή έχει και συγκατοίκους?

Εχω ακομα εναν κλοουν, 2 γατοψαρα, 2 γλυφτες, 1 χελι περιπου 20 εκατοστα (ειναι πλατυ, δεν μοιαζει με φιδι), ένα φάντασμα (το οποιο μαλλον δεν το βλεπει το καρχαριακι και δεν το τρωει :) )

7 σαλιγκαρια κιτρινα μεγαλα και 2 σαλιγκαρια μαυρα. Αυτά!

**Μη με κραξετε παιδια αν εχω κανει κατι λαθος, γιαυτο μπηκα στο forum μηπως και συμμορφωθω :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θα σε κραξει κανεις για ενα λαθος που εκανες απο αγνοια.Θα σε κραξουμε ομως πολλοι αν δεν κανεις κατι για να το διορθώσεις! :) Μεταξυ σοβαρου κ αστειου παντα... :lmao:

Εχεις πολλα κ ασυμβατα ψαρια μεταξυ τους(εχουν διαφορετικες απαιτησεις στις παραμετρους του νερου)....Πρεπει να διαβασεις αρκετα ..

Το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα την αποψη μου ,για αρχη ,ειναι το να πας ολα τα ψαρια σου πισω στο πετ σοπ.Τα γατοψαρα τι ειδος ειναι? Γιατι κ το γκαλαχερ γατοψαρο ειναι....Το φαντασμα δεν ξερω τι ειναι ...Οι κλοουν ειναι ομαδικα ψαρια,που σημαινει οτι πρεπει να κρατιουντε σε ομαδες(6-7 ατομων), γινονται κ αυτοι μεγαλοι (30εκ) κ θελουν μεγαλο ενυδρειο...

Βιολογικο υλικο υπαρχει στο φιλτρο?! ή εχει μονο σφουγγαρι? Στρωσιμο εγινε? τεστακια για το νερο εχεις?

Καλο θα ηταν να εχουμε κ εξωτερικο φιλτρο σε αυτα τα λιτρα ,αν θελουμε να φτασουμε κ στον μεγιστο αριθμο των κατοικων που θα μπορουσαμε να εχουμε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=23714

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Το φαντασμα ειναι ενα ψαρακι το οποιο εχει σχεδων αορατο σωμα. Λεπτομεριες δε ξερω.

Ο κλοουν (ετσι μου ειπαν οτι λεγεται) ειναι σαν γλυφτης αλλα κιτρινος με πορτοκαλι πτερυγια και ειναι σχετικα μικρος, ουτε 10 εκατοστα.

Τωρα για τα αλλα που ρωτας, εχω βιολογια μεσα στο φιλτρο μου.

Τεστακια κανω το νερο καθε 2 μηνες περιπου.

Αλλαγη νερου κανω 20 λιτρα παλι στο περιπου καθε 20 μερες.

Τα γατοψαρα που ρωτας ειναι κατι μικρα που βρισκονται συνεχεια στο βυθο και "γλυφουν" την αμμο συνεχεια, ελπιζω να καταλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετά λάθη τα οποία πιθανόν να σε οδηγήσουν σε προβλήματα στο άμεσο ή έμμεσο μέλλον. Αυτό που σου προτείνω είναι να βγάλεις πολλές φωτογραφίες και να μας κάνεις μία αναλυτική παρουσίαση για τα ψάρια που έχεις για να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Γραψε μας κ τις μετρησεις που εχεις κανει τελευταια τοτε(ph,gh,no3 etc)...Πες μας κ τι υλικα εχει το φιλτρο σου, ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο..Τι διαδικασια ακολουθησες κατα το στρωσιμο...βαλε κ καμια φωτο αν εχεις....

Γενικοτερα να πουμε οτι καλο ειναι να κανουμε συχνοτερα μετρησεις στο νερο του ενυδρειου μας...οπως κ αλλαγες νερου(ανα βδομαδα πχ)..ειδικα στην περιπτωση σου που εχεις κ τοσο παλλα ψαρακια σε τοσο μικρο χωρο

Κ συγνωμη για "φιλε μου" ...τωρα παρατηρησα οτι εισαι γυναικα... :)

Link to comment
Share on other sites

το φαντασμα τι ειναι ρε παιδια;φιλη μου μελοντικα θα εχεις πολλα προβληματα μα τα ψαρια σου.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις πισω και να ξεκινησεις να βαλεις νεους κατοικους στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το φαντασμα τι ειναι ρε παιδια;φιλη μου μελοντικα θα εχεις πολλα προβληματα μα τα ψαρια σου.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δωσεις πισω και να ξεκινησεις να βαλεις νεους κατοικους στο ενυδρειο σου.

Πιθανόν να μιλάμε γι'αυτό...

http://www.google.gr/images?hl=el&q=Pa...00&bih=1008

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μιλάμε γι'αυτό...

http://www.google.gr/images?hl=el&q=Pa...00&bih=1008

Μπραβο αυτο εδω εχω. Ειχα 2 αλλα το ενα επεζησε.

Εμφανισιακα ειναι οπως το βλεπετε αλλα μενει ακινητο σε ενα σημειο χωρις να κανει τιποτα (για οσους τυχον θελησουν να παρουν).

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 φωτογραφιες απο τα ψαρακια μου σε αλλο τοπικ ομως..

Ελπιζω να τα δειτε και να μου πειτε τις συμβουλες σας.

Θα προσθεσω και αλλες φωτογραφιες απο τα υπολοιπα ψαρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε αυτό το θέμα τις φωτογραφίες για να είναι ολα μαζεμένα εδώ.

:)

Πως τις βαζω σε αυτο το θεμα? :/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...