Jump to content

Full No3 ; Μήπως παίζει κάτι με τα παλιά κεραμικά ;


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

βρίσκομαι στην 12η μέρα στρωσίματος , 180 λίτρα με αμμωνία . Κατά το στήσιμο του ενυδρείου μέσα στο φίλτρο (εσωτερικό ), μαζί με το siporax έβαλα και κάποια παλιά χρησιμοποιημένα κεραμικά που ήταν εκτός ενυδρείου 3-4 χρόνια . post-24219-1287257118_thumb.jpg

Αυτό γιατί είχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι τα βακτήρια σε παλιά κεραμικά εκτός νερού , όταν ξαναμπούν στο νερό ξαναγίνονται ενεργά . Οπότε είπα να πειραματιστώ .Την 6η μέρα η αμμωνία που έβαζα άρχισε να μηδενίζετε .

Από φυτά την 5η μέρα έβαλα τρεις anubia , java moss , star moss .

Την 10η μέρα περίπου 20 φυτά μεσαίας και γρήγορης αναπτύξεως .

Το περίεργο είναι ότι από την πρώτη εβδομάδα μετρώ NO3 . Στις σημερινές μετρήσεις 12η μέρα έχω full NO2 > 1 και full NO3 > 110 .

Είναι ok που έχω τόσο νωρίς full NO3 ; Μήπως παίζει κάτι με τα παλιά κεραμικά ; ;)

Σήμερα παρατήρησα στην μια anubia ότι έχει βγάλει σε κάποια σημεία λίγη άλγη (άσπρη σαν τρίχες ).

Για να μην έχω πρόβλημα με άλγη να κάνω μερική αλλαγή νερού να ρίξω τα ΝΟ3 η να περιμένω να τελειώσει το στρώσιμο ;

Συμβουλές για φωτοπερίοδος στην περίπτωση μου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

βρίσκομαι στην 12η μέρα στρωσίματος , 180 λίτρα με αμμωνία . Κατά το στήσιμο του ενυδρείου μέσα στο φίλτρο (εσωτερικό ), μαζί με το siporax έβαλα και κάποια παλιά χρησιμοποιημένα κεραμικά που ήταν εκτός ενυδρείου 3-4 χρόνια . post-24219-1287257118_thumb.jpg

Αυτό γιατί είχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι τα βακτήρια σε παλιά κεραμικά εκτός νερού , όταν ξαναμπούν στο νερό ξαναγίνονται ενεργά . Οπότε είπα να πειραματιστώ .Την 6η μέρα η αμμωνία που έβαζα άρχισε να μηδενίζετε .

Από φυτά την 5η μέρα έβαλα τρεις anubia , java moss , star moss .

Την 10η μέρα περίπου 20 φυτά μεσαίας και γρήγορης αναπτύξεως .

Το περίεργο είναι ότι από την πρώτη εβδομάδα μετρώ NO3 . Στις σημερινές μετρήσεις 12η μέρα έχω full NO2 > 1 και full NO3 > 110 .

Είναι ok που έχω τόσο νωρίς full NO3 ; Μήπως παίζει κάτι με τα παλιά κεραμικά ; ;)

Σήμερα παρατήρησα στην μια anubia ότι έχει βγάλει σε κάποια σημεία λίγη άλγη (άσπρη σαν τρίχες ).

Για να μην έχω πρόβλημα με άλγη να κάνω μερική αλλαγή νερού να ρίξω τα ΝΟ3 η να περιμένω να τελειώσει το στρώσιμο ;

Συμβουλές για φωτοπερίοδος στην περίπτωση μου ?

Καλησπέρα φίλε μου.

Σίγουρα το ότι έβαλες και τα παλιά μακαρόνια μέσα μπερδεύουν λίγο την κατάσταση.

Από την μια τα καινούργια υλικά είναι ακόμα σε φάση αποίκησης και από την άλλη τα παλιά υλικά είναι σε φάση αναγέννησης ας πούμε, και τα φυτά είναι σε φάση προσαρμογής.

Το ότι μετράς ΝΟ2 σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο και η μέθοδος τη αμμωνίας είναι μια πρακτική που δεν συνιστάτε γενικός.

Όπως και να έχει μια αλλαγή προετοιμασμένου νερού δεν νομίζω ότι μπορεί να βλάψει κάπου γιατί αλλιώς μπορεί να έχεις και κάποια έξαρση άλγεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...