Jump to content

ταιριαζουν


Recommended Posts

καλημερες σε ολους.εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα και σκεφτομαι να βαλω μεσα κουραμι, νεον η` καρδιναλιους,και ισως guppy.αυτα συμβιωνουν????εχω την εντυπωση οτι ειναι ολα ηρεμα ψαρακια.για πειτε?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου.ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.τα νεον με τους καρδιναλιους ειναι κοπαδοψαρα.τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και γενανε συνεχεια.και τα ψαρακια που λες εχουν διαφορετικες απαιτησεις στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

μετρα το νερο τις βρυσης σου και δες σε ποια ταιριαζει ή σε ποια μπορεις να το προσαρμοσεις πιο ευκολα.εκτος και αν πας για αγορα Οσμωσης!

Link to comment
Share on other sites

δες εδω για τα ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ

Θελουν και ποιο χαμηλο ph ...

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου.ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.τα νεον με τους καρδιναλιους ειναι κοπαδοψαρα.τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και γενανε συνεχεια.και τα ψαρακια που λες εχουν διαφορετικες απαιτησεις στο νερο.

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα βάλουμε ωοτόκα με ζωοτόκα αρκεί ότι βάλουμε να θέλει παρόμιες συνθήκες νερού.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα βάλουμε ωοτόκα με ζωοτόκα αρκεί ότι βάλουμε να θέλει παρόμιες συνθήκες νερού.

ωραια εγω τι εγραψα δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου.ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.τα νεον με τους καρδιναλιους ειναι κοπαδοψαρα.τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και γενανε συνεχεια.και τα ψαρακια που λες εχουν διαφορετικες απαιτησεις στο νερο.

Θα θεωρήσω αυτή την απάντηση λάθος υπό συνθήκες που δεν αναφέρθηκαν.

Τα ψάρια που αναφέρονται είναι τα γκουράμι (Ασία), τα νέον ή οι καρδινάλιοι (Αμαζόνιος) και τα γκάπυ (Ν.Αμερική).

Πρώτη παράμετρος είναι το αν θέλουμε να φτιάξουμε βιοτοπικό ενυδρείο. Βιοτοπικό σημαίνει ότι έχουμε ψάρια που ανήκουν στην ίδια λίμνη ή στον ίδιο ποταμό, σε παρόμοια βάθη και φυσικά με τις ίδιες συνθήκες διαβίωσης. Αν θέλουμε να κάνουμε βιοτοπικό τότε έχουμε να επιλέξουμε ή τα γκουράμι ή τα νέον ή τους καρδινάλιους ή τα γκάπυ. Σε καμία περίπτωση κάποιον συνδυασμό.

Η δεύτερη παράμετρος είναι (αν δεν μας ενδιαφέρει το βιοτοπικό) να δούμε τις τιμές νερού που ζει το κάθε ψάρι. Βλέποντας τις τιμές, θα πρέπει να γνωρίζουμε και το τι τιμές βγάζει η βρύση μας. Δηλαδή θα πρέπει να ξέρουμε αν θα πρέπει να "φτιάξουμε" το νερό μας ή όχι. πχ Τα γκουράμι, τα νέον και οι καρδινάλιοι χαρακτηρίζονται ως ψάρια μέτρια μαλακού ως μαλακού νερού και τα γκάπυ ως ψάρια σκληρού νερού, αλλά με μεγάλος εύρος τιμών που μπορούν τελικά να επιβιώσουν αξιοπρεπώς. Οπότε το ερώτημα που τίθεται είναι το αν είναι διατεθειμένος ο χομπίστας να επέμβει στις παραμέτρους του νερού για να προσφέρει τις ιδανικές συνθήκες. Εάν δεν είναι κι έχουμε να κάνουμε αποκλειστικά με νερό βρύσης, τότε δεν υπάρχει θέμα συμβίωσης όλων των παραπάνω ψαριών. Θέλω να πω πως ο "κανόνας" ζωοτόκα όχι με ωοτόκα δεν υπάρχει και δεν ισχύει καθότι τι να έχω 2 ενυδρεία με το ίδιο νερό που στο ένα θα έχω γκάπυ και στο άλλο καρδινάλιους, τι να έχω ένα ενυδρείο που να έχει και τα 2 είδη μέσα...

Οπότε αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο corsar7 είναι, τι είναι διατεθειμένος να κάνει με το νερό του και ποιες είναι οι τιμές νερού της βρύσης του :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

ωραια εγω τι εγραψα δηλαδη;
οχι φιλε μου.ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.

Στην πορεία αναφέρεις και το θέμα παραμέτρων του νερού που είναι σωστό, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω τέτοιος κανόνας (ωοτόκα με ζωοτόκα) δεν υπάρχει και δεν ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου.ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.τα νεον με τους καρδιναλιους ειναι κοπαδοψαρα.τα γκαπι ειναι ζωοτοκα και γενανε συνεχεια.και τα ψαρακια που λες εχουν διαφορετικες απαιτησεις στο νερο.

Ωοτόκα με ζωοτόκα μπορεί να πάνε μαζί αρκεί τα είδη που θα διαλέξουμε να θέλουν περίπου τις ίδιες συνθήκες νερού.

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει για βιοτοπικο.τςρα απο τιμες ph που εχω εδω και 3 χρονια βαζοντας νερακι βρυσης και την απαιτουμενη ποσοτητα αντιχλωριου ειναι κοντα στο 7.οποτε αν καταλαβα καλα πρεπει να βρω ψαρακια που το φασμα τους να ειναι γυρω απο το 7......

Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Το Ph να είναι γύρο στο 7 αλλά και να θέλουν σκληρότητα (Gh) ανάλογη του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ ησασταν κατατοπιστικοτατοι

Ελπίζω να βοηθήσαμε. Ότι άλλο θες είμαστε στη διάθεσή σου. Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...