Jump to content

ποια ψαρακια θα προτιμουσατε?????????????


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 130λιτρα χαλικι κ λιγες πετρες (μπορω να βαλω κ αλλες) θα ανεβασω φωτος...

τα ψαρια που εχω διαλεξει ειναι

.astronotus ocellatus red

..mylossoma aureum silver dolar

...botia maracantha clown

....pterophyllum scalare asst XL

.....cichlasoma severum

αυτα ειναι τα ψαρακια που εχω την δυνατοτιτα να αγωρασω απο ενα πετ σοπ εδω στα Χανια.

1)ποια απο αυτα ταιριαζουν με τα 2 gyppy και το hypostomys plecostomus

2) τα gyppy μπορω να τα βγαλω

η λιστα ηταν πολυ μεγαλητερη κ τελικα διαλεξα αυτα, ειναι ποιο πολυ στα "μετρα μου"

εχει καποιος εμπειρια με αυτα τα ψαρια που να μπορει να βοηθησει??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα και στο ΠΜ κανενα δεν ειναι στα μετρα σου ..... ολα γινονται τερατακια

astronotus ocellatus red = ph 7 , 35εκ γρηγορη αναπτυξη , το ειχα

silver dollar = ph 7 , 15 εκ , δεν το ειχα

botia maracantha clown = ph 7 , 35 εκ

pterophyllum scalare asst XL = ph 7 , 20x20 εκ ...κοπαδοψαρο...το χω ...σε 450 λιτρα

cichlasoma severum = νομιζω σαν τα οσκαρ γινεται και αυτο ...

*Το ph 7 ειναι η μεση τιμη σε ολα , μην παρεξηγηθω .

Οσο για τα γκαπυ ...ειδικα με το πρωτο ...αποχαιρετησε τα!!!

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα και στο ΠΜ κανενα δεν ειναι στα μετρα σου ..... ολα γινονται τερατακια

astronotus ocellatus red = ph 7 , 35εκ γρηγορη αναπτυξη , το ειχα

silver dollar = ph 7 , 15 εκ , δεν το ειχα

botia maracantha clown = ph 7 , 35 εκ

pterophyllum scalare asst XL = ph 7 , 20x20 εκ ...κοπαδοψαρο...το χω ...σε 450 λιτρα

cichlasoma severum = νομιζω σαν τα οσκαρ γινεται και αυτο ...

*Το ph 7 ειναι η μεση τιμη σε ολα , μην παρεξηγηθω .

Οσο για τα γκαπυ ...ειδικα με το πρωτο ...αποχαιρετησε τα!!!

δηλαδη ολα θα τρωνε τα gyppu?

σκεφτομαι αυτα τα δυο cichlasoma severum και silver dollar μαζι κ να βγαλω να gyppu

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολα θα τρωνε τα gyppu?

σκεφτομαι αυτα τα δυο cichlasoma severum και silver dollar μαζι κ να βγαλω να gyppu

Τα 130 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψάρια που θες!

Στα λίτρα σου υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές! Μην κολλάς μόνο σε μεγάλα ψάρια! :)

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα εβαζα κοποδοψαρα.ομορφα ψαρακια τελεια χρωματα και κινηση στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

στη θεση σου θα εβαζα κοποδοψαρα.ομορφα ψαρακια τελεια χρωματα και κινηση στο ενυδρειο.

kati tetoio skeftomai k go!

na balo mikra psarakia to poli 2-5 cm

posa mporo na balo mesa?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μας πεις τι εξοπλισμο εχεις. Εξωτερικο φιλτρο,βιολογικα υλικα,χρονος λειτουργειας ενυδρειου, κ διαστασεις της γυαλας.Μετρησεις απο το νερο τις περιοχης σου θα βοηθουσαν πολυ επισης.

Αν πχ υποθεσουμε οτι θα βαλεις ψαρακια που θελουν σκληρο νερο(πχ ζωοτοκα) θα μπορουσες να βαλεις πχ 10-15 endlers ή γκαππυς (οχι μαζι ομως γιατι υβριδιζουν) ή πλατυς ή ξιφοφορους...

Αν υποθεσουμε οτι θα ασχοληθείς με το μαλακο νερο θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδακι αρλεκινους ...ή νεον (αν κ καλο ειναι να μπαινουν σε ενυδρεια με τουλαχιστον 1μετρο μηκος.) Μπορουν βεβαια να συντηρηθουν κ σε μικροτερα species ενυδρεια (μονα τους δλδ) αν κ θα τα προτιμούσα σε μεγαλυτερο ενυδρειο κ σε μεγαλυτερο αριθμο βεβαια ωστε να δεις κ την συμπεριφορα τους καλυτερα.

Επιλογες υπαρχουν πολλες.Το θεμα ειναι τι θελεις εσυ κ τι μπορεις να συντηρησεις.

ΥΓ: Γραφε σε παρακαλω με Ελληνικους χαρακτηρες ,ειναι πολυ κουραστικα τα Greeklish κ ειναι κ στους κανονισμους του φορουμ.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μας πεις τι εξοπλισμο εχεις. Εξωτερικο φιλτρο,βιολογικα υλικα,χρονος λειτουργειας ενυδρειου, κ διαστασεις της γυαλας.Μετρησεις απο το νερο τις περιοχης σου θα βοηθουσαν πολυ επισης.

Αν πχ υποθεσουμε οτι θα βαλεις ψαρακια που θελουν σκληρο νερο(πχ ζωοτοκα) θα μπορουσες να βαλεις πχ 10-15 endlers ή γκαππυς (οχι μαζι ομως γιατι υβριδιζουν) ή πλατυς ή ξιφοφορους...

Αν υποθεσουμε οτι θα ασχοληθείς με το μαλακο νερο θα μπορουσες να βαλεις ενα κοπαδακι αρλεκινους ...ή νεον (αν κ καλο ειναι να μπαινουν σε ενυδρεια με τουλαχιστον 1μετρο μηκος.) Μπορουν βεβαια να συντηρηθουν κ σε μικροτερα species ενυδρεια (μονα τους δλδ) αν κ θα τα προτιμούσα σε μεγαλυτερο ενυδρειο κ σε μεγαλυτερο αριθμο βεβαια ωστε να δεις κ την συμπεριφορα τους καλυτερα.

Επιλογες υπαρχουν πολλες.Το θεμα ειναι τι θελεις εσυ κ τι μπορεις να συντηρησεις.

ΥΓ: Γραφε σε παρακαλω με Ελληνικους χαρακτηρες ,ειναι πολυ κουραστικα τα Greeklish κ ειναι κ στους κανονισμους του φορουμ.

συγνωμη για τα αγγλικα...

εχω εξωτερικο φιλτρο θερμοστατη λαμπες ειναι κομπλε το ενυδρειο το πηρα μεταχειρισμενο απο ενα κοπελι εδω στο φορουμ...

το ενυδρειο λειτουργει περιπου 1 μηνα ειχα μεσα χρυσοψαρα κ τα εβγαλα τωρα εχω μεσα γκαπυ αποφασισα να παρω κ αλλα γκαπυ + μικρα ψαρακια τετοιο μεγεθους.

μη ασχετη ερωτηση δυο μοναμαχοι αρσενικο θυληκο συμβιωνουν?

Link to comment
Share on other sites

βιολογικα υλικα, διαστασεις της γυαλας.Μετρησεις απο το νερο

Με το τζιγκελι θα στα βγαλουμε?!Μολογα!! :lmao: Τι αλλο εχεις!? :) Τεστακια για το νερο εχεις παρει!? Τι βιολογικο υλικο εχεις κ ποσο?

Μια φωτο=1000 λεξεις παρεμπιπτόντως ...αν εχεις καποια βαλε!

Οι μονομαχοι μαζι Δεν συμβιωνουν .Αν θελεις να εχεις μονομαχο τον βαζεις παντα μονο του, εκτος αν θες να κανεις αναπαραγωγη πχ κ μετα τους χωριζεις ξανα.

Αν δεν μας γραψεις μετρησεις απο το νερο του ενυδρειου σου ετσι ωστε να βεβαιωθουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο κ να μαθουμε κ τι νερο εχεις (σκληρο-μαλακο) δεν μπορει κανεις να σε βοηθήσει.

Ενα χρησιμο λινκ....Μηπως υπαρχει κ κανα τετοιο για το στρωσιμο?!με τις συζητησεις που υπαρχουν στο υπομνημα μαλλον περισσοτερο μπερδευονται παρα μαθαινουν.

Ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Με το τζιγκελι θα στα βγαλουμε?!Μολογα!! :hysterical: Τι αλλο εχεις!? :lmao: Τεστακια για το νερο εχεις παρει!? Τι βιολογικο υλικο εχεις κ ποσο?

Μια φωτο=1000 λεξεις παρεμπιπτόντως ...αν εχεις καποια βαλε!

Οι μονομαχοι μαζι Δεν συμβιωνουν .Αν θελεις να εχεις μονομαχο τον βαζεις παντα μονο του, εκτος αν θες να κανεις αναπαραγωγη πχ κ μετα τους χωριζεις ξανα.

Αν δεν μας γραψεις μετρησεις απο το νερο του ενυδρειου σου ετσι ωστε να βεβαιωθουμε οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο κ να μαθουμε κ τι νερο εχεις (σκληρο-μαλακο) δεν μπορει κανεις να σε βοηθήσει.

Ενα χρησιμο λινκ....Μηπως υπαρχει κ κανα τετοιο για το στρωσιμο?!με τις συζητησεις που υπαρχουν στο υπομνημα μαλλον περισσοτερο μπερδευονται παρα μαθαινουν.

Ο κυκλος του αζωτου.

:D

φωτογραφια θα ανεβασω το μεσημερι, τεστακια δεν εχω παρει ακομα τα βιολογικα υλικα θα στα γραψω μαζι με τις φωτο το μεσημερι.

μεσα εχω 2 γκαπυ κ ενα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323418 ειναι μια χαρα τουλαχιστον ετσι φαινετε.

η θερμοκρασια ειναι σταθερη τωρα κ 2-3 μερες στους 27-28 βαθμους

:)

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

φωτογραφια θα ανεβασω το μεσημερι, τεστακια δεν εχω παρει ακομα τα βιολογικα υλικα θα στα γραψω μαζι με τις φωτο το μεσημερι.

μεσα εχω 2 γκαπυ κ ενα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323418 ειναι μια χαρα τουλαχιστον ετσι φαινετε.

η θερμοκρασια ειναι σταθερη τωρα κ 2-3 μερες στους 27-28 βαθμους

:)

post-24691-1287058500_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρχη! Αλλα σιγουρα θα το κανεις πολυ καλυτερο στην πορεια!Το πήλινο εγω θα σου ελεγα να το βγαλεις!Βαλε κανα ξυλο καμια πετρα κ φυτεψε κ κανα ευκολο φυτακι για αρχη κ θα γινει πανεμορφο!Βιολογικο υλικο....υπαρχει στο φιλτρο σου?

Αυξησε για αρχη τον αριθμο των γκαππυ σου! παρε αλλα 5 τουλαχιστον...

Καλυτερα ομως ειναι να ΜΗΝ παρεις ψαρια κ να παρεις τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τεστακια .Αλλιως πας στα 'τυφλα' ..δεν γινετε να συντηρησεις ενυδρειο χωρις τεστ.

Παρε τουλαχιστον ΝΟ3,ΝΗ4,gh,ph...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρχη! Αλλα σιγουρα θα το κανεις πολυ καλυτερο στην πορεια!Το πήλινο εγω θα σου ελεγα να το βγαλεις!Βαλε κανα ξυλο καμια πετρα κ φυτεψε κ κανα ευκολο φυτακι για αρχη κ θα γινει πανεμορφο!Βιολογικο υλικο....υπαρχει στο φιλτρο σου?

Αυξησε για αρχη τον αριθμο των γκαππυ σου! παρε αλλα 5 τουλαχιστον...

Καλυτερα ομως ειναι να ΜΗΝ παρεις ψαρια κ να παρεις τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τεστακια .Αλλιως πας στα 'τυφλα' ..δεν γινετε να συντηρησεις ενυδρειο χωρις τεστ.

Παρε τουλαχιστον ΝΟ3,ΝΗ4,gh,ph...

σαν φυτο εχω java moss στο βραχο... εχω μεσα 7γαππυ !

οσο για τα τεστ εχω μονο ph tester το οποιο δεν το εχω δοκιμασει ακομα....

αλλα τεστ δεν εχω παρει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα υγρα τεστ παντα! Τα χαρτακια δεν.....

αυτα ειναι ακριβα δεν μπορω να ανοικτω κ αλλο.....

ευχαριστω για τις πληροφοριες σου !!!!! κ το ενδιαφερον σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...