Jump to content

Στησιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Εχω λοιπον αρκετο καιρο στην κατοχη μ ενα ενυδρειο με περιπου 150 λιτρα

Ειναι 100χ30χ50 με καμπυλωτη προσοψη ( το 30 δλδ γινεται 38 και παλι 30)

Οταν το πρωτοπηρα εκανα μια προσπαθεια να το στησω τροπικα..με μηδενικες γνωσεις τοτε αλλα με τον απαραιτητο εξοπλισμο πηγαιναν ολα καλα μεχρι που ενας μεγαλος καυσωνας εβρασε σχεδον ολα τα ψαρακια μ...

Επειτα το γυρισα σε κρυου νερου με 5 μικρα koi που γεννηθηκαν στην λιμνη μ που τα ειχα μεχρι προσφατα( αντιμετωπιζοντας ομως πολυ αλγη) και πλεον τα πηγα παλι στην λιμνη τους και ξαναστηνω σιγα σιγα για τροπικη κατασταση

Εχω λοιπον στην κατοχη μ

1)το ενυδρειο, με το καπακι του και τις 2 λαμπες του

2)εξωτερικο φιλτρο της eheim(με υαλοβαμβακα-μπλε σφουγγαρι-sera biofibres- και biopur-siporax)

4)ενα ξυλο μικρο και ενα μεγαλο που πηρα προσγατα.

5) θερμαντηρα 150 w

6) χαλικι

7)θερμομετρο

8 )αεραντλια

9) μια ωραια πετρα

Στις 8-10 το γεμισα με νερο και εβαλα την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου ( beaphar safe quard)

Την ολη διαδικασια στρωσιματος την γνωριζω...Θα ηταν πολυ καλο αν εβρισκα μπολι αλλα εδω καλαματα δεν ειναι κανενας γνωστος μ να ασχολειται,

Αυτο που κανω εγω ειναι να βαζω σε ενα τουλι φυλλαρακια τροφης και να το βυθιζω στο νερο για να δημιουργηθει αμμωνια.

Επισης πηρα και το sera nitrivec και εβαλα μπας και βοηθησει καθολου

Στο ενυδρειο θελω να βαλω αληθινα φυτα ( μιας και τα πλαστικα που ειχα παντα ειναι μαπα απο ολους τους τομεις)

Ετσι λοιπον εχω στο μυαλο μ Ceratophyllum demersum - Anubias barteri var. nana - egeria Densa & καποιο ειδος vallsiniera αρκει βεβαια να τα βρω γτ δεν εχουν τα πετ σοπ εδω..

εχω παρει στικακια( Aquaviltal multistick) για να μετρω ph-no2-no3-kh-gh και μου μενε να παρω υγρο τεστ για την αμμωνια

Για ψαρακια εχω σκεφτει να βαλω δυπ περλ γκουραμι με ενα μονομαχοκαι καποιο ειδος γλειφτη( αν εβρισκα sae θα ημουν αρχοντας) και ολο και καποιο αλλο ψαρακι

Αλλα μπορω να πω πως και τα γκαπακια με ελκυουν αποκλειωντας βεβαια τα παραπανω... θα δουμε

Ολα καλα λοιπον? παω καλα? χρειαζομαι κατι αλλο?? συμβουλη-γνωμη θα χαρω να δω..

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια που ανεφερες δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους.εχουν διαφορετικες απαιτησεις οσον αφορα το νερο.ph κλπ.διαβασε στο προφιλ των ψαριων τις απαιτησεις τους.στρωσε καλα το ενυδρειο σου και μην βιαστεις να βαλεις ψαρια μεσα.μετρησεις κανε με υγρα τεστ ειναι πιο αξιοπηστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω κατι που να μην ταιριαζει στα ψαρακια

Περλ γκουραμι ph:5-7,5 (6,5 ιδανικο)

GH: 4-15°dGH (Ιδανικά: 6-10°dGH)

Μονομαχος PH: 6-7.5 (Ιδανικά: 6.5-7.0)

GH: 4-12°dGH (Ιδανικά: 5-8°dGH)

Τιγρακια pH: 6 - 7.5 ~ dH: 3 - 15

Γλειφτης PH: 6.0 - 8.0 (Ιδανικά: 7)

GH: 5-19°dGH

Καταγωγη ολα απο ασια.

Ετσι λοιπον με μια τιμη ph γυρω στο 7 και μια τιμη σκληροτητας γυρω στο 10 πιστευω πως ειναι μια χαρα..

Για τα γκαπακια οπως ειπα παραπανω αποκλειω αυτα τα ψαρια καθως ναι θελουν διαφορετικες παραμετρους,,

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε και καλο στησιμο ευχομαι. να ξερεις μονομαχος και τιγρακια δεν.... θα του πειραζουν την ουρα και γενικα δεν τα βαζουμε μαζι του αυτα. οι παραμετρη ειναι η πρωτη προσοχη που δειχνουμε και εσυ το εψαξες πολυ και μπραβο αλλα ειναι και οι συμβιωση ενα θεμα... τα γκαπακια απλα δεν... αλλα και αυτο το ξερεις και εισαι σε καλο δρομο. αντι για τιγρακια δεν θελεις κανενα ειδος γατοψαρου για το βυθο. πχ 7-8 κορυ? αλλα αυτα θελουν μονο αμμο

Link to comment
Share on other sites

Τιγρακια ακυρο τοτε...απλα ειδα πως αν ειναι σε ομαδα ανω των 8 ατομων δεν ειναι τοσο επιθετικα στις ουρες..

Επισης βρηκα 3 πετρουλες που εχω μαζεψει απο το βουνο..τους εριξα ξυδι τπτ...τους εριξα ακουαφορτε και αφρισαν..μαλλον δεν κανουν σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Τιγρακια ακυρο τοτε...απλα ειδα πως αν ειναι σε ομαδα ανω των 8 ατομων δεν ειναι τοσο επιθετικα στις ουρες..

Επισης βρηκα 3 πετρουλες που εχω μαζεψει απο το βουνο..τους εριξα ξυδι τπτ...τους εριξα ακουαφορτε και αφρισαν..μαλλον δεν κανουν σωστα?

Όχι είναι ασβεστολιθικές και ανεβάζουν σκληρότητες.

Και εσύ δεν χρειάζεσαι υψηλές! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ο μονομαχος μπαινει παντα μονος σε ειδικα διαμορφωμενο ενυδρειο(με πολλα πλατυφυλλα φυτα,μαλακο και οξυνο νερο)και ποτε με αλλους συγκατοικους.....διαφορετικα θα τον χασεις πολυ συντομα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ασβεστολιθικές και ανεβάζουν σκληρότητες.

Και εσύ δεν χρειάζεσαι υψηλές! :)

Για τα γκαπι ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Για τα γκαπακια οπως ειπα παραπανω αποκλειω αυτα τα ψαρια καθως ναι θελουν διαφορετικες παραμετρους,,

Δεν θέλει guppies! :)

Link to comment
Share on other sites

Το παν στα ενυδρεια γενικοτερα ειναι το να κραταμε σταθερες τις τιμες του νερου(ph,gh,kh etc) κ να μην εχουμε σκαμπανεβασματα τις θερμοκρασιας κατα τις αλλαγες...(κ φυσικα το καθαρο νερακι=καλη φιλτρανση κ σταθερες ρουτινες[αλλαγες νερου κ καθαριοτητες])

Αν αποφασισεις οτι πας σε μαλακο νερο θα πρεπει να επεξεργάζεσαι το νερο σου με τυρφη σε δοχειο προετοιμασιας ωστε να 'ερθει' στις επιθυμητες τιμες κ μετα να το βαλεις στο ενυδρειο σου...υπαρχει κ η α/ο βεβαια οπου σε γλιτωνει απο αρκετο κοπο!(τυρφη)

Τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα στις μετρησεις τους κ παντα προτεινονται τα υγρα.

Για τα ψαρια που αναφερεις σου ειπαν ποιο πανω...

Στα 150 λιτρα εχεις αρκετες επιλογες... Αν εχεις την ορεξη κ την διαθεση να ασχοληθεις με το "μαλακο" νερο οπως λεμε κ ποιο πανω θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρακι απιστογραμμα μαζι με ενα κοπαδακι νεον πχ (μονο ξυλα στο ενυδρειο,χαμηλος φωτισμος,φυλλα καταπα παντου.... :) )

'Η ενα κοπαδι αρλεκινους 10-15 ατομα ....

Αν θελεις να ασχοληθεις με απλα αποχλωριωμενο νερο μπορεις να ασχοληθεις με ζωοτοκα κυριως αλλα οχι μονο (πλατυ,γκαππυ,ξιφοφορους,εντλερς,cpds) ειτε σε συνδυασμό πχ 6-7 γκαπακια μαζι με 6-7 πλατυς (οχι γκαπυ κ εντλερ γιατι υβριδιζουν) ητε 10-12 ξιφοφορους μονους τους, σε αναλογια 3 θυλικα 1 αρσενικο ...ή μονο θυλικα αν δεν θελεις να μπλεξεις με γεννες ή τσαπουκαδες που θα εχεις αν βαλεις μονο αρσενικους.

Προσωπικά οι 2 συνδιασμοι που σου ειπα για το "μαλακο νερο" μου εχουν παρει το μυαλο ...αλλα δεν εχω τον χρονο για να κανω οτι ειναι απαραίτητο για να τα συντηρησω οπως πρεπει...οποτε εχω περιοριστει προς το παρων στα ζωοτοκα...

Υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιλογες ομως ακομα κ αυτα που σου ειπα εγω ειναι απλα ενα παραδειγμα. Ψαξου να δεις τι ψαρια σου αρεσουν..δες τι εισαι διατεθημενος να συντηρησεις κ εδω ειμαστε να πουμε περισσοτερα! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου ωραία είναι κανά ζευγάρι kribensis "Pelvicachromis pulcher" (επιθετικά μόνο κατά την περίοδο αναπαραγωγής και με νορμαλ απαιτήσεις). Μπορούν να συνδυαστούν και με άλλα ψάρια ίδιων απαιτήσεων. Βέβαια και νανοκιχλίδες (απιστόγραμμα) με καρδινάλιους θα είναι ωραία. Και προς Αφρική να πας πάλι ωραία είναι. Αν ψάξεις θα δεις ότι έχεις αμέτρητες επιλογές και συνδυασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογες μπορει να εχω αλλα δεν εχουν οι πετ σοπαδες τα καταλληλα δυστηχως,,,

Επισης και τα γκαπακια δεν τα αποκλειω..ειναι εντυπωσιακα ψαρακια και μ περνουν αρκετα απο το μυαλο...

Προτιμω ενα καθαρο και σωστο ενυδρειο με μικρα ψαρακια παρα ενα ενυδρειο που να με τρεχει συνεχεια με απαιτητικα ψαρακια..

Δυστηχως ομως για τα υγρα τεστ δεν μπορω να τα αποκτησω...το οικονομικο μπαινει στην μεση και προσπαθω να τα κανω ολα οσο πιο φθηνα γινεται γτ το ταμειον ειναι μειον..

Στο μυαλο μ εχω σκεφτει απιθανα πραγματα αλλα...

Πηρα και ενα χρονοδιακοπτη για να λειτουργω τον φωτισμο γυρω στις 8 ωρες και μου μενει να βρω υγρο τεστ αμμωνιας και τα φυτα..

ΜΕ τα στικακια που εχω κανει κατι μετρησεις( πανω απο 10 μετρησεις) εχω δει τις παρακατω τιμες

ph:~ 7,2

dKH: 6

dGH: >14

Θα προσπαθησω με τον καιρο να αποκτησω υγρα τεστ

Αυριο θα βγαλω και καμια φοτο να βαλω ετσι να δειτε :)

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα και σημερα μερικες φοτο,,

ειχα συνεχως την αεραντλια και δουλευε αλλα γυρισα την εξοδο του φιλτρου και χτυπα την επιφανεια του νερου..(ειναι το ιδιο? υπαρχει διαφορα?)

Ειναι λιγακι αδειο αλλα εχω μια μεγαλη ριζα που περιμενω να βυθιστει και τα φυτακια που θα βαλω αργοτερα..

Eπισης μπορω να πω πως το kribensis "Pelvicachromis pulcher ειναι πολυ ενδοιαφερον ψαρι...

Σημερα λογικα θα γυρισω τα πετσοπαδικα ν α δω τι εχουν...

post-26561-1287058540_thumb.jpg

post-26561-1287058555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ενυδρειο 5 μερες τωρα που τρεχει το "ταιζεις"??ποια μεθοδο στρωσιματος ακολουθεις?

Εγω θα σου πρότεινα να καθυστερήσεις οποιαδηποτε αλλη αγορα (ητε των ψαριων ητε διακοσμητικων) κ να παρεις τα τεστακια πρωτα μιας κ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να μπορεσεις να παρεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα απο το ενυδρειο σου αλλα κ περισσοτερες συμβουλες απο εμας μιας κ τα στικακια ειναι αναξιοπιστα κ θα σου λεμε τα παντα στο περιπου ..

Τουλαχιστον για ΝΟ3,ΝΗ4,gh,ph.

Αν εχεις δημιουργήσει αρκετή ανατάραξη τις επιφάνειας δεν χρειάζεσαι αεραντλία ...

Αν παλι υποθεσουμε οτι τα στικακια σου εδωσαν σωστες ενδειξεις τοτε σε αυτες τις σκληροτητες δεν μπαινουν τα κριμπενσις...(οχι οτι εχω δει κ πουθενα νερο δυκτιου μαλακο αλλα λεμε τωρα...) Οποτε αν θα θελησεις να παρεις καποιο τετοιο ψαρακι θα πρεπει πρωτα πρωτα να παρεις βαρελι προετοιμασιας νερου....το οποιο ειναι απαραιτητο κ αυτο ητε ασχοληθεις με μαλακο ητε με σκληρο νερο.Να εξοικειωθείς με την επεξεργασια που θα χρειαστει το νερο μεχρι να καταφερεις να εχεις σταθερα αποτελεσματα(μετρησεις)στο ενυδρειο σου απο τις αλλαγες νερου. Αυτο θα σου προτεινα να το κανεις στο ενυδρειο σου στην φαση που βρισκεσαι τωρα! Χωρις ψαρια δλδ...Ασχολήσου με τον εξοπλισμο που σου λειπει κ με την διακοσμηση του ενυδρειου σου οσο περισσοτερο μπορεις ΠΡΙΝ παρεις το οποιοδηποτε ψαρακι.

Το νερο για να το μαλακωσεις χρειαζετε φιλτραρισμα με τυρφη ή μια αγορα καποιας συσκευης α/ο η οποια θα σε γλιτωσει κ απο πολυ κοπο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ενυδρειο 5 μερες τωρα που τρεχει το "ταιζεις"??ποια μεθοδο στρωσιματος ακολουθεις?

Ριχνω καθημερινα τροφη σε φυλαρακια..Τα βαζω σε ενα τουλι και τα βυθιζω στο νερο..

Εγω θα σου πρότεινα να καθυστερήσεις οποιαδηποτε αλλη αγορα (ητε των ψαριων ητε διακοσμητικων) κ να παρεις τα τεστακια πρωτα μιας κ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να μπορεσεις να παρεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα απο το ενυδρειο σου αλλα κ περισσοτερες συμβουλες απο εμας μιας κ τα στικακια ειναι αναξιοπιστα κ θα σου λεμε τα παντα στο περιπου ..

Τουλαχιστον για ΝΟ3,ΝΗ4,gh,ph.

Το μονο που μ μενει να παρω πλεον ειναι φυτα-ψαρια και τεστ αμμωνιας..

Τελος της αλλης βδομαδας θα παρω τα φυτα..οσο για τα ψαρια θα μπουν τελευταια και μονο αν ολα ειναι καλα..(οσο καιρο και αν παρει)

Τωρα για τα υγρα τεστ μ ειναι λιγο δυσκολο να τα αποκτησω...καθως εχω χαλσει ηδη καμποσα λεφτα και στερευουν λιγο λιγο...( πρεπει να παρω και λαμπες grrrrr)

σιγουρα ομως με την πρωτη ευκαιρια θα αποκτησω...

Αν παλι υποθεσουμε οτι τα στικακια σου εδωσαν σωστες ενδειξεις τοτε σε αυτες τις σκληροτητες δεν μπαινουν τα κριμπενσις.

Συντήρηση στο ενυδρείο

PH: 6-8 (Ιδανικά 7)

KH: 5-12°dKH

GH: 5-15°dGH

Πιστευω πως ειμαι οριακα αλλα μεσα στις τιμες αυτες...

Ισως ειμαι κ λαθος δεν ξερω..δεν εχω αποφασισει ακομα τι να βαλω μεσα...ψαχνομαι...σιγουρα παντως ψαρια σκληρου νερου γτ δεν νομιζω πως θα ασχοληθω με α/ο τυρφες βαρελια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Βαρελι θα χρειαστεις ετσι κιαλλιως για να κανεις αποχλωριωση του νερου αλλα κ για να το αφηνεις εκει μεχρι να ερθει στην θερμοκρασια του ενυδρειου σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μαρεσει ;) εβαλα σημερα την ριζα που εχω παρει..την γυριζα απο εδω...την γυριζα απο εκει και δεν μαρεσει..

Μονο ορθια ειναι ωραια στην αριστερη πλευρα αλλα η μυτη πεταει λιγο εξω απο το νερο..

Δεν βρισκει καπου αλλα πεταει κανα 2 ποντους..

Επισης αν την βαλω ορθια αδειαζει το μεσο του ενυδρειου..

Αο διακοσμητικα δεν νομιζω να παρω κατι αλλο..

Μπορει με τα φυτα να γινει καλυτερο αλλα μεχρι τωρα δεν...

ΥΓ: το νερο κιτρινισε αμεσως παρολο που την ειχα κανα 4ωρο σε βραστο-καυτο νερο

Υγ2: ανακαλυψα ενα μικρο φυτακι...ενας ποντος κλοναρακι με δυο μικρα φυλαρακια..ενα δεξια ενα αριστερα..καταλαθος το εβγαλα ;)

Αυριο θα κανω κ αλλους πειραματισμους... και ελπιζω να κανω κατι γτ δεν θελω να βαζω πολυ χερι μεσα

post-26561-1287171448_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πιστευω πως εχω βαλει λαθος τα υλικα στο φιλτρο μ θα ηθελα να μου πειτε αν τα εχω σωστα,,

Σαν κανονα ξερω πως πρωτα μπαινουν τα πιο ελευθερα υλικα και μετα τα ποιο στενα..πως τα βαλα τωρα εγω αντιθετα δεν ξερω..

Τα εχω ως εξης:

1) υαλοβαμβακας

2)μπλε σφουγγαρι 2τμχ

3) sera biofibres

4)μαλλον σιποραξ ( το εχω ποοολυ καιρο κ δεν θυμαμαι)

ΕΠισης καταφερα να βρω πετρα που να μην αφρησει με ακουαφορτε..

Λεω να την καθαρισω καλα και να την βαλω..ελπιζω να ειναι οκ...

post-26561-1287249855_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω 2 μερες τωρα πως το νερο εχει πολλα μικρα σωματιδιακια( σκονη-μικρες τριχες κ γενικα αιωρουμενα σωματιδια)

Μαλλον εγινε απο πετσετα αφου σκουπισα τα χερια μ πριν τα βαλω στο ενυδρειο...

Νομιζα πως θα φυγει με το φιλτρο αλλα δεν γινεται τπτ...

Θα πρεπει να κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Διορθοσα πριν λιγο την σειρα των υλικων στο φιλτρο

Προσθεσα ακομα ενα μπλε σφουγγαρι και εριξα και λιγο μπολι που μ εδωσε ο πετσοπας μ απολυτως καθαρο...

Επισης σαν βιολογικο υλικο εχω μονο biopur..ειναι αναγκη να βαλω σιποραξ ή δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...